Категорія №9.4.4
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 грудня 2012 року Справа № 2а/1270/9630/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Твердохліба Р.С.,
за участю
секретаря судового засідання Андріасяна Е.А.,
та
представників сторін:
від позивача - Омелаєва І.О. (довіреність від 30.05.2012 № 6),
від відповідача - Великодний В.Б. (керівник),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську справу за адміністративним позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Старобільське управління механізації» про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн.,
ВСТАНОВИВ:
04 грудня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Старобільське управління механізації» про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відкрите акціонерне товариство «Старобільське управління механізації» порушило вимоги законодавства про цінні папери, а саме: в порушення п.5 розділу XVII Закону України «Про акціонерні товариства» не привело статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства»; згідно свідоцтва про реєстрацію випуску акцій від 13 лютого 2001 року № 13/12/1/01 акції відкритого акціонерного товариства «Старобільське управління механізації» існують в документарній формі, що є порушенням вимог ч.2 ст.6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», ч.2 ст.20 Закону України «Про акціонерні товариства», згідно яких акції товариств існують виключно в без документарній формі.
У зв'язку з цим, у відношенні відповідача було винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 03 січня 2012 року № 23-ЛУ.
Відповідно до цього розпорядження, відповідач повинен був у термін до 30 квітня 2012 року усунути порушення чинного законодавства про цінні папери, привести статут та внутрішні положення ВАТ «Старобільське управління механізації» у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства», здійснити переведення виписку акцій відповідача документарної форми існування у без документарну відповідно до вимог чинного законодавства України, а також подати до позивача пакети документів згідно з вимогами законодавства про цінні папери. Також у термін до 30 квітня 2012 року проінформувати уповноважену особу позивача про виконання цього розпорядження.
Доказів, що підтверджують виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 03 січня 2012 року № 23-ЛУ відповідачем не надано, отже розпорядження від 03 січня 2012 року № 23-ЛУ відповідачем не виконано.
У зв'язку з цим, керуючись ст.9, ст.11, ст.12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», 06 серпня 2012 року уповноваженою особою позивача у відношенні ВАТ «Старобільське управління механізації» було винесено постанову № 303-ДО-1-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 17000,00 грн.
Постанова про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у встановленому законодавством порядку не оскаржувалась. Копій платіжних документів, що підтверджують виконання постанови, до Донбаського територіального управління НКЦПФР не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу в Держбюджет.
Представник позивача у судовому засіданні адміністративний позов підтримав, надав пояснення аналогічні, викладеному у позові, просив задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні адміністративний позов визнав у повному обсязі та просив розстрочити виплату штрафних санкцій, відповідно до графіку.
Представник позивача не заперечував проти розстрочення виплати штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн., відповідно до графіку
Суд, вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, дослідивши матеріали справи, оцінивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11 грудня 2007 року № 2272, Донбаське територіальне управління НКЦПФР здійснює державний контроль за дотриманням вимог законодавства на ринку цінних паперів. При виявлені фактів порушень законодавства про цінні папери уповноважені уповноважена особа має право накладати штрафні санкції на юридичних осіб.
Як вбачається яз матеріалів справи, відповідачем порушено вимоги законодавства про цінні папери, а саме:
- в порушення п. 5 розділу ХVІІ Закону України «Про акціонерні товариства» не привів статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами Закону України «Про акціонерні товариства»;
- згідно свідоцтва про реєстрацію випуску акцій від 13 лютого 2001 року № 13/12/1/01 акції ВАТ «Старобільське управління механізації» існують в документарній формі, що є порушенням вимог ч. 2 ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», ч. 2 ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства», згідно яких акції товариств існують виключно в бездокументарній формі.
У судовому засіданні встановлено, що 03 січня 2012 року позивачем винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 23-ЛУ, відповідно до якого строк усунення порушень становить до 30 квітня 2012 року (а. с. 6).
У зв'язку з невиконанням зазначеного вище розпорядження, 13 липня 2012 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, заступником начальника управління ОСОБА_3 винесено постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів (а. с. 8-9).
На підставі п. 14 ст. 8, ст. ст. 9, 11, 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та п. 5 розділу ІІ, п. п. 1, 4 розділу VІІ Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 № 2272, позивачем винесено постанову від 06 серпня 2012 року № 303-ДО-1-Е про накладення санкції на відповідача за правопорушення на ринку цінних паперів за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери у розмірі 17000,00 грн. (а. с. 10-11). Вказану постанову направлено на юридичну адресу відповідача: 92740, Старобільський район, с. Чмирівка, вул. Східна, 2 (а. с. 12-13).
В судовому засіданні встановлено, що постанову про накладання санкції за правопорушення на ринку цінних паперів відповідачем у встановленому законодавством порядку не оскаржено, копій платіжних документів, що підтверджують виконання постанови до позивача не надходило, що свідчить про несплату суми штрафу в Державний бюджет.
Відповідно до ч. 5 розділу ХVІІ Прикінцевих та перехідних Закону України «Про акціонерні товариства», статути та внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» акціонер приватного та публічного товариства має переважне право на придбання акцій додаткової емісії.
Переважним правом акціонера визнається:
- право акціонера - власника простих акцій придбавати у процесі приватного розміщення товариством прості акції пропорційно частці належних йому простих акцій у загальній кількості емітованих простих акцій;
- право акціонера - власника привілейованих акцій придбавати у процесі приватного розміщення товариством привілейовані акції цього або нового класу, якщо акції такого класу надають їх власникам перевагу щодо черговості отримання дивідендів чи виплат у разі ліквідації товариства, пропорційно частці належних акціонеру привілейованих акцій певного класу в загальній кількості привілейованих акцій цього класу.
Порядок реалізації переважного права на придбання акцій додаткової емісії встановлюється Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку
Як вбачається з ч. 2 ст. 20 Закону України «Про акціонерні товариства» усі акції товариства є іменними. Акції товариств існують виключно в бездокументарній формі.
Згідно п. 10 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Пунктом 14 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У зв'язку з вищевикладеним, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Старобільське управління механізації» про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн.
Що стосується клопотання представника відповідача про розстрочення виконання рішення суду, суду зазначає, що на підтвердження наявності обставин, зазначених у заяві, представником відповідача надано баланс (а.с. 22-23).
Вищевикладені обставини, на думку суду, свідчать про те, що наявні обставини, що ускладнюють виконання судового рішення.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
З урахуванням клопотання представника відповідача, а також, у зв'язку із наявністю обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, суд вважає за необхідне, відповідно до ч.1 ст.257 КАС України встановити строк та порядок виконання судового рішення шляхом розстрочення виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2012 року у справі № 2а/1270/9360/2012 за адміністративним позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Старобільське управління механізації» про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн на 12 (дванадцять) календарних місяців починаючи з січня 2013 року по грудень 2013 року включно, відповідно до графіку, а саме: січень, лютий, березень, квітень, грудень по 500,00 грн., червень, липень, жовтень, листопад по 2000,00 грн., серпень, вересень по 2500,00 грн., травень 1500,00 грн.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що ухвалою суду від 06 грудня 2012 року про відкриття провадження у справі Донбаському територіальному управлінню Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відстрочено сплату судового збору до винесення судового рішення по справі, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
На підставі ч.3 ст.160 КАС України у судовому засіданні 17 грудня 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 21 грудня 2012 року, про що згідно вимог ч.2 ст.167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8, 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 №448/96 ( зі змінами і доповненнями), Рішенням державної комісії з цінних паперів та фондового ринку 11.12.2007 № 2272 про затвердження правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, ст. ст. 17, 18, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Старобільське управління механізації» (ідентифікаційний код 01351807, місцезнаходження: 92740, Луганська область, Старобільський район, с. Чмирівка, вул. Східна, буд. 2) штрафні санкції у розмірі 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень нуль копійок) на р/р 31110106700004 в УДКС у м. Донецьку, код ЄДРПОУ 38033949, МФО 834016, код платежу 21081100.
Встановити строк та порядок виконання судового рішення, шляхом розстрочення виконання постанови Луганського окружного адміністративного суду від 17 грудня 2012 року у справі № 2а/1270/9360/2012 за адміністративним позовом Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі відділу нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Луганській області Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Старобільське управління механізації» про стягнення суми штрафних санкцій у розмірі 17000,00 грн на 12 (дванадцять) календарних місяців починаючи з січня 2013 року по грудень 2013 року включно, відповідно до графіку, а саме: січень, лютий, березень, квітень, грудень по 500,00 грн. (п'ятсот гривень нуль копійок), червень, липень, жовтень, листопад по 2000,00 грн. (дві тисячі гривень нуль копійок), серпень, вересень по 2500,00 грн. (дві тисячі п'ятсот гривень нуль копійок), травень 1500,00 грн. (одна тисяча п'ятсот гривень нуль копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Згідно із частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 21 грудня 2012 року.
СуддяР.С. Твердохліб