ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 грудня 2012 р.Справа № 2-а-6449/10/1570
Категорія: 8.2.9 Головуючий в 1 інстанції: Свида Л. І.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Жука С.І. судді - Яковлева Ю.В. судді - Запорожана Д.В.при секретаріПилипчук М.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Одеського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 травня 2011 року по справі за позовом Компанії «Трайтон Петрол Лімітед С.А.»до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
встановиЛА:
До суду звернулась Компанія «Трайтон Петрол Лімітед С.А.»з адміністративним позовом до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.01.2010 року №0000042200/0.
Представник позивача адміністративний позов підтримав, на заявлених вимогах наполягав, оскільки, договір оренди земельної ділянки містить чітко визначені умови та розмір справляння орендної плати, а тому податкові органи не мали право донараховувати орендну плату.
Представник відповідача в судове засідання першої інстанції не з'явився, про день, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином та завчасно, що підтверджується наявною в матеріалах справи розпискою. В своїх запереченнях на адміністративний позов Ізмаїльська об'єднана державна податкова інспекція позовні вимоги не визнала, просила в їх задоволені відмовити, оскільки змінилась грошова оцінка землі, а тому податкове повідомлення - рішення винесено правомірно.
Суд першої інстанції своєю постановою від 25 травня 2011 року адміністративний позов Компанії «Трайтон Петрол Лімітед С.А.»до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.01.2010 року №0000042200/0 задовольнив повністю.
Податкове повідомлення-рішення Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції від 25.01.2010 року №0000042200/0 - визнав нечинним та скасував.
Ізмаїльська об'єднана державна податкова інспекція не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги Ізмаїльська об'єднана державна податкова інспекція посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Міністерством економіки України 2 жовтня 2007 року засвідчено реєстрацію представництва Petrol Limited S.A.»(«Трайтон Петрол Лімітед С.А.»), республіка Панама, яке здійснює свої функції згідно з законодавством України та знаходиться у м. Ізмаїл Одеської області, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію №ПІ-3993.
Між Ізмаїльською міською радою (орендодавець) та Компанією ton Petrol Limited S.A.»(орендар) 5 травня 2008 року укладено договір оренди, та на підставі рішення Ізмаїльської міської ради №1027- V від 30.11.2007 року орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне володіння та користування (оренду) земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 9,8971 га. для розміщення та експлуатації складу нафтопродуктів, що знаходиться за адресою: Україна, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Нахімова, 296-а.
Ізмаїльською об'єднаною державною податковою інспекцією на підставі направлень від 19.11.2009 року №1008 та від 17.12.2009 року №1088 в період з 19.11.2009 року по 30.12.2009 року проведена планова виїзна перевірка з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 27.12.2007 року по 30.09.2009 року, валютного та іншого законодавства за період з 27.12.2009 року по 30.09.2009 року, про що складено акт №13/2200/26604072 від 14.01.2010 року.
Перевіркою встановлено заниження позивачем орендної плати за землю на суму 392955 грн. 66 коп., чим порушено ст. 2 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 року № 2535- XII.
Обґрунтовується такий висновок перевіряючи тим, що рішенням Ізмаїльської міської ради «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Ізмаїл»від 12.02.2009 року №2000-V введено в дію нову нормативну грошову оцінку земель м. Ізмаїл з моменту одержання позитивного висновку державної експертизи та рішенням Ізмаїльської міської ради «Про внесення доповнень в рішення Ізмаїльської міської ради від 12.02.2009 року №2000-V»від 21.08.2009 року №2408- V вирішено не застосовувати до 01.07.2010 року локальних коефіцієнтів, які впливають на оціночну вартість земельних ділянок, при проведенні розрахунків нормативної грошової оцінки земельних ділянок, проте, позивачем не здійснено перерахунок орендної плати за 2009 рік.
Керуючись вищезазначеними рішеннями Ізмаїльської міської ради, Ізмаїльська об'єднана державна податкова інспекція вважає, що позивач повинен був сплачувати орендну плату з врахуванням нової грошової оцінки земель м. Ізмаїл.
За результатами перевірки 25.01.2010 року Ізмаїльською об'єднаною державною податковою інспекцією прийнято податкове повідомлення - рішення №0000042200/0, яким Представництву «Трайтон Петрол Лімітед С.А.»визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 589433 грн. 49 коп. (у тому числі за основним платежем у розмірі 392955 грн. 66 коп., за штрафними (фінансовими санкціями у розмірі 196477 грн. 83 коп.).
Позивач не погодився із зазначеним податковим повідомленням - рішенням та оскаржив його в адміністративному порядку до Ізмаїльської ОДПІ, ДПА в Одеській області та ДПА України, однак скарги позивача залишені без задоволення (аркуші справи 26-28), а тому позивач скористався правом на звернення до суду та оскаржив податкове повідомлення - рішення №0000042200/0, яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 589433 грн. 49 коп. в судовому порядку.
Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно із ст. 2 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 року №2535- XII (який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
У відповідності до ст. 13 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 року №2535- XII (який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин) підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Також, ст. 24 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 року №2535- XII (який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин) грошова оцінка землі застосовується для економічного регулювання земельних відносин при укладанні цивільно-правових угод, передбачених законодавством України.
Згідно із ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
З п. п. 2.2, 4.2, 4.7 договору оренди вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент підписання договору оренди складає 11907905 грн., а за користування земельною ділянкою Компанія Petrol Limited S.A.» сплачує орендну плату у розмірі 3,8% від нормативної грошової оцінки в рік із щорічним збільшенням на 0,05%. При цьому, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексу інфляції, який офіційно обнародується у засобах масової інформації.
Відповідно до п. п. 4.8, 4.9 договору оренди землі, умови договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені лише за згодою обох сторін шляхом внесення змін в договір у вигляді додаткової угоди. Підставами для внесення змін до договору оренди щодо розміру орендної плати є зміна умов господарювання для орендаря, зміна розмірів земельного податку, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря.
В матеріалах справи наявний лист Ізмаїльської міської ради від 28.03.2011 року №13/01-24-573, відповідно якого додаткові угоди до договору оренди між Ізмаїльською міською радою та Компанією Petrol Limited S.A.»від 05.05.2008 року щодо розміру орендної плати при затвердженні нормативної грошової оцінки земель м. Ізмаїл рішеннями Ізмаїльської міської ради у 2009 році не укладались.
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 року №2535- XII (який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин) платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що вимоги Компанії «Трайтон Петрол Лімітед С.А.»є обґрунтовані, відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим підлягають задоволенню повністю, оскільки договір оренди містить чітко визначені умови та розмір орендної плати за користування земельною ділянкою, до укладення договору здійснена грошова оцінка земельної ділянки, орендна плата розраховується на підставі нормативної грошової оцінки землі, яка в договорі зазначена в конкретній сумі 11907905 грн., додаткова угода до договору оренди земельної ділянки щодо зміни грошової оцінки землі з позивачем не укладалась, та позивач належним чином здійснював сплату орендної плати відповідно до умов договору, який є діючим.
Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції, - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 25 травня 2011 року по справі за позовом Компанії «Трайтон Петрол Лімітед С.А.»до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою апеляційного суду законної сили.
Головуючийсуддя С.І. Жук суддя Ю.В. Яковлев суддя Д.В. Запорожан