ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(0412) 48-16-02
УХВАЛА
іменем України
"10" жовтня 2011 р. Справа № 0670/302/11
номер рядка статистичного звіту 8.2
Колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Бучик А.Ю.
суддів: Євпак В.В.
Майора Г.І.,
за участю секретаря Сидорука Р.М. ,
за участю представників сторін:
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Житомирському районі на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "20" червня 2011 р. у справі № 0670/302/11 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислова компанія "Вимпел" до Державної податкової інспекції у Житомирському районі про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ,
ВСТАНОВИЛА:
ТОВ "Промислова компанія "Вимпел" звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до ДПІ у Житомирському районі про скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у Житомирському районі №0003552301/0 від 31.12.2010 року про визначення суми податкового зобов"язання з плати за користування надрами державного значення за основним платежем - 38175 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями- 12356 грн., а всього в сумі 50531 грн.
Під час розгляду справи представники позивача уточнили позовні вимоги, просили скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Житомирському районі №0003552301/0 від 31.12.2010 року в частині донарахування 37168,21грн. та за штрафними санкціями, нарахованими, виходячи з вказаного розміру основного платежу, оскільки позивачем фактично занижено податкове зобов"язання з платежу за користування надрами на суму 1007,01 грн.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 20 червня 2011 року визнано протипавним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Житомирському районі №0003552301/0 від 31.12.2010 року про визначення суми податкового зобов"язання з плати за користування надрами державного значення за основним платежем у розмірі 37168 грн. та шрафними санкціями, нарахованими, виходячи з вказаного розміру основного платежу.
В апеляційній скарзі представник ДПА у Житомирському районі просить скасувати вказану постанову та ухвалити нове рішення про відмову в позові. Вказує, що судом невірно застосовано положення Порядку справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин щодо визначення вартості видобутих у звітному періоді корисних копалин.
Апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Встановлено, що 17.12.2010 року ДПІ у Житомирському районі проведено планову виїзну перевірку ТОВ "ПК "Вимпел" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 30.09.2010 року.
В акті перевірки №4826/23-0/13544670/0110 від 17.12.2010 року зафіксрвано порушення товариством п.п.2,3,4,14 Порядку справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 року №264 "Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин", внаслідок чого донарахована плата за користування надрами в сумі 59372,93грн., в тому числі: І кв.2009 року - 7132,91 грн., ІІ кв. 2009 року - 3440,53 грн., ІІІ кв. 2009 року - 990,76 грн., ІV кв. 2009 року - 1010,84 грн., І кв.2010 року - 1840,72 грн., ІІ кв.2010 року - 32272,67 грн., ІІІ кв. 2010 року - 12648,50 грн.
За результатами розгляду заперечення товариства від 29.12.2010 року на акт перевірки податковим органом зменшено суму нарахування плати за користування надрами для видобування корисних копалин на 23012,30 грн.
Податковим повідомленням-рішенням ДПІ у Житомирському районі №0003552301/0 від 31.12.2010 року ТОВ "ПК "Вимпел" визначено суму податкового зобов"язання з плати за користування надрами державного значення у сумі 50531,00грн., з яких 38175,00грн. - за основним платежем, 12356,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції.
ТОВ "ПК "Вимпел" отримано спеціальний дозвіл №4125 від 28.11.2006 року та погодження Державного управління екоресурсів в Житомирській області від 07.05.2001 року на користування надрами.
Статтею 28 Кодексу України «Про надра» встановлено, що користування надрами є платним. Плата за користування надрами справляється у вигляді платежів за користування надрами, відрахувань за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, збору за видачу спеціальних дозволів, акцизного збору.
Частина 3 ст. 30 Кодексу України «Про надра» передбачає, що платежі за видобування корисних копалин визначаються з урахуванням геологічних особливостей родовищ та умов їх експлуатації.
Нормативи збору за використання природних ресурсів, а також порядок його стягнення встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2008 року № 264 (далі -Порядок) встановлює єдині правила справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення на території України у межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони.
Відповідно до пункту 2 Порядку платежі справляються із суб'єктів господарювання, які здійснюють видобування корисних копалин або геологічне вивчення надр з подальшою дослідно-промисловою розробкою.
Згідно з пунктами 15, 17 Порядку платник до закінчення визначеного Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за встановленою ДПА формою податкові розрахунки з платежів та протягом десяти календарних днів після закінчення граничного строку подання цих розрахунків виконує зобов'язання щодо внесення платежів у визначених в них сумах органу державної податкової служби за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини. Платник несе відповідальність за правльність обчислення суми платежів, повноту і своєчасність їх внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно із законодавством (пункт 18 Порядку).
Порядок обчислення і справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин визначений в Інструкції, затвердженій Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України, Державного комітету України по геології і використанню надр від 30 грудня 1997 року N 207/472/51/157 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 1998 року за N 20/2460 (у редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Інструкція).
Інструкція встановлює єдиний порядок обчислення і справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин, складання розрахунків плати та їх подання до органів державної податкової служби (пункт 1.3 Інструкції).
Відповідно до абзацу 1 пункту 6.1 Інструкції, базовий податковий (звітний) період для плати за користування надрами для видобування корисних копалин дорівнює календарному кварталу.
У відповідності до п.3.1 Інструкції про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, затвердженого наказом Комітету України з питань геології та використання надр і Державної податкової адміністрації України від 23.06.1999 р. №105/309 об'єктом обчислення збору за геологорозвідувальні роботи є обсяг видобутих корисних копалин -для нафти, конденсату, газу природного, у тому числі метану вугільних родовищ, торфу, сапропелю, сировини для виготовлення оптичної та п'єзо оптичної продукції, сировини ювелірної і ювелірно-виробної, підземних вод (прісних, мінеральних, термальних, промислових), ропи, мінеральних грязей і мулу та обсяг погашених у надрах запасів корисних копалин - для інших корисних копалин.
У відповідності до п.3.2 Інструкції обсяги погашених балансових та позабалансових запасів корисних копалин і обсяги видобутих корисних копалин визначаються за даними державної статистичної звітності, підтвердженої обліковими матеріалами геолого-маркшейдерської документації. Обсяги видобутих (погашених запасів) корисних копалин за квартал приймаються за даними оперативних обмірів чи підрахунків (з уточненням за підсумками року), які здійснює геолого-маркшейдерська служба надрокористувача або інші служби, на які покладено обов'язки ведення обліку обсягів видобутих (погашених запасів) корисних копалин.
Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України № 246 від 26.03.2008 року "Про заходи щодо справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин", якою затверджено Порядок справляння платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, вартість видобутих у звітному періоді корисних копалин (готової продукції) обчислюється платником для кожної ділянки надр на базових умовах поставки за більшою з таких величин: за фактичними цінами реалізації видобутих корисних копалин; за розрахунковою вартістю видобутих корисних копалин.
Згідно ч.1 п.5 Порядку у разі обчислення вартості видобутих корисних копалин за фактичними цінами реалізації, вартість одиниці видобутих корисних копалин встановлюється платником з урахуванням суми доходу, отриманого (нарахованого) від реалізації таких корисних копалин за податковий (звітний) період, що визначається відповідно до ст.11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств".
Вартість одиниці видлбутих у звітномуу періоді корисних копалин визначалась товариством за більшою величиною - фактичною ціною реалізації одиниці видобутої корисної копалини у звітному періоді.
Податковий орган в 1-му, 2-му кварталах 2009 року, 1-му, 3-му кварталах 2010 року не відраховував від загального задекларованого доходу платника податку доходу від реалізації товарів (не корисних копалин), послуг.
Крім того, сума доходу зменшується на суму витрат платника, пов"язаних з доставкою (перевезенням, транспортуванням) корисних копалин споживачу в розмірах, установлених у договорі купівлі-продажу згідно з умовами постачання.
Товариство не змогло довести свої витрати та погодилось із фактичним заниженням названого податкового зобов"язання лише на суму 1007 грн.
Згідно п.7 Порядку, вартість одиниці кожного виду видобутих корисних копалин обчислюється, як співвідношення суми доходу, отриманого платником від реалізації корисних копалин, визначеної відповідно до пункту 5 цього Порядку, та обсягу (кількості) реалізованих корисних копалин, що визначається за даними бухгалтерського обліку запасів готової продукції платника. Обсяг (кількість) реалізованих корисних копалин податковим органом не відраховано, а враховано кількість видобутих корисних копалин у звітному періоді.
Не розмежувавши розмір видобутої корисної копалини та розмір товарної продукції, податковий орган завищив вартість одиниці видобутих корисних копалин, від якої пропорційно залежить плата за користування надрами для видобування корисних копалин та не визначив обсяг витрат платника за податковий період для розрахунку вартості одиниці видобутої корисної копалини.
На підставі викладеного, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про визнання протипавним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ у Житомирському районі №0003552301/0 від 31.12.2010 року про визначення ТОВ "ПК "Вимпел" суми податкового зобов"язання з плати за користування надрами державного значення за основним платежем у розмірі 37168 грн. та шрафними санкціями, виходячи з вказаного розміру основного платежу.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із додержанням вимог матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 198, 200, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Житомирському районі залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 20 червня 2011 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя А.Ю.Бучик
судді: В.В. Євпак
Г.І. Майор
Роздруковано та надіслано простою кор.:
1- в справу
2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Промислова компанія "Вимпел" с.Світин,Житомирська область, Житомирський район
3- відповідачу Державна податкова інспекція у Житомирському районі пл. Перемоги, 2,м.Житомир,10014