ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
______________
Головуючий у 1-й інстанції: Попова О.Г.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
УХВАЛА
іменем України
"20" вересня 2012 р. Справа № 0670/528/12
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегіі:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Пасічник С.С.,
при секретарі Зеліковій О.В. ,
за участю сторін:
від позивача: Василенко Н.М., представника за довіреністю;
Тарасюк Р.В., представника за довіреністю;
від відповідача: Герасимчук М.В., представника за довіреністю,
розглянувши апеляційну скаргу Новоград-Волинської об"єднаної державної податкової інспекції Житомирської області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "11" травня 2012 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Трансметалпродукт" до Новоград-Волинської об"єднаної державної податкової інспекції Житомирської області про скасування податкового повідомлення-рішення ,
ВСТАНОВИВ:
У травні 2009 року товариство з обмеженою відповідальністю "Трансметалпродукт" звернулось до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення від 30.04.2009 року №0004282320/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 3085604,00 грн. в т.ч. основний платіж - 1542802,00грн. та штрафні (фінансові) санкції - 1542802,00 грн. На обґрунтування позовних вимог позивач посилається на відповідність дій підприємства вимогам Закону України "Про податок на додану вартість", зазначає, що товариство оприбутковувало металобрухт чорних металів на підставі накладних та податкових накладних, у яких було зазначено відповідність брухту вимогам ГОСТ 4121-2002.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 11 травня 2012 року позов задоволено.
З постановою суду першої інстанції відповідач Новоград-Волинська ОДПІ не погодилась, подала апеляційну скаргу, в якій з підстав порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову про відмову в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, представників позивача та відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, постанову суду першої інстанції - без змін з огляду на наступне.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції з висновками якого погоджується і колегія суддів, виходив з того, що з січня по червень 2008 року ТзОВ «Трансметалпродукт»придбавав у ПП «Висотпромбуд»металобрухт видів 3, 17, 501,508, що співпадають з вимогами до металобрухту, які встановлені ДСТУ 4121-2002, та які відповідають кодам товарів по УКТЗЕД . Факт реальності господарських операцій позивачем доведено, а тому підстав для донарахування позивачу зобов"язання з ПДВ та штрафних санкції у відповідача не було.
Як слідує з матеріалів справи та встановлено судом, Новоград-Волинською об'єднаною державною податковою інспекцією проведена планова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "Трансметалпродукт" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2007 року по 31.12.2008 року, за наслідками якої складено акт від 17.04.2009 року №635/23-20/23579086, де зазначено, що товариством з обмеженою відповідальністю "Трансметалпродукт" в порушення вимог пп.7.3.1 п.7.3 ст.7, п.11.4 ст.11 Закону України "Про податок на додану вартість" не включено до складу податкових зобов'язань суму податку на додану вартість із вартості реалізованих відходів та брухту чорних металів, відповідність яких вимогам ГОСТ 4121-2002 не підтверджена, внаслідок чого занижено суму податку на додану вартість за період з 01.07.20007 року по 31.12.20008 року в розмірі 1542600 грн.
На підставі акту перевірки Новоград - Волинською ОДПІ Житомирської області прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.04.2009 року №0004282320/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 3085604,00 грн. в т.ч. основний платіж - 1542802,00грн. та штрафні (фінансові) санкції - 1542802,00 грн.
Судом встановлено, що між товариством з обмеженою відповідальністю "Трансметалпродукт" (покупець) та приватним підприємством "Висотпромбуд" (продавець) укладено договір купівлі-продажу брухту та відходів чорних металів від 01.05.2007 року, відповідно до якого в порядку та на умовах, визначених цим договором та чинним в Україні законодавством, продавець продає, а покупець купує брухт і відходи чорних металів, який відповідає вимогам ДСТУ 4121-2002. Кількість товару, ціна за одиницю товару, асортимент (сортамент, класи, марки) визначаються по відпускним накладним продавця, складених відповідно попередньої взаємної домовленості в порядку, передбаченому даним договором .
Відповідно до п.1.2, п.1.3 вказаного договору продавець гарантує, що має повне право власності на товар; покупець має право на здійснення заготівлі, переробки брухту чорних металів на підставі ліцензії, виданої Міністерством промислової політики України, серії АА №603806 від 19.08.2004 року.
Згідно п.2.3 та п.2.4 даного договору продавець забезпечує збір товару згідно з ДСТУ 4121-2002; передання - приймання товару здійснюється за актом передання-приймання, який є невід'ємною частиною цього договору.
Пунктом 3.2 договору передбачено, що моментом переходу права власності на товар являється дата складання акта приймання-передачі на товар.
Пунктом 3.4 договору встановлено, що при поставці товару на адресу покупця продавець зобов'язаний надати наступні документи: накладна; податкова накладна ПДВ; акт походження металобрухту; копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи завірена печаткою продавця; копія свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість завірена печаткою продавця.
В пункті 3.6 зазначеного вище договору передбачено, що товар вважається переданим продавцем та прийняти покупцем: по кількості - у відповідності з вагою, вказаною в приймально-здавальному акті; по якості - у відповідності з видом товару, вказаним в приймально-здавальному акті.
На виконання умов договору ПП "Висотпромбуд" у періоді, що перевірявся поставив позивачу металобрухт, виписував видаткові накладні, податкові накладні. Факт транспортування металобрухту підтверджується товарно-транспортними накладними та приймально-здавальними актами, копії яких долучено до матеріалів справи. В приймально-здавальних актах зазначено найменування юридичної особи, її місцезнаходження, кількість та джерела походження металобрухту, рівень дози вимірювання, а також зроблені відмітки про вибухову безпеку у відповідності до вимог "Ліцензійних умов провадження господарської діяльності із заготівлі, переробки, металургійної переробки металобрухту кольорових і чорних металів", затверджених наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 25.02.2003 року №14/65 і який не містить вимоги щодо встановлення та відображення в актах приймання назви юридичної особи, у якої утворились метали чорні (вторинні).
За отриманий металобрухт позивач провів повний розрахунок з контрагентом, що підтверджується банківськими виписками, долученими до матеріалів справи.
ПП "Висотпромбуд" були видані сертифікати якості на товар (а.с.14-192 т.5).
Отриманий від ПП "Висотпромбуд" брухт чорних металів в подальшому позивачем був проданий ТОВ "Южмет, ЛТД" у відповідності до договору №1/ТМ-2007 від 04.01.2007 року (а.с.128-137 т.6), про що свідчать акти приймання металів чорних (вторинних) (а.с.193-250 т.5, 1-32 т.6), податкові накладні (а.с.33-127 т.6), видаткові накладні (а.с.148-186 т.6, 222-238 т.6, 8-41 т.7,63-72 т.7), а транспортування брухту здійснювалось залізничним транспортом, що підтверджується квитанціями про приймання вантажу (а.с.189-221 т.6, 239-250 т.6, 1-8 т.7, 42-64 т.7).
Факт реального здійснення господарських операцій між позивачем і ПП "Висотпромбуд" в акті перевірки не заперечується.
Крім того, постановою Новоград-Волинської ОДПІ від 12.05.2009 року в порушенні кримінальної справи відносно директора ТОВ "Трансметалпродукт" ОСОБА_8 у вчиненні злочину, передбаченого ст.212 КК України відмовлено за відсутністю в його діях складу злочину.
Відповідно до п.11.44 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» тимчасово до 1 січня 2009 року операції з поставки відходів і брухту чорних металів, у тому числі операції з імпорту таких товарів, звільняються від оподаткування. Перелік таких товарів із зазначенням кодів згідно з УКТ ЗЕД затверджено Кабінетом Міністрів України.
На виконання вищевказаної норми Закону України «Про податок на додану вартість» Кабінетом Міністрів України прийнята постанова від 31 січня 2007 року №104, якою затверджений перелік відходів і брухту чорних металів, операції з поставки яких, у тому числі операції з імпорту, звільняються від обкладення податком на додану вартість, у вигляді таблиці із зазначенням коду товару згідно з УКТЗЕД та найменування товару згідно УКТЗЕД. Як вбачається з аналізу даної постанови, технічні умови відходів і брухту чорних металів, операції з поставки яких, у тому числі операції з імпорту, звільняються від обкладення податком на додану вартість, Кабінетом Міністрів України не визначені.
На виконання доручення Кабінету Міністрів України щодо листа Державної податкової адміністрації України від 29 травня 2007р. №99-1/536 листом від 4 липня 2007 року №14/7-1 -1145 Міністерства промислової політики України надано роз'яснення в якому зазначено, що поставки брухту і відходів на внутрішньому ринку здійснюються у відповідності до вимог ДСТУ 4121-2002 «Метали чорні вторинні», а також Міністерством розроблена таблиця відповідності найменувань видів металобрухту по ДСТУ 4121-2002 кодам товарів по УКТЗЕД, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. №104, операції з якими звільняються від оподаткування податком на додану вартість. В даній таблиці визначені види брухту, найменування брухту, характеристики брухту та код УКТЗЕД.
Статтею 4 Закону України «Про металобрухт» передбачено, що приймання промислового брухту від юридичних осіб оформлюється актом приймання із зазначенням найменування юридичної особи, кількості та джерел походження металобрухту. В акті робиться відмітка про вибухову безпеку, а в разі потреби - про дезактивацію і очищення металобрухту від шкідливих речовин та зазначається рівень дози випромінювання. Порядок приймання, зберігання і методи випробувань металобрухту чорних та кольорових металів встановлюються відповідно до стандартів. Оформлення документів, що засвідчують набуття права власності на металобрухт, та актів приймання металобрухту є обов'язковим. Ці документи повинні знаходитися у власника металобрухту та зберігатися протягом одного року.
Наданими до матеріалів справи первинними документами (накладними, податковими накладними, приймально-здавальними актами) підтверджується, що з січня по червень 2008 року ТзОВ «Трансметалпродукт» придбавав у ПП «Висотпромбуд» металобрухт видів 3, 17, 501,508, що співпадають з вимогами до металобрухту, які встановлені ДСТУ 4121-2002, та які відповідають кодам товарів по УКТЗЕД .
Щодо посилання відповідача в апеляційній скарзі на те, що ПП "Висотпромбуду" 03.03.2009 року було визнано банкрутом та на те, що ліцензію ПП "Висотпромбуд" (ІК 33890394 серії АВ №231602) на заготівлю та переробку металобрухту чорних металів визнано недійсною, то колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з частинами 1, 2 статті 4 Закону України від 05 травня 1999 року № 619-XIV «Про металобрухт» операції з металобрухтом здійснюються лише спеціалізованими підприємствами або спеціалізованими металургійними переробними підприємствами, а також їх приймальними пунктами.
Діяльність, пов"язана із заготівлею, переробкою брухту чорних та кольорових металів і його металургійною переробкою, провадиться на підставі ліцензії, що видається в порядку, встановленому законодавством.
Відповідно до п.п. 36 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» ліцензуванню підлягає заготівля, переробка, металургійна переробка кольорових і чорних металів.
Матеріалами справи підтверджено наявність у контрагента позивача ліцензії на заготівлю, переробку металобрухту чорних металів, виданої Міністерства промислової політики на момент укладення договору.
Та обставина, що в подальшому ліцензія була визнана недійсною є підставою відповідно до ст.22 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності" для застосування до підприємства за провадження господарської діяльності без ліцензії фінансових санкцій у вигляді штрафів у розмірах, встановлених законом, і не може бути підставою для прийняття висновку про порушення податкового законодавства позивачем у даній справі.
Крім того, у розділі 2 цього Закону України "Про державну податкову службу", зокрема у статтях 8, 10, міститься перелік покладених на органи державної податкової служби функцій, до яких належить здійснення контролю за додержанням законодавства про податки, інші платежі, валютні операції, порядку розрахунків зі споживачами з використанням електронних контрольно-касових апаратів, комп'ютерних систем і товарно-касових книг, лімітів готівки в касах та її використанням для розрахунків за товари, роботи, послуги, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій, патентів, інших спеціальних дозволів на здійснення окремих видів підприємницької діяльності.
Проте відповідальність та фінансові санкції за кожне з порушень у зазначених вище сферах встановлюється спеціальним законодавством, яке регулює перелічені відносини. Згідно з вимогами статей 1, 4 Закону "Про металобрухт" операції з металобрухтом здійснюються лише спеціалізованими підприємствами і підлягають ліцензуванню, а відповідно до ст. 16 цього Закону особи, винні у порушенні законодавства, що регулює здійснення операцій з металобрухтом, несуть адміністративну, цивільно-правову чи кримінальну відповідальність згідно із законами України.
Статтею 22 Закону "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", який є спеціальним законом з питань ліцензування, передбачено, що до суб'єктів господарювання за провадження господарської діяльності без ліцензії застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, встановлених законом.
Також слід зазначити, що ПП "Висотпромбуду" було визнано банкрутом 03.03.2009 року, тобто поза мажами періоду, в якому здійснювались взаємовідносини з позивачем, а тому вказані доводи відповідача є безпідставними.
Відповідно до частини 1 статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, з повним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст.160,195,198,200,205,206,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Новоград-Волинської об"єднаної державної податкової інспекції Житомирської області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "11" травня 2012 р. - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Л.О. Зарудяна С.С. Пасічник
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю "Трансметалпродукт" вул. Пархоменко, 130,м.Новоград-Волинський,Житомирська область,11700
3- відповідачу Новоград-Волинська об"єднана державна податкова інспекція Житомирської області вул.Ушакова, 3,м.Новоград-Волинський,Житомирська область,11700