УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 грудня 2012 р. Справа № 47437/11
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Олендера І.Я.,
суддів Довгої О.І., Савицької Н.В.,
при секретарі судового засідання Нефедовій А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 16 травня 2011 року в справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Вест Ойл Груп» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення від 09 березня 2011 року № 0000532302,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ТзОВ «Вест Ойл Груп» звернулось в суд з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення від 09 березня 2011 року № 0000532302.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 16 травня 2011 року позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції від 09 березня 2011 року № 0000532302.
Постанову суду першої інстанції оскаржив відповідач Луцька ОДПІ, представник якої в апеляційній скарзі ставить питання про її скасування та про відмову в задоволенні позовних вимог.
Апеляційну скаргу обгрунтовує тим, що постанова суду першої інстанції прийнята всупереч вимогам матеріального права та фактичним обставинам справи, при цьому покликається, на те, що перевіркою також встановлено, що основним постачальником ТзОВ «Вест Ойл Груп» є ТзОВ «Крес-Сервіс», яке у травні 2009 р. згідно договорів підряду від 07.04.2009 р. №24/2 -ДІ, №24/3 - ДІ виконало комплекс робіт по поточному ремонту (резервуарний парк, протипожежні резервуари, проїзди та тротуари, озеленення, огорожа) АЗС Варварівка №1, №2 м. Миколаїв на загальну суму 6420501,60 грн., в тому числі ПДВ - 1070083,60 грн. та у вересні 2009 р. згідно договорів підряду від 15.07.2009 р. №30/1 - ДІ, №31/1 - ДІ виконало роботи по поточному ремонту АЗС на загальну суму 3656589,60 грн., в тому числі ПДВ -609431,60 грн. ТзОВ «Вест Ойл Груп» згідно актів приймання виконаних підрядних робіт включено до податкового кредиту у травні 2009 р. 1070083,60 грн. ПДВ, у вересні 2009 р. 609431,60 грн. ПДВ. На запити Луцької ОДПІ щодо проведення зустрічної перевірки ТзОВ «Крес-Сервіс» з питань взаємовідносин з ТзОВ «Вест Ойл Груп», ДПІ у Солом'янському районі м. Києва повідомила (лист від 22.09.2010 р. №12949/7/23-1008) що провести перевірку ТзОВ «Крес-Сервіс» немає можливості, в зв'язку з тим, що на дату надання інформації, СГД до ДПІ у Солом'янському районі м. Києва не звітує, остання податкова декларація подана за лютий 2010 року.
Представник позивача ТзОВ «Вест Ойл Груп» заперечив проти доводів апеляційної скарги та просить таку відхилити.
Представник відповідача Луцької ОДПІ в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги та просить таку задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що за результатами перевірки податковим органом не було виявлено ознак фіктивності господарської операції між позивачем та його контрагентом ТзОВ «Крес-Сервіс», сторонами проведені реальні операції, по яких заявлено бюджетне відшкодування, а тому висновки Луцької ОДПІ щодо непідтвердження суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за червень 2009 року в сумі 330281 грн. 00 коп., вересень 2009 року - 31624 грн. 00 коп., жовтень 2009 року - 331045 грн. 00 коп., за листопад 2009 року -281266 грн. 00 коп.. а всього 974216 грн. 00 коп. є неправомірними.
Суд апеляційної інстанції погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції.
ТзОВ «Вест Ойл Груп» є суб'єктом господарювання, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 658142 від 07.08.2006 року (т. 1, а. с. 25), з 08.08.2006 року перебуває на обліку як платник податків у Луцькій ОДПІ, про що видано довідку про взяття на облік платника податку № 561 від 11.12.2006 року (т. 1, а. с. 51), зареєстрований платником податку на додану вартість, про що відповідачем видано свідоцтво №02613760 від 16.08.2006 року про реєстрацію платника податку на додану вартість (т. 1, а. с. 52). ТзОВ «Вест Ойл Груп» згідно із Статутом, серед інших видів діяльності, здійснює діяльність з забезпечення нафтопродуктами на договірній основі підприємств, організацій і інших споживачів, забезпечення поставок нафтопродуктів, розробки найбільш економічних та ефективних схем забезпечення нафтопродуктами споживачів міста і сільського населення районів тощо та має у власності мережу автозаправних станцій на території України (т. 1, а. с. 26-50).
Так, судом першої інстанції встановлено, що Луцькою ОДПІ була проведена документальна невиїзна перевірка ТзОВ «Вест Ойл Груп» з правових відносин з постачальниками за травень, серпень, вересень, жовтень 2009 року, які вплинули на бюджетне відшкодування по деклараціях за червень, вересень, жовтень, листопад 2009 року на рахунок платника у банку, за наслідками якої складено акт № 9081/23-3/34524327 від 07.12.2010 року. В акті перевірки податковим органом зроблені висновки про порушення пункту 1.8 статті 1, підпункту «а» підпункту 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та не підтверджено заявлену суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок платника у банку за квітень 2009 року в сумі 541797 грн. 00 коп., червень 2009 року - 330281 грн. 00 коп., вересень 2009 року - 31624 грн. 00 коп., жовтень 2009 року - 331045 грн. 00 коп., листопад 2009 року - 281266 грн. 00 коп.
На підставі акту перевірки №9081/23-3/34524327 від 07.12.2010 року Луцькою ОДПІ прийняте податкове повідомлення-рішення №0001682302/0 від 27.12.2010 року, яким ТзОВ «Вест Ойл Груп» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 1516013 грн. 00 коп. У порядку адміністративного оскарження цього податкового повідомлення-рішення скарга платника податків була частково задоволена, податкове повідомлення-рішення №0001682302/0 від 27.12.2010 року скасоване в частині на суму 541797 грн. 00 коп., а в іншій частині на суму 974216 грн. 00 коп. - залишено без змін. В подальшому Луцькою ОДПІ прийняте нове податкове-повідомлення рішення від 09.03.2011 року № 0000532302, яким ТзОВ «Вест Ойл Груп» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість на 974216 грн. 00 коп., та яке позивач вважає необгрунтованим і таким, що підлягає скасуванню, з наступних підстав.
Судом також було зазначено, що достовірність та правильність нарахування бюджетного відшкодування платником податків за червень, вересень, жовтень, листопад 2009 року було підтверджено актами виїзних перевірок, які проводились Луцькою ОПДІ, на підставі первинних документів бухгалтерського обліку щодо взаємовідносин з контрагентами, в тому числі і податкових накладних, що засвідчували факт проведення господарських операцій і були підставою для формування у відповідних податкових періодах податкового кредиту з податку на додану вартість. При цьому, позивачем були виконані умови, визначені статтею 7 Закону України «Про податок на додану вартість», та правомірно задекларовано податковий кредит по господарських операціях придбання робіт у суб'єкта господарювання Товариства з обмеженою відповідальністю «Крес-Сервіс» (далі - ТзОВ «Крес-Сервіс»), а в подальшому заявлено бюджетне відшкодування з податку на додану вартість на суму податку, фактично сплачену контрагенту. Відшкодування податку на додану вартість згідно із Законом України «Про податок на додану вартість» не потребує підтвердження сплати податку на додану вартість контрагентом та не впливає на віднесення позивачем до складу податкового кредиту та бюджетного відшкодування сплаченого податку на додану вартість при придбанні товару (робіт, послуг). Норми Закону України «Про податок на додану вартість» не ставлять право платника податку на формування податкового кредиту та бюджетного відшкодування в залежність від виконання постачальником (контрагентом) своїх податкових зобов'язань та сплати ними сум податку до державного бюджету.
Представником Луцької ОДПІ в судовому засіданні в суді першої інстанції було зазначено, що заявлені суми бюджетного відшкодування будуть підтвердженні після отримання результатів зустрічних перевірок контрагентів, постачальників товару (робіт, послуг) по ланцюгу до виробника.
Так, одним із контрагентів позивача виступав суб'єкт господарювання ТзОВ «Крес-Сервіс», з яким було укладено договори підряду від 07.04.2009 року № 24/2-ДІ та № 24/3-ДІ, від 30.06.2009 року № 30/1 -ДІ, від 15.07.2009 року № 31/3-ДІ. Відповідно до умов договорів підрядник виконував комплекс робіт по поточному ремонту на двох АЗС в місті Миколаєві на загальну суму 6420501 грн. 60 грн., в тому числі податок на додану вартість 1070083 грн. 60 коп., та на двох АЗС у Дніпропетровській області на загальну суму 3656589 грн. 60 коп., в тому числі податок на додану вартість 609431 грн. 60 коп.
Луцькою ОДПІ ініціювалося проведення перевірки ТзОВ «Крес-Сервіс» з питань взаємовідносин з позивачем. З листа Державної податкової інспекції у Солом'янському районі міста Києва (далі - ДПІ у Солом'янському районі м. Києва) від 22.09.2010 року № 12949/7/23-1008 вбачається, що провести перевірку ТзОВ «Крес-Сервіс» немає можливості у зв'язку з тим, що на дату надання інформації суб'єкт господарювання не звітується, остання податкова декларація подана за лютий 2010 року. На повторний запит відповідача ДПІ у Солом'янському районі м. Києва надана інформація про те, що товариство перейшло до нової податкової інспекції і фактично відсутнє за місцезнаходженням. У зв'язку з неможливістю провести зустрічну перевірку ТзОВ «Крес-Сервіс» Луцькою ОДПІ зроблено висновки про завищення бюджетного відшкодування ТзОВ «Вест Ойл Груп» по операціях з таким контрагентом.
Суд апеляційної інстанції вважає за необхідне також зазначити, що на запит Львівського апеляційного адміністративного суду, ДПІ в Солом'янському районі м. Києва ДПС було надано відповідь, в якій зазначено, що ТзОВ «Крес-Сервіс» перебуває на обліку в ДПІ з 03.12.2007 року, однак станом на 30.11.2012 року статусу платника ПДВ не має, а також те, що протягом травня-жовтня 2009 року ТзОВ «Крес-Сервіс» мало статус платника ПДВ та подавало до ДПІ податкову звітність засобами телекомунікаційного зв'язку. Аналогічна відповідь ДПІ в Солом'янському районі м. Києва ДПС була надана і суду першої інстанції. Так у вказаній відповіді зазначено, що за даними Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України, в податкових періодах травень, липень, серпень 2009 року розбіжностей між сумою податкового зобов'язання ТзОВ «Крес-Сервіс» та задекларованою сумою податкового кредиту ТзОВ «Вест Ойл Груп» не виявлено.
Згідно з умовами договорів підрядник ТзОВ «Крес-Сервіс» зобов'язувався на свій ризик із залученням власних матеріалів та з матеріалів замовника виконати комплекс робіт, зокрема, по договорах від 07.04.2009 року № 24/2-ДІ, № 24/3-ДІ по поточному ремонту АЗС, а по договорах від 30.06.2009 року №30/1-ДІ, від 15.07.2009 року №31/3-ДІ - по розконсервації об'єкту будівництва АЗС (пункт 1.1 договорів). За умовами договорів приймання замовником певного етапу виконаних робіт за звітний місяць оформляється актами № КБ-2в та № КБ-3.
ТзОВ «Вест Ойл Груп» проведено повний розрахунок по договірних зобов'язаннях перед ТзОВ «Крес-Сервіс», відповідні суми податку на додану вартість на підставі належним чином оформлених податкових накладних включені до складу податкового кредиту у відповідні звітні податкові періоди в травні, липні, серпні 2009 року та заявлені до бюджетного відшкодування в податкових деклараціях з податку на додану вартість (по мірі сплати) за червень 2009 року в сумі - 330281 грн. 00 коп., вересень 2009 року - 31624 грн. 00 коп., жовтень 2009 року - 331045 грн. 00 коп., листопад 2009 року - 281266 грн. 00 коп.
Як зазначалось вище, висновок відповідача щодо непідтвердження заявленої позивачем суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість будується на тому, що неможливо провести перевірку контрагента ТзОВ «Крес-Сервіс», такий платник на дату проведення зустрічної перевірки не звітує (акт Луцької ОДПІ № 9081/23-3/34524327 від 07.12.2010 року).
Колегія суддів погоджується із зазначеним судом першої інстанції висновком про те, що відповідачем не надано будь-яких доказів, які давали б підстави для
сумніву у реальності проведених між позивачем та ТзОВ «Крес-Сервіс» господарських
операцій, зокрема, фактів припинення юридичної особи, визнання недійсними установчих
документів, свідоцтва платника податку на додану вартість, фіктивності підприємництва
тощо, встановлених відповідним судовим рішенням, що набрали законної сили, а також
інших доказів про те, що дані податкових накладних, виписаних ТзОВ «Крес-Сервіс», невідповідають дійсності, чи роботи по ремонту АЗС виконувалися іншим, ніж ТзОВ «Крес-Сервіс», суб'єктом господарювання.
Відповідно до пункту 1.7 статті 1, підпункту 7.4.1 пункту 7.4 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997 року (з наступними змінами та і доповненнями, чинного до 31.12.2010 року, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) податковий кредит - сума, на яку платник податку має право зменшити податкове зобов'язання звітного періоду, визначена згідно з цим законом. Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 81 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку. Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Відповідно до підпунктів 7.7.1, 7.7.2 пункту 7.7 статті 7 цього ж Закону (в редакції закону, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності -зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
- бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка
дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх
податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
- залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до
складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
При цьому, вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи те, що позивачем були дотримані умови формування податкового кредиту з податку на додану вартість у спірні податкові періоди, господарські операції між ТзОВ «Вест Ойл Груп» та ТзОВ «Крес-Сервіс» фактично проведені, підрядником реально виконано комплекс робіт по ремонту та розконсервуванню об'єктів АЗС, такі роботи проведені для використання позивачем АЗС в основній господарській діяльності, розрахунки за надані роботи проведені в повному обсязі. Спір між сторонами фактично виник лише щодо права платника податків на бюджетне відшкодування.
Бюджетним відшкодуванням згідно пункту 1.8 статті 1 Закону України «Про податок на додану вартість» (з наступними змінами та доповненнями, чинного до 31.12.2010 року, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) є сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Згідно із підпунктами 7.7.4, 7.7.5, 7.7.6 пункту 7.7 статті 7 цього ж Закону платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування. Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Слід зазначити, що суд першої інстанції із системного аналізу зазначених вище норм дійшов до висновку, що Закон України «Про податок на додану вартість» не передбачає проведення перевірки контрагента платника податку на додану вартість як обов'язкової умови відшкодування податку на додану вартість, а пов'язував можливість отримання платником податку бюджетного відшкодування податку на додану вартість з Державного бюджету України з фактичною сплатою податку контрагенту платника в ціні придбаних товарів (робіт, послуг) у попередніх податкових періодах.
Також податковим органом за місцем реєстрації контрагента підтверджено декларування податкових зобов'язань підрядником ТзОВ «Крес-Сервіс» по господарських операціях з надання робіт ТзОВ «Вест Ойл Груп», розбіжностей між задекларованими сумами податкових зобов'язань ТзОВ «Крес-Сервіс» та сумами податкового кредиту позивача не було виявлено.
Таким чином встановлено, що ТзОВ «Вест Ойл Груп» були дотримані вимоги статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість» при відображенні показників податкової звітності за період з травня по листопад 2009 року по спірних господарських операціях, за результатами перевірки податковим органом не було виявлено ознак фіктивності господарської операції між позивачем та його контрагентом ТзОВ «Крес-Сервіс», сторонами проведені реальні операції, по яких заявлено бюджетне відшкодування, а тому, висновки Луцької ОДПІ щодо непідтвердження суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за червень 2009 року в сумі 330281 грн. 00 коп., вересень 2009 року - 31624 грн. 00 коп., жовтень 2009 року - 331045 грн. 00 коп., за листопад 2009 року -281266 грн. 00 коп., а всього 974216 грн. 00 коп. є неправомірними.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 16 травня 2011 року в справі № 2а-0370/965/11 - без змін.
Ухвала набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів після набрання нею законної сили, а уразі складення такої в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.
Головуючий суддя : І.Я.Олендер
Судді: О.І.Довга
Н.В.Савицька
Ухвала в повному обсязі складена 11.12.2012 року.