ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"16" грудня 2008 р.
Справа № 22/5092
За позовом Хмельницький міжрайонний природоохоронний прокурор м. Нетішин Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області м. Хмельницький
до Державного підприємства "Хмельницьккурортресурси" м. Хмельницький
про стягнення 1368,73 грн.
Суддя
Представники сторін:
позивача: Сліпчук О.П.- за дорученням №856/03 від 28.11.2008 року;
відповідача: не з’явився
за участю: прокурора відділу прокуратури Хмельницької області Ільчук Ю.Ф.
Прокурор у позовній заяві, а також представники прокуратури та позивача у судових засіданнях, посилаючись на положення ст.37, ч.4 ст.68, ч.1 ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", просять суд стягнути з відповідача 1368,73 грн. збитків (для зарахування до місцевого бюджету Сатанівської селищної ради), заподіяних самовільним спеціальним водокористуванням, внаслідок чого порушено вимоги ст.ст.44, 48, 49, 111 Водного кодексу України. В обгрунтування позовних вимог представники прокуратури та позивача посилаються, зокрема, на те, що проведеною Хмельницькою міжрайонною природоохоронною прокуратурою перевіркою встановлено, що відповідач в порушення вищевказаних вимог Водного кодексу України, у період з 15.03.2008 року по 22.15.2008 року здійснював спеціальне водокористування для господарсько-побутових потреб без дозволу на спеціальне водокористування. Всього, протягом вказаного періоду підприємством використано 1190,72 м3 води, чим порушено правила спеціального водокористування та заподіяно збитки навколишньому природному середовищу. Зважаючи на те, що на час розгляду справи відповідачем в добровільному порядку не відшкодовано збитки, заподіяні державі самовільним спецводокористуванням, представники прокуратури та позивача просять позовні вимоги задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні 16.12.2008р. подав заяву про уточнення найменування відповідача з „Державне підприємство "Хмельницьккурортресурси" на „Хмельницьке державне підприємство по розвитку курортів і експлуатації природних лікувальних ресурсів „Хмельницьккурортресурси”. Прокурор в судовому засіданні підтримав подане уточнення, тому вищевказана заява судом приймається. При цьому судом враховано, що згідно з наявним у матеріалах справи витягом з ЄДРПОУ, станом на 15.10.2008р. правильне найменування відповідача - „Хмельницьке державне підприємство по розвитку курортів і експлуатації природних лікувальних ресурсів „Хмельницьккурортресурси”.
В правових обґрунтуваннях від 15 грудня 2008 р. позивач зазначає, що розмір шкоди завданої внаслідок самовільного водокористування обраховувався відповідно до „Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації”
Відповідач в судове засіданні не з'явився, письмовий відзив на позов не подав, причини неявки суду не повідомив. Ухвала про порушення провадження у справі надіслана на адресу відповідача рекомендованим листом та вручена останньому, що підтверджується поштовим повідомленням від 04.11.2008 р.
За таких обставин, справа підлягає вирішенню згідно ст. 75 ГПК України за наявними в ній документами.
Розглядом наявних матеріалів справи встановлено наступне.
22 травня 2008 р. працівниками Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем, за результатами якої складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства за № 001956 від 22.05.2008р.
При проведенні перевірки встановлено, що відповідачем за період з 15.03.2008 року по 22.05.2008 року при використанні Збручанського родовища мінеральних вод із свердловин зазначеного родовища відібрано 1190,72 м3 води.
Постановою про накладення адміністративного стягнення № 001424 від 23.05.2008 року, складеною державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області Шутяком В.В., встановлено, що відповідач не виконує рішення головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області № 9/08 від 24.03.2008р. про тимчасову заборону (зупинення) господарської діяльності по використанню Збручанського родовища мінеральних вод типу „Нафтуся”. Зазначеною постановою на підставі ст.ст.188-5, 242-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення на керівника відповідача накладено адміністративне стягнення (штраф у розмірі 170 грн.).
Відповідно до листа Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області від 12.03.2008р. №03/464а, на підставі п.6 ст.55 та п.4 ст.56 Водного кодексу України Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області припиняється право спеціального водокористування ДП „Хмельницьккурортресурси”, дозвіл на спеціальне водокористування № 001526 від 14.06.2006р. вважати недійсним.
Розмір збитків, заподіяних самовільним водокористуванням (1368,73 грн.), обрахований позивачем на підставі наказу Державного комітету України по водному господарству № 290 від 29 грудня 2001 року "Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації".
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.
Згідно п. 2 ст.22 ЦК України збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Відповідно до ст.37 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища" нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, та про припинення екологічно небезпечної діяльності.
Згідно з частиною 2 статті 48 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється юридичними та фізичними особами, насамперед, для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
У частині 1 статті 49 Водного кодексу України визначається, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі спеціального дозволу.
Відповідальність за порушення водного законодавства, яку несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування, передбачена п.6 ч.3 ст.110 Водного кодексу України.
Відповідно ч.1 ст.111 Водного кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень вимог водного законодавства України.
Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні, зокрема, у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів (п.3 ч.2 ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища").
Згідно з частиною 4 ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, згідно з ч.1 ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від плати за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Пунктом 20 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008р." передбачено, що 65 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності надходять до спеціального фонду Державного бюджету України, а відповідно до пункту 20 статті 52 вказаного Закону - 35 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, зараховуються до спеціальних фондів місцевих бюджетів, в тому числі: до місцевих (сільських, селищних, міських) - 10 відсотків, обласних та республіканського Автономної Республіки Крим - 25 відсотків, Київського та Севастопольського міських - 35 відсотків.
Суд вважає, що законодавче положення, наведене в частині 1 статті 49 Водного кодексу України, передбачає необхідність наявності у суб'єкта права спеціального водокористування спеціального дозволу, яким таке право надається. Проте, як вбачається з матеріалів справи, в період з 15.03.2008 року по 22.05.2008 року відповідач не був наділений правом спеціального водокористування, оскільки припинилося право спеціального водокористування, а тому дозвіл на спеціальне водокористування №001526 від 14.06.2006 року вважається недійсним (лист Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області від 12.03.2008р. №03/464а).
Факт заподіяння збитків підтверджується використанням відповідачем в період з 15.03.2008 року по 22.05.2008 року Збручанського родовища мінеральних вод, де із свердловин зазначеного родовища відібрано 1190,72 м3 води. Доказів які б спростували заподіяння збитків відповідачем не надано.
Розмір збитків, заподіяних самовільним водокористуванням (1368,73 грн.), обрахований позивачем на підставі наказу Державного комітету України по водному господарству № 290 від 29 грудня 2001 року "Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації".
Правомірність позовних вимог, що ставляться прокурором та позивачем, підтверджується наявними матеріалами справи, зокрема актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства за № 001956 від 22.05.2008р.; постановою про накладення адміністративного стягнення № 001424 від 23.05.2008 року; дозволом на спеціальне водокористування №001526 від 14.06.2006 року; листом Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області від 12.03.2008р. №03/464а, розрахунком розміру збитків, протокол про адміністративне правопорушення від 23.05.2008 р., тощо.
За таких обставин, позовні вимоги обґрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню із стягненням з відповідача судових витрат по справі згідно зі ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст.1, 2, 45, 12, 13, 33, 43, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов Хмельницького міжрайонного природоохоронного прокурора, м. Нетішин в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області, м. Хмельницький до Хмельницького державного підприємства по розвитку курортів і експлуатації природних лікувальних ресурсів "Хмельницьккурортресурси", смт. Сатанів Городоцького району Хмельницької області про стягнення 1368,73 грн. збитків задовольнити.
Стягнути з Хмельницького державного підприємства по розвитку курортів і експлуатації природних лікувальних ресурсів "Хмельницьккурортресурси" (Хмельницька область, Городоцький район, смт Сатанів, 2, код 23839188) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м. Хмельницький, вул. І. Франка, 2/2, код 34971547) для зарахування до місцевого бюджету Сатанівської селищної ради (р/р 33113331700097, код класифікації 24062100, код 23565093, МФО 815013, банк одержувача: ГУ ДКУ у Хмельницькій області) 1368,73 грн. (одну тисячу триста шістдесят вісм гривень сімдесят три копійки) збитків.
Видати наказ.
Стягнути з Хмельницького державного підприємства по розвитку курортів і експлуатації природних лікувальних ресурсів "Хмельницьккурортресурси" (Хмельницька область, Городоцький район, смт Сатанів, 2, код 23839188) в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м.Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 102 грн. (сто дві гривні 00 копійок).
Видати наказ.
Стягнути з Хмельницького державного підприємства по розвитку курортів і експлуатації природних лікувальних ресурсів "Хмельницьккурортресурси" (Хмельницька область, Городоцький район, смт Сатанів, 2, код 23839188) в доход Державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31215259700002, код банку 815013, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ЄДРПОУ 23565225 УДК м. Хмельницький, призначення платежу: 22050000) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 118,00 грн. (сто вісімнадцять гривень 00 копійок).
Видати наказ.
Суддя