Постанова № 27758882, 30.10.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
30.10.2012
Номер справи
2а-3929/12/0170/14
Номер документу
27758882
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 жовтня 2012 р. 11:05 Справа №2а-3929/12/0170/14

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кірєєва Д.В., за участю секретаря Цатурян С.О.

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився;

від відповідача - не з'явився;

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Кримського республіканського підприємства "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі"

до Державної податкової інспекції у м. Керчі АР Крим Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000111503 від 07.02.2012 року,

Суть спору: Кримське республіканське підприємство «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі» (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративною позовною заявою до Державної податкової інспекції у м. Керчі АР Крим Державної податкової служби (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0000111503 від 07.02.2012 року про застосування штрафних санкцій на суму 5 181,63 грн.

Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.04.2012 року відкрито провадження по справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

Представник позивача у судове засідання 30.10.12 не з'явився, про день, час та місце слухання справи був сповіщений належним чином.

Представник відповідача у судове засідання 30.10.12 не з'явився, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи за відсутністю представника відповідача.

Суд, враховуючи, що в матеріалах справи є докази повідомлення відповідача про час та місце судового засідання належним чином, суд, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу у відсутність представників сторін.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п. 1 ч.2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст.ст. 1, 4 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"(в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах входять до складу органів державної податкової служби і є органами виконавчої влади.

Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (ст. 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

Враховуючи зазначене, відповідач, здійснюючи свої повноваження у спірних відносинах є суб'єктом владних повноважень, спір що виник між сторонами пов'язаний із захистом прав позивача у сфері публічно-правових відносин і є справою адміністративної юрисдикції, його належить розглядати в порядку, встановленому КАС України.

Кримське республіканське підприємство "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" зареєстроване у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Керченської міської ради 15.05.1992 року, реєстраційний номер 1 141 105 0002 001017. (Ідентифікаційний код юридичної особи 19195199). Юридична адреса: 98303, АР Крим, м. Керч, вул. Години, 2-В, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, Серія А00 № 641891 (а.с.23).

Кримське республіканське підприємство "Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі" знаходиться на податковому обліку в Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим з 10.09.1995 року.

Судом встановлено, що співробітниками Державної податкової інспекції у м. Керчі АР Крим було проведено невиїзну документальну перевірку Кримського республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м. Керчі» з питань несвоєчасності сплати самостійно визначених грошових зобов'язань по комунальному податку за 1 квартал 2006 року по граничному терміну сплати 01.08.2008 року у сумі 2 082,50 грн., за 2 квартал 2006 року по граничному строку сплати 01.08.2008 року у сумі 2 055,30 грн., за 3 квартал 2006 року по граничному терміну сплати 01.08.2008 року у сумі 1 919,30 грн., за 4 квартал 2006 року по граничному терміну сплати 01.08.2008 року у сумі 1914,20 грн., за 1 квартал 2007 року по граничному терміну сплати 01.08.2008 року у сумі 2021,71 грн., за 2 квартал 2007 року по граничному терміну сплати 01.08.2008 року у сумі 2087,60, грн.., за 3 квартал 2007 року по граничному терміну сплати01.08.2008 року у сумі 2109,70 грн., за 4 квартал 2007 року по граничному терміну сплати 01.08.2008 року у сумі 2138,60 грн., за 1 квартал 2008 року по граничному терміну сплати 20.05.2008 року у сумі919,70 грн., за 1 квартал 2008 року по граничному терміну сплати 30.07.2008 року у сумі 2172,60 грн., за 2 квартал 2008 року по граничному терміну сплати 19.08.2008 року у сумі 3187,50 грн., за 3 квартал 2008 року по граничному терміну сплати 19.11.2008 року у сумі 316370 грн. і за 4 квартал 2008 року по граничному терміну сплати 19.02.2008 року у сумі 132,77 грн.

За результатами вказаної перевірки Державною податковою інспекцією у м. Керчі АР Крим було складено акт №41/15-3/19195199 від 24.01.2012 року, відповідно до висновку якого, позивачем було порушено:

- п.п. 5.3.1 п. 5.3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетними та цільовими фондами» від 21.112.2000 року № 2181;

- ст. 19 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» від 20.05.1993 року № 56-93;

- п. 5 Положення «Про комунальний податок», затвердженого рішенням Керченської міської ради 23 скликання від 27.12.2001 року.

На підставі висновків акту перевірки від 24.01.2012 року № 41/15-3/19195199, 07 лютого 2012 року Державною податковою інспекцією у м. Керчі АР Крим ДПС буле прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000111503 застосування штрафних санкцій у сумі 5 181,63 грн., за порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання по комунальному податку.

Не погодившись з висновками акту перевірки та вказаним податковим повідомленням-рішенням позивач оскаржив їх в адміністративному порядку.

Рішенням Державної податкової служби в Автономної Республіки Крим Державної податкової служби № 644/10/10-0223 від 12.03.2012 року про результати розгляду первинних скарг податкове повідомлення рішення № 0000111503 від 07.02.2012 року залишено без змін, а первинна скарга залишена без задоволення.

Не погодившись з висновками акту перевірки від 24.01.2012 року № 41/15-3/19195199 та податковим повідомленням - рішенням № 0000111503 від 07.02.2012 року, позивач оскаржив його до суду.

Вирішуючи питання щодо обґрунтованості позовних вимог судом встановлено, що позовні вимоги не підлягають задоволенню за наступних підстав.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктами 24 та 28 статті 26 Закону України від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР «Про місцеве урядування в Україні» (зі змінами та доповненнями) установлено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить встановлення місцевих податків, зборів і розмірів їх ставок у межах, визначених законом, прийняття рішень щодо надання відповідно до чинного законодавства пільг щодо сплати місцевих податків і зборів.

Статтею 69 Закону України від 21 травня 1997 року N 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що місцеві податки і збори зараховуються до відповідних місцевих бюджетів.

Статтею 15 Закону України від 25 травня 1991 року N 1251-ХІ1 «Про систему оподаткування» (зі змінами та доповненнями) (далі - Закон N 1251 -XII) до місцевих податків і зборів віднесено комунальний податок.

Пунктом 3 статті 15 цього Закону визначено, що місцеві податки і збори (обов'язкові платежі), механізм управління та порядок їх сплати встановлюються сільськими, селищними, міськими радами відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, установлених законами України.

При цьому комунальний податок є обов'язковим для встановлення сільськими, селищними та міськими радами за наявності об'єктів оподаткування або умов, з якими пов'язане запровадження цього податку.

Згідно зі статтею 15 Декрету Кабінету Міністрів України від 20 травня 1993 року N 56-93 «Про місцеві податки і збори» (зі змінами та доповненнями) комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ/організацій, планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств.

Поряд з цим, відповідно до статті 18 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» від 20.05.1993р. N 56-93 органи місцевого самоврядування в межах своєї компетенції мають право запроваджувати пільгові ставки, повністю відміняти окремі місцеві податки і збори або звільняти від їх сплати певні категорії платників.

Статтею 19 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори» від 20.05.93 р. N 56-93, «Про місцеві податки і збори» було передбачено, що місцеві податки і збори перераховуються до бюджетів місцевого самоврядування в порядку, визначеному радами народних депутатів, якими вони встановлюються. Стягнення не внесених в установлений термін місцевих податків і зборів здійснюється згідно з чинним. законодавством.

Відповідальність за правильність обчислення, своєчасність сплати місцевих податків і зборів до бюджету місцевого самоврядування покладається на платників відповідно до чинного законодавства.

Контроль за сплатою місцевих податків і зборів здійснюється державними податковими інспекціями (ст. 22 Декрету КМ України).

Відповідно до рішення 27 сесії Керченської міської ради 23 скликання «Про затвердження положень про місцеві податки і збори в новій редакції» від 27.12.2001 року, затверджене положення про комунальний податок з внесеними змінами. Даним рішенням визначені компоненти: платники збору, об'єкт оподаткування, ставки податку, порядок і терміни сплати, джерела сплати, відповідальність за правильність числення податку.

Порядок і терміни сплати (пункт 5) визначає, що базовим податковим (звітним) періодом для комунального податку є календарний квартал. Термін надання податкового розрахунку по комунальному податку - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу. Термін уплати - щомісячно до 30 числа місяця, наступного за звітним місяцем, але не пізніше за терміни, визначені Законом України « Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і. державними цільовими фондами» - протягом 10 календарних днів, наступних за останнім вдень відповідного граничного терміну надання податкового розрахунку по комунальному податку.

Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181 є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами і державними цільовими фондами по податках і зборах (обов'язковим платежам), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати штрафних санкцій, вживаних до платників податків контролюючими органами.

Кримське республіканське підприємство «Виробниче підприємство водопровідне - каналізаційного господарства м. Керчі» самостійно визначило суму податкового зобов'язання по комунальному податку з 1 кварталу 2006 року по 4 квартал 2008 року, подав до ДПІ у м. Керчі АРК ДПС податкові розрахунки комунального податку в сумі 25 908,17 грн.

Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків в податковій декларації, вважається узгодженим з дня надання такої податкової декларації Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів в порядку і в терміни, визначені цим Законом або іншими Законами України (п.1.2 ст. 1 Закону від 21.12.2000 року № 2181).

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, вказану в наданій податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім вдень відповідного граничного терміну, передбаченого пп. 4.1.4 п.4.1 ст. 4 справжнього Закону для надання податкової декларації (пп. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону від 21.12.2000 №2181).

Пунктом 126.1 ст. 126 Податкового кодексу України передбачено у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом,такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.

Якщо після подачі декларації за звітний період платник податків подає нову декларацію з виправленими візниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий період, то штрафи, визначені у цьому пункті, не застосовуються (п.50.1 ст. 50 Кодексу).

Матеріалами справи підтверджено, що узгоджені податкові зобов'язання у сумі 25 908,17 грн., сплачені із затримкою більше 30 календарних днів.

Отже, підприємство несвоєчасно сплачувало суми узгоджених податкових зобов'язань з комунального податку за 2006-2008 роки, які були сплачені тільки у 2011 році з затримкою строків сплати від 991 по 1193 днів.

Податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій при їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному або судовому порядку, але не сплачене у встановлений термін, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання. (п. 1.3 ст. 1 Закону від 21.12.2000 № 2181).

Таким чином, податкове повідомлення-рішення № 0000111503 від 07.02.2012 року, було правомірно винесено на підставі акту невиїзної документальної перевірки №41/15-3/19195199 від 24.01.2012 року і розрахунку штрафних санкцій, та згідно податкових розрахунків комунального податку з 1 кварталу 2006 року по 4 квартал 2008 року в сумі 25908,17 грн.

На підставі вищенаведеного, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 2 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати.

Керуючись ст.ст. 94,158-163,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В адміністративному позові відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Кірєєв Д.В.