Рішення № 28254700, 18.12.2012, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
18.12.2012
Номер справи
п-12/38-22/79
Номер документу
28254700
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 грудня 2012 р. справа № П-12/38-22/79

Господарський суд Івано-Франківської області

у складі головуючого судді Малєєвої О.В, судді Гриняка Б.П., судді Михайлишина В.В. при секретарі судового засідання Мартиненко І. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: першого заступника прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Івано-Франківської митниці, вул.Чорновола, 159, м.Івано -Франківськ, 76002,

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Європа-Транс ЛТД", вул.Промислова, 29/20, м. Івано-Франківськ, 76018,

про стягнення заборгованості за зберігання транспортних засобів на складі Івано-Франківської митниці станом на 21.12.2010 в сумі 7127747,57грн.,

за зустрічним позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Європа-Транс ЛТД", вул.Промислова, 29/20, м. Івано-Франківськ, 76018,

до відповідача: Івано-Франківської митниці, вул.Чорновола, 159, м.Івано -Франківськ, 76002,

до відповідача: Державного Казначейства України в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Івано-Франківській області, вул. Дністровська, 14, м. Івано-Франківськ, 76018,

про стягнення 3926 017,04 грн. збитків, завданих Івано-Франківською митницею внаслідок відмови у видачі транспортних засобів після завершення їх митного оформлення,

за участю представників сторін:

від позивача: представник Тимів С.П., довіреність № 09-11 від 01.09.2011,

від відповідача: представник Прокопик Т.І., довіреність № 15-07/25 від 04.01.2012,

від прокуратури: Журавльова Н.Є., посвідчення № 004175 від 14.09.2012,

ВСТАНОВИВ:

Першим заступником прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Івано - Франківської митниці заявлений позов до ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" про стягнення коштів за зберігання транспортних засобів на складі Івано-Франківської митниці в сумі 4185921,35 грн. Заявлені позовні вимоги мотивовані тим, що в грудні 2008р. ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" ввезено на митну територію України в режимі імпорту транспортні засоби -напівпричепи бортові тентовані в кількості 27 штук та сідельні тягачі в кількості 9 штук, які відповідно до до п.3 ч.1 ст.166 Митного кодексу України були передані для зберігання митному органу. Вказує на те, що дані транспортні засоби з 13.04.2009 по 03.12.2009 зберігались на складах митних органів, під якими згідно ст.167 Митного кодексу України розуміється відкритий майданчик, переданий Івано-Франківській митниці за договором №11/71-33 від 13.04.2009. На підставі п.8.1. Порядку роботи складу митного органу, затвердженого наказом Державної митної служби України від 05.12.2003 №835 (зі змінами), п.10 глави 2 Порядку справляння плати за зберігання товарів і транспортних засобів на складах митних органів, затвердженого наказом Державної митної служби України від 29.07.2008 №821, згідно постанови КМУ від 11.06.2008 №533 позивач нарахував плату за зберігання вказаних транспортних засобів на складі митниці в сумі 4185921,35грн.

В судовому засіданні 20.09.2011 позивачем була подана заява про зміну позовних вимог (а.с.105,106 т.ІІ), мотивована тим, що при поданні позову сума заборгованості за зберігання транспортних засобів була визначена станом на 06.04.2010, проте 21.12.2010 комісією митниці з інвентаризації майна встановлено, що транспортні засоби на складі відсутні, про що складено відповідний акт; а тому станом на 21.12.2010 вказана заборгованість збільшилась і становить 7127747,57 грн. Відповідно до ст.22 ГПК України дана заява була прийнята судом згідно ухвали від 20.09.2011.

Відповідач заявлений позов не визнав і вказав, що згідно п.4.2. Порядку справляння плати за зберігання товарів і транспортних засобів на складах митних органів, кошти, отримані від справляння плати, використовуються на покриття витрат, пов'язаних з організацією зберігання. Однак відповідно до договору №11/71-33 від 13.04.2009 Івано-Франківська митниця користувалась майданчиком безоплатно і не несла ніяких витрат, пов'язаних з організацією зберігання транспортних засобів ТзОВ "Європа-Транс ЛТД". Крім того вважає, що Івано-Франківська митниця неправомірно відмовила у видачі транспортних засобів після їх митного оформлення, що встановлено при розгляді адміністративної справи №2а-2840/09/0970.

ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" подало зустрічний позов до Івано-Франківської митниці про стягнення 3926017,04 грн. збитків, завданих Івано-Франківською митницею внаслідок відмови у видачі транспортних засобів після завершення їх митного оформлення. Ухвалою суду від 01.03.2012 до участі у справі в якості іншого відповідача по зустрічному позову залучено Головне управління Державної казначейської служби України у Івано-Франківській області. Позовні вимоги по зустрічному позову мотивовані тим, що Івано-Франківська митниця незаконно відмовила ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" у поверненні ключів та знятті пломб з транспортних засобів після завершення їх митного оформлення, що встановлено у постанові Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.12.2009 у справі №2а-2840/09/0970, яка набрала законної сили. Вважає, що утримання Івано-Франківською митницею транспортних засобів після їх митного оформлення було неправомірним, таким, що завдало товариству збитків. Заподіяні збитки обґрунтовує тим, що ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" внаслідок відсутності транспортних засобів була позбавлена можливості виконати зобов'язання згідно договору про надання послуг з перевезень вантажів автомобільним транспортом від 01.09.2009, укладеного з ТзОВ "Імперово Фудз". Зазначає, що на виконання п.2.2. даного договору замовник подав та погодив з перевізником 5 транспортних заявок на 98 автопоїздів, а також в квітні 2010 р. подав ще три транспортні заявки на 50 одиниць автопоїздів, які не були виконані. Вказує, що внаслідок невиконання договірних зобов'язань ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" сплатило ТзОВ "Імперово Фудз" штрафні санкції в сумі 309047,04грн. Посилається на те, що загальна сума винагороди, яку б отримало ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" у випадку надання транспортних послуг становила б 1894000грн., а величина втраченої вигоди від простою вказаних траспортних засобів за період з 09.09.2009 по 04.06.2010 становить 3616970грн., що підтверджується експертним висновком Івано-Франківської торгово-промислової палати №В-50 від 14.02.2012. Позовні вимоги по зустрічному позову з урахуванням додаткових письмових пояснень (а.с.118-119 т.Ш) обґрунтовуються положеннями ст.ст.16,22,610,611, 623, 938,949,954,1166,1173 ЦК України.

Івано-Франківська митниця зустрічний позов не визнала з мотивів необґрунтованості заявлених до стягнення сум, відсутності доказів причинного зв'язку між сплатою ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" штрафних санкцій та діями митниці. Вважає, що у постанові Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.12.2009 по справі №2а-2840/09/0970 не встановлено неправомірності дій митниці.

Головне управління Державної казначейської служби України у Івано-Франківській області зустрічний позов не визнало і зазначило, що Державна казначейська служба України будь-яких протиправних дій відносно позивача не здійснювало, що підтверджується тим, що позивач не вказує її як порушника своїх прав. Вважає, що дії Івано-Франківської митниці не можна визнати неправомірними, оскільки відповідно до приписів ст.1173 ЦК України та п.2 постанови пленуму Верховного суду України від 27.03.1992 №6 "Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди" не встановлено, що будь-хто з працівників Івано-Франківської митниці припустив незаконних дій та порушив виконання службових обов'язків.

За клопотанням ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" відповідно до ст.41 ГПК України призначалась судова економічна експертиза, на вирішення якої згідно ухвали суду від 20.09.2011 ставилось питання про визначення обґрунтованості визначення розміру плати за зберігання одного напівпричепу бортового. Дана експертиза не була проведена внаслідок несплати відповідачем рахунку Львівського НДІСЕ №1282 від 06.10.2011.

Також згідно ухвали суду від 04.04.2012 призначалась судова економічна експертиза, на вирішення якої згідно ухвал суду від 04.04.2012 та від 22.06.2012 ставилось питання про встановлення документальної обґрунтованості суми збитків, завданих ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" у зв'язку з невиконанням умов договору від 01.09.2009, за наслідками якої експертом Львівського НДІСЕ складено висновок №2381 від 07.11.2012.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши зібрані у справі докази, оцінивши їх відповідно до ст.43 ГПК України, суд встановив наступне.

В грудні 2008р. ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" було ввезено на митну територію України в режимі імпорту транспортні засоби -напівпричіпи бортові тентовані в кількості 27 штук та сідельні тягачі в кількості 9 штук (надалі "транспортні засоби"), що підтверджується вантажно-митними деклараціями (а.с.24-56 т.І).

Відповідно до п.3 ч.1 ст.166 Митного кодексу України дані транспортні засоби були передані ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" для зберігання Івано-Франківській митниці згідно уніфікованої митної квитанції МД-1 серії КБ №019559 від 13.09.2009 - на напівпричіпи бортові тентовані в кількості 22 штук та сідельні тягачі в кількості 9 штук (а.с.11 т.І, а.с.6 т.Ш), уніфікованої митної квитанції МД-1 серії КБ №019676 від 27.07.2009 - на напівпричіпи бортові тентовані в кількості 5 штук (а.с.16 т.І, а.с.7 т.Ш) та згідно актів прийому-передачі №11 від 13.04.2009 (а.с.12 т.І) та №22 від 27.07.2009 (а.с.23 т.І), відповідно.

Транспортні засоби для зберігання були розміщені на відкритому майданчику, призначеному під розміщення складу Івано-Франківської митниці, загальною площею 826,08кв.м, за адресою с.Ямниця Тисменицького району Івано-Франківської області, вул.Галицька 58/26, який був переданий в безоплатне користування Івано-Франківській митниці ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" за договором №11/71-33 від 13.04.2009 про користування майданчиком та охорону майна (а.с.6-8 т.І) та актом приймання-передачі в користування майданчика від 13.04.2009 (а.с.1 т.І). ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" надала письмові зобов'язання здійснювати охорону вказаного відкритого майданчика та забезпечувати схоронність майна, яке зберігається на ньому, а саме транспортних засобів (а.с.14,15 т.І). Даний майданчик перебував в суборенді ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" на підставі договорів суборенди (піднайму) №7 від 28.02.2009 (а.с.17-18 т.І), №11 від 01.07.2009 (а.с.19,20 т.І).

Згідно заяви №00342 від 23.09.2009 (вх.№9442н-11/53 від 23.03.2009) ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" звернулось до Івано-Франківської митниці про зняття пломб з напівпричіпів бортових тентованих, повернення ключів та зняття пломб з сідельних тягачів в зв'язку з їх розмитненням згідно митної декларації (а.с.22 т.І). Листом вих.№11/52-4600 від 25.09.2009 (а.с.21 т.І) Івано-Франківська митниця повідомила ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" про те, що згідно п.10 Порядку справляння плати за зберігання товарів і транспортних засобів на складах митних органів повернути ключі та зняти пломби з напівпричіпів бортових тентованих та сідлових тягачів вона зможе після внесення плати за зберігання.

ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" звернулось з позовом до Івано-Франківської митниці про зобов'язання зняти пломби з транспортних засобів, які зберігаються на складі митного органу за адресою вул.Галицька 58/26 с.Ямниця Тисменицького району Івано-Франківської області. При розгляді адміністративної справи №2а-2840/09/0970 постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.12.2009 (а.с.107-109 т.ІІ, а.с. 102-103 т.Ш) позов було задоволено і встановлено, що 09.09.2009 року позивачем було завершено митне оформлення ввезених на митну територію України транспортних засобів в режимі імпорту у відповідності статей 185,188, 189 Митного кодексу України, і нездійснення позивачем плати за зберігання транспортних засобів на складі Івано-Франківської митниці не може бути перешкодою у видачі таких таких транспортних засобів, оскільки Митним кодексом України не передбачено справляння такої плати як умови для видачі товарів зі складу митного органу. Дана постанова набрала законної сили, про що свідчить ухвала Вищого адміністративного суду України від 17.11.2011 (а.с.104 т.Ш). На виконання вказаної постанови 13.05.2010 було відкрито виконавчі провадження ВП №19301566, ВП 19298003 (а.с.107-110 т.Ш).

З розрахунку заборгованості, наведеному позивачем в заяві про зміну позовних вимог (а.с.105,106 т.ІІ), вбачається, що плату за зберігання транспортних засобів, прийнятих на зберігання 13.04.2009, а саме напівпричіпів бортових -22 штуки, сидельних тягачів -9 штук, нараховано станом на 21.12.2010 за період 607 днів при застосуванні плати за одну добу зберігання за 1 напівпричіп бортовий -35,343 євро, за 1 сідельний тягач -22 євро, що з урахуванням курсу євро станом на 21.12.2010 (1євро -10,46961.3 грн.) становить за зберігання напівпричіпів бортових -4941347,66грн., за зберігання сідельних тягачів -1258300,91 грн., а плату за зберігання транспортних засобів, прийнятих на зберігання 27.07.2009, а саме напівпричіпів бортових -5штук, нараховано станом на 21.12.2010 за період 502 дні при застосування плати за одну добу зберігання за 1 напівпричіп бортовий -35,3175 євро, що з урахуванням курсу євро станом на 21.12.2010 (1євро -10,46961.30 грн.) становить 928099,00 грн., всього 7127747,57 грн. Позивачем подано детальний розрахунок суми заборгованості, в якому також відображено дані, за якими визначено розмір плати за 1 добу зберігання 1 транспортного засобу (а.с.8-9 т.Ш, а.с.73-75 т.Ш). А саме розмір плати за 1 добу зберігання напівпричепу бортового тентованого, прийнятого на зберігання 13.04.2009, визначено, виходячи із займаної площі 35,343 кв.м (довжина 13,86 м, ширина 2,55м), а напівпричіпу бортового тентованого, прийнятого на зберігання 27.07.2009 - 35,3175 кв.м (довжина 13,85 м, ширина 2,55м). Дані про довжину та ширину транспортних засобів використані відповідно до технічних паспортів автомобілів (а.с.10-а.с.63 т.Ш).

При вирішенні первісного позову суд виходить з того, що відповідно до ст.509 ЦК України зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України, зокрема, з правочинів. Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Між ТзОВ "Європа-Транс ЛТД", як поклажодавцем, та Івано-Франківською митницею, як зберігачем, виникли договірні відносини зберігання.

Як передбачено ч.1 ст.936 ЦК України (глава 66 ЦК України "Зберігання"), за договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності. Відповідно до ст.954 ЦК України положення цієї глави застосовуються до зберігання, яке здійснюється на підставі закону, якщо інше не встановлено законом.

За приписами п.3 ч.1 ст.166 Митного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), обов'язковій передачі митному органу для зберігання підлягали товари, які до закінчення строків тимчасового зберігання підприємствами, встановлених частинами першою - третьою статті 108 цього Кодексу, не були задекларовані власником або уповноваженою ним особою до відповідного митного режиму. В ч.2 ст.166 МК України було визначено, що товари, які підлягають обов'язковій передачі для зберігання митному органу (крім валютних цінностей), зберігаються на складах митних органів. Під складами митних органів розуміються приміщення, резервуари, криті та відкриті майданчики, які належать митним органам або використовуються ними і спеціально обладнані для зберігання товарів (ст.167 МК України). В ч.1 ст.171 МК України було визначено, що товари, що зберігаються підприємствами на складах митних органів під митним контролем, можуть бути видані їм лише після їх митного оформлення.

Відповідно до глави 24 МК України "Зберігання товарів і транспортних засобів на складах митних органів" наказом Державної митної служби України N 835 від 05.12.2003 був затверджений Порядок роботи складу митного органу, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19.12.2003 за N 1186/8507. Відповідно до п.6.1. даного Порядку поміщення товарів і транспортних засобів на склад митного органу здійснюється, зокрема, на підставі квитанції МД-1.

Згідно п.1 постанови КМУ "Про запровадження плати за зберігання товарів і транспортних засобів на складах митних органів" від 11.06.2008 №533 була запроваджена плата за зберігання товарів і транспортних засобів, зазначених у статтях 166 і 168 Митного кодексу України, на складах митних органів починаючи з одинадцятого дня зберігання у розмірах, визначених Державною митною службою.

Порядок справляння плати за зберігання товарів і транспортних засобів на складах митних органів був затверджений наказом Державної митної служби України №821 від 29.07.2008 і зареєстрований в Міністерстві юстиції України 18.08.2008 за N 760/15451 (надалі "Порядок").

Відповідно до п.1 ч.1 Порядку розрахункові одиниці використання складських приміщень при розміщенні товарів, що не мають чітко визначеної геометричної форми, розрахунки об'єму здійснюються за показниками займаної площі, розрахованими в максимальних величинах довжини, ширини, висоти зазначеного товару; одиниця транспортного засобу (од.) - з урахуванням його ваги та кількості місць для сидіння.

Справляння плати здійснюється за уніфікованою митною квитанцією МД-1( п.1 ч.2 Порядку). Платником плати є власник товарів і транспортних засобів або вповноважена ним особа (п.2 ч.2 Порядку). Плата сплачується платником у гривнях за офіційним курсом Національного банку України, установленим на дату її внесення, у сумі, розрахованій відповідно до розмірів, наведених у додатку до цього Порядку, та залежно від строку зберігання товарів і транспортних засобів (п.3 ч.2 Порядку).

В п.6 ч.2 Порядку визначено, що строк зберігання товарів і транспортних засобів на складі митного органу для нарахування плати обчислюється, починаючи з одинадцятого дня після оформлення відповідних документів про фактичне прийняття товарів і транспортних засобів на зберігання митним органом і до дня їх видачі зі складу митного органу власникам або вповноваженим особам. При справлянні плати строк зберігання обчислюється в календарних днях. День видачі зі складу митного органу товарів і транспортних засобів власникам або вповноваженим особам до загального строку нарахування плати не включається (п.9 ч.2 Порядку).

В додатку до Порядку визначено розмір плати за зберігання на складах митних органів товарів і транспортних засобів, а саме транспортні засоби, за одиницю: вантажні, автобуси (дозволена максимальна вага яких перевищує 3 500 кг та/або які мають більше восьми місць для сидіння, крім сидіння водія)- 22,0 євро на добу, інші (за квадратний метр займаної площі) - 1,0 євро на добу.

Як передбачено ст. 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до наведених положень ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" зобов'язано здійснити плату за зберігання транспортних засобів на складі митного органу. Однак при визначені строку зберігання слід виходити з того, що в постанові Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.12.2009 по адміністративній справі №2а-2840/09/0970 вказано, що 09.09.2009 позивачем завершено митне оформлення ввезених на митну територію України транспортних засобів в режимі імпорту відповідно до статей 185,188,189 Митного кодексу України і що з дня завершення митного оформлення транспортні засоби підлягають видачі їх власнику з складу митного органу. Дані факти встановлені рішенням суду, що набрало законної сили, і згідно ст.35 ГПК України мають преюдиціальне значення, тобто доказуванню не підлягають. В п.38 інформаційного листа Вищого господарського суду України 12.03.2009 N01-08/163 "Про деякі питання, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів України у другому півріччі 2008 року щодо застосування норм Господарського процесуального кодексу України" вказано, що за змістом і направленістю положень статті 35 ГПК рішення суду з адміністративної справи, що набрало законної сили, є обов'язковим для господарського суду щодо фактів, які встановлені судом і мають значення для вирішення спору, - з тих же підстав, що й рішення суду з цивільної справи (частина четверта статті 35 ГПК). Відповідно до ч.4 ст. 35 ГПК України рішення суду з цивільної справи, що набрало законної сили, є обов'язковим для господарського суду щодо фактів, які встановлені судом і мають значення для вирішення спору.

За приписами ч.2 ст.938 ЦК України, якщо строк зберігання у договорі зберігання не встановлений і не може бути визначений, виходячи з його умов, зберігач зобов'язаний зберігати річ до пред'явлення поклажодавцем вимоги про її повернення.

Враховуючи викладене, плату за зберігання транспортних засобів ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" на складі митного органу слід нараховувати за період з 11 дня після оформлення квитанції МД-1 і до пред'явлення поклажодавцем вимоги про повернення транспортних засобів. Тобто за зберігання транспортних засобів, прийнятих на зберігання 13.04.2009, а саме 22 напівпричіпів бортових та 9 сидельних тягачів, плату слід нараховувати за період з 24.04.2009 по 23.09.2009 -за 153 дні, за зберігання транспортних засобів, прийнятих на зберігання 27.07.2009, а саме 5 напівпричіпів бортових, з 07.08.2009 по 23.09.2009 - за 48 днів. А тому плата за зберігання за 22 напівпричіпи бортові та 9 сидельних тягачів за період 153 дні при застосування плати за одну добу зберігання за 1 напівпричіп бортовий -35,343 євро, за 1 сідельний тягач - 22 євро, становить 118964,54 євро та 30294,00 євро, відповідно, та за зберігання 5 напівпричіпи бортових при застосування плати за одну добу зберігання за 1 напівпричіп бортовий -35,3175 євро за період 48 днів становить 8476,20євро, разом за транспортні засоби -157734,74 євро. З урахуванням курсу євро станом на 18.12.2012 (100 євро -1051,8788 грн.) сума заборгованості становить становить 1659178,29грн.

Таким чином, позов першого заступника прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Івано - Франківської митниці до ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" про стягнення коштів за зберігання транспортних засобів на складі Івано-Франківської митниці в сумі 7127747,57грн. слід задовольнити частково, а саме стягнути з відповідача в користь позивача 1659178,29 грн., в задоволенні позову в частині стягнення 5468569,28 грн. - відмовити.

Відповідно до ст.49 ГПК України з відповідача належить стягнути судовий збір пропорційно до задоволених вимог в сумі 14987,66грн.

Заперечення відповідача щодо відсутності підстав для стягнення плати за зберігання транспортних засобів на складі Івано-Франківської митниці внаслідок того, що митниця не несла витрати відповідно до договору №11/71-33 від 13.04.2009 і користувалась майданчиком безоплатно, не можуть бути взяті до уваги, оскільки пункт 4.2. Порядку справляння плати за зберігання товарів і транспортних засобів на складах митних органів визначає напрямки використання коштів, отриманих від справляння плати, а відсутність витрат митного органу не передбачено як підставу звільнення від плати за зберігання.

Щодо зустрічних позовних вимог суд виходить з того, що відповідно до ст.610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Як було зазначено вище, постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 25.12.2009 у адміністративній справі №2а-2840/09/0970 встановлено, що транспортні засоби з дня завершення митного оформлення, тобто з 09.09.2009, підлягали видачі їх власнику зі складу митного органу.

Однак Івано-Франківська митниця в порушення зобов'язання не здійснила видачу транспортних засобів, що підтверджується листом вих.№11/52-4600 від 25.09.2009.

Внаслідок неналежного виконання зобов'язання Івано-Франківькою митницею ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" було позбавлено можливості використовувати транспортні засоби при здійсненні підприємницької діяльності.

Так, між ТзОВ "Європа-Транс ЛТД", як перевізником, та ТзОВ "Імперово Фудз", як замовником, 01.09.2009 був укладений договір на надання послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом, яким врегульовано порядок відносин, що виникають між сторонами при перевезенні вантажу -сухого яєчного порошку -автомобільним транспортом у міжнародному сполучення -Турецька Республіка (а.с.85-97 т.Ш). В п.2.2. даного договору передбачено, що конкретні умови по перевезенню обумовлюються у транспортній заявці, що є невід'ємною частиною даного договору. Відповідно до п.6.3. цього договору за порушення термінів подачі однієї одиниці автотранспорту під завантаження перевізник сплачує замовнику штраф в розмірі 300 євро по курсу НБУ. Замовником було подано 5 заявок на 98 автопоїздів, а саме №КЕ 151204/1507 від 15.12.2009, №КТ 1711024/4500 від 17.11.2009, №КY 0211072/1301 від 02.11.2009, №RH 1910021/2300 від 19.10.2009, №РІ 0110023/2315 від 01.10.2009 (а.с.88-92 т.Ш), та 3 заявки на 50 одиниць автопоїздів, а саме №КІ 200410/2589 від 20.04.2010, №КІ №120410/2567 від 12.04.2010, №КІ 020410/2501 від 02.04.2010 (а.с.93-95 т.Ш).

Відповідно до претензії ТзОВ "Імперово Фудз" від 16.01.2012 (а.с.98-99 т.Ш) на суму 44400євро та претензії від 05.04.2010 (а.с.100-101 т.Ш) на суму 29400 євро за невиконання умов договору перевезення ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" було сплачено замовнику 309 047,04грн. штрафу, що підтверджується платіжним дорученням №1387 від 20.02.2012 (а.с.111 т.Ш).

Згідно п.4 ст.611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків.

Відповідно до ч.1-ч.3 ст.22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2)доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода). Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

В ч.1 ст.623 ЦК України визначено, що боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки.

Згідно висновку Львівського НДІСЕ №2381 від 07.11.201 (а.с.2-4 т.У) документально підтвердженим є розмір збитку, понесеного ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" у зв'язку з невиконанням умов договору від 01.09.2009, в сумі 2203447,04 грн., в тому числі 1894400грн. упущена вигода та 309047,04грн. сплачені штрафні санкції.

Представлений позивачем експертний висновок Івано-Франківської торгово-промислової палати №В-50 від 16.02.2012 (а.с.96-97 т.Ш), в якому величина втраченої вигоди ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" від простою транспортних засобів за період з 09.09.2009 по 04.06.2010 підтверджена в сумі 3616970грн., не береться судом до уваги, оскільки позовні вимоги по зустрічному позову обґрунтовані збитками, завданими невиконанням умов договору перевезення від 01.09.2009 з ТзОВ "Імперово Фудз", а втрачена вигода за простій транспортних засобів у вказаному висновку визначалась на підставі інших договорів, а саме договору фінансового лізингу №088-09/2008 від 03.09.2008 та договорів перевезення вантажів №L-191 від 31.12.2009 та №11 від 12.02.2010.

Таким чином, зустрічний позов ТзОВ "Європа-Транс ЛТД" слід задовольнити частково -стягненню підлягають збитки в сумі 2203447,04 грн., у стягненні збитків в сумі 1722570,00грн. слід відмовити.

Відповідно до ст.49 ГПК України в користь позивача належить стягнути судові витрати пропорційно до задоволених вимог. Згідно ст.44 ГПК України до судових витрат по зустрічному позову відноситься сплата судового збору в сумі 64380 грн. , що підтверджується платіжним дорученням №13509 від 21.02.2012 (а.с.84 т.Ш) та 2452,00грн. витрат, сплачених за проведення експертизи, що підтверджується листом Львівського НДІСЕ №2381 від 07.11.2012 (а.с.1 т.У). Тому в користь позивача слід стягнути 37506,12 грн. судових витрат.

Вказані кошти підлягають стягненню з державного бюджету, оскільки відповідно до ч.1 ст.167 ЦК України держава діє у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин. Держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом (ст.170 ЦК України). Як передбачено ч.1 ст.174 ЦК України, держава відповідає за своїми зобов'язаннями своїм майном, крім майна, на яке відповідно до закону не може бути звернено стягнення.

Відповідно до ст.543 Митного кодексу України безпосереднє здійснення державної митної справи покладається на митну службу України. Митна служба України є складовою частиною системи органів виконавчої влади України і складається з митних органів, митних організацій, а також спеціалізованих навчальних закладів та науково-дослідної установи митної служби України. Митними органами є центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи, спеціалізовані митні органи, митниці та митні пости. Згідно ст.557 МК України фінансування, матеріально-технічне забезпечення та розвиток інфраструктури митної служби України здійснюються за рахунок державного бюджету.

Головне управління Державної казначейської служби України у Івано-Франківській області правомірно було залучено до участі у справі в якості іншого відповідача, оскільки згідно ч.1 ст.25 Бюджетного кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Судом відхилено заперечення Головного управління Державної казначейської служби України у Івано-Франківській області щодо недоведеності неправомірних дій конкретних посадових осіб Івано-Франківської митниці і відсутності підстав для відшкодування шкоди згідно ст.1173 ЦК України. Як було зазначено вище, спірні правовідносини сторін носять договірний характер, а тому положення ст. 1173 ЦК України на них не поширюються, так як регулюють недоговірні зобов'язання.

Керуючись ст.ст.8,124 Конституції України, ст.ст.43,49, ст. 82 - ст.85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Частково задовольнити позов першого заступника прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Івано-Франківської митниці до товариства з обмеженою відповідальністю "Європа-Транс ЛТД" про стягнення заборгованості за зберігання транспортних засобів на складі Івано-Франківської митниці станом на 21.12.2010 в сумі 7127747,57грн.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Європа-Транс ЛТД" в користь Івано-Франківської митниці 1659178,29грн. (один мільйон шістсот п'ятдесят дев'ять тисяч сто сімдесят вісім гривень двадцять дев'ять копійок) заборгованості за зберігання транспортних засобів.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Європа-Транс ЛТД" в доход державного бюджету 14987,66 грн. (чотирнадцять тисяч дев'ятсот вісімдесят сім гривень шістдесят шість копійок) судового збору.

Наказ видати стягувачеві після набрання рішенням законної сили.

Відмовити в задоволенні позовних вимог першого заступника прокурора Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Івано-Франківської митниці до товариства з обмеженою відповідальністю "Європа-Транс ЛТД" про стягнення 5468569,28грн.

Частково задовольнити зустрічний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Європа-Транс ЛТД" до Івано-Франківської митниці, Державного Казначейства України в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Івано-Франківській області про стягнення 3926017,04 грн. збитків, завданих Івано-Франківською митницею внаслідок відмови у видачі транспортних засобів після завершення їх митного оформлення.

Стягнути з державного бюджету в користь товариства з обмеженою відповідальністю "Європа-Транс ЛТД" 2203447,04грн. (два мільйони двісті три тисячі чотириста сорок сім гривень чотири копійки) збитків, завданих Івано-Франківською митницею внаслідок відмови у видачі транспортних засобів після завершення їх митного оформлення.

Стягнути з державного бюджету в користь товариства з обмеженою відповідальністю "Європа-Транс ЛТД" 37506,12 грн. (тридцять сім тисяч п'ятсот шість гривень дванадцять копійок) сплаченого судового збору.

Накази видати стягувачеві після набрання рішенням законної сили.

Відмовити в задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю "Європа-Транс ЛТД" до Івано-Франківської митниці, Державного Казначейства України в особі Головного управління Державної казначейської служби України у Івано-Франківській області про стягнення 1722570,00грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 24.12.12

Головуючий суддя Малєєва О. В.

Суддя Гриняк Б. П.

Суддя Михайлишин В. В.

Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"

______ Малєєва О. В. 24.12.12