ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2012 р. Справа № 1622/2а-10686/11Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Григорова А.М.
Суддів: Мельнікової Л.В. , Подобайло З.Г.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради на постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 21.12.2011р. по справі № 1622/2а-10686/11
за позовом ОСОБА_1
до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради
про визнання дій неправомірними і виплату державної допомоги,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 у листопаді 2010 року звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської у м. Полтаві ради в якому прохала: поновити строк звернення до суду з вересня 2009 року; визнати незаконними дії управління по нарахуванню та виплаті щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з вересня 2009 року по травень 2010 року; визнати її - ОСОБА_1 право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму і стягнути з відповідача на її -ОСОБА_1 користь 4 181 грн. 84 коп. - недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з вересня 2009 року по травень 2010 року; зобов'язати управління надалі виплачувати щомісячну державну допомогу по догляду дитини до досягнення нею трирічного віку у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений законодавством для дітей віком до 6 років.
Постановою Октябрського районного суду м.Полтави від 21.12.2011 року позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської у м.Полтаві ради про визнання дій неправомірними і виплату державної допомоги - задоволено частково.
Визнано неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської у м. Полтаві ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 у період з 01 вересня 2009 року по 31 березня 2010 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми.
Зобов'язано управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської у м. Полтаві ради перерахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 вересня 2009 року по 31 березня 2010 року, відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»з урахуванням проведених виплат.
Стягнено з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 01 (одна) грн. 70 коп.
Відповідач не погодившись з постановою суду першої інстанції , подав апеляційну скаргу, посилаючись на порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи просить постанову суду першої інстанції скасувати , прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову.
Сторони в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду апеляційної скарги були повідомлені належним чином, про що свідчать поштові повідомлення про отримання повісток про виклик.
Суд апеляційної інстанції , відповідно до вимог ч. 1 п. 2 ст. 197 КАС України, розглядає дану справу в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено , що позивачка ОСОБА_1 має дитину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження .
Як видно з матеріалів справи, позивачка отримала допомогу по догляду за дитино: до досягнення нею трирічного віку за період з вересня 2009 року по травень 2010 року в розмірі 1 750 грн. 83 коп., а саме: вересень 2009 року - 8, 67 гривень; жовтень 2009 року -130 гривень; листопад 2009 року - 130 гривень; грудень 2009 року - 130 гривень; січень 2010 року - 130 гривень; лютий 2010 року - 130 гривень; березень 2010 року - 130 гривень: квітень 2010 року - 481 гривень 08 копійок; травень 2010 року - 481 гривень 08 копійок, шо підтверджується довідкою управління праці та соціального захисту населення №291 від 01 червня 2010 року.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того , що нарахування позивачці соціальної допомоги по нагляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснено відповідачем в супереч чинного законодавства і проводяться виплати не у повному обсязі, тому позовні вимоги є обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволенні позову, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що позивачка отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену діючим законодавством України, яка згідно постанови Кабінету Міністрів України „Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми" від 11.01.2007 № 13 та постанови Кабінету Міністрів України „Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку" від 16.01.2007 № 32.
Законом України ""Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 р. № 2811-Х 11 встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї', її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім'ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Згідно ч. 1 ст. 1 вказаного закону встановлено, що громадянин України в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом на іншим законами України.
Вказаний Закон був змінений у зв'язку з прийняттям Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 р." від 28.12.2007 р.№ 107. який набув чинності з 01.01.2008р.
Таким чином, згідно ч.І ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130 грн. Внесені зміни не були предметом розгляду Конституційним Судом України.
Крім того, згідно п.3 Перехідних Положень Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в Законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсоткам зазначеного прожиткового мінімуму.
Відповідач діяв на підставі ст. 23 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» якою , встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для непрацездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130 грн.
Дана норма не була оскаржена і не відмінена, тому у суду не має підстав для визнання дій відповідача неправомірними, оскільки відповідач діяв у межах та на підставі повноважень наданих законодавством, тобто соціальна допомога позивачці сплачувалась у повному обсязі у вказаний період.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, Державного комітету молодіжної політики, спорту і туризму України від 15.11.2001р. N 486/202/524/455/3370, зареєстрованим Мінюстом України 07.02.2001р. № 112/6400, затверджена Методика обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги.
Пунктом 1.5 даної методики визначений порядок обчислення сукупного доходу сім'ї при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до ст.46 Закону України "Про Державний бюджет України па 2009 рік", допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ЗУ "Про державну допомогу сім"ям з дітьми'" та ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, обумовленими народженням і похованням" призначається і здійснюється в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
Статтею 71 Закону України '"Про Державний бюджет України па 2009 рік" надано право Кабінету Міністрів України у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених за відповідними бюджетними програмами.
Згідно роз'яснень Міністерства фінансів України від 15.01.2009 року № 31-19010-3-8/187 цитрати, пов'язані з задоволенням судами позовних вимог заяв отримувачів пільг, компенсацій та гарантій, які виникли внаслідок рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року, не враховані в Законі України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», в Законі України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та в Законі України «Про Державний бюджет України на 2011 рік».
Норми вказаних Законів « Про державний бюджет України» на відповідні роки неконституційними не визнані.
Тому, взяття зобов'язань щодо проведення соціальних виплат, надання пільг та компенсацій згідно з цим Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року, можливо лише у разі внесення відповідних змін до Закону України «Про Державний бюджет України», які мають передбачити збільшення видаткової частини з одночасним визначенням джерел надходжень до бюджету, за рахунок яких здійснюватимуться ці видатки.
Враховуючи вищевикладене та те , що позивачка отримувала зазначені виплати протягом з 01 вересня 2009 року по 31 березня 2010 року в розмірах, встановлених чинним законодавством, тому вимоги позивачки є безпідставними, необґрунтованими та такими , що задоволенню не підлягають.
За таких обставин колегія суддів вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим вона підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою в задоволенні вимог позивача необхідно відмовити.
З огляду на зазначене жодних підстав для задоволення позовних вимог колегія суддів не вбачає.
З урахуванням зазначеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, що є підставою для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Октябрської районної у м. Полтаві ради задовольнити.
Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 21.12.2011р. по справі № 1622/2а-10686/11 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову - відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя Григоров А.М.Судді Мельнікова Л.В. Подобайло З.Г.