У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2012 р. Справа № 125404/12/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Ніколіна В.В.,
суддів Затолочного В.С., Гінди О.М.,
при секретарі судового засідання Маципури Ю.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ровекс» на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.05.2012 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ровекс» до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби про визнання протиправним наказу про проведення перевірки, -
ВСТАНОВИЛА :
В квітні 2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Ровекс» звернулось до суду з адміністративним позовом до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби про визнання протиправним наказу «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Ровекс» код ЄДРПОУ 30690822»від 18 квітня 2012р № 275 (далі - «Наказ №275»).
В позові Товариство з обмеженою відповідальністю «Ровекс» покликається на те, що оспорюваний Наказ №275, виданий (прийнятий) на підставі пп.20.1.4, п.20.1, ст.20, пп.75.1.2, п.75.1, ст.75, ппп.78.1.12, п.78.1, ст. 78, п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-У1 (далі - «Податковий кодекс України»). Разом з тим, відповідно до пп. 78.1.12 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України позапланова виїзна документальна перевірка здійснюється за обставини, коли органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. При цьому, рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом податкової служби вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу податкової служби того рівня, які проводили документальну перевірку назначено службове розслідування або порушено кримінальну справу. Таким чином, як випливає з норми пп. 78.1.12 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України рішення про проведення повторної документальної позапланової перевірки в порядку контролю за діями або бездіяльністю службових осіб Тернопільської об'єднаної ДПІ повинен приймати керівник органу податкової служби вищого рівня, тобто голова (заступник голови) Державної податкової служби в Тернопільській області або голова (заступник голови) Державної податкової служби України. Крім того, відповідно до: (а) абз. 2 п. 78.4 ст. 74 Податкового кодексу України право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки; (б) п. 79.2 ст. 79 79.2. Податкового кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. На час розгляду справи службовим особам ТОВ «Ровекс» не пред'явлено та не вручено копії рішення керівника (заступника керівника) Державної податкової служби в Тернопільській області чи Державної податкової служби України про проведення позапланової документальної перевірки ТОВ «Ровекс»з підстав, визначених пп. 78.1.12 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України. Таким чином, наказ №275 про проведення документальної позапланової перевірки з обставин, визначених пп. 78.1.12 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України є неправомірним, оскільки виданий неналежним суб'єктом владних повноважень; право на проведення повторної документальної позапланової перевірки ТОВ «Ровекс»у службових осіб Тернопільської об'єднаної ДПІ відсутнє.
Оскаржуваною постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.05.2012 року у задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Ровекс» до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби про визнання протиправним наказу про проведення перевірки - відмовлено.
У поданій апеляційній скарзі позивач просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою задоволити позовні вимоги в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що пп. 78.1.12 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України рішення про проведення повторної документальної позапланової перевірки в порядку контролю за діями або бездіяльністю службових осіб Тернопільської об'єднаної ДПІ повинен приймати керівник органу податкової служби вищого рівня, тобто голова (заступник голови) Державної податкової служби в Тернопільській області або голова (заступник голови) Державної податкової служби України. Крім того, відповідно до: (а) абз. 2 п. 78.4 ст. 74 Податкового кодексу України право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки; (б) п. 79.2 ст. 79 79.2. Податкового кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. На час розгляду справи службовим особам ТОВ «Ровекс» не пред'явлено та не вручено копії рішення керівника (заступника керівника) Державної податкової служби в Тернопільській області чи Державної податкової служби України про проведення позапланової документальної перевірки ТОВ «Ровекс»з підстав, визначених пп. 78.1.12 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України. Таким чином, наказ №275 про проведення документальної позапланової перевірки з обставин, визначених пп. 78.1.12 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України є неправомірним, оскільки виданий неналежним суб'єктом владних повноважень; право на проведення повторної документальної позапланової перевірки ТОВ «Ровекс» у службових осіб Тернопільської об'єднаної ДПІ відсутнє.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Відмовляючи в позові Товариства з обмеженою відповідальністю «Ровекс» суд першої інстанції виходив з того, що оскаржений наказ «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ Ровекс»від 18 квітня 2012р № 275 винесений на виконання наказу голови Державної податкової служби у Тернопільській області ДПС України №109 від 21 березня 2012 року, п.1 якого зобов»язано Тернопільську ОДПІ організувати проведення службового розслідування стосовно посадових осіб Тернопільської ОДПІ, які проводили виїзні позапланову перевірки ТОВ «Ровекс»за період з 01.07.09 по 30.09.10, пунктом 1.3 наказу №109 від 21.03.2012 р. зобов»язано в процесі службового розслідування організувати проведення виїзної позапланової перевірки ТОВ «Ровекс» з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.09 по 31.12.11.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, відповідають нормам матеріального права.
Як вбачається з матеріалів справи, що наказом голови Державної податкової служби у Тернопільській області ДПС України №109 від 21 березня 2012 року п.1 зобов»язано голову комісії з проведення реорганізації Тернопільської ОДПІ організувати проведення службового розслідування стосовно посадових осіб Тернопільської ОДПІ, які проводили виїзні позапланові перевірки ТОВ «Ровекс»з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.09 по 30.09.10. Пунктом 1.3 даного наказу зобов»язано в процесі службового розслідування організувати проведення виїзної позапланової перевірки ТОВ «Ровекс»з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.09 по 31.12.11. Термін -з 26 березня 2012 року(а.с.26-27).
Згідно розпорядження Тернопільської ОДПІ від 22.03.2012 року № 65-р зобов»язано провести службове розслідування стосовно посадових осіб Тернопільської ОДПІ, які проводили виїзну позапланову перевірку ТОВ «Ровекс» з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.09 по 30.09.10 (акт від 20.01.12 №363/23-04/30690822).
Наказом Голови комісії з проведення реорганізації Тернопільської ОДПІ №1306 від 23.03.2012 року зобо»язано провести документальну позапланову виїзну перевірку ТОВ «Ровекс» вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.09 по 31.12.11. Термін перевірки: з 26 березня 2012 року тривалістю 10 робочих днів.
Актом від 02.04.2012 року № 8/22-10/30690822 зафіксовано факт відмови посадовцями ТОВ «Ровекс» від ознайомлення та підпису в направленнях на проведення перевірки та допущення до перевірки.
Актом про неможливість проведення позапланової виїзної перевірки ТОВ «Ровекс»за період з 01.07.2009р. по 31.12.2011р. від 02 квітня 2012 року №10/22-10 зафіксовано, що при виїзді 02.04.2012 року за адресою товариства м.Тернопіль вул. Подільська 38а працівники Тернопільської ОДПІ до перевірки допущені не були.
Наказом начальника Тернопільської ОДПІ від 18 квітня 2012 року №275 зобов»язано провести документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ «Ровекс» з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства по взаємовідносинах з ТОВ «Пластум»та ТОВ «Нудвін» за період з 01.07.2009р. по 30.09.2010р.
Статтею 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 року № 509-12, визначено, що одним із основних завдань органів державної податкової служби України є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неоподатковуваних доходів, установлених законодавством.
Підпунктом 20.1.4 пунктом 20.1 статті 20 Податкового кодексу України (надалі Кодексу) передбачено, що органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом;
Згідно з підпунктом 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 Кодексу документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Так у підпункті 78.1.12 Кодексу визначено, що документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, якщо органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.
Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом державної податкової служби вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;
Пунктом 78.4 Кодексу регламентовано, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Згідно п. 79.1 документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Пунктом 79.2 передбачено, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Таким чином, врахувавши, що оскаржений наказ «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ Ровекс» від 18 квітня 2012р № 275 винесений на виконання наказу голови Державної податкової служби у Тернопільській області ДПС України №109 від 21 березня 2012 року, п.1 якого зобов»язано Тернопільську ОДПІ організувати проведення службового розслідування стосовно посадових осіб Тернопільської ОДПІ, які проводили виїзні позапланову перевірки ТОВ «Ровекс»за період з 01.07.09 по 30.09.10, пунктом 1.3 наказу №109 від 21.03.2012 р. зобов»язано в процесі службового розслідування організувати проведення виїзної позапланової перевірки ТОВ «Ровекс» з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.09 по 31.12.11. У зв»язку із неможливістю проведення виїзної документальної перевірки з причин недопущення посадовими особами ТОВ «Ровекс» до перевірки посадовців ОДПІ, що підтверджено матеріалами справи, був винесений наказ №275 від 18 квітня 2012р. про проведення позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Ровекс».
Отже ст.78 ПК України дійсно визначає порядок проведення документальних позапланових виїзних перевірок, однак у ст.79 ПК України визначено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу ДПС рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених ст.ст. 77, 78 ПК України
За таких обставин, оцінивши зібрані по справі докази, колегія суддів прийшла до висновку, що відповідач при винесенні наказу №275 від 18 квітня 2012 року «Про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Ровекс»діяв у відповідності до норм Податкового Кодексу України та в межах наданих законом повноважень, а тому підстав для задоволення позовних вимог немає.
Колегія суддів звертає увагу не те, що відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 розділу II Податкового кодексу України (далі - ПК) від 2 грудня 2010 року N 2755-VI (зі змінами та доповненнями) документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, зазначених у статті 78 ПК, зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту (пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК).
Документальна позапланова невиїзна перевірка відповідно до вимог п. 79.2 ст. 79 ПК проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
У зв»язку із неможливістю проведення виїзної документальної перевірки з причин недопущення посадовими особами ТОВ «Ровекс» до перевірки посадовців ОДПІ, що підтверджено матеріалами справи, був винесений наказ №275 від 18 квітня 2012р. про проведення позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Ровекс».
Таким чином, дії Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ з питань достовірності вчинених правочинів та дотримання вимог податкового законодавства з питань оподаткування податком на додану вартість за період липень 2009 р., по вересень 2010 р. відповідають положенням Податкового кодексу України.
А тому висновки суду першої інстанції відповідають нормам матеріального та процесуального права.
На підставі наведеного колегія судів прийшла до висновку, що судом першої інстанції, при винесені оскаржуваної постанови вірно дано правову оцінку обставинам справі та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, що згідно ст. 200 КАС України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду першої інстанції без змін.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Ровекс» - залишити без задоволення.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 23.05.2012 року у справі № 2а-1970/12 - залишити без змін.
Ухвала може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду у порядку адміністративного судочинства протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий В.В. Ніколін
Судді В.С. Затолочний
О.М. Гінда