Ухвала суду № 28222686, 16.10.2012, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.10.2012
Номер справи
2а-8029/11/0170/12
Номер документу
28222686
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-8029/11/0170/12

16.10.12 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Курапової З.І.,

суддів Кучерука О.В. ,

Дадінської Т.В.

секретар судового засідання Меджидова Т.М.

за участю сторін:

представник позивача, Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів- не з'явився, надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність,

відповідач, Фізична особа-підприємець ОСОБА_2- не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив,

розглянувши апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Котарева Г.М.) від 12.03.12 по справі № 2а-8029/11/0170/12

за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Крилова, 133, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим,95001)

до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 АДРЕСА_1

про стягнення заборгованості в сумі 10217,00 грн.

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 12.03.2012 у справі № 2а-8029/11/0170 (суддя Котарева Г.М.) адміністративний позов задоволений повністю.

Стягнуто з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 адміністративно - господарські санкції за робочі місця, не зайняті інвалідами за 2010 рік в сумі 10 217,00грн. (одержувач: Держбюджет м. Керч, 50070000, УДК в АР Крим м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 37978388, р/р31219230700019, призначення платежу: ОКПО платника; 50070000; 01; адміністративно - господарські санкції за робочі місця, не зайняті інвалідами за 2010 рік).

Не погодившись з постановою суду, Фізична особа - підприємець ОСОБА_2 звернулась з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 12.03.2012 у справі № 2а-8029/11/0170 та прийняти нову постанову суду.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом порушені норми матеріального права.

У судове засідання 16.10.2012року представники сторін не з'явилися, про місце, день та час його проведення повідомлені належним чином.

Чинне законодавство не обмежує коло представників осіб, які беруть участь у справі, при апеляційному розгляді адміністративної справи.

Відповідно до пункту 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України, неприбуття у судове засідання сторін, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

На підставі та за правилами статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення адміністративно-господарських санкцій на незайняте інвалідом робоче місце у 2010 році у сумі 10217,00грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем несплачені штрафні санкції за незабезпечення працевлаштування на одне робоче місце для інваліда у 2010 році.

З матеріалів справи вбачається, що звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік за формою №10-ПІ, затвердженим наказом Мінпраці України від 10.02.2007р. №42, відповідач визначив норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів на рівні одного місця. Зазначив середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу що працювали у 2010 році 23 осіб, із них середньооблікова чисельність штатних працівників, яким за висновками медико-соціальних експертних комісій встановлена інвалідність нуль. Кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» - нуль. Розмір фонду оплати праці штатних працівників на рівні 235000,00грн., розмір середньорічної заробітної плати штатного працівника 10217,00грн. (а.с.10).

Проте, актом перевірки виконання ст.ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» було встановлено, що кількість інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» повинна бути 1 особа (а.с. 7).

Судова колегія зазначає, що ч. 1 ст. 20 Закону встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.

Згідно звіту за 2010 рік середня річна заробітна плата штатного працівника становить 10 217,00грн. (235 000,00грн. : 23 працівника).

Відповідно до п. 2 Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування, звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) щороку до 1 березня відділенням Фонду, в яких вони зареєстровані, за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

З матеріалів справи вбачається, що відповідач надав звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2010 року 21.02.11р., а зареєстрований 15.02.11р., отже, на момент подання звіту, позивач фактично знаходився на обліку в Кримському республіканському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.

Судова колегія зазначає, що законом не встановлено, що для сплати штрафних санкцій, підприємство повинно бути зареєстровано у Фонді соціального захисту інвалідів, тому твердження відповідача щодо відсутності обовязку зі сплати адміністративно-господарських санкцій за 2010 рік з підстав відсутності реєстрації у Кримському республіканському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів в 2010 році, суд не приймає до уваги, оскільки адміністративно-господарські санкції за недоотримання нормативу робочих, призначених для працевлаштування інвалідів не залежить від наявності реєстрації у Фонді та відсутність такої реєстрації не позбавляє відповідача від обовязку дотримуватись нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.

З п. 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю вбачається, що для сплати адміністративно-господарських санкцій невідємною умовою на сам перед є факт реєстрації відповідача як юридичної особи.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що відсутність реєстрації у відповідному відділенні Фонду не позбавляє відповідача від обов'язку дотримуватись нормативу робочих місць або сплачувати суми санкцій.

Згідно ч. 8 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, передбаченого частиною першою цієї статті, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Порядку проведення перевірки підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.07р. №70, позивач мав право на проведення перевірки виконання вимог статей 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» за 2010 рік, навіть за умови відсутності реєстрації у звітному 2010 році, оскільки одним із пунктів предмету перевірок може бути саме наявність реєстрації у відповідному відділенні.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» робоче місце інваліда - місце або виробнича ділянка постійного або тимчасового знаходження особи у процесі трудової діяльності на підприємствах, в установах і організаціях; спеціальне робоче місце інваліда - окреме робоче місце або ділянка виробничої площі, яка потребує додаткових заходів з організації праці особи з урахуванням її індивідуальних функціональних можливостей, обумовлених інвалідністю, шляхом пристосування основного і додаткового устаткування, технічного обладнання тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів (затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від 26 вересня 2002 року), Фонд соціального захисту інвалідів як урядовий орган державного управління (та його територіальні відділення) відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій.

За змістом статті 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»від 21 березня 1991 року № 875-12, саме Фонду соціального страхування захисту інвалідів надано право на стягнення санкцій за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що штрафні санкції, за незабезпечення працевлаштування Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_2 у 2010 році на одне робоче місце для інваліда становлять суму 10 217,00грн., що становить половину середньої річної заробітної плати помножену на одне робоче місце, на яке не був працевлаштований інвалід. Таким чином, вказані санкції підлягають стягненню.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Фізичної особою-підприємця ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 12.03.2012 у справі № 2а-8029/11/0170 задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 195, 196, п.1 ч.1 ст.198, 200, п.1 ч.1 ст.205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Фізичної особою-підприємця ОСОБА_2 на постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 12.03.2012 у справі № 2а-8029/11/0170 залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду АР Крим від 12.03.2012 у справі № 2а-8029/11/0170 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення згідно з частиною п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалу може бути оскаржено в порядку статті 212 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якою касаційна скарга на судові рішення подається безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя підпис З.І.Курапова

Судді підпис О.В.Кучерук

підпис Т.В. Дадінська

З оригіналом згідно

Суддя З.І.Курапова