ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"03" грудня 2012 р. м. Київ К-41227/09
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Кошіля В.В.
Суддів Борисенко І.В.
Моторного О.А.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Фармація»
на постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.08.2009 року
у справі № 2-а-503/07
за позовом Відкритого акціонерного товариства «Фармація»
до Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Відкрите акціонерне товариство «Фармація»звернулось до суду з позовом про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси № 0015532310/0 від 03.08.2007р.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 03.12.2007 року позов задоволено; визнано нечинним спірне податкове повідомлення-рішення, з мотивів обґрунтованості позовних вимог.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.08.2009 року рішення суду першої інстанції скасовано; прийнято нову постанову, якою відмовлено у задоволенні позовних вимог.
В касаційній скарзі позивач просить скасувати рішення суду апеляційної інстанції та залишити в силі рішення суду першої інстанції, як таке, що прийняте з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що за результатами виїзної планової перевірки ВАТ «Фармація»з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2006р. по 31.03.2007р., складено акт № 6472/23-10/22447055 від 25.07.2007р., в якому зафіксовано порушення пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3, пп. 5.1.8 п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме: користування пільгою з податку на додану вартість по операціям з поставки медичних послуг медичним центром, розташованим за адресою: м. Одеса, вул. Космонавтів, 38а (приміщення аптеки № 266) без документу, який підтверджує статус ВАТ «Фармація»як закладу охорони здоров'я - акредитаційного сертифікату, в результаті чого занижено податок на додану вартість на суму 35 055 грн.
На підставі результатів вказаної перевірки, 03.08.2007 року відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення № 0015532310/0 про визначення суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 52 583 грн., в т.ч.: 35 055 грн. основного платежу та 17 528 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у позивача наявні ліцензії на заняття медичною практикою та виробництво лікарських засобів, оптову та роздрібну торгівлю лікарськими засобами (виробництво лікарських засобів в умовах аптеки), а також торговий патент на здійснення підприємницької діяльності у сфері роздрібної торгівлі лікарськими засобами.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції та відмовляючи в задоволенні позовних вимог, апеляційний адміністративний суд мотивував своє рішення тим, що позивач користувався пільгою по податку на додану вартість по операціям з поставки медичних послуг медичним центром без документу, який підтверджує статус ВАТ «Фармація»як закладу охорони здоров'я, а саме: акредитаційного сертифікату.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком апеляційного адміністративного суду, з огляду на наступне.
Документом, що встановлює правові, організаційні, економічні та соціальні принципи охорони здоров'я в Україні, є Основи законодавства України про охорону здоров'я, які визначають правові, організаційні, економічні та соціальні засади охорони здоров»я в Україні.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Основ законодавства України про охорону здоров'я заклади охорони здоров'я - підприємства, установи та організації, завданням яких є забезпечення різноманітних потреб населення в галузі охорони здоров'я шляхом подання медико-санітарної допомоги, включаючи широкий спектр профілактичних і лікувальних заходів або послуг медичного характеру, а також виконання інших функцій на основі професійної діяльності медичних працівників.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Основ законодавства України про охорону здоров'я безпосередню охорону здоров'я населення забезпечують санітарно-профілактичні, лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі, санаторно-курортні, аптечні, науково-медичні та інші заклади охорони здоров'я. Отже, аптечні заклади прямо віднесено до закладів охорони здоров»я.
Зазначене підтверджується також п. 3 «Переліку закладів охорони здоров'я», затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28.10.2002р. №385, відповідно до якого аптека належить до закладів охорони здоров'я.
Крім того, згідно з п. 2 «Правил торгівлі лікарськими засобами в аптечних закладах», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.2004р. №1570 аптека - заклад охорони здоров'я, основним завданням якого є забезпечення населення, закладів охорони здоров'я, підприємств, установ та організацій лікарськими засобами шляхом здійснення роздрібної торгівлі;
Відповідно до пп. 2.1.5 п. 2.1 Наказу Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва та Міністерства охорони здоров'я України №3/8 від 12.01.2001р., зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 26.01.2001р. за № 80/5271 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами»торгівля лікарськими засобами здійснюється лише через аптеки, аптечні бази (склади). Аптека, аптечна база (склад) належать до закладів охорони здоров'я, що функціонують з дозволу і під контролем державних органів.
Статтею 21 Основ законодавства України про охорону здоров'я встановлено, що заклади охорони здоров'я, особи, які здійснюють підприємницьку діяльність в галузі охорони здоров'я, а також суб'єкти господарювання, що виробляють продукцію, необхідну для забезпечення діяльності закладів охорони здоров'я, користуються податковими та іншими пільгами, передбаченими законодавством.
Згідно з пп. 5.1.8 п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про податок на додану вартість»звільняються від оподаткування операції з поставки послуг з охорони здоров'я згідно з переліком, встановленим Кабінетом Міністрів України, закладами охорони здоров'я, які мають ліцензію на поставку таких послуг, а також поставки послуг реабілітаційними установами для інвалідів та дітей-інвалідів, що мають ліцензію на поставку таких послуг.
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.10.1998р. №1602 «Про послуги з охорони здоров'я, операції з надання яких закладами охорони здоров'я, які мають спеціальний дозвіл на надання таких послуг, звільняються від обкладення податком на додану вартість»встановлено, що відповідно до підпункту 5.1.8 статті 5 Закону України «Про податок на додану вартість»операції з надання усіх послуг з охорони здоров'я (у тому числі медико-санітарної допомоги, судово-медичної і судово-психіатричної експертизи) закладами охорони здоров'я, які мають спеціальний дозвіл на надання таких послуг незалежно від джерел покриття їх вартості, звільняються від обкладення податком на додану вартість, крім послуг за переліком згідно з додатком до зазначеної Постанови.
Відповідно до п. 4 «Правил торгівлі лікарськими засобами в аптечних закладах», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.2004р. №1570 оптова та роздрібна торгівля лікарськими засобами здійснюється на підставі ліцензій, одержаних суб'єктами господарювання відповідно до законодавства.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності»ліцензія -це документ державного зразка, який засвідчує право ліцензіата на провадження зазначеного в ньому виду господарської діяльності протягом визначеного строку за умови виконання ліцензійних умов.
Як встановлено в судовому порядку з підтвердженням матеріалів справи, ВАТ «Фармація» здійснює свою діяльність на підставі ліцензій Міністерства охорони здоров'я України на заняття медичною практикою серії АВ №317951 від 16.02.2007р., серії АА №602429 від 24.12.2003р. та ліцензій на виробництво лікарських засобів, оптову та роздрібну торгівлю лікарськими засобами (виробництво лікарських засобів в умовах аптеки) серії АА №771482 від 31.03.2004р., серії АВ №326320 від 27.03.2007р.
Крім того, у позивача наявний торговий патент Серії ТПА №967289 від 29.03.2007р на здійснення підприємницької діяльності у сфері роздрібної торгівлі лікарськими засобами.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що необхідними вимогами для застосування пільги при оподаткуванні податком на додану вартість є те, що операції по наданню послуг з охорони здоров'я повинні надаватися закладами охорони здоров'я за наявності спеціального дозволу, яким є ліцензія на заняття медичною практикою в галузях, які у ній визначені.
Відповідно до ст. 226 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції скасовує судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.
За таких обставин, касаційна скарга Відкритого акціонерного товариства «Фармація»підлягає задоволенню, постанова Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.08.2009 року -скасуванню, а постанова Одеського окружного адміністративного суду від 03.12.2007 року -залишенню в силі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Фармація»задовольнити.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.08.2009 року скасувати та залишити в силі постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03.12.2007 року.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)В.В. Кошіль Судді(підпис)І.В. Борисенко (підпис)О.А. Моторний