Постанова № 27968090, 18.09.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.09.2012
Номер справи
2а/1270/6492/2012
Номер документу
27968090
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 вересня 2012 року Справа № 2а/1270/6492/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді: Ципко О.В.,

при секретарі: Гаркуші Ю.О.

за участю сторін:

від представника позивача: не прибув,

відповідача: не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Антрацитівського міського районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення матеріального забезпечення,-

В С Т А Н О В И В:

20.08.2012 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що з 10.02.2011 року В Антрацитівському міськрайцентрі зайнятості був зареєстрований громадянин ОСОБА_1 як такий, що шукає роботу. В статусі безробітного останній перебував на обліку з 17.02.2011р. по 01.06.2011р. Безробітному ОСОБА_1 була призначена та в період з 18.05.2011р. по 31.05.2011р. виплачена допомога по безробіттю в розмірі 329 грн. 23 коп. Відповідно до проведеної перевірки у гр-на ОСОБА_1 період перебування на обліку в статусі безробітного та отримання допомоги по безробіттю збігається з періодом навчання та проходження оплачуваної практики в ВП «Шахта «Партизанська» ДП «Антрацит», що дає підстави відносити його до категорії зайнятого населення відповідно до пп. "а" п.3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення", та, як наслідок, вважати отримання ним допомоги по безробіттю на підставі неправдивих відомостей. Таким чином, позивач просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, через канцелярію суду надав заяву, в якій просив розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи повідомлялася належним чином. Поштою на адресу суду повернулися конверти, на яких вказано, що причина повернення - за закінченням терміну зберігання (а.с. 15, 23).

Відповідно до ч. 11 ст. 35 КАС України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідно до ч.1 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі.

З урахуванням положень ч. 4 ст. 128 КАС України суд визнав за можливе розглянути справу за відсутністю сторін.

Перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначаються законами України від 22.03.1991 № 803-XII «Про зайнятість населення» та від 02.03.2000 № 1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Відповідно до пунктів 1, 2 статті 1 Закону України від 22.03.1991 № 803-XII «Про зайнятість населення» зайнятість визначено як діяльність громадян, що пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.

Згідно із статтею 2 Закону України від 22.03.1991 № 803-XII «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно до положень Закону України від 22.03.1991 № 803-XII «Про зайнятість населення» порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних державною службою зайнятості визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, згідно з пунктом 12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 № 219, для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України «Про зайнятість населення», і не отримує пенсію на пільгових умовах, а також копію довідки про його ідентифікаційний номер.

Відповідно до ст. 18 Закону України „Про зайнятість населення" для реалізації державної політики зайнятості населення створена державна служба зайнятості, яка складається з Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціа льної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київ ського та Севастопольського міських, районних, міжрайонних, міських і районних у міс тах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законо давства про зайнятість населення.

Статтею 25 Закону України від 22.03.1991 № 803-XII «Про зайнятість населення» передбачено, що держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій, зокрема, виплату в установленому порядку допомоги по безробіттю.

Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Судом встановлено, що 10.02.2011 р. ОСОБА_1 (ід.код НОМЕР_1) звернувся до Антрацитівського міськрайцентру зайнятості для вирішення питання його працевлаштування та надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю (а.с. 6-7).

В статусі безробітного відповідач перебував на обліку з 17.02.2011р. по 01.06.2011р.

Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-111 від 02.03.2000 р. безробітному ОСОБА_1 була призначена та в період з 18.05.2011р. по 31.05.2011р. виплачена допомога по безробіттю в розмірі 329 грн. 23 коп.

Однак, відповідно до даних, які надійшли від ВП «Шахта «Партизанська» ДП «Антрацит», ОСОБА_1, в період перебування на обліку в статусі безробітного (з 17.02.2011 р. по 01.06.2011 р.) та отримання допомоги по безробіттю одночасно проходив оплачувану практику в зазначеному ВП «Шахта «Партизанська» ДП «Антрацит» в період з 04.05.2011 р. по 25.05.2011 р. За вказану виробничу практику ОСОБА_1 отримував дохід.

Згідно до п.5 ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-ІІІ від 02.03.2000 року виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.

Розслідування страхових випадків органами державної служби зайнятості здійсню ється шляхом електронної звірки даних, що зазначені у документах, наданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної, які є підставою для надання особі статусу безробітного та призна чення виплати йому матеріального забезпечення, з базою даних державного реєстратора.

Судом встановлено, що Антрацитівським міськрайцентром зайнятості, з метою встановлення достовірності вищезазначеного факту та достовірності наданих громадянином ОСОБА_1 даних під час отримання права на виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг центром зайнятості була проведена відповідна перевірка згідно з абз.2 п.5 ч.2 ст.12 Закону України "Про загальнообов"язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальній політики України від 13.02.2009р. №60/62 та п.26 Порядку обчислення заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001р. №1266, за результатами якої складено акт № 63 від 08.02.2012р. (а.с.10).

Відповідно до проведеної перевірки та згідно документів, надісланих з ВП «Шахта «Партизанська» ДП «Антрацит» (витяги з наказів про прийом для проходження виробничої практики та звільнення (а.с. 8 - зворотній бік, 9), а також з ВП «Навчально-курсовий комбінат» (лист №31 від 31.01.2012р. (а.с. 7 - зворотній бік) встановлено, що ОСОБА_1 дійсно проходив навчання у ВП «Навчально-курсовий комбінат» з 28.03.2011р. по 27.05.2011р. за свій рахунок за професією «гірник підземний» з подальшим направленням на ВП «Шахта «Партизанська» ДП «Антрацит» для проходження виробничої практики з 04.05.2011р. по 25.05.2011р. У другому кварталі 2011р. ОСОБА_1 була нарахована заробітна плата за травень 2011р. в сумі 1754,40 грн. Про факт навчання та проходження оплачуваної виробничої практики ОСОБА_1 Антацитівський центр зайнятості не повідомив, чим порушив ч.2 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", а саме: не надав інформацію про обставини, що впливають на умови виплати допомоги по безробіттю у центрі зайнятості.

10.02.2012 року наказом директора Антрацитівського міськрайцентру зайнятості № 27 прийнято рішення про повернення допомоги по безробіттю ОСОБА_1 в сумі 329,23 грн. (а.с.11), однак на цей час в добровільному порядку зазначені кошти відповідачем не повернуто.

Відповідно до п.2,3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про

обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до пунктів 6, 7 вищевказаного Порядку, у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. У разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 було порушено Закон України «Про зайнятість населення», тобто в період перебування на обліку з безробіття та отримання матеріального забезпечення на випадок безробіття отримував дохід, тому суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись Закону України „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", ст.ст. 11 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

П О С Т А Н О В И В

Позовні вимоги Антрацитівського міського районного центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення матеріального забезпечення задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Антрацитівського міського районного центру зайнятості (94611, Луганська область, м. Антрацит, вул. Калініна, 15, р/р 37170320001252 ГУДКСУ в Луганській обл. м. Луганськ, МФО 804013, код ЄДРПОУ 20185763) допомогу по безробіттю у загальній сумі 329 грн. 23 коп. (триста двадцять дев'ять грн. 23 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову викладено в повному обсязі та підписано 24.09.2012 року.

СуддяО.В. Ципко