ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2а/0270/2657/12
Головуючий у 1-й інстанції: Віятик Н.В.
Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 вересня 2012 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Смілянця Е. С. Сторчака В. Ю.
при секретарі: Лукашик М.О.
за участю представників сторін:
Представника позивача: Назаренка А.І.
Представника відповідача: Соколової О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Державної казначейської служби України у м.Вінниці Вінницької області на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 20 липня 2012 року у справі за адміністративним позовом Державного підприємства "Барський спиртовий комбінат" до Управління Державної казначейської служби України у м.Вінниці Вінницької області про зобов'язання вчинити дії, а саме: повернути з Державного бюджету України судовий збір в сумі 1700 грн. , -
В С Т А Н О В И В :
В червні 2012 року до суду звернулось державне підприємство Барський спиртовий комбінат з адміністративним позовом до управління Державної казначейської служби в м. Вінниці Вінницької області про зобов'язання вчинити дії, а саме: повернути з Державного бюджету України судовий збір в сумі 1700,00 грн.
Постановою Вінницького окружного адміністративного суду від 20 липня 2012 року адміністративний позов задоволено повністю, а саме: зобов'язано Управління Державної казначейської служби України у м. Вінниці вчинити дії щодо повернення з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Барський спиртовий комбінат" (вул. Б.Хмельницького, 34, м. Бар, Вінницької області, 2300, код ЄДРПОУ 00376372) судовий збір у розмірі 1700 грн. за виконавчим листом Вінницького окружного адміністративного суду від 15 жовтня 2009 року по справі №2-а-2499/08 та стягнуто з Державного бюджету України на користь Державного підприємства "Барський спиртовий комбінат" (вул. Б.Хмельницького, 34, м. Бар, Вінницької області, 2300, код ЄДРПОУ 00376372) судовий збір (судові витрати) в сумі 107 (сто сім) грн. 30 коп. шляхом їх безспірного списання органом Державної казначейської служби України з рахунку Управління Державної казначейської служби України у м. Вінниці Вінницької області.
Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції.
У судовому засіданні представник позивача проти доводів апеляційної скарги заперечив , у зв'язку з чим просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Представник відповідача підтримала апеляційну скаргу та просила її задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 20 липня 2012 року- без змін, виходячи з наступного.
15 жовтня 2009 року Вінницьким окружним адміністративним судом, на виконання постанови від 24.03.2008 року по справі №2-а-2499/08, видано виконавчий лист про стягнення з Державного бюджету України на користь державного підприємства Барський спиртовий комбінат документально підтверджений розмір судового збору - 1700 грн.
Державне підприємство Барський спиртовий комбінат направив до Головного управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області заяву від 2 листопада 2011 року за № 238 та оригінал виконавчого листа № 2-а-2499/08 Вінницького окружного адміністративного суду про повернення позивачу судового збору в сумі 1700,00 грн.
Листом від 31 січня 2012 р. за № 15-34/35-419 Головне управління Державної казначейської служби України у Вінницькій області повідомило, що зазначені документи направлено на виконання до управління Державного казначейства у м. Вінниці Вінницької області.
22 травня 2012 року за № 03-70/1133 Управління Державної казначейської служби України у м. Вінниці Вінницької області повернуло Барському спиртовому комбінату без виконання вказаний виконавчий лист та оригінал платіжного доручення щодо підтвердження сплати 1700,00 грн. держмита. У вказаному листі вказано, що спосіб стягнення судового збору визначений виконавчим документом по справі № 2-а-2499/08 не відповідає Порядку виконання рішень про стягнення кошті а державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи, не спростовані відповідачем, а відтак підлягають задоволенню у повному обсязі.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з таким рішення суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Як встановлено з матеріалів справи, постанова суду від 24 березня 2008 року по справі № 2-а-2499/08 винесена на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, тому суд, на виконання положень ст. 94 КАС України, присудив здійснені позивачем судові витрати з Державного бюджету України.
Разом з тим, згідно з пунктом 19 постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2011р. №845 "Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ", безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.
Як свідчить лист-відповідь Пенсійного фонду України від 12.01.2012 №798/09-10, суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування можуть бути повернуті виключно органами Державного казначейства України шляхом списання коштів з спеціальних рахунків, на яких вони акумулюються.
Частиною 1 статті 94 КАС України визначено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Оскільки постанова суду від 24 березня 2008 року по справі № 2-а-2499/08 винесена на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд першої інстанції цілком правомірно, на виконання положень ст.94 КАС України, присудив здійснені позивачем судові витрати з Державного бюджету України.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, шляхом безспірного списання, у тому числі з реєстраційних та спеціальних реєстраційних рахунків розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, відкритих в органах Державного казначейства, що прийняті судовими органами чітко визначений підпунктом 3 пункту 9 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Бюджетного кодексу України та Порядком виконання про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року №845.
Таким чином доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду першої інстанції не спростовують.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 198 та статті 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Враховуючи викладене, доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло б призвести до невірного вирішення спору, а тому оскаржуване судове рішення є законним та обґрунтованим, і підстави для його скасування відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Управління Державної казначейської служби України у м.Вінниці Вінницької області, - залишити без задоволення, а постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 20 липня 2012 року, - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 25 вересня 2012 року .
Головуючий Полотнянко Ю.П.
Судді Смілянець Е. С.
Сторчак В. Ю.