КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-13172/09/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Маруліна Л.О.
Суддя-доповідач: Кучма А.Ю.
У Х В А Л А
Іменем України
"08" листопада 2012 р. м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого-судді: Кучми А.Ю.
суддів: Аліменка В.О., Безименної Н.В.,
при секретарі: Козловій І.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.02.2012 у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Престиж-94»до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И Л А:
ТОВ «Престиж-94»звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до ДПІ у Солом'янському районі м. Києва ДПС про визнання дій протиправними щодо неповернення надміру сплачених грошових зобов`язань за період 2009-2010 р.р. у сумі 32 525,45 грн. та зобов'язання зарахувати надміру сплачені грошові кошти у вигляді земельного податку у розмірі 32 525,45 грн. в рахунок платежів -земельного податку за 2010-2011 р.р.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.02.2012 вищевказаний адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального права, та ухвалити нову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду -без змін.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції дійшов висновку про те, що дії ДПІ у Солом'янському районі м. Києва ДПС щодо неповернення надміру сплачених грошових зобов`язань за період 2009-2010 р.р. у сумі 32 525,45 грн. є протиправними та відповідач зобов`язаний зарахувати надміру сплачені грошові кошти у вигляді земельного податку у розмірі 32 525,45 грн. в рахунок платежів -земельного податку за 2010-2011 р.р.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач (свідоцтво про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності № 21613439 від 10.11.1995) на підставі договору купівлі-продажу від 27.02.2004 є власником частини нежилого приміщення за адресою: м. Київ, вулиця Індустріальна, 40-а. Земельна ділянка, що розташована навколо придбаного у власність приміщення належить до земель комунальної власності та станом на 2009-2010 р.р. (період за який позивач просить повернути надміру сплачені грошові зобов'язання) договору оренди щодо цієї земельної ділянки позивачем не укладалось.
За результатами проведеної камеральної перевірки податкового розрахунку по земельному податку за 2009 рік ДПІ у Солом'янському районі міста Києва складено акт від 31.07.2009, яким встановлено, що розмір податкового зобов'язання із земельного податку, зазначеного АТ «Престиж-94»у податковому розрахунку 12.03.2009 №25851, є меншим, ніж зазначено за результатом камеральної перевірки, оскільки при заповненні податкового розрахунку платником земельного податку не враховано ставку 3 % згідно Рішення Київської міської ради № 944/944 від 25.12.2008 «Про врегулювання питання користування земельними ділянками в місті Києві», що привело до заниження податкового зобов'язання на 21825,64 грн.
Відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0013411502/0 від 31.07.2009 на суму податкового зобов'язання в розмірі 22916,92 грн. (21825,64 грн. основного платежу та 1091,28 грн. штрафних санкцій). Після оскарження позивачем зазначеного рішення до ДПІ у Соломянському районі міста Києва та ДПА у місті Києві - винесено податкові повідомлення-рішення № 0013411502/1 від 15.09.2009 та № 0013411502/2 від 19.11.2009.
Згідно відповіді Головного управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на судовий запит земельна ділянка площею 4686,09 кв.м. в автоматизованій системі ПК «Кадастр»обліковується за АТ «Престиж-94»та ТОВ «Все для дому», документи, що посвідчують право власності або право користування цією земельною ділянкою в Головному управлінні земельних ресурсів не зареєстровані.
Рішенням Київської міської ради «Про врегулювання питання користування земельними ділянками в місті Києві»№ 944/944 від 25.12.2008 було встановлено ставку земельного податку для суб'єктів господарської діяльності, які використовують земельні ділянки на території м. Києва, але в установленому законодавством порядку не оформили права власності або права користування земельними ділянками.
У відповідності до п. 2 вказаного рішення з 01.04.2009 плата за земельні ділянки (крім земель, які використовуються державними (казенними) підприємствами, підприємствами оборонно-промислового комплексу, визначеними розпорядженням Кабінету Міністрів України N 1382-р від 30.10.2008, для будь-яких потреб та комунальними підприємствами, установами, організаціями для ведення лісового господарства, для водогосподарських потреб, та земель, зайнятих зеленими насадженнями загального користування, житловим фондом, об'єктами інженерно-транспортної інфраструктури, крім присадибних і садових земельних ділянок, а також визначених Київською міською радою земельних ділянок, які використовуються підприємствами, що забезпечують життєдіяльність міста, та земельних ділянок, щодо яких Київською міською радою прийняті рішення про їх передачу у власність або в користування, але документи, що посвідчують права на такі земельні ділянки, не зареєстровані), які використовуються суб'єктами господарської діяльності, але право власності на які або право оренди яких в установленому законодавством порядку не оформлено (не переоформлено), справляється в розмірі мінімальної річної орендної плати за земельні ділянки, встановленої статтею 21 Закону України «Про оренду землі».
П.2 Рішення Київради № 944/944 визнано незаконним і нечинним з моменту прийняття згідно постанови Шевченківського районного суду м. Києва від 27.09.2010 залишеної в силі ухвалами Київського апеляційного адміністративного суду від 31.03.2011 по справі № 3417/09 та Вищого адміністративного суду України по справі № К/9991/25049/11.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що суб'єкти господарювання, які використовують земельні ділянки на території міста Києва, але право власності на які або право оренди яких в установленому законодавством не оформлено (не переоформлено), повинні сплачувати земельний податок з врахуванням визначених положень законодавства та нормативно-правових актів з питань оподаткування землі за ставкою 3 відсотки від грошової оцінки земельної ділянки, встановленою Рішенням Київської міської ради № 944/944 від 25.12.2008.
У зв'язку з тим, що право власності ТОВ «Престиж-94» на вказану земельну ділянку в установленому законодавством порядку не оформлено (не переоформлено), відповідач вважає, що позивач, обчислюючи та сплачуючи земельний податок зобов'язаний був керуватися рішенням Київської міської ради «Про врегулювання питання користування земельними ділянками в місті Києві»№ 944/944 від 25 грудня 2008 року.
Разом з тим, розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів передбачені також Законом України «Про плату за землю».
У відповідності до ст. 7 вказаного Закону ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки.
Позивач зазначив, що ним самостійно на протязі 2009-2010 років визначалась сума земельного податку та подавались розрахунки до ДПІ у Солом'янському районі міста Києва. Однак, не розібравшись з методикою обрахування та терміном сплати земельного податку, Позивач допустився помилки при визначенні термінів сплати, здійснюючи нарахування податку не раз на рік, а щомісячно, чим здійснив переплату земельного податку.
Нарахування податку здійснювалось на підставі Рішення Київської міської ради № 104/825 від 27.04.2000 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Києва»та згідно Витягу з технічної документації № Ю-29686/2001 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий № 69:151:005), виданому АТ «Престиж»Головним управлінням земельних ресурсів КМДА від 12.10.2004, відповідно до якого площа земельної ділянки становить 2403,55 кв.м. та базова вартість 224,20 грн./кв.м.
Рішення Київської міської ради № 104/825 від 27.04.2000 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Києва»втратило чинність згідно з рішенням Київської міської ради N 43/1877 від 26.07.2007.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивач провів перерахунок ставки земельного податку згідно норм Закону України «Про оренду землі»для земель, грошова оцінка яких не проведена.
Відповідно до ч. 4 статті 17 Закону України «Про оренду землі» надміру сплачені суми податку підлягають поверненню платнику за його письмовою заявою або за його бажанням зараховуються до сплати податку за наступний рік.
Відповідно до п.п. 15.3.1. п. 15.3. статті 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Листом № 24857/10/15-306 від 14.10.2009 ДПІ у Солом'янському районі міста Києва з посиланням на статті 2, 15 Закону України «Про плату за землю», статті 120, 125, 126 Земельного кодексу України відмовила позивачу про повернення з бюджету надміру сплачених сум земельного податку в зв'язку з відсутністю на це законних підстав.
10.05.2011 на адресу відповідача була подана заява в порядку статті 43 Податкового кодексу України про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та 13.05.2011 подана податкова декларація з уточненим розрахунком земельного податку.
Згідно листа від 10.05.2011 ТОВ «Престиж-94»було проведено розрахунок земельного податку з урахуванням ставки податку на земельні податки, грошову оцінку яких не проведено, та зазначено розмір переплати в сумі 32525,45 грн.
Статтею 43 Податкового кодексу України визначено умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань.
Згідно п. 50.1. ст. 50 Податкового кодексу України у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім митної декларації або обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.
Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені.
Листом № 14012/10/15-305 від 17.05.2011 відповідач фактично відмовив позивачу у задоволені його заяви, посилаючись на статті 7 Закону України «Про плату за землю» (встановлює ставки земельного податку за землі, грошову оцінку яких встановлено) та Рішення КМР від 26.07.2007 р. № 43/1877 про встановлення нормативів грошової оцінки земельних ділянок в місті Києві, та для правильного розрахунку земельного податку запропонував звернутись до Управління земельних ресурсів (Київської міської державної адміністрації).
Рішення Київської міської ради № 104/825 від 27.04.2000 «Про затвердження грошової оцінки земель м. Києва», на підставі якого видано Витяг з технічної документації № Ю-29686/2001 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий № 69:151:005), втратило чинність.
Таким чином, у період, що перевірявся, існували два нормативно-правові акти, які встановлювали для позивача різний розмір ставки земельного податку - Закону України «Про плату за землю» та рішення Київської міської ради «Про врегулювання питання користування земельними ділянками в місті Києві»№ 944/944 від 25.12.2008.
Вирішуючи питання про те, яким із вказаних актів необхідно застосовувати при вирішенні даної справи колегія суддів керується наступним.
У відповідності до ч. 4 ст. 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
За загальним правилом закони України мають вищу юридичну силу у порівнянні з нормативно-правовими актами, виданими органом місцевого самоврядування, та є пріоритетними у застосуванні.
У зв'язку з цим колегія суддів приходить до висновку про те, що товариство, сплативши земельний податок у розмірі, визначеному ст. 7 Закону України «Про плату за землю», виконало свої податкові зобов'язання у повному обсязі.
Крім того, рішення Київської міської ради «Про врегулювання питання користування земельними ділянками в місті Києві»№ 944/944 від 25.12.2008 в подальшому було скасоване в судовому порядку як таке, що прийняте поза межами компетенції органу місцевого самоврядування.
Таким чином, доводи апеляційної скарги ДПІ не спростовують висновки суду першої інстанції, викладені в постанові від 28.02.2012, та не можуть бути підставами для її скасування.
З урахуванням вище викладеного та приписів ст. 159 КАС України, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст. ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва Державної податкової служби -залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.02.2012 -без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Повний текст виготовлено: 13.11.2012.
Головуючий суддя Кучма А.Ю.
Судді: Аліменко В.О.
Безименна Н.В.