ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"26" листопада 2012 р. м. Київ К/9991/57130/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Кошіля В.В.
Суддів Борисенко І.В.
Моторного О.А.
при секретарі Браславська А.В.
за участю представника відповідача -Оксентюк О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва Державної податкової служби
на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21.08.2012 року
та постанову Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2012 року
у справі № 2а-6135/11/1070
за позовом Приватного підприємства «СЕРВІТЕКС»
до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва Державної податкової служби
про визнання протиправними дій
ВСТАНОВИВ
Приватне підприємство «СЕРВІТЕКС»звернулось до суду, з урахуванням уточнень позовних вимог, з позовом про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва Державної податкової служби щодо призначення та проведення зустрічної звірки за результатами якої було складено акт № 1091/3-23-40-35431490 від 22.09.2011 року «Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ПП «СЕРВІТЕКС»щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків ТОВ «Т.Д.», ТОВ «Дортранскомпані», ПРАТ «Хевіт», ПП «Гранд М»за червень 2011 року».
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2012 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21.08.2012 року, позов задоволено частково; визнано протиправними дії ДПІ у Голосіївському районі м. Києва ДПС, що виявились у проведенні зустрічної звірки ПП «СЕРВІТЕКС», результати якої оформлені актом від 22.09.2011 року № 1091/3-23-40-35431490; в задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та постановити нове судове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ПП «СЕРВІТЕКС» є юридичною особою, зареєстрованою Голосіївською районною державною адміністрацією в м. Києві 02.09.2002 року.
У вересні 2011 року посадовою особою ДПІ у Голосіївському районі м. Києва, на підставі п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, були здійснені заходи з метою проведення зустрічної звірки ПП «СЕРВІТЕКС» з питань підтвердження господарських відносин з ТОВ «Т.Д.», ТОВ «Дортранскомпані», ПРАТ «Хевіт», ПП «Гранд М»за червень 2011 року.
22 вересня 2011 року, ДПІ у Голосіївському районі м. Києва складено акт № 1091/3-23-40-35431490 «Про неможливість проведення зустрічної звірки Приватного підприємства «СЕРВІТЕКС»з питань підтвердження господарських відносин з такими платниками податків як ТОВ «Т.Д.», ТОВ «Дортранскомпані», ПРАТ «Хевіт», ПП «Гранд М».
Задовольняючи частково позовні вимоги, суди попередніх інстанцій виходили з того, що за результатами проведення зустрічної звірки складається довідка та у разі неможливості її проведення -акт, в якому не можуть бути висновки посадових осіб податкового органу про порушення суб'єктом господарювання вимог чинного законодавства, у тому числі, і про реальність, повноту, достовірність господарських операцій такої особи, що вказано в оскаржуваному акті.
Суд касаційної інстанції з таким висновком судів попередніх інстанцій погодитись не може, з огляду на наступне.
Відповідно до пп. 62.1.3 п. 6.2.1 ст. 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок на момент існування спірних правовідносин визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232.
Відповідно до п. п. 1-4 зазначеної Постанови КМ України зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків; зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань; з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту; орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Судами попередніх інстанцій не враховано, що прийняття відповідачем акту про неможливість проведення зустрічної звірки ПП «СЕРВІТЕКС»не порушило права чи законні інтереси позивача, оскільки такий акт є лише формою фіксації податкової інформації, яка використовується податковими органами.
Згідно зі ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Оскільки, судами попередніх інстанцій повно і правильно встановлені обставини справи, але невірно застосовані норми матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку про наявність підстав для задоволення касаційної скарги та скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій, з постановленням нового судового рішення про відмову у задоволені позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі м. Києва Державної податкової служби задовольнити.
Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21.08.2012 року та постанову Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2012 року скасувати.
Прийняти нову постанову.
В задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути переглянута Верховним Судом України у випадках, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України.
Головуючий(підпис)В.В. Кошіль Судді(підпис)І.В. Борисенко (підпис)О.А. Моторний