ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"14" листопада 2012 р. м. Київ К-17190/10
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Бившевої Л.І.,
суддів: Лосєва А.М., Шипуліної Т.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Івано-Франківську
на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 березня 2009 року
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2010 року
у справі № 2-а-4688/08/0970
за позовом Івано-Франківської аграрної товарної біржі
до Державної податкової інспекції у місті Івано-Франківську
про визнання протиправним податкового повідомлення -рішення, -
В С Т А Н О В И Л А :
Івано-Франківська аграрна товарна біржа (далі -позивач) звернулась до суду з позовом до Державної податкової інспекції у місті Івано-Франківську (далі -відповідач) про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення ДПІ у м. Івано-Франківську від 01 серпня 2008 року № 0021461700/0.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 березня 2009 року позов задоволено. Визнано протиправним податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Івано-Франківську від 01 серпня 2008 року № 0021461700/0.
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2010 року постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 березня 2009 року залишено без змін.
В касаційній скарзі ДПІ у м. Івано-Франківську, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить скасувати постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 березня 2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2010 року і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
У запереченні на касаційну скаргу Івано-Франківська аграрна товарна біржа, посилаючись на те, що постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 березня 2009 року та ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2010 року є законними та обґрунтованими, а положення касаційної скарги жодним чином це не спростовують, просить відмовити в задоволенні касаційної скарги та залишити без змін рішення судів попередніх інстанцій.
Заслухавши доповідь судді -доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
ДПІ у м. Івано-Франківську провела виїзну планову перевірку Івано-Франківської аграрної товарної біржі з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01 квітня 2005 року по 31 березня 2008 року, за результатами якої був складений акт від 23 липня 2008 року № 7783/23-2/26385598.
За висновками акта перевірки, позивачем були порушені, зокрема, вимоги пункту 1.15 статті 1, підпункту 8.1.1 пункту 8.1 статті 8, пункту 12.3 статті 12, пункту 17.2 статті 17 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», статті 7 Закону України «Про оцінку майнових прав та професійну оціночну діяльність», внаслідок чого позивачу донараховано податок з доходів фізичних осіб на суму 21108,15 грн.
Зокрема, перевіркою було встановлено, що згідно інформації Першого міжрайонного відділення ДАІ (м. Івано-Франківськ) при ВДАІ УМВС України в Івано-Франківській області про експерту оцінку транспортного засобу, який продавався через Івано-Франківську аграрну товарну біржу по біржовому договору від 08 жовтня 2007 року реєстраційний № 280, та який належав фізичній особі, було встановлено заниження вартості продажу транспортного засобі (100,00 грн.) в порівнянні з його вартістю згідно з експертною оцінкою (140821,00 грн.), у зв'язку з чим сума податку з доходів фізичних осіб за реалізований транспортний засіб по зазначеному договору мала становити 21108,15 грн., яким має сплатити товарна біржа як податковий агент.
01 серпня 2008 року ДПІ у м. Івано-Франківську на підставі вказаного акта перевірки прийняла податкове повідомлення-рішення № 0021461700/0, яким згідно з підпунктом «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, підпунктом 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначила Івано-Франківській аграрній товарній біржі суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем: податок з доходів фізичних осіб на загальну суму 63324,45 грн., з яких 21108,15 грн. -за основним платежем, 42216,30 грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що товарна біржа як юридична особа не містить ознак податкового агента у розумінні положень Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», оскільки не здійснює посередницьку діяльність у договорах, які укладаються на біржі.
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Абзацом 1 пункту 1.15 статті 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що податковий агент -юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Відповідно до частини 1 статті 279 Господарського кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) товарна біржа є особливим суб'єктом господарювання, який надає послуги в укладенні біржових угод, виявленні попиту і пропозицій на товари, товарних цін, вивчає, упорядковує товарообіг і сприяє пов'язаним з ним торговельним операціям.
За приписами частини 7 статті 279 Господарського кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) товарна біржа не займається комерційним посередництвом і не має на меті одержання прибутку.
Оскільки товарна біржа доход продавцям рухомого майна не виплачує, тобто податок з доходів фізичних осіб не утримує, то під наведене в Законі України «Про податок з доходів фізичних осіб»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначення податкового агента вона не підпадає.
За таких обставин, висновок судів першої та апеляційної інстанцій про те, що при наданні послуг в укладенні біржових угод товарна біржа не вважається податковим агентом, є обґрунтованим, а донарахування ДПІ у м. Івано-Франківську Івано-Франківській аграрній товарній біржі податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб і застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням -безпідставним.
Доводи касаційної скарги викладеного не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга ДПІ у м. Івано-Франківську підлягає залишенню без задоволення, а постанова Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 березня 2009 року та ухвала Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2010 року підлягають залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 2201, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Івано-Франківську залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16 березня 2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 02 березня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ______ Л.І. Бившева
Судді: ______ А.М. Лосєв
______ Т.М. Шипуліна