ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 13/090-11-57/255-38/480-2012 04.12.12
За позовомМіжрайонного природоохоронного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Київській області -Позивач 1, Копилівської сільської ради Київської області -Позивач 2ДоТовариства з обмеженою відповідальністю «Рууккі Україна»Простягнення шкоди в сумі 581920,06 грн.
Суддя Власов Ю.Л.
Представники: Від прокуратуриБезрук А.С.Від позивача 1Дацько Я.О.Від позивача 2не з'явилисьВід відповідачаВойтенко І.Г., Корчмар С.О.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Прокурор звернувся до суду в інтересах держави з позовною заявою до Відповідача про стягнення 581920,06 грн. збитків, завданих державі внаслідок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
04.12.12р. Прокурор та Позивач 1 подали суду заяву про зменшення розміру позовних вимог, в якій зменшили розмір позовних вимог та просили стягнути з Відповідача на користь держави збитки в сумі 486,06 грн., завданих державі внаслідок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Заявлені позовні вимоги Прокурор обґрунтовує тим, що за результатами проведеної перевірки було встановлено, що на виробничо-складському комплексі Відповідача з 10.12.08р. по 06.11.09р. використовувались стаціонарні джерела викидів забруднюючих речовин в кількості 26 шт., лише на 5 шт. з яких підприємство Відповідача отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
В зв'язку з чим у період з 10.12.08р. по 06.11.09р. виробничо-складським комплексом Відповідача здійснювалась діяльність без відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
В судовому засіданні 04.12.12р. Відповідач визнав позовні вимоги Прокурора та Позивача в заявленій сумі 486,06 грн.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 15.06.11р. порушено провадження у справі №13/090-11 та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 11.07.11р.
Ухвалою Господарського суду Київської області від 11.07.11р. справу №13/090-11 передано за підсудністю до Господарського суду міста Києва.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.07.11р. прийнято справу №13/090-11 до свого провадження, присвоєно справі №13/090-11-57/255 та призначено розгляд справи на 09.08.11р.
Рішенням Господарського суд міста Києва від 10.02.12р. позовну заяву задоволено частково. Постановою Київського апеляційного господарського суду від 14.08.12р. рішення Господарського суду міста Києва від 10.02.12р. по справі №13/090-11-57/255 скасовано, постановлено нове рішення.
Постановою Вищого господарського суду України від 22.10.12р. постанову Київського апеляційного господарського суду від 14.08.12р. та рішення Господарського суду міста Києва від 10.02.12р. зі справи №13/090-11-57/255 скасовано, справу направлено на новий розгляд до Господарського суду міста Києва.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.11.12р. справу №13/090-11-57/255-38/480-2012 прийнято до провадження, розгляд справи був призначений на 20.11.12р. Розгляд справи відкладався.
Судом досліджені надані суду докази та матеріали. В результаті дослідження наданих суду доказів та матеріалів, слухання Прокурора, Позивача 1 та Відповідача, суд
ВСТАНОВИВ:
06.11.09р. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Київській області видано дозвіл №3222783201-5 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Закритому акціонерному товариству «Рууккі Україна»(правонаступником якого є Відповідач) з терміном дії 5 років, з 06.11.09р. по 06.11.14р.
24-28.09.10р. державними інспекторами з ОНПС Київської області Дудкою Ю.М., Бабаєвим Ю.В. на підставі ст.20 закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, на виконання плану Державної екологічної інспекції в Київській області на ІІІ квартал 2010 року проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства підприємством Відповідача за адресою Київська обл., Макарівський р-н, с. Копилів, вул. Індустріальна, 4, 48 км. а/ш Київ-Чоп, за результатами якої складено відповідний акт.
Згідно з актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства згідно дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря дозволені обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря із 5 стаціонарних джерел викидів, на підприємстві їх налічується близько 26 стаціонарних джерел викидів, що є порушенням ст.10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Слід зазначити, що підприємство введено в експлуатацію 10.12.08р., таким чином в період 10.12.08р. по 06.11.09р. виробничо-складський комплекс Відповідача здійснювалась діяльність без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст.ст.10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
28.09.10р. Позивач 1 направив Відповідачеві припис з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, в тому числі, внести зміни до дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (внести не враховані джерела викидів) в термін до 28.10.10р.
12.10.10р. Позивач 1 направив на адресу Відповідача претензію про відшкодування збитків наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, в якій зобов'язав Відповідача у встановленому порядку відшкодувати заподіяні державі збитки в сумі 581912,06 грн. у місячний термін.
26.10.10р. Відповідач направив на адресу Позивача 1 лист, в якому повідомив про вжиті ним заходи щодо внесення змін до дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
12.10.11р. державним інспектором з ОНПС Київської області відповідно до ст.20 закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності» та згідно з наказом Державної екологічної інспекції у Київській області від 12.10.11р. №386 проведена позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства підприємством Відповідача за адресою Київська обл., Макарівський р-н, с. Копилів, вул. Індустріальна, 4, за результатами якої складено відповідний акт.
Згідно з актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в ході перевірки встановлено, що виробничо-складський комплекс, згідно акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта від 10.12.08р. який 22.12.08р. затверджено розпорядженням Макарівською РДА за №4597 в період з 02.02.09р. по 06.11.09р. дозвіл на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря був відсутній, чим було порушено ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги Прокурора підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст.34 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» завдання контролю у галузі охорони навколишнього природного середовища полягають у забезпеченні додержання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища всіма державними органами, підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкування, а також громадянами.
Згідно з ст.35 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюється Радами та їх виконавчими і розпорядчими органами, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його органами на місцях та іншими спеціально уповноваженими державними органами. Порядок здійснення державного контролю за охороною навколишнього природного середовища та використанням природних ресурсів визначається цим Законом та іншим законодавством України.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки; подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Рішення спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів з питань, що віднесені до його компетенції, є обов'язковими для всіх підприємств, установ та організацій і можуть бути оскаржені у судовому порядку.
Згідно з ст.69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»(в редакції закону, діючій на момент виникнення спірних правовідносин) підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, в тому числі: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати збори за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів відповідно до закону.
Згідно з ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України. Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Відповідно до ст.28 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»державний контроль у галузі охорони атмосферного повітря здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів, його територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими на це органами виконавчої влади.
Згідно з ст.34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Як встановлено судом 06.11.09р. Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Київській області видано дозвіл №3222783201-5 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами Закритому акціонерному товариству «Рууккі Україна»(правонаступником якого є Відповідач) з терміном дії 5 років, з 06.11.09р. по 06.11.14р.
Як встановлено судом, 24-28.09.10р. державними інспекторами з ОНПС Київської області Дудкою Ю.М., Бабаєвим Ю.В. на підставі ст.20 закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, на виконання плану Державної екологічної інспекції в Київській області на ІІІ квартал 2010 року проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства підприємством Відповідача за адресою Київська обл., Макарівський р-н, с. Копилів, вул. Індустріальна, 4, 48 км. а/ш Київ-Чоп, за результатами якої складено відповідний акт. Згідно з актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства згідно дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря дозволені обсяги викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря із 5 стаціонарних джерел викидів, на підприємстві їх налічується близько 26 стаціонарних джерел викидів, що є порушенням ст.10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Слід зазначити, що підприємство введено в експлуатацію 10.12.08р., таким чином в період 10.12.08р. по 06.11.09р. виробничо-складський комплекс Відповідача здійснювалась діяльність без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст.ст.10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Як встановлено судом, 28.09.10р. Позивач 1 направив Відповідачеві припис з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, в тому числі, внести зміни до дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря (внести не враховані джерела викидів) в термін до 28.10.10р.
Як встановлено судом, 12.10.10р. Позивач 1 направив на адресу Відповідача претензію про відшкодування збитків наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, в якій зобов'язав Відповідача у встановленому порядку відшкодувати заподіяні державі збитки в сумі 581912,06 грн. у місячний термін. 26.10.10р. Відповідач направив на адресу Позивача 1 лист, в якому повідомив про вжиті ним заходи щодо внесення змін до дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Як встановлено судом, 12.10.11р. державним інспектором з ОНПС Київської області відповідно до ст.20 закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Закону України «Про основні засади державного нагляду у сфері господарської діяльності»та згідно з наказом Державної екологічної інспекції у Київській області від 12.10.11р. №386 проведена позапланова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства підприємством Відповідача за адресою Київська обл., Макарівський р-н, с. Копилів, вул. Індустріальна, 4, за результатами якої складено відповідний акт. Згідно з актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в ході перевірки встановлено що виробничо-складський комплекс, згідно акту державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта від 10.12.08р. який 22.12.08р. затверджено розпорядженням Макарівською РДА за №4597, в період з 02.02.09р. по 06.11.09р. дозвіл на викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря був відсутній, чим було порушено ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
З наведеного вбачається, що Відповідачем здійснювалось господарська діяльність на виробничо-складському комплексі підприємстві в результаті якої стаціонарними джерелами підприємства здійснювались викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, при чому, як вбачається з матеріалів справи лише на 5 стаціонарних джерел Відповідачем був отриманий дозвіл на викиди забруднюючих речовин, доказів протилежного Відповідачем суду не надано.
За вказаних обставин суд вважає, що позовні вимоги Прокурора про стягнення з Відповідача шкоди, заподіяної викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря, в сумі 486,06 грн., які визнані Відповідачем, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Виходячи з вищенаведеного та керуючись ст.4, 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Рууккі Україна»(03148, м. Київ, вул. Жмеринська, 26, код 25277777) в дохід Державного бюджету України шкоду в сумі 486 (чотириста вісімдесят шість) грн. 06 коп.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Рууккі Україна»(03148, м. Київ, вул. Жмеринська, 26, код 25277777) в дохід Державного бюджету України державне мито в сумі 102 (сто дві) грн. 00 коп. та витрати з інформаційно-технічного забезпечення судового процесу в розмірі 236 (двісті тридцять шість) грн. 00 коп.
Суддя Ю.Л. Власов
Рішення підписане 11.12.2012р.