ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 грудня 2012 року м. ПолтаваСправа № 2а-1670/7375/12
Полтавський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді -Клочка К.І.,
при секретарі - Міщенко Р.В.,
за участю:
представників позивача -Орос А.В., Кольвашенко А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації до ОСОБА_3 про стягнення коштів, -
В С Т А Н О В И В:
23 листопада 2012 року управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації (далі - позивач, УПСЗН Машівської РДА) звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 (далі - відповідач, ОСОБА_3) про стягнення переплачених коштів по допомозі одинокій матері у розмірі 275,10 грн посилаючись на те, що відповідачем не повідомлено орган, що призначив та здійснює виплату державної допомоги про факт встановлення батьківства, чим порушено вимоги частини першої статті 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».
Представники позивача у судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримали, просили суд їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про причини неприбуття суду не повідомив, про час, дату і місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, що підтверджується наявним у матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення.
Відповідно до положень частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до положень частини першої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
За викладених обставин, суд вважає за можливе провести розгляд справи за даної явки та на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
21.08.2007 ОСОБА_3 звернулась до УПСЗН Машівської РДА з письмовою заявою про призначення допомоги одинокій матері на дитину ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1.
У поданій заяві відповідач зобов'язалась, що у разі змін у складі сім'ї (укладення шлюбу, усиновлення дитини тощо) у період призначення та виплати допомоги, повідомити органи праці та соціального захисту населення, при виході на роботу, реєстрації в центрі зайнятості чи як підприємця відповідач зобов'язалась терміново повідомити.
Відповідно до положень статті 3 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" призначаються такі види державної допомоги сім'ям з дітьми: допомога у зв'язку з вагітністю та пологами; допомога при усиновленні дитини; допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; допомога на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування; допомога на дітей одиноким матерям.
Частиною першою статті 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).
Відповідно до положень статті 18 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини.
Так, ОСОБА_3 призначено допомогу на дитину як одинокій матері.
30.08.2012 до УПСЗН Машівської РДА надіслано повідомлення з відділу державної реєстрації актів цивільного стану Машівського районного управління юстиції Полтавської області про те, що до актового запису №30 від 03.07.2007 про народження ОСОБА_4 на підставі заяви ОСОБА_5 та ОСОБА_3 внесені відомості про визнання батьківства. Згідно вказаного повідомлення, видана довідка для пред'явлення органам праці та соціального захисту населення про встановлення батьківства.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 зазначеної довідки до УПСЗН Машівської РДА не надавала та продовжувала отримувати допомогу одинокій матері.
31.08.2012 управлінням особовий рахунок закритий.
На той час коли управлінню стало відомо про встановлення батьківства були виготовлені центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, виплатні відомості на вересень місяць.
Заявниця отримувала допомогу через КБ «Приватбанк». Кошти з особових рахунків клієнтів банку не зараховуються тільки за їх заявою. Такої заяви від ОСОБА_3 до банку не надходило. Заявниці було зараховано допомогу за вересень 2012 року, але вона не повинна її отримувати.
Отже, виникла переплата за період з 01.09.2012 по 30.09.2012 у розмірі 275,10 грн.
Відповідно до положень статті 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом.
Однак, відповідач всупереч вищезазначеним вимогам Закону не повідомила позивача про зміну обставин, що впливають на виплату державної допомоги, а саме про визнання батьківства.
З огляду на вищевикладене, оскільки відповідачем не доведено поважність ненадання відповідних даних позивачу про встановлення батьківства, при цьому ОСОБА_3 продовжувала отримувати соціальну допомогу на дітей одиноким матерям, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Зважаючи на вищевикладене, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації до ОСОБА_3 про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 на користь управління праці та соціального захисту населення Машівської районної державної адміністрації (банк ГУДК в Полтавській області, код 03195145, МФО 831019, р/р 35412011001971) переплачені кошти по допомозі одинокій матері у розмірі 275 (двісті сімдесят п'ять) гривень 10 (десять) копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 24 грудня 2012 року.
Суддя К.І. Клочко