Ухвала суду № 27661845, 10.05.2012, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.05.2012
Номер справи
2а/1770/3791/2011
Номер документу
27661845
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Головуючий у 1-й інстанції: Дудар О.М.

Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.

УХВАЛА

іменем України

"10" травня 2012 р. Справа № 2а/1770/3791/2011

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегіі:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

Хаюка С.М.,

,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Дубровицької міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "15" листопада 2011 р. у справі за позовом Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Дубровицький Держспецлісгосп" до Дубровицької міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області про скасування податкового повідомлення - рішення ,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2011 року Державне підприємство "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Дубровицький держспецлісгосп" звернулося з адміністративним позовом до Дубровицької міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення-рішення від 21.12.2010р. №0000452340/0.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оспорюване податкове повідомлення-рішення прийняте Дубровицькою МДПІ на підставі акта планової виїзної перевірки від 09.12.2010р. №197/23/33166919, в якому відповідач прийшов до висновку про порушення позивачем вимог пп.3.1.1 п.3.1 ст.3, пп.7.3.1, п.7.3 ст.7, п.8-1.1, пп.8-1.6 ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997р. Вказаних порушень підприємством допущено не було. Згідно зі свідоцтвом про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як субєкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість від 01.05.2009р., виданим Дубровицькою МДПІ, позивач користується пільгами в оподаткуванні як виробник сільськогосподарських товарів, передбаченими ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість". Одними з основних видів діяльності ДП СЛАП "Дубровицький держспецлісгосп" за КВЕД є надання послуг у лісовому господарстві (02.02.0) і лісівництво та лісозаготівлі (02.01.1). Вказані види діяльності належать до Переліку, визначеного постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.2009р. №23. Видаючи підприємству вказане свідоцтво, податковий орган підтвердив статус позивача як субєкта спеціального режиму оподаткування за обумовленими видами діяльності, натомість, провівши перевірку, стверджує, що на вказані види діяльності не поширюється дія ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість". У періоді, що підлягав перевірці, позивачем реалізовувалася лісопродукція: будівельний ліс, пиловник, баланси, техсировина, дрова паливні, що є продуктами обробки (переробки) живих лісових дерев та інших рослин, які належать до групи 06 УКТ ЗЕД. Відтак, висновок Дубровицької МДПІ про заниження позивачем податку на додану вартість при оподаткуванні зазначеної продукції та донарахування у звязку з цим 162119,00грн. податкового зобовязання і застосування відповідних штрафних санкцій є неправомірним.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2011 року позов задоволено.

З постановою суду першої інстанції відповідач не погодився, подав апеляційну скаргу, в якій з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповне з"ясування судом першої інстанції обставин справи, просить скасувати вказану постанову та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

В судове засідання представники сторін не з"явились, про день, час та місце судового розгляду справи були повідомлені належним чином про що свідчать розписки про вручення судової кореспонденції.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав для її задоволення з огляду на таке.

Як встановлено судом першої інстанції та слідує з матеріалів справи, Дубровицькою МДПІ з 23.11.2010р. по 06.12.2010р. було проведено виїзну планову документальну перевірку ДП СЛАП "Дубровицький держспецлісгосп" (код ЄДРПОУ 33166919) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2008р. по 30.09.2010р., за наслідками якої складено акт від 09.12.2010р. №197/23/33166919 (т.І - а.а.с.10-24).

У вказаному акті встановлено порушення позивачем, зокрема:

- пп.3.1.1 п.3.1 ст.3, пп7.3.1 п.7.3 ст.7, п.8-1.1, п.8-1.6 ст.8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97-ВР від 03.04.1997р. із змінами та доповненнями), чинного на момент виникнення спірних правовідносин, (далі - Закон №168/97-ВР), а саме: безпідставне користування спеціальним пільговим режимом оподаткування ПДВ з 01.05.2009р. по 30.09.2010р., що призвело до заниження податкових зобов'язань з ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету всього в сумі 162119грн.

На підставі акта перевірки від 09.12.2010р. №197/23/33166919 Дубровицькою МДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення від 21.12.2010р. №0000452340/0, яким позивачу визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 388434,50грн. (162119,00грн. - основний платіж, 226315,50грн. - штрафні (фінансові) санкції).

Вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржено позивачем в адміністративному порядку до Дубровицької МДПІ, ДПА в Рівненській області та ДПА України. Рішенням ДПА в Рівненській області від 25.03.2011р. №5905/25-16/71 про результати розгляду скарги залишено без змін податкове повідомлення-рішення Дубровицької МДПІ від 21.12.2010р. №0000452340/0 про визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 243178,50грн. (162119,00грн. - основний платіж, 81059,50грн. - штрафні (фінансові) санкції), скарга ДП СЛАП "Дубровицький держспецлісгосп"- в даній частині без задоволення, скасовано в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій з податку на додану вартість - в сумі 145256,00грн., а скарга позивача в даній частині задоволена. Рішенням ДПА України від 07.06.2011р. №10573/6/25-0115 залишено без змін податкове повідомлення-рішення Дубровицької МДПІ від 21.12.2010р. №0000452340/0 з урахуванням рішення ДПА в Рівненській області від 25.03.2011р. №5905/25-16/71.

Як слідує з матеріалів справи, ДП СЛАП "Дубровицький держспецлісгосп" зареєстроване як юридична особа Дубровицькою районною державною адміністрацією Рівненської області 05.11.2004р., видами діяльності за КВЕД позивача є: 02.01.1 лісівництво та лісозаготівлі, 02.02.0 надання послуг у лісовому господарстві, 51.53.1 - оптова торгівля деревиною, 60.24.0 діяльність автомобільного вантажного транспорту.

З 01.05.2009р. ДП СЛАП "Дубровицький держспецлісгосп" зареєстроване органом державної податкової служби як субєкт спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість за видом діяльності надання послуг у лісовому господарстві, лісівництво та лісозаготівлі, що підтверджується свідоцтвом №100223245 (бланк серії НБ №031921) (т.І а.с.56).

Відповідно до обраного режиму оподаткування позивачем сума податку на додану вартість залишалася у розпорядженні підприємства, при цьому за період з 01.05.2009р. по 30.09.2010р. ця сума становить 179756,00грн. Так, за спеціальним режимом оподаткування обсяг поставки за травень-грудень 2009 року складав 497850,00грн., сума податку на додану вартість - 99570,00грн., обсяг поставки за 9 місяців 2010 року складав 400930,00грн., сума податку на додану вартість 80186,00грн., що підтверджується деклараціями з податку на додану вартість (скороченими) ДП СЛАП "Дубровицький держспецлісгосп" та відповідними первинними документами (т.І, а.а.с.60-250; т.ІІ , а.с.1-250; т.ІІІ, а.с.1- 250; т.ІV, а.с. 1-250; т.V, а.с.1- 234).

Відповідно до статті 8-1 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. №168/97-ВР, чинному на момент виникнення спірних правовідносин, обрати спеціальний режим оподаткування може сільськогосподарське підприємство, яке провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства. Перелік видів діяльності, на які поширюються норми статті 8-1 вказаного Закону, затверджений постановою КМ України від 21.01.2009 р. №23.

Пунктом 8-1.2 ст.8-1 Закону №168 передбачено, що згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів (послуг), не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається у розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей.

Пункт 6 ст. 8-1 Закону №168 зауважує, що при цьому сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є поставка вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих виробничих потужностях, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) становить не менше 75 відсотків вартості всіх товарів (послуг), поставлених протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів сукупно.

Згідно з Переліком №23 лісівництво та лісозаготівлі, а саме: вирощування будівельного лісу - посадка, підсадка саджанців, охорона лісу та лісосік, вирощування молодого порослевого лісу та балансової деревини, вирощування лісосадивних матеріалів, вирощування різдвяних ялинок, лісозаготівлі, рубання лісу та виробництво ділової деревини такої як колоди, стовпи, жердини, одержування паливної деревини, вирубування (дерев) лісу з метою зробити землі придатними для сільськогосподарського виробництва, вирощування рослинних матеріалів для плетіння, - є тими видами діяльності, на які поширюється спеціальний режим оподаткування, передбачений ст.8-1 Закону №168/97-ВР.

Для підприємств, які провадили діяльність у сфері лісового господарства (як і для підприємств сільського господарства та рибальства), на момент виникнення спірних правовідносин спеціальний режим оподаткування поширювався лише на операції, що здійснювалися в межах діяльності, визначених Законом №168/97-ВР і Переліком №23, та в результаті яких відбувалася поставка сільськогосподарських товарів, що відповідають визначенню, наданому п.8-1.7 ст.8-1 Закону №168/97-ВР.

Відповідно до п.8-1.7 ст.8-1 Закону №168/97-ВР сільськогосподарськими вважаються товари, зазначені у групах 1 - 24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України", якщо такі товари вирощуються, відгодовуються, виловлюються або збираються (заготовляються) безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування (крім придбання таких товарів у інших осіб), а також продукти обробки (переробки) таких товарів, які поставляються зазначеним платником податку - їх виробником.

Вказаній нормі не суперечить п.2.15 ст.2 Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України" від 24.06.2004р. №1877-IV, згідно з яким сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари) - товари, зазначені у групах 1-24 УКТ ЗЕД згідно із Законом України "Про Митний тариф України", якщо при цьому такі товари (продукція) вирощуються, відгодовуються, виловлюються, збираються, виготовляються, виробляються, переробляються безпосередньо виробником цих товарів (продукції), а також продукти обробки та переробки цих товарів (продукції), якщо вони були придбані або вироблені на власних або орендованих потужностях (площах).

Відповідно до пп.8-1.15.6 п.8-1.15 ст.8-1 Закону №168/97-ВР обробка чи переробка продукції, одержаної в результаті діяльності платника податку у сфері сільського та лісового господарства і рибальства, вважається діяльністю у сфері сільського та лісового господарства і рибальства за умови, якщо така продукція вирощується, відгодовується, виловлюється або збирається (заготовлюється) безпосередньо платником податку (крім їх придбання в інших осіб).

Національний класифікатор України ДК 009:2005 "Класифікація видів економічної діяльності" затверджений наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 26.12.12005р. №375.

За визначенням КВЕД: перероблення це технологічний процес, здійснення якого змінює форму, властивості або склад сировини, напівфабрикатів або в окремих випадках, готової продукції з метою отримання нової продукції; оброблення це технологічний процес, який здійснюється з метою збереження певних видів продукції, надання їм деяких властивостей або для упередження шкідливого впливу, який може виявлятися у результаті їх використання. Наприклад, оброблення сільськогосподарських культур, деревини, металів або оброблення відходів.

Як встановлено судом, одними з основних видів діяльності ДП СЛАП "Дубровицький держспецлісгосп" за КВЕД є: 02.02.0 надання послуг у лісовому господарстві, 02.01.1 лісівництво та лісозаготівлі.

Товари, зазначені у групах 1-24 УКТ ЗЕД група 06, код 0602904100, назва - дерева лісові, вирощуються або заготовлюються безпосередньо платником податку позивачем.

З акта перевірки від 09.12.2010р. №197/23/33166919 слідує, що у періоді, що перевірявся, підприємство отримувало доходи від реалізації готової лісопродукції (проводило основну діяльність), а саме: будівельного лісу, пиловнику, балансів, техсировини та дров для опалення.

Як правильно зазначено судом першої інстанції, товари групи 44 "деревина і вироби з дерева" за УКТ ЗЕД є продуктом переробки товарів групи 06 за кодом 0602904100 "дерева лісові", а отже є сільськогосподарськими товарами відповідно до вимог п.8-1.7 ст.8-1 Закону №168/97-ВР, оскільки товар "дерева лісові" вирощений безпосередньо платником податку - суб'єктом спеціального режиму оподаткування та ним же перероблений, у результаті чого створено новий продукт групи 44 УКТ ЗЕД "деревина і вироби з дерева". Крім цього, продукт переробки товару групи 06 за кодом 0602904100 "дерева лісові" є товари, які не можливо віднести до інших товарних груп за УКТ ЗЕД, окрім групи 44. З огляду на приписи ст.8-1 Закону №168/97-ВР ці товари зазначені, як продукти обробки (переробки) товарів, що вказані у групах 1 - 24 УКТ ЗЕД.

Як вбачається з додатків 3 до податкових декларацій з податку на додану вартість (скорочених) "Розрахунок питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів/послуг до вартості всіх товарів/послуг (ДСЗ)" виробництво та реалізація продукції ДП СЛАП "Дубровицький держспецлісгосп" за період травень-грудень 2009року складає 498703,00грн., з них сільськогосподарські товари (послуги) 498703,00грн., за січень-вересень 2010 року 400933,00грн., з них сільськогосподарські товари (послуги) 400933,00грн. Тобто, питома вага вартості сільськогосподарських товарів (послуг) до вартості всіх товарів (послуг) складає в обох вказаних періодах 100%. (т.І - а.а.с.54-55), що відповідає вимогам ст.8-1 Закону №168/97-ВР.

Таким чином, суд першої інстанції обгрунтовано дійшов висновку, що ДП СЛАП "Дубровицький держспецлісгосп" як сільськогосподарське підприємство, на законних підставах оподатковувало податком на додану вартість в межах спеціального режиму оподаткування зазначені в акті перевірки види діяльності та продукцію, як такі, що визначені Законом №168/97-ВР і Переліком №23.

Крім того, застосовувати спеціальний режим оподаткування мають право лише сільськогосподарські підприємства, які підтвердили вказаний статус шляхом отримання свідоцтва про реєстрацію субєкта спеціального режиму оподаткування.

Оскільки Дубровицькою МДПІ було видано позивачу свідоцтво №100223245 (бланк серії НБ №031921) про реєстрацію субєктом спеціального режиму оподаткування, чим підтверджено право останнього на застосування спеціального режиму оподаткування за обраними видами діяльності: одержування продукції лісового господарства, надання послуг у лісовому господарстві, лісівництво та лісозаготівлі; актом перевірки від 09.12.2010р. №197/23/33166919, підтверджено, що у періоді, що підлягав перевірці, види діяльності ДП СЛАП "Дубровицький держспецлісгосп" не змінилися, проте в акті перевірки вказано, що саме на ці види діяльності не поширюються норми ст.8-1 Закону №168/97-ВР. Це вказує на суперечливу позицію податкового органу та неоднозначне трактування відповідачем прав та обовязків платника податків.

Таким чином, суд першої інстанції обгрунтовано прийшов до висновку про відсутність у відповідача підстав для донарахування позивачу податкового зобовязання з податку на додану вартість у загальній сумі 243178,50гн., у т.ч.: 162119,00грн. за основним платежем, 81059,50грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Оскільки посилання відповідача в апеляційній скарзі на порушення судом першої інстанції норм матеріального права не знайшли свого підтвердження при розгляді даної справи, а судом першої інстанції повно та всебічно перевірені надані сторонами докази, дана їм належна оцінка у рішенні, яке належним чином мотивоване і за своїм змістом та формою відповідає вимогам матеріального та процесуального закону, апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін.

Керуючись ст.ст.195,198,200,205,206,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Дубровицької міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 15 листопада 2011 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Л.О. Зарудяна С.М.Хаюк

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Державне підприємство " Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство " Дубровицький Держспецлісгосп" вуд.Воробинська 4,м.Рівне,33018

3- відповідачу Дубровицька міжрайонна державна податкова інспекція Рівненської області пров.Макарівський, 1А,м.Дубровиця,Дубровицький район, Рівненська область,34100