ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"06" грудня 2012 р. м. Київ К-20719/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Степашка О.І.
Суддів Островича С.Е.
Федорова М.О.
за участю:
секретаря судового засідання Бовкун В.В.
представника відповідача Воловельської Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційні скарги Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова та Державної податкової адміністрації у Харківській області
на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12.11.2009
та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2010
у справі № 2а-38666/09/2070
за позовом Дочірнього підприємства «Твоя преса-Харків»Товариство з обмеженою відповідальністю «Твоя преса»
до Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова
третя особа Державна податкова адміністрація у Харківській області
за участю прокурора Червонозаводського району м. Харкова
про визнання рішення недійсним
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство «Твоя преса-Харків»Товариство з обмеженою відповідальністю «Твоя преса» (далі по тексту -позивач, ДП «Твоя преса-Харків») звернулось до суду з позовом про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова (далі по тексту -відповідач, ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова) від 30.03.2009 №0001102310 на суму 1473705,50 грн.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 12.11.2009, яка залишена без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2010, позов задоволено повністю.
В касаційних скаргах ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова та ДПА у Харківській області просять скасувати рішення суду першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судами, працівниками ДПА у Харківській області була проведена планова перевірка відділу магазина, що належить позивачеві, щодо контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимоги з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт перевірки від 06.03.2009 №2253/20/40/23/34956068.
В акті перевірки зазначено порушення позивачем п. 2.6 постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»не оприбуткування готівки при проведенні готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій, а саме: нездійснення обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у Книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО за період з 01.10.2008 по 05.03.2009 на загальну суму 294741,10 грн.
На підставі висновків акта перевірки відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 30.03.2009 №00011102310 у сумі 1473705,50 грн.
Задовольняючи позов, суди попередніх інстанцій виходили з наступного, з чим погоджується суд касаційної інстанції.
Згідно ст. 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг»контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями) визначається відповідно до Постанови Національного банку №637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»(далі по тексту -Постанова №637).
Відповідно до п. 1.2 Постанови №637 оприбуткування готівки - це проведення, підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Згідно ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій У сфері торгівлі громадського харчування та послуг»реєстратори розрахункової операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі по тексту - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Пунктом 1 ст. 3 цього Закону передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2002 N199 «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування» (далі по тексту - Постанова №199) затверджено вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, відповідно до яких реєстратор розрахункових операцій повинен забезпечувати формування та друкування таких денних звітів як Х-звіт та Z-звіт.
Згідно п. 2 Постанови №199 Z-звіт - це денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті РРО. Для РРО, у Z-звіті яких не зазначається інформація про операції «службового внесення»або «службової видачі»сум готівки, Z-звіт означає сукупність Х-звіту та Z-звіт, при цьому першим виконується Х-звіт.
Відповідно до Постанови №199 Z-звіт має містити основну інформацію, в тому числі і фінансову щодо наданих послуг.
В акті перевірки зазначено періоди (дні), за які саме не було відображені записи у книзі обліку розрахункових операцій та на підставі цього відповідач дійшов висновку, що позивачем було порушено порядок оприбуткування готівкових надходжень.
З матеріалів справи вбачається та встановлено судами, що за періоди, визначені в акті перевірки, Z-звіти були належним чином сформовані позивачем, роздруковані та підклеєні до книги обліку розрахункових операцій. Цей факт підтверджується також актом перевірки, у якому зазначено, що порушень ведення і обліку самих Z-звітів не виявлено, та не заперечується представником відповідача.
Згідно п. 2.6 Постанови №637 уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Встановлено, що позивач здійснював облік готівкових надходжень у ті періоди, які не були відображені відповідними записами у Книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (Z-звітів), та у повному обсязі здійснював оприбуткування готівкових надходжень, відображав ці надходження у касовій книзі та оформляв прибутковими касовими ордерами.
Таким чином, як встановлено судом в ході судового розгляду справи, та підтверджується матеріалами справи, позивач здійснив оприбуткування готівкових коштів за період з 01.10.2008 по 05.03.2009 в загальній сумі 294741,10 грн. відповідно до вимог п. 2.6 ст. 2 Постанови №637.
Позивачем було порушено правила ведення книги обліку розрахункових операцій, не здійснено у ній записів відповідно до Z-звітів.
Порушенням правил ведення касових операцій є, зокрема, відсутність або неналежне ведення касової книги. Касові операції, відповідно до Постанови №637 - це операції підприємств (підприємців) між собою та з фізичними особами, що пов'язані з прийманням і видачею готівки під час проведення розрахунків через касу з відображенням цих операцій у відповідних книгах обліку.
Відповідно до п. 2.10 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі по тексту - Положення), затвердженого постановою Правління Національного банку України від 19.02.2001 N72, уся готівка, що надходить до підприємств, має своєчасно та в повній мірі оприбутковуватись в їх касах.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги згідно з п. 4.2 цього Положення, є здійснення такими підприємствами обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень з оформленням цих операцій у встановленому порядку прибутковим касовим ордером з видачею відповідної квитанції та відображенням у касовій книзі в день одержання підприємством готівкових коштів.
Указом Президента України від 12.06.1995 №436/95 з метою подальшого вдосконалення організації готівкового обігу, зміцнення касової дисципліни, підвищення ефективності контролю за додержанням суб'єктами господарської діяльності встановленого порядку ведення операцій з готівкою у національній валюті, посилення відповідальності за додержання ними норм з регулювання обігу готівки та виконання своїх зобов'язань перед бюджетами і державними цільовими фондами , встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.
Підставою застосування ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова штрафних санкцій згідно Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»стали твердження в акті перевірки про порушення позивачем норм з регулювання обігу готівки.
Відповідно до вимог п. 7 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», органи державної податкової служби мають право застосовувати до підприємств, установ, організацій і громадян фінансові санкції у порядку та розмірах, встановлених законом.
Податкові органи повинні приймати рішення про застосування санкцій, у порядку та розмірах, встановлених законом.
Товариство здійснювало облік готівкових надходжень у ті періоди, які не були відображені відповідними записами у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (Z-звітів).
ДПІ у Червонозаводському районі м. Харкова, при здійсненні перевірки, не було встановлено жодного порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі»в цій частині.
Притягнення до відповідальності за порушення вимог п. 2.6 Положення, а саме за неповне оприбуткування готівки при проведенні готівкових розрахунків із застосуванням РРО є, у цьому випадку, безпідставними, оскільки ДП «Твоя преса -Харків»у повному обсязі здійснювало оприбуткування готівкових надходжень, відображало ці надходження у касовій книзі та оформляло прибутковими касовими ордерами.
З встановлених обставин вбачається, відсутність з боку позивача порушення, за яке застосовано штрафні санкції оспорюваним рішенням. В даному випадку, має місце порушення правил ведення книги обліку розрахункових операцій і застосування до цього порушення штрафних санкцій відповідно до Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»є неможливим оскільки готівку було обліковано в повному обсязі.
Таким чином, порушення правил ведення касових операцій, які передбачені Постановою №637, є адміністративним правопорушенням, за яке встановлена адміністративна відповідальність статтею 164-2 КУпАП.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів, несе відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років.
Незабезпечення дотримання на підприємстві, в установі чи організації встановлених єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання у встановлені строки фінансової звітності, відсутність контролю за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій є підставою для притягнення до адміністративної відповідальності головного бухгалтера або особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку підприємства (ст. 8 п. 7 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Таким чином, відповідальність за порушення правил ведення касових операцій повинна покладатися на посадову особу підприємства.
Адміністративний матеріал на підставі порушення посадовою особою позивача правил ведення касових операцій - не складався. До адміністративної відповідальності посадові особи позивача не притягалися, оскільки таке правопорушення не передбачене законодавством про адміністративні правопорушення.
Отже, колегія суддів погоджується із висновками судів попередніх інстанцій, що відповідачем не доведена правомірність висновку акта перевірки щодо встановлення порушення п. 2.6 Постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», на підставі якого винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 11.09.2008 №0003612310.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку про те, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішення судів першої та апеляційної інстанцій не встановлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 221, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційні скарги Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі м. Харкова та Державної податкової адміністрації у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 12.11.2009 та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.04.2010 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)О.І. Степашко Судді(підпис)С.Е. Острович (підпис)М.О. Федоров З оригіналом згідно