УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2012 р.Справа № 2а-1358/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Катунова В.В.
Суддів: Ральченка І.М. , Рєзнікової С.С.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.05.2012р. по справі № 2а-1358/12/2070
за позовом Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі"
до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області
про скасування податкових повідомлень-рішень та визнання їх протиправними,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач - КП "Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі", звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Балаклійському районі Харківської області, в якому просив:
-визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ДПІ у Балаклійському районі Харківської області від 26 грудня 2011 року № 0000061601 та № 0000071601 прийнятих на підставі акту перевірки від 10 грудня 2011 року № 862/07-012/34328904.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 15.05.2012 року в задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" відмовлено в повному обсязі.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції, при прийнятті постанови, норм матеріального та процесуального права, а саме: ст.. 34 Закону України «Про державний бюджет України на 2011 рік», п. 180.1 ст. 180, ст. 197 Податкового кодексу України, Постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 року №503 «Про затвердження порядку перерахування у 2011 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування», що призвело до неправильного вирішення справи, з обставин і обґрунтувань, викладених в апеляційній скарзі.
Відповідач подав до Харківського апеляційного адміністративного суду письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких вважає вимоги позивача безпідставними, незаконними та такими, що не підлягають задоволенню. Просить залишити постанову суду першої інстанції без змін, як таку, що прийнята відповідно до норм діючого законодавства.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі наказу від 17.11.2011р. № 441, згідно з п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.п.78.1.8 п.78 ст.78, ст..79 Податкового кодексу України фахівцями ДПІ у Балаклійському районі Харківської області було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" з питань законності декларування від'ємного значення податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. грн., за період з 01.08.2011р. по 31.08.2011р.
За результатами перевірки складено акт від 14.12.2011 року № 862 /07-012/34328904 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки з питань законності декларування від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис.грн. комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі"(код за ЄДРПОУ 34328904) за період з 01.08.2011р. по 31.08.2011р. в якому зафіксовані встановлені відповідачем порушення п.п.197.1.28 п.197.1 ст.197, п.198.4 ст.198, п.199.1 та п.199.2 ст.199 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ (із змінами і доповненнями) та п.п.4.6.2 та п.п.4.6.3 п.4.6 розділу V Наказу ДПА України від 25.02.2011р. №41 "Про затвердження порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість"зареєстрованого в Мінюсті України 16.02.2011р. №197/18935, в результаті чого: завищено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (рядок 19 декларації за серпень 2011 року) у розмірі 433 984,00 грн.; неправомірно зараховано від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість (рядок 20.1 декларації за серпень 2011 року) у розмірі 433 984,00 грн.; занижено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного періоду (рядок 25 декларації за серпень 2011 року) у розмірі 17 520,00грн.
Не погодившись с висновками акта перевірки КП Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" було подано заперечення від 16.12.2011 року № 2051 про скасування акту перевірки, які рішенням ДПІ у Балаклійському районі Харківської області від 21.12.2011 року № 5298/10/07-016 , були залишені без задоволення, акт перевірки залишено без змін.
На підставі Акту від 14.12.2011 року № 862 /07-012/34328904 ДПІ у в Балаклійському районі Харківської області винесені податкові повідомлення-рішення № 0000061601 від 26 грудня 2011 року та № 0000071601 від 26 грудня 2011 року.
Не погодившись с вказаними податковими повідомленнями - рішеннями КП Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" було подано скаргу від 11.01.2012 року № 35 Державній податковій адміністрації у Харківській області, про скасування податкових повідомлень -рішень, яка ДПА у Харківській області рішенням від 19.01.2012 року № 270/10/25-103 була залишена без задоволення , а податкові повідомлення -рішення без змін.
Відмовляючи в задоволенні позову суд першої інстанції виходив з відсутності правових підстав для задоволення позову, оскільки дійшов до висновку, що оскаржувані рішення відповідача прийняті у відповідності до вимог діючого законодавства з урахуванням встановлених в ході перевірки фактів порушення позивачем вимог податкового законодавства.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, при перевірці законності декларування від'ємного значення податку на додану вартість за серпень 2011р. (рядок 19 декларації), яке було зараховане КП БРР "Балаклійські теплові мережі"у зменшення податкового боргу з податку на додану вартість (рядок 20.1 декларації) встановлено наступне: Основною виробничою діяльністю КП БРР "Балаклійські теплові мережі"є постачання теплової енергії кінцевому споживачу, вартість якої включається до складу квартирної плати фізичним особам і до якої відповідно до пункту 187.10 статті 187 Кодексу застосовується особливий порядок ведення податкового обліку -касовий метод.
Згідно п. 188.1 ст. 188 Кодексу у разі якщо постачання товарі здійснюється за регульованими цінами (тарифами), база оподаткування визначається виходячи з їх договірної (контрактної вартості), визначеної за такими цінами (тарифами) відповідно.
При цьому діючим законодавством встановлено окремий порядок оплати вартості житлово-комунальних послуг, а саме: базою оподаткування (п. 188.1 ст. 188 Кодексу) житлово - комунальних послуг є тариф, незалежно від того, за рахунок яких джерел такий тариф отримується: сплачується він безпосередньо населенням чи перераховується замість окремих категорій населення бюджетом у зв'язку з наданими населенню пільгами або субсидіями. У декларації з ПДВ такі суми відображаються в рядку 1 розділу І у звітному періоді їх отримання і лише в тій частині їх вартості, яка відповідає тарифу; звільняється від оподаткування ПДВ (п.п. 197.1.28 п. 197.1 ст. 197 Кодексу) частина вартості житлово-комунальних послуг, яка перевищує тариф і яка отримується постачальником житлово-комунальних послуг з бюджету у вигляді виробничої дотації (п.п.14.1.16п.14.1ст.14 Кодексу) на покриття збитків від постачання послуг за тарифом. У декларації з ПДВ такі суми відображаються в рядку 5 розділу І з одночасним поданням додатка 6 того звітного періоду, в якому відбулося фактичне надання таких послуг.
Відповідно до п.198.3 ст. 198 Кодексу визначено, що податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою підпунктом 193.1 статті 193 (з 01.01.2011р. по 31.12.2013р. пунктом 10 підрозділу 2 розділу XX) цього Кодексу, протягом такого звітного періоду, у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (в тому числі при їх імпорті), та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.
Згідно до п. 198.4 ст. 198 Кодексу не відносяться до податкового кредиту суми податку нараховані (сплачені) за придбані (виготовлені) платником товари/послуги та основні фонди, які призначаються для їх використання в операціях, які не є об'єктом оподаткування та/або звільняються від оподаткування.
При застосуванні касового методу (п.п. 14.1.266 п.14.1 ст.14 Кодексу) формування податкового кредиту, дата виникнення права на податковий кредит визначається як дата списання коштів з банківського рахунку (видачі з каси) платника податку або дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) йому товарів/послуг.
Пунктом 199.1 ст.199 Кодексу визначено пропорційне формування податкового кредиту для оподаткованих і звільнених від оподаткування операцій, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг в оподатковуваних та звільнених від оподаткування операціях.
Згідно п.199.2 ст.199 Кодексу -частка використання сплаченого (нарахованого) податку за придбаними (ввезеними) товарами (послугами) між оподаткованими та неоподаткованими операціями визначається у відсотках як відношення обсягів постачання (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподаткованих та неоподаткованих операцій (без урахування сум податку) за цей самий попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року.
Враховуючи вищенаведене, колегія суддів погоджує висновки суду першої інстанції, що частина нарахованого (сплаченого) податку, пропорційна звільненому від оподаткування обсягу послуг, не бере участі в формуванні податкового кредиту. У даному випадку ця частина дорівнює вартості житлово -комунальних послуг, яку їх постачальник отримує з бюджету у вигляді дотації на покриття збитків від постачання послуг за тарифом. Ця частина ПДВ не включається до складу податкового кредиту, оскільки припадає на частину вартості житлово - комунальних послуг, звільнену від оподаткування.
Розрахунок частки використання товарів/послуг та/або неоподаткованих активів в оподаткованих та неоподаткованих операціях здійснюється за попередній календарний рік та подається разом з декларацією за останній звітний податковий період поточного року та застосовується протягом наступного календарного року. У 2011 році такий розрахунок вперше подавався платниками разом з декларацією за березень 2011 року. Такий розрахунок згідно п.п. 4.4 п.4 розділу V Наказу ДПА України від 25.02.2011р. №41 "Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з ПДВ"- зареєстрований в Мінюсті України 16.02.2011р. № 197 /18935 (надалі Наказ №41) здійснюється у таблиці додатка 7 (Д7) до податкової декларації з ПДВ як для товарно - матеріальних цінностей, так і для основних фондів. Отже цей розрахунок має застосовуватися до кінця поточного року, це значення рядків 15.1 та 15.2 розділу II "Податковий кредит" Декларації.
Статтею 34 Закону України від 23.12.2010 р. N 2857-УІ "Про Державний бюджет України на 2011 рік" у 2011 році передбачені субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, здійснюється у порядку, встановленому кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.05.2011р. N503 (далі -Постанова № 2503) затверджено "Порядок перерахування у 2011 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, що вироблялася, транспортувалася та постачалася населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади чи органами місцевого самоврядування" та передбачено перерахування у 2011 р. субвенції з держбюджету місцевим бюджетам для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, що постачалася населенню, та яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування.
Перевіркою встановлено, що 03.08.2011 року з державного бюджету місцевому бюджету була перерахована субвенція на погашення заборгованості минулих років в різниці тарифів на теплову енергію згідно статті 34 Закону №2857-УІ та Постанови №503 на загальну суму 2 709 025.97грн., а саме:
-доручення 307/503 від 14.06.2011р. - загальний транзит у розмірі 101 243,62грн. (згідно договору №307/503 від 14.06.2011р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.11 №503);
-доручення 309/503 від 14.06.2011р. - загальний транзит у розмірі 340 065,71грн. (згідно договору №309/503 від 14.06.2011р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.11 №503);
-доручення 308/503 від 14.06.2011р. - загальний транзит у розмірі 1 010 862,71грн. (згідно договору №308/503 від 14.06.2011р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.11 №503);
-доручення 302/503 від 14.06.2011р. - загальний транзит у розмірі 1 256 853,93грн. (згідно договору №302/503 від 14.06.2011р. про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.11 №503).
Вищенаведена субвенція 03.08.2011 року у повному обсязі була перерахована Харківській філії дочірньої компанії "Газ України"Національної акціонерної компанії Нафтогаз України"(код за ЄДРПОУ 23911595) за отриманий у 2010 році газ природний у сумі 2 709 025,97грн., в т. ч. загальний обсяг постачання без ПДВ - 2 257 522,00грн. та сума ПДВ - 451 504,34грн., згідно платіжних документів:
-№2 - за постачання газу за 2010р. згідно договору №10/11-60 ТЕ-02 від 14.10.2010р. "Про закупівлю природного газу за державні кошти"на загальну суму з ПДВ
101 243,62грн., в т. ч. ПДВ 16 873,94грн.;
-№4 - за постачання газу за 2010р. згідно договору №09/10-64 ТЕ-02 від 30.09.2009р."Про закупівлю природного газу за державні кошти"на загальну суму з ПДВ 340 065,71грн., в т. ч. ПДВ 56 677,62грн.;
-№3 -за постачання газу за 2010р. згідно договору №09/10-88 ТЕ-02 від 30.09.2009р. "Про закупівлю природного газу за державні кошти"на загальну суму з ПДВ 1 010 862,71грн., в т. ч. ПДВ 168 477,12грн.;
-№1 -за постачання газу за 2010р. згідно договору №10/11-62 ТЕ-02 від 14.10.2010р. "про закупівлю природного газу за державні кошти"на загальну суму з ПДВ 1256 853,93грн., в т. ч. ПДВ 209475,66грн.
-На суму перерахованих Харківській філії дочірньої компанії "Газ України"Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" коштів (03.08.2011р.) за отриманий у 2010 році газ природний, КП БРР "Балаклійські теплові мережі", яке застосовує касовий метод введення податкового обліку, включило до рядку 10.1 декларації з ПДВ за серпень 2011 року податкові накладні отримані у лютому-квітні 2011 року та жовтні -грудні 2010 року на обсяг придбання (без ПДВ) у сумі 2 257 521,56 грн. та дозволений податковий кредит у сумі 451 504,31грн., а саме; до строк 16-24 "Реєстру отриманих податкових накладних"декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 року віднесло наступні податкові накладні отримані від ДК "Газ України"НАК "Нафтогаз Українки": - від 30.11.2010р. № 513 /5 на обсяг постачання без ПДВ 292 890,95грн. та суму ПДВ 4 58 578,19грн.; - від 31.12.2010р. № 383 /5 на обсяг постачання без ПДВ 84369,65грн. та суму ПДВ 16873,93грн.; - від 31.10.2010р, № 455 /5 на обсяг постачання без ПДВ 215 863,85грн. та суму ПДВ 43 172,77грн.;- від 31.12.2010р. № 384 /5 на обсяг постачання без ПДВ 538 623,43грн. та суму ПДВ 107 724,69грн.; від 31.03.2010р. № 114 /5 на обсяг постачання без ПДВ 169470,15грн. та суму ПДВ 22 783,59грн.; - від 28.02.2010р. № 131 /5 на обсяг постачання без ПДВ 422482,65грн. та суму ПДВ 84 496,53грн.; від 31.03.2010р. № 115 /5 на обсяг постачання без ПДВ 338294,72грн. та суму ПДВ 67 658,94грн.; - від 30.04.2010р. № 107 /5 на обсяг постачання без ПДВ 81 608,21грн. та суму ПДВ 16321,64грн.
Судовим розглядом встановлено, що при наданні заперечень до документальної позапланової невиїзної перевірки КП БРР "Балаклійські теплові мережі" були надані договори від 14.06.2011р. за №302/503, за №307/503, за №308/503 та №309/503 "Про організацію взаєморозрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.05.2011 №503", які підтверджують, що предметом договорів є організація проведення сторонами взаєморозрахунків відповідно до статті 34 Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік"та постанови Кабінету Міністрів України від 11 травня 2001р. №503.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про порушення позивачем п.п.197.1.28 п.197.1 ст.197, п.198.4 ст.198, п.199.1 та п.199.2 ст.199 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. №2755-УІ (із змінами і доповненнями) та п.п.4.6.2 та п.п.4.6.3 п.4.6 розділу V Наказу ДПА України від 25.02.2011р. №41 "Про затвердження порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість" зареєстрованого в Мінюсті України 16.02.2011р. №197/18935, в результаті чого: завищено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту (рядок 19 декларації за серпень 2011 року) у розмірі 433 984,00 грн.; неправомірно зараховано від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту у зменшення суми податкового боргу з податку на додану вартість (рядок 20.1 декларації за серпень 2011 року) у розмірі 433 984,00 грн.; занижено суму податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню та сплаті в бюджет за підсумками поточного звітного періоду (рядок 25 декларації за серпень 2011 року) у розмірі 17 520,00грн.
Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 15.05.2012р. по справі № 2-а-1358/12/2070 відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, позивача у справі.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197 п.1 ч.1 ст. 198, 200, п.1 ч.1 ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Комунального підприємства Балаклійської районної ради "Балаклійські теплові мережі" залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 15.05.2012р. по справі № 2а-1358/12/2070 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Катунов В.В.Судді Ральченко І.М. Рєзнікова С.С.