ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19.12.12 Справа № 5021/1630/12.
За позовом Сумської міської ради
до відповідача ТОВ «Сервіс-Маркет», м. Суми
про внесення змін до договору оренди
СУДДЯ ЗРАЖЕВСЬКИЙ Ю.О.
Представники сторін:
Від позивача: Парфененко М.С.
Від відповідача: Ємельяненко С.В.
При секретарі судового засідання Логоші О.М.
Суть спору: позивач просить суд винести рішення, яким вважати укладеними зміни до пункту 1 розділу 3 договору оренди земельної ділянки від 27 липня 2005р., № 040561200093, а саме: в частині розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі, шляхом викладення першого речення розділу 3 договору в наступній редакції: «орендна плати на рік становить 3,0% від нормативної грошової оцінки землі. Складовими частинами розрахунку орендної плати є:
- розмір відсотку від нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
- нормативна грошова оцінка землі, станом на момент укладення договору з наступним урахуванням коригувань, відповідно до змін у чинному законодавстві».
У запереченні на позовну заяву відповідач просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог. В судовому засіданні представник відповідача заявив усне клопотання, в якому просить суд припинити провадження у справі зв`язку з відсутністю предмету спору.
У заяві від 11.12.2012 р. відповідач зазначив, що частково підтримує заявлений Сумською міською радою позов щодо визнання укладеними зміни до договору оренди земельної ділянки та вважає, що дана справа підлягає припиненню на підставі п.п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України у зв'язку з тим, що відсутній предмет спору у даній справі, оскільки ТОВ «Сервіс-Маркет» прийняло пропозицію позивача про укладення договору та подав до ДПІ в м. Суми уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за 2012р. за № 6062106605, в якій розмір орендної плати становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки замість 1%. Також відповідач у даній заяві просить судові витрати згідно ст. 49 ГПК України просить покласти на Сумську міську раду, як на сторону, яка ухиляється від нотаріального посвідчення змін до договору.
Позивач у письмових поясненнях від 10.10.2012р. б/н зазначає, що до строку, встановленого для відповіді - 03.09.2012р. відповідач відповіді не надав, лише 23.10.2012р. відповідач надав Сумській міській раді угоду про врегулювання спору та лист від 23.10.2012р. № 23/05, в якому повідомив позивача, що згоден на внесення змін до договору оренди земельної ділянки шляхом збільшення розміру орендної плати до 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, але за певних умов.
У запереченнях відповідача від 27.11.2012р. зазначено, що 23.10.2012р. відповідач надав управлінню земельних ресурсів Сумської міської ради свою угоду про врегулювання спору.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши повноважних представників сторін, дослідивши наявні докази, які мають суттєве значення для вирішення спору по суті, суд встановив наступне:
Як вбачається з матеріалів справи, 27 липня 2005 року між Сумською міською радою та ТОВ "Сервіс - Маркет" укладено договір оренди земельної ділянки, посвідчений нотаріусом Сумського міського нотаріального округу Рибалка К.Д., зареєстрований в реєстрі за № 3752, зареєстрований у Сумському міському реєстраційному відділенні Сумської регіональної філії Державного підприємства «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України при земельних ресурсах», про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис від 5 серпня 2005 року № 040561200093.
Пунктом 6.1. договору оренди земельної ділянки передбачено, що зміни договору можливі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо змін умов договору оренди спір вирішується в судовому порядку.
Пунктом 5.1. договору передбачено право орендодавця вимагати перегляду розміру орендної плати у випадках підвищення цін, тарифів, тощо, в тому числі внаслідок інфляційних процесів, збільшення відповідно до законодавства України розмірів земельного податку, тощо.
Розділом 3 укладеного договору передбачено, що орендна плата на рік становить 1 % від нормативної грошової оцінки.
Рішенням Сумської міської ради від 25 липня 2012р. № 1689-МР Сумська міська рада вирішила запропонувати орендарям, зазначеним у додатку, внести зміни до договорів оренди земельних ділянок у частині розміру орендної плати згідно з рішенням Сумської міської ради від 24 червня 2009р. № 2763-МР «Про затвердження розмірів відсотків від грошової оцінки землі, що застосовується для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Суми».
Згідно ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Сумська міська рада в межах наданих їй повноважень, передбачених Законом України "Про місцевесамоврядування в Україні", вирішує питання регулювання земельних відносин, затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад, здійснюється виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради (п.п. 34, 35 ст. 26 Закону).
На підставі пунктів 34, 35 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Сумська міська рада рішенням від 26.12.2007 року № 1119-МР "Про затвердження грошової оцінки земель міста Суми" затвердила кориговану грошову оцінку землі.
Рішенням від 24 червня 2009 року № 2763-МР «Про затвердження розмірів відсотків від грошової оцінки землі, що застосовуються для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Суми» затверджено, зокрема, розмір відсотків від грошової оцінки землі, що використовується для оптової та роздрібної торгівлі та складського господарства для зберігання майна, продукції для торгівлі та надання послуг по зберіганню продукції та майна, який складає 3 відсотки. Цей розмір відсотків іншим рішенням Сумської міської ради не змінювався, а тому таке волевиявлення ради, оформлене вищезгаданим рішенням, стосується правовідносин, з яких виник даний спір.
Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Управління земельних ресурсів Сумської міської ради, на підставі пункту 2 рішення Сумської міської ради від 25 липня 2012р. № 1689-МР листом від 08.08.2012р. № 361/10.01.08 звернулось до відповідача з пропозицією привести укладений договір до вимог чинного законодавства.
13.08.2012 лист був отриманий відповідачем відповідно до поштового повідомлення про отримання поштової кореспонденції.
На момент пред'явлення позовної заяви, відповідач позивачу не надав відповіді на його пропозицію.
Вищевикладені обставини свідчать про те, що сторони не досягли згоди щодо зміни договору в частині розміру орендної плати. А тому у позивача виникло право на звернення до господарського суду з позовною вимогою про ухвалення рішення, яким вважати укладеними зміни до пункту 1 розділу 3 договору оренди земельної ділянки від 27 липня 2005р., № 040561200093, а саме: в частині розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі, шляхом викладення першого речення розділу 3 договору в наступній редакції: «орендна плати на рік становить 3,0% від нормативної грошової оцінки землі.
Як зазначає відповідач, він прийняв пропозицію позивача про укладення договору та подав до ДПІ в м. Суми уточнюючу податкову декларацію з плати за землю за 2012р. за № 6062106605, в якій розмір орендної плати становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки замість 1%, а позивач ухиляється від нотаріального посвідчення змін до договору.
Як зазначає сам відповідач у запереченнях від 27.11.2012р. і що знайшло відображення у письмових поясненнях позивача від 10.10.2012р. до строку, встановленого для відповіді - 03.09.2012р. відповідач відповіді не надав, лише 23.10.2012р. відповідач надав управлінню земельних ресурсів Сумської міської ради свою угоду про врегулювання спору (а.с. 34) та лист від 23.10.2012р. № 23/05, в якому повідомив позивача, що згоден на внесення змін до договору оренди земельної ділянки шляхом збільшення розміру орендної плати до 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, але за певних умов.
Враховуючи, що відповідачем частково прийняті зміни позивача до пункту 1 розділу 3 договору оренди земельної ділянки від 27 липня 2005р., № 040561200093, а саме: в частині розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі, шляхом викладення першого речення розділу 3 договору в наступній редакції: «орендна плати на рік становить 3,0% від нормативної грошової оцінки землі, відповідач вважає, що спір між ним та позивачем відсутній, а тому провадження у даній справі підлягає припиненню на підставі п. 1-1 ч. 1 ст. 80 ГПК України.
Відповідно до ст. 80 Господарського процесуального кодексу України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо: 1) спір не підлягає вирішенню в господарських судах України; 1-1) відсутній предмет спору; 2) є рішення господарського суду або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішив господарський спір між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав; 3) виключено, 4) позивач відмовився від позову і відмову прийнято господарським судом; 5) сторони уклали угоду про передачу даного спору на вирішення третейського суду; 6) настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено діяльність суб'єкта господарювання, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва; 7) сторони уклали мирову угоду і вона затверджена господарським судом.
З чого вбачається судом, що підстав для припинення провадження у даній справі не має.
Згідно законодавчо закріпленого порядку зміни та розірвання господарських договорів, а саме відповідно до ч. 2 ст. 188 ГК України, сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (частини третя та четверта статті 188 ГК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 642 Цивільного кодексу України, відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною.
Якщо відповідь на оферту є такою, що місить доповнення до пропозицій укласти договір, обмеження чи інші зміни, то така відповідь не може вважатися повною і безумовною. Неповнота та умовність акцепту призводить до відмови від одержання пропозиції.
Згідно ч. 1 ст. 646 ЦК України відповідь про згоду укласти договір на інших, ніж було запропоновано умовах є відмовою від одержання пропозиції і водночас новою пропозицією особі, яка зробила попередню пропозицію.
З викладеного свідчить, що згода відповідача із змінами до договору, запропонованими позивачем, що полягають у направленні відповідачем своєї угоди про врегулювання спору (а.с. 34) в розумінні ст.ст. 642, 646 ЦК України не є безумовною, а тому не є акцептом.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Згідно ст. 15 цього Закону, підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Згідно ст. 31 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до Податкового кодексу України річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до Бюджетного кодексу України (ст. 290 Податкового кодексу України) і не можуть бути меншою для інших категорій земель (від категорій земель сільськогосподарського призначення) -трикратного розміру земельного податку (ст. 288 Податкового кодексу України).
Згідно статті 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно статті 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом .
Приписами статей 288.5 - 288.5.2 Податкового кодексу України, який введений в дію з 01.01.2011 року, визначено, що розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлювальних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду - 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Згідно ст. 274 ПК України, ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки .
Рішення Сумської міської ради від 26.12.2007 року № 1119-МР «Про затвердження грошової оцінки земель міста Суми» та рішення Сумської міської ради від 24.06.2009 року № 2763-МР «Про затвердження розмірів відсотків від грошової оцінки землі, що застосовуються для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на території м. Суми» діючі, не скасовані та не оскаржені в судовому порядку.
Згідно ст. 31 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Відповідно до Податкового кодексу України річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у комунальній власності, надходять до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до Бюджетного кодексу України (ст. 290 Податкового кодексу України) і не можуть бути меншою для інших категорій земель (від категорій земель сільськогосподарського призначення) - трикратного розміру земельного податку (ст. 288 Податкового кодексу України).
Таким чином, орендна плата за даним договором не може бути меншою, ніж 3% від нормативної грошової оцінки землі.
Розділом 3 укладеного договору передбачено, що орендна плата на рік становить 2% від нормативної грошової оцінки землі.
Статтею 632 Цивільного кодексу України зміна ціни договору в процесі його виконання цілком допускається. Заборонена лише зміна ціни договору, який повністю виконано.
Розділом 3 договору також передбачено, що розмір орендної плати переглядається у випадках із моменту: зміни умов господарювання або використання орендованої земельної ділянки, визначеної цим договором; підвищення цін та тарифів тощо, в т.ч. внаслідок інфляційних процесів, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документально; у разі невиконання орендодавцем обов'язку повідомити орендаря про права третіх осіб на орендовану земельну ділянку; збільшення розмірів ставки земельного податку; в інших випадках, передбачених законодавством України.
Відповідно до ст. 30 Закону України «Про оренду землі» зміна умов договору оренди здійснюється за взаємною згодою сторін.
Пунктом 2.19 Постанови Пленуму Вищого господарського Суду України від 17.05.2011 року № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку .
У даному випадку рішення Сумської міської ради від 26.12.2007 року № 1119-МР та від 24.06.2009 року № 2763 -МР прийняті уповноваженим органом і не скасовані.
Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна мінімального та граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (постанови Верховного Суду України від 06.12.2010 року № 2-1/10068-2008, від 23.05.2011 року № 7/105-10 ( 30/234-09), від 30.05.2011 року № 17/299-10, від 04.07.2011 року № 41/81 пд).
З огляду на викладене, позовні вимоги визнаються господарським судом правомірними, а тому підлягають задоволенню.
Згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України з відповідача підлягають стягненню витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 1 073 грн. 00 коп.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 632, 652 ЦК України, ст. 288 ГК України, ст.ст. 21, 30 Закону України « Про оренду землі», ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Клопотання відповідача про припинення провадження у даній справі - відхилити.
2. Позов задовольнити.
2. Вважати укладеними зміни до пункту 1 розділу 3 договору оренди земельної ділянки від 27 липня 2005р., № 040561200093, а саме: в частині розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі, шляхом викладення першого речення розділу 3 договору в наступній редакції: «орендна плати на рік становить 3,0% від нормативної грошової оцінки землі. Складовими частинами розрахунку орендної плати є:
- розмір відсотку від нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
- нормативна грошова оцінка землі, станом на момент укладення договору з наступним урахуванням коригувань, відповідно до змін у чинному законодавстві».
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс - Маркет" ( 40000, м. Суми, вул. Петропавлівська, 86, код ЄДРПОУ 31814196)
на користь Сумської міської ради (м. Суми, Площа Незалежності, 2, код 23823253) 1 703 грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору.
Повне рішення складено 21.12.2012р.
СУДДЯ (підпис) Ю.О. ЗРАЖЕВСЬКИЙ