ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2012 р.Справа № 2а-842/12/2170
Категорія: 8.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Бездрабко О.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача -судді Стас Л.В.
суддів- Романішина В.Л., Косцової І.П.
за участю секретаря Ридванської Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27 травня 2012 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонська кондитерська фабрика»до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень -рішень
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Херсонська кондитерська фабрика" (далі - позивач) звернулося з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби (далі - відповідач), в якому, з урахуванням збільшення позовних вимог, просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 23.02.2012 р.: № 0000390700 про зменшення суми бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі: 381 836 грн. - не відшкодованої суми ПДВ і 230 990 грн. відшкодованої на дату перевірки, а всього сума завищення бюджетного відшкодування становить 612 826 грн., і 78877 грн. штрафних (фінансових) санкцій; № 0000400700 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за серпень 2011 року в розмірі 110 128 грн.; стягнути з державного бюджету на користь позивача відшкодування сплаченого податку на додану вартість за травень 2010 року, квітень, травень, серпень, вересень 2011 року на загальну суму 381 836 грн.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 27 травня 2012 року -позов задоволено. Стягнуто з державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсонська кондитерська фабрика 381836 (триста вісімдесят одну тисячу вісімсот тридцять шість) грн. бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, з яких: за травень 2010 року - 55000 грн., за квітень 2011 року - 68964 грн., за травень 2011 року - 69539 грн., за серпень 2011 року - 75000 грн., за вересень 2011 року - 113333 грн.
В апеляційній скарзі, ДПІ у м. Херсоні, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить постанову суду від 27.05.2012 року -скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши
законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної
скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ТОВ "Херсонська кондитерська фабрика" як платник податків перебуває на податковому обліку в ДПІ у м.Херсоні та відповідно до свідоцтва № 200024904 є платником податку на додану вартість.
У період з 16.02.2012 р. по 20.02.2012 р. відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ТОВ "Херсонська кондитерська фабрика" за період: квітень, травень 2010 року, січень, березень, квітень, травень, серпень 2011 року, за результатами якої складено акт від 20.02.2012 р. № 595/07-0/00382272.
Згідно акту перевірки, встановлено наступні порушення:
- п.1.8 ст.1, пп.7.7.1 та пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" ТОВ "Херсонська кондитерська фабрика" завищено суму бюджетного відшкодування по деклараціям за квітень, травень 2010 року на суму 72159 грн. та 55000 грн.;
- п.п.200.1-200.4 ст.200 Податкового кодексу України ТОВ "Херсонська кондитерська фабрика" завищено суму бюджетного відшкодування по деклараціям за березень 2011 року у сумі 72887 грн., за квітень 2011 року - 68964 грн., за травень 2011 року - 69539 грн., серпень 2011 року - 75000 грн., за вересень 2011 року - 113333 грн.;
- ст.198 Податкового кодексу України ТОВ "Херсонська кондитерська фабрика" завищено суму податкового кредиту по декларації за липень 2011 року у сумі 200211 грн. та за серпень 2011 року у сумі 98250 грн.
На підставі акту перевірки ДПІ у м.Херсоні винесено податкові повідомлення-рішення від 23.02.2012 р.: № 0000390700 про зменшення суми бюджетного відшкодування (у тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобов'язань наступних періодів) з податку на додану вартість у розмірі: 381836 грн. - не відшкодованої суми ПДВ і 230990 грн. відшкодованої на дату перевірки, а всього сума завищення бюджетного відшкодування становить 612826 грн., і 78877 грн. штрафних (фінансових) санкцій; № 0000400700 про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за серпень 2011 року в розмірі 110128 грн.
Під час проведення перевірки ТОВ "Херсонська кондитерська фабрика" з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за період: квітень, травень 2010 року, січень березень, квітень, травень, серпень 2011 року податковим органом вивчався стан сплати податку на додану вартість постачальниками товарів (робіт, послуг).
Так, одним з постачальників ТОВ "Херсонська кондитерська фабрика" послуг транспортування газу було ТОВ "Група компаній "Содружество": у березні 2010 року на суму 432953,28 грн., в тому числі ПДВ - 72158,88 грн.; у квітні 2010 року на суму 356226,36 грн., в тому числі ПДВ - 59371,06 грн.; у грудні 2010 року на суму 515663,64 грн., в тому числі ПДВ - 85943,94 грн.; у лютому 2011 року на суму 437319,41 грн., в тому числі ПДВ - 72886,57 грн.; у березні 2011 року на суму 413785,74 грн., в тому числі ПДВ - 68964,29 грн.; у квітні 2011 року на суму 417232,68 грн., в тому числі ПДВ - 69538,78 грн.
ТОВ "ГК "Содружество" придбало газ у ТОВ "Алекс - А ЛТД", яке не знаходиться за юридичною адресою, а постачальником газу ТОВ "Алекс - А ЛТД" було ТОВ "Нова Аврора", яке має стан "11" (припинено, але не знято з обліку).
На підставі актів перевірки від 26.12.2011 р., 30.12.2011 р. встановлено, що правочини, укладені ТОВ "Група компаній "Содружество" з ТОВ "Алекс - А ЛТД" є нікчемними, вчинені удавано з метою ухилення від сплати податків третіх осіб.
Також одним з постачальників цукру ТОВ "Херсонська кондитерська фабрика" було ТОВ "Інтерагро-2007" у липні 2011 року на суму 200210,83 грн., в тому числі ПДВ - 75000 грн. та у серпні 2011 року на суму 98250 грн., сума ПДВ включена до податкового кредиту серпня 2011 року по податковій накладній від 27.07.2011 р. № 224.
Постачальником ТОВ "Інтерагро-2007" було ТзОВ "Агроторг - К", яке податковий кредит не формувало, а здійснювало реалізацію в рахунок зменшення від"ємного значення, за юридичною адресою не знаходиться.
Згідно акту перевірки від 15.02.2012 р. № 98/231/36552068, встановлено неможливість реального здійснення фінансово-господарських операцій та ведення господарської діяльності ТОВ "Інтерагро-2007" у порядку, передбаченому приписами діючого законодавства України.
На думку ДПІ у м.Херсоні, оскільки по постачальникам товарів ТОВ "Група компаній "Содружество", ТОВ "Інтерагро-2007" неможливо встановити факт надмірної сплати ПДВ до бюджету, у позивача відсутнє право на бюджетне відшкодування.
За приписами пп.7.4.1, 7.4.5 п.7.4 ст.7 Закону України від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР "Про податок на додану вартість" (далі - Закон № 168/97-ВР) податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
За змістом пп.7.7.1, 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.
При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Відповідно до пп.7.7.4 п.7.4 ст.7 Закону № 168/97-ВР платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, копії погашених податкових векселів (податкових розписок), у разі їх наявності, та оригіналів п'ятих основних аркушів (примірників декларанта) вантажних митних декларацій, у разі наявності експортних операцій. Форма заяви про відшкодування та форма розрахунку суми бюджетного відшкодування визначаються за процедурою, встановленою центральним податковим органом.
Судом встановлено, що позивач під час формування податкового кредиту та декларування бюджетного відшкодування виконав всі вимоги для відображення їх у податковій звітності.
За матеріалами перевірки позивача, які стали підставою для складення спірних податкових повідомлень-рішень, неправомірне формування податкового кредиту та бюджетного відшкодування є наслідком не відображення у податковій звітності постачальниками контрагентів позивача (ТОВ "Група компаній "Содружество", ТОВ "Інтерагро-2007") податкових зобов"язань та відсутність у відповідача інформації стосовно наявності у постачальників контрагентів позивача необхідних трудових та матеріальних ресурсів для фактичного здійснення господарських операцій з поставки товарів, відсутність їх за юридичною адресою.
Як вбачається з матеріалів справи, 01.12.2009 р. та 01.12.2010 р. між ТОВ "Група компаній "Содружество" та ТОВ "Херсонська кондитерська фабрика" було укладено договори № 17/ДГ-10 та № 2204/ДГ-11 Кп на постачання природного газу, а 07.07.2011 р. - між ТОВ "Інтерагро-2007" та ТОВ "Херсонська кондитерська фабрика" на поставку цукру.
На виконання вказаних договорів ТОВ "Група компаній "Содружество" поставила позивачу газ, а ТОВ "Інтерагро-2007" - цукор, що підтверджується актами приймання-передачі природного газу, накладними на перевезення цукру залізницею, видаткові та податкові накладні.
Розрахунки між ТОВ "Херсонська кондитерська фабрика" та ТОВ "Група компаній "Содружество", ТОВ "Інтерагро-2007" здійснено у безготівковій формі на підставі рахунків-фактур, згідно долучених до матеріалів справи платіжних доручень.
Отриманий позивачем товар - природний газ та цукор використані в господарській діяльності ТОВ "Херсонська кондитерська фабрика".
В акті перевірки не спростовується факт того, що суми податку на додану вартість були внесені позивачем до реєстру отриманих податкових накладних від вказаних контрагентів, включені до складу податкового кредиту відповідного податкового періоду, відображені у реєстрах отриманих податкових накладних, та відповідають даним податкової декларації з податку на додану вартість. А, отже, позивачем до податкового кредиту були віднесені лише витрати по сплаті податку, які підтверджені податковими накладними.
Факт того, що ТОВ "Група компаній "Содружество", ТОВ "Інтерагро-2007" на момент здійснення поставок позивачу мали право на виписку податкових накладних і були зареєстровані платниками податків на додану вартість встановлено ДПІ в актах від 30.12.2011 р. № 4572/23-5/14121018, від 15.02.2011 р. № 98/231/36552068.
У разі, якщо на час здійснення господарських операцій, за якими податкова інспекція не визнає обґрунтованим віднесення сплачених сум до податкового кредиту, постачальники були включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, а також мали свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість, покупець не може нести відповідальність за можливу недостовірність відомостей про них, наведених у зазначеному реєстрі, за умови необізнаності щодо неї. Оскільки, якщо контрагент допустив будь-які порушення, то це тягне відповідальність саме для цієї особи.
Аналіз наданих позивачем податкових та видаткових накладних, декларацій з ПДВ, інших первинних та платіжних документів свідчить про дотримання позивачем спеціальних вимог щодо документального підтвердження сум податкового кредиту по операціях з ТОВ "Група компаній "Содружество" та ТОВ "Інтерагро-2007", які були предметом перевірки.
Із досліджених у судовому засіданні первинних документів, оформлених за результатами господарської діяльності позивача із ТОВ "Група компаній "Содружество" та ТОВ "Інтерагро-2007", вбачається, що зазначені первинні документи повністю відповідають ознакам первинних документів, на підставі яких ведеться бухгалтерський облік, тобто господарські та бухгалтерські документи, отримані позивачем від ТОВ "Група компаній "Содружество" та ТОВ "Інтерагро-2007" є дійсними.
Неможливість здійснення податковим органом перевірок постачальників контрагентів позивача в ланцюгах постачання не є достатньою підставою для визнання недійсними юридично значимих дій названих підприємств з іншими суб'єктами господарювання з моменту їх державної реєстрації і до моменту виключення з державного реєстру, а також не позбавляє правового значення виданих за такими господарськими операціями податкових накладних.
За таких обставин, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції стосовно того, що позовні вимоги є обґрунтованими, податкові повідомлення-рішення ДПІ у м. Херсоні від 23.02.2012 р. № 0000390700 та № 0000400700 протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Таким чином, колегія суддів вважає, що при розгляді справи судом першої інстанції правильно застосовано норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та надана правова оцінка.
Керуючись ч. 1 ст. 195, п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби -залишити без задоволення.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27 травня 2012 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Херсонська кондитерська фабрика»до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень -рішень -залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з моменту виготовлення її в повному обсязі.
Головуючий:
Судді: