ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
05 листопада 2012 року 11:55 № 2а-12214/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Розсошко К.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державного підприємства "Національний центр поводження з небезпечними відходами" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення №0008592308 від 30.11.2011
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача в якому просив скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Києва № 0008592308 від 30.11.2011 року про нарахування податкового зобов'язання зі сплати податку на додану вартість на загальну суму 27 091 325 грн. (21673060,00 грн. за основним платежем та 5418265,00 грн. за штрафними санкціями).
Позивач в обґрунтування позову зазначає, що податковим органом не враховано факту здійснення ДП Національний центр поводження з небезпечними відходами" при виконанні договорів від 27.09.2010 року №39 та від 08.11.2010р. №118 посередницьких функцій в межах комісійних договорів із особами-нерезидентами, що надавали послуги за межами території України. Також зазначає, що висновки ДПІ у Шевченківському р-ні м. Києва в Акті перевірки зроблені у зв'язку з неповнотою вивчення первинних документів підприємства.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити повністю.
Представники відповідача проти позову заперечили, вважаючи оскаржуване рішення законним та обґрунтованим, винесеним на підставі та на виконання норм податкового законодавства за результатами перевірки позивача, просили суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:
ДП "Національний центр поводження з небезпечними відходами" створене з метою організації та впровадження науково технічних та технологічних заходів у сфері поводження з небезпечним відходами згідно постанови Кабінету Міністрів України від 28 червня 1997 року № 647 "Про створення Національного центру поводження з небезпечним відходами" за пропозицією Національної академії наук та Міністерства охорони навколишнього природного серидовища та ядерної безпеки і Міністерства економіки на базі Міжвідомчого екологічного центру Національної академії наук і Міністерства охорони навколишнього природного серидовища та ядерної безпеки та перееданий до ффери управління Міністерства охорони навколишнього природного серидовища та ядерної безпеки.
У зв'язку з тим, що спірні правовідносини частково виникли до набрання чинності Податковим кодексом України (до 01.01.2011 р.), розгляд та вирішення адміністративної справи здійснюється з урахуванням норм податкового законодавства, яке діяло до 31.12.2010 р.
Як вбачається з матеріалів справи, Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва на підставі направлення на перевірку № 499/2307, від 25.03.2011 року відповідно до пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI проведено документальну виїзну позапланову перевірку ДП "Національний центр поводження з небезпечними відходами" з питань достовірності задекларованих показників у декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року.
За результатами перевірки було складено Акт № 2363/2308/25589850 від 10.11.2011 року
За результатами вибіркової перевірки з питань достовірності задекларованих показників у декларації з податку на додану вартість за грудень 2010 року податковим органом вказано на порушення п.п. 6.1.1. п. 6.1. ст.6, п.п. 7.3.1. п.п. 7.3.5 п. 7.3, п.п. 7.7.1 п. 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", що призвели до заниження податку на додану вартість, що підлягає сплаті в бюджет на загальну суму 21 673 060,00 грн.
На підставі Акту перевірки 2363/2308/25589850 від 10.11.2011 року ДПІ у Шевченківському районі м. Києва винесено податкове повідомлення-рішення від 30.11.2011 року № 0008592308, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість за основним платежем на суму 21 673 060,00 грн., визначені штрафні (фінансові) санкції: 5 418 265,00 грн.
Не погодившись із висновками акту перевірки та винесеним податковим повідомленням-рішенням позивач скористався правом адміністративного узгодження спірного податкового повідомлення рішення, відповідно до приписів ст. 56 ПК України, за результатами якого податкове повідомлення рішення залишено без змін, а скарга без задоволення.
Суд, керуючись ч.1 ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Як встановлено в судовому засіданні та вбачається з матеріалів справи, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.03.2010 року №381-р «Про деякі заходи, пов'язані з ліквідацією наслідків надзвичайної ситуації на території м. Калуша та сіл Кропивник і сівка-Калуська Калуського району Івано-Франківської області»та розпорядження голови Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 06.09.2010 року №532 «Про спрямування коштів», за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету між Головним управлінням регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської обласної державної адміністрації (Замовник) з однієї сторони та ДП "Національний центр поводження з небезпечними відходами" (Виконавець), яке має ліцензію Мінприроди серія АВ №433771 від 25.06.2009 року на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, укладено договір №39 від 27 вересня 2010 року про виконання заходів з утилізації відходів гексахлорбензол) в зоні надзвичайної ситуації на території міста Калуша та сіл Кропивник і Сівка-Калуська Калуського району Івано-Франківської області.
За умовами вказаного договору Замовник доручає, а Виконавець зобов'язується у 2010 році здійснити заходи з утилізації відходів гексахлорбензолу (роботи та послуги із знешкодження (знищення) 8514 (вісім тисяч п'ятсот чотирнадцять) тон відходів гексахлорбензолу та тари від них, тип якої буде визначено відповідно до Державного класифікатора продукції та послуг (ДК 016-97), що розташовані у м. Калуш Івано-Франківської області, а Замовник - прийняти і оплатити послуги. Тара від гексахлорбензолу включає в себе тару, в якій зберігаються відходи, транспортна тара, в якій він перевозиться та піддони.
Виконавець повинен в порядку та на умовах, визначених цим Договором, виконати для Замовника послуги та роботи по екологічному безпечному збиранню, перетарюванню, перезавантаженню відходів, проведення хімічних аналізів на предмет вибухонебезпечності. завантаженню в транспорт, транспортуванню від місць захоронения, зберігання до місць знешкодження (знищення) відходів, забезпечення знищення відходів, оброблення місць захоронення відходів та комплекс заходів передбачених Тимчасовим технологічним регламентам на виконання робіт з видалення відходів гексахлорбензолу, розміщених на полігоні твердих токсичних відходів ТР.01.2010-ГХБ.
Виконавець за погодженням із Замовником може укладати договори з третіми особами на проведенню робіт по екологічно безпечному збиранню, перетарюванню, перезавантаженню відходів, проведення хімічних аналізів на предмет наявності вибухонебезпечних речовин в відходах, завантаження в транспорт та транспортування від місць тимчасово зберігання до місць знешкодження (знищення), знищення відходів, а також укладання інших угод спрямованих на виконання договору (п. 1.5 Договору).
На виконання мети вказаної в п. 1.1. цього договору та враховуючи, що на Україні не достатньо технічних потужностей для знешкодження вищевказаної кількості відходів гексахлорбензолу, Виконавець повинен в порядку та на умовах, визначених договором, укласти, комісійно, за рахунок Замовника, договори з третіми особами на проведення робіт із утилізації (знищення) відходів гексахлорбензолу за межами України, перевезення відходів за межами України, послуг із страхування та проведення хімічних аналізів на предмет наявності вибухонебезпечних речовин у відходах (п. 1.6 Договору).
Згідно розділу ІІІ Договору, ціна договору становить 296800000,00 грн. (двісті дев'яносто шість мільйонів вісімсот тисяч грн. 00 коп.) з ПДВ, у тому числі 49466666,7 (сорок дев'ять мільйонів чотириста шістдесят шість тисяч шістсот шістдесят шість) грн.70 коп. ПДВ.
Порядок здійснення оплати по договору вказаний в розділі IV та передбачає наступне:
За надані послуги згідно п. 1 Договору оплата здійснюється на підставі актів наданих послуг (виконаних робіт) за кожну партію відходів, які завантажені в транспорті в транспорт та відправлені до місця знищення (знешкодження), та за які Виконавцем сплачені послуги (виконані роботи) із знищення знешкодження на умовах договору. Оплата проводиться протягом п'ятнадцяти днів з моменту підписання акту приймання-передачі наданих послуг (виконаних робіт) та звіту про виконання договору.»
Строк (термін) надання послуг - 27 вересня -30 грудня 2010 року.
Місце надання послуг - м. Калуш. Села Кропивник і Сівка-Калуська Калуського р-ну Івано-Франківська область.
Згідно з додатком 3 до договору №39 від 27.09.2010 року «Кошторис планових витрат»встановлена загальна планова вартість робіт в сумі 296800000 грн. 00 коп. з ПДВ, до якої включено наступне найменування статей витрат: підготовка робочої зони виконання робіт із затарювання; зняття шару захисного грунту та ізоляції звалища; вилучення ємностей з відходами з місця захоронения; перетарювання відходів в сертифіковану тару; завантаження в транспорт, маркування та пакування; транспортування відходів за межі України; митне оформлення вантажів з відходами; утилізація відходів (включаючи ідентифікацію); оброблення місць захоронения та робочих зон.
Як вбачається з акту перевірки, додатковою угодою № 48/д від 29 жовтня 2010 року до договору №39 від 27 вересня 2010 року встановлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.10.2006 року №1404 «Питання попередньої оплати товарів, робіт і послуг, що закуповуються за бюджетні кошти»та беручи до уваги лист державного підприємства "Національний центр поводження з небезпечними відходами" від 28.10.2010 року №01/293-10 щодо стовідсоткової передоплати заходів з утилізації відходів гексахлорбензолу в зоні надзвичайної екологічної ситуації на території міста Калуша та сіл Кропивник і Сівка-Калуська Калуського району Івано-Франківської області, Замовник здійснює стопроцентну передоплату заходів, визначених Переліком 2.
Пункт 6.3.7 Договору викладено в наступній редакції: «Підрядник зобов'язаний надати звіт про використання коштів до 30.12.2010 року».
На виконання умов договору Головне управління регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської обласної державної адміністрації перерахувало кошти на рахунок ДП «Національний центр поводження з небезпечними відходами»у періоді вересень - грудень 2010 року в розмірі 296800000 грн. з ПДВ. в тому числі в грудні 2010 року в розмірі 103800000грн. з визначенням у призначенні платежу ПДВ в загальному розмірі 17300000 грн.
Судом встановлено та не заперечувалось сторонами, що під час розгляду справи, в грудні 2010 року були складені акти здавання-приймання б/н від 17 грудня 2010 року б/н від 27 грудня 2010 року про виконання договору №39 від 27 вересня 2010 року в повному обсязі, а також виписані податкові накладні від 24.12.10 №626, від 27.12.10 №709, в яких визначена загальна сума поставки 296800000 грн., а також ПДВ в сумі 1938314,44грн., розмір операцій, що оподатковується за нульовою ставкою.
Також, між ДП "Національний центр поводження з небезпечними відходами" та Міністерством охорони навколишнього природного середовища України («Замовник») було укладено договір від 08.11.2010 року №118 про надання послуг із видалення твердих відходів, згідно з яким учасник зобов'язується у 2010 році надати замовнику послуги із видалення твердих відходів.
Предметом договору є проведення робіт із забезпечення екологічного безпечного збирання, перевезення, зберігання, оброблення, та знешкодження непридатних до використання пестицидів (Волинська, Тернопільська, Хмельницька, Чернівецька, Кіровоградська, Донецька, Луганська області АР КРИМ та м. Севастополь): також обсяг відходів що підлягає знешкодження становить 1227.9 тон.
Ціна договору від 08.11.2010 року №118 про надання послуг з видалення твердих відходів є фіксованою та складає 27627192 грн.
На виконання умов договору Міністерство охорони навколишнього природного середовища України перерахувало ДП "Національний центр поводження з небезпечними відходами" в грудні 2010 року кошти в загальному розмірі 26890982 грн., з визначенням в платіжних документах ПДВ в розмірі 4481830,4грн.
Вказані операції оформлені актами виконаних робіт та податковими накладними, складеними в грудні 2010 року, в яких визначено загальну суму поставки в розмірі 26890982,6 грн., суму ПДВ в розмірі 837613.97 грн. розмір операцій, що оподатковується за нульовою ставкою.
Суд погоджується з доводами податкового органу, про те, що оскільки послуги надані на території України, акти прийому-передачі виконаних робіт між ДП "Національний центр поводження з небезпечними відходами" та Головним управлінням регіонального розвитку та будівництва Івано-Франкіської обласної державної адміністрації підписані на території України, акти прийому-передачі виконаних робіт між ДП "Національний центр поводження з небезпечними відходами" та Міністерством охорони навколишнього природного середовища України підписані на території України ДП "Національний центр поводження з небезпечними відходами" безпідставно застосовано 0% ставку оподаткування податком на додану вартість,за грудень 2010 року.
Як вбачається з матеріалів справи, ДП "Національний центр поводження з небезпечними відходами" в податковій декларації з ПДВ за грудень 2010 року відображено обсяг операцій, що оподатковуються за нульовою ставкою в розмірі 318356273 грн. Податковим органом внаслідок встановленого порушення визначено завищення зазначеного обсягу операцій, що оподатковуються за нульовою ставкою на 108365299 грн.
На виконання умов договору №39 від 27 вересня 2010 року враховуючи, що на Україні не достатньо технічних потужностей для знешкодження вищевказаної кількості відходів гексахлорбензолу ДП "Національний центр поводження з небезпечними відходами" уклало договори з третіми особами по проведенню робіт по екологічно безпечному збиранню, перетарюванню, перезавантаженню відходів, проведення хімічних аналізів на предмет наявності вибухонебезпечних речовин в відходах, завантаження в транспорт та транспортування від місць тимчасово зберігання до місць знешкодження (знищення), знищення відходів, а також укладання інших угод, що спрямовані на виконання договору №39 від 27 вересня 2010 року, а саме: «Трейдібі Фоулі ЛТД.», TRADING LIMITED», Marita Shiping LTD.
Посилання позивача на цю обставину, як на підставу для звільнення від оподаткування за 20% ставкою податком на додану вартість, суд до уваги не бере, з огляду на те, що договори про здійснення заходів з утилізації відходів гексахлорбензолу укладено із резидентом України -Головним управлінням регіонального розвитку та будівництва Івано-Франківської обласної державної адміністрації, послуги згідно договорів надані на території України, акти прийому-передачі виконаних робіт між ДП "Національний центр поводження з небезпечними відходами" та Головним управлінням регіонального розвитку та будівництва Івано-Франкіської обласної державної адміністрації підписані на території України, основною діяльністю позивача є збирання, перевезення та зберігання небезпечних відходів, тому суд погоджується з висновками податкового органу, що ДП "Національний центр поводження з небезпечними відходами" безпідставно застосовано 0% ставку оподаткування податком на додану вартість за грудень 2010 року.
Відповідно до п.п. 3.1.1. п.3.1. ст.3 Закону України "Про податок на додану вартість" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) об'єктом оподаткування є операції платників податку з поставки товарів та послуг, місце поставки яких знаходиться на митній території України.
Відповідно до п. 6.1, п.п. 6.1.1 п. 6.1 ст. 6 Закону України «Про податок на додану вартість» об'єкти оподаткування, визначені статтею 3 цього Закону, за винятком операцій, звільнених від оподаткування, та операцій, до яких застосовується нульова ставка згідно з цим Законом, оподатковуються за ставкою 20 відсотків.
Згідно п.п.7.3.1 Закону України "Про податок на додану вартість" датою виникнення податкових зобов'язань з поставки товарів (робіт, послуг) вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
або дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку як оплата товарів (робіт, послуг), що підлягають поставці, а у разі поставки товарів (робіт, послуг) за готівкові грошові кошти - дата їх оприбуткування в касі платника податку, а при відсутності такої -дата інкасації готівкових коштів у банківській установі, що обслуговує платника податку; або дата відвантаження товарів, а для робіт (послуг) - дата оформлення документа, що засвідчує факт виконання робіт (послуг) платником податку».
Згідно п.п.7.3.5 п. 7.3 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" виникнення податкових зобов'язань у разі поставки товарів (робіт, послуг) з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата надходження таких коштів на поточний рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якому іншому виді, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов'язаннями перед таким бюджетом».
З огляду на вказане висновки податкового органу про заниження позивачем податку на додану вартість, що підлягає сплаті до державного бюджету, на загальну суму 21673060,00 грн. по договору № 39 від 27.09.2010 року, та договору № 118 від 08.11.2010 року є правильними, а тому податкове повідомлення-рішення ДПІ у Шевченківському районі м. Києва № 0008592308 від 30.11.2011 року винесено правомірно та скасуванню не підлягає.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Аналізуючи надані суб'єктом владних повноваження докази, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
У позові Державного підприємства "Національний центр поводження з небезпечними відходами" відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Р.О. Арсірій