Ухвала суду № 27695845, 21.11.2012, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2012
Номер справи
2а/0570/11125/2012
Номер документу
27695845
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Аканов О.О.

Суддя-доповідач - Бишов М. В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2012 року справа №2а/0570/11125/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Бишова М.В.

суддів Компанієць І.Д.,Сіваченка І.В.

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року по адміністративній справі №2а/0570/11125/2012 за позовом Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» до Управління Пенсійного Фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення №91 від 07.02.2012р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені,

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» звернулось до суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про визнання недійсним та скасування рішення № 91 від 07.02.2012р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску органам Пенсійного фонду пені у сумі 40364,53 грн та штраф у сумі 511474,09 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 7 лютого 2012 року відповідачем на підставі пункту 2 частити 11 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» винесено рішення № 91 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску про застосування штрафу у розмірі 511474,09 грн та нарахування пеня в розмірі 40364,53 грн.

З зазначеним рішенням не згодні, вважають, що його винесено з порушенням чинного законодавства.

Пунктом 8 статті 9 Закону України від 8.07.2010 року № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», визначено, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок не пізніш 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

В свою чергу пунктом 14 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніш як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду.

Зазначена норми чинного законодавства є на момент сплату єдиного внеску діючою, оскільки Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не змінювалася та не скасовувався.

У винесеному рішенні № 91 від 07.02.2012 року зазначене, що підприємством несвоєчасно сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 20 грудня 2012 року по 16 січня 202року.

Позивач вважав, що термін сплати визначений законодавством, тобто гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніш як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду, а тому відповідачем застосовано неправильний Закон. Терміни сплати внесків, визначені чинним законодавством, позивачем не порушені.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2012р. відмовлено у задоволенні позову у повному обсязі.

Позивачем подана апеляційна скарга, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позов у повному обсязі. Апелянт вважає, що у даних правовідносинах слід застосовувати саме норму пункту 14 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» про сплату внесків позивачем до 28 числа відповідного місяця. До того ж. кошти державного бюджету, за рахунок яких позивач сплачує єдиний внесок, надходять на рахунок підприємства саме до 28 числа місяця, що настає за відповідним базовим звітним періодом.

Представники позивача та відповідача в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи, що дає суду право розглянути справу у відсутність сторін в порядку письмового провадження відповідно до ст.197 ч.1 п.2 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що Державне підприємство «Шахтарськантрацит» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом, включене до ЄДРПОУ за номером 32299510. До складу Державного підприємства «Шахтарськантрацит» у якості структурного підрозділу входить відокремлений підрозділ «Шахта «Шахтарська-Глибока» Державного підприємства «Шахтарськантрацит», яка не є юридичною особою, але, згідно ст. ст. 14, 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є страхувальником та платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Позивачем сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за листопад 2011 року після 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

07 лютого 2012 року відповідачем прийнято рішення № 91 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яким до підприємства по відокремленому підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» Державного підприємства «Шахтарськантрацит» застосовано штраф в розмірі 511474,09 грн та нарахована пеня в сумі 40364,53 грн на суму недоїмки за період затримки сплати з 20 грудня 2011 року по 16 січня 2012 року.

Рішення прийнято на підставі даних карток особового рахунку платника, де відображена сума виниклої заборгованості, дати та суми її зарахування відповідно до дня списання банком сум здійснених підприємством платежів з рахунку платника, кількість днів затримки, суми штрафу та пені.

03 березня 2012 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення про результати розгляду скарги, яким скарга позивача залишена без задоволення. Рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 07.02.2012 року № 91 залишено без змін

10 травня 2012 року Пенсійним фондом України винесено рішення про результати розгляду скарги, яким рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Шахтарську та Шахтарському районі Донецької області про застосування фінансових санкцій та нарахування пені від 07.02.2012 року № 91 без змін, скаргу без задоволення.

Пунктом 2.1. Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року №8-2, серед основних завдань управління визначено збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших коштів, призначених для пенсійного забезпечення.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким введено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до п. 3 роз. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Відповідно до ст. 4 вказаного Закону позивач є платником єдиного внеску.

Частиною 2 ст. 6 Закону встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати відповідну звітність до територіального органу Пенсійного фонду, яка подається згідно п. 3.1 Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 08 жовтня 2010 року №22-2, - не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Відповідно до ч.ч.7,8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом (на момент вчинення спірних правовідносин).

Базовим звітним періодом для позивача є календарний місяць.

Частиною 10 ст. 9 вказаного Закону встановлено, що днем сплати єдиного внеску вважається:

1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки Пенсійного фонду - день списання банком або Державним казначейством України суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок Пенсійного фонду;

2) у разі сплати єдиного внеску готівкою - день прийняття до виконання банком або іншою установою - членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі.

Згідно з ч. 11 й 12 ст. 9 вказаного Закону у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Відповідно до ч. 10, п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Територіальний орган Пенсійного фонду застосовує до платника єдиного внеску штрафні санкції, зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Відповідно до ч. 6 ст. 25 вказаного Закону за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Вказаний порядок детально відображено в Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27 вересня 2010 року № 21-5, відповідно до пп. 7.2.2 п. 7 розділу VII якої за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 10.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

Відповідачем правомірно застосовані наведені положення законодавства.

Через несвоєчасну сплату за спірний період єдиного внеску суб'єктом владних повноважень правильно до страхувальника застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу та пені в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.

Посилання позивача на п. 14 Розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» про те, що гірничі підприємства зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше як через 28 календарних днів з дня закінчення цього періоду, є необґрунтованим, оскільки позивач сплачував єдиний внесок за листопад 2011 року відповідно до норм Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а не страховий внесок як вказано у Законі № 1058.

З огляду на зазначене, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про відмову у задоволенні позову, а доводи апеляційної скарги позивача не спростовують висновків суду першої інстанції.

Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалене з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

На підставі викладеного та керуючись ст.2, 11, 159, 160, 167, 184, 195, 1951, 196-198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державного підприємства «Шахтарськантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Шахтарська-Глибока» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року по адміністративній справі №2а/0570/11125/2012 - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2012 року по адміністративній справі № 2а/0570/11125/2012 - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Колегія суддів М.В. Бишов

І.Д. Компанієць

І.В. Сіваченко