КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а/1017/5032/12 Головуючий у 1-й інстанції: Капшук Л.О
Суддя-доповідач: Шурко О.І.
ПОСТАНОВА
Іменем України
"08" листопада 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Шурка О.І.,
суддів Степанюка А.Г., Василенка Я.М.,
при секретарі Киричуку Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу згідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, апеляційну скаргу Миронівського районного центру зайнятості на постанову Миронівського районного суду Київської області від 14 червня 2012 р. у справі за адміністративним позовом Миронівського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Миронівського районного суду Київської області від 14 червня 2012 р. позов залишено без задоволення.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу в якій просить суд скасувати постанову суду, ухвалити нову, якою задовольнити позовні вимоги повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач 12 березня 2010 року звернулася до позивача із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю.
На підставі поданої заяви відповідач отримала статус безробітного. До подання заяви відповідач працювала в Кагарлицькому відділенні КГРУ «ПриватБанк», який є підрозділом Київського ГРУ ПАТ КБ «ПриватБанк», та надала довідку про середню заробітну плату № 17, видану вказаним відділенням 10.03.2010 року, згідно якої і проводилось нарахування допомоги по безробіттю. За вказаною довідкою її середньоденна заробітна плата склала 176 грн. 04 коп. З 12.03.2010 року на підставі вказаної довідки відповідачу була нарахована допомога по безробіттю.
Позивачем було направлено запит № 201 від 21.05.2010 року керівнику Кагарлицького відділення КГРУ Приватбанку щодо достовірності відомостей про середню заробітну плату зазначених у довідці № 17 від 10 березня 2010 року. Від начальника Кагарлицького відділення КГРУ ПриватБанку отримано пояснення, що довідка про середню заробітну плату ОСОБА_2 від 10.03.2010 року № 17 оформлена невірно, тому що, не були враховані лікарняні листи, вважається не дійсною і видана вірна довідка № 19 від 22.06.2010 року, де середньоденна заробітна плата складає 256, 96 грн. (на підставі цієї довідки і було зроблено перерахунок допомоги по безробіттю).
18.08.2010 року відповідачу припинено виплату допомоги по безробіттю, її знято з обліку та прийнято рішення про виплату одноразової допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності за період з 18.08.2010 року по 6.12.2010 року.
Всього за період з 12.03.2010 року по 6.12.2010 року Миронівським районним центром зайнятості було нараховано та виплачено ОСОБА_2 20753 грн. 72 коп. допомоги по безробіттю.
5 грудня 2011 року Миронівський районний центр зайнятості на запит отримав від Київського головного регіонального управління ПАТ КБ «Приватбанку»довідку про середню заробітну плату ОСОБА_2 та інформацію про те, що довідки про заробітні плату має право надавати тільки бухгалтерія Київського ГРУ ПАТ КБ «ПриватБанк»за підписом керівника підприємства Заворотного В.Г. та головного бухгалтера Усова Л.П. Згідно наданої управлінням довідки від 18.11.2011 року розмір середньоденної заробітної плати відповідача становив 120, 21 грн.
Контрольно-ревізійним відділом в Миронівському районі проведено ревізію фінансово-господарської діяльності, в тому числі використання коштів Фонду загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття в Миронівському районному центрі зайнятості за 2009-2010 роки та завершений звітний період 2011 року, за результатами якої 15.12.2011 року складено акт № 24-31/58, яким встановлено, що ОСОБА_2 виплачено матеріальну допомогу по безробіттю та матеріальну допомогу для організації підприємницької діяльності на загальну суму 20753 грн. 72 коп. внаслідок недостовірності поданих для їх розрахунку даних, чим завдане збитків установі. Відповідальною за вказане порушення являється ОСОБА_2, якою подано недостовірні відомості про середню заробітну плату.
Суд першої інстанції прийшов до висновку, що позивач при взятті відповідача на облік та протягом періоду безробіття, нехтуючи своїми правами, не з'ясував хто є роботодавцем відповідача, при проведенні перевірки достовірності наданих нею документів, припустився помилки, здійснивши нарахування допомоги по безробіттю на підставі довідки про заробіток, яку сам запросив не у роботодавця відповідача, а у підрозділі, де вона безпосередньо працювала.
Колегія суддів не може погодитись з висновком суду першої інстанції, аргументуючи свою позицію наступним.
У відповідності до ч.1 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення», зайнятість - це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.
Частиною 3 вказаної статті передбачено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах: а) працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб; б) громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство"; в) обрані, призначені або затверджені на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях; г) які проходять службу в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, військах внутрішньої та конвойної охорони і Цивільної оборони України, органах внутрішніх справ України, інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, альтернативну (невійськову) службу; е) які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах; ж) працюючі громадяни інших країн, які тимчасово перебувають в Україні і виконують функції, не пов'язані із забезпеченням діяльності посольств і місій.
Відповідно до ст. 2 даного Закону, безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Пунктом 8 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»передбачено, що виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі призначення виплати на підставі документів, що містять неправдиві відомості.
Відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Сума виплаченого забезпечення застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 2 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007р. № 219 не зайняті громадяни, які звертаються до державної служби зайнятості за сприянням у працевлаштуванні, підлягають реєстрації. Під час реєстрації особа, що звернулася до центру зайнятості засвідчує особистим підписом достовірність внесених до неї даних.
Так, оскільки відповідачем було подано недостовірні відомості про середню заробітну плату, то остання є відповідальною за вказане порушення відповідно до ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Також колегія суддів враховує, що відповідач є особою, яка має базову вищу освіту, тривалий час займала керівну посаду, а тому не може бути необізнаною в тому, ким повинна видаватись довідка про середню заробітну плату.
Проаналізувавши норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до невірного висновку щодо необґрунтованості заявлених позивачем вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Надані докази, які є у справі, були оцінені колегією суддів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Крім того, було оцінено належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, що відповідає вимогам ст. 86 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно зі ст.198 ч.1 п. 3 та ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Миронівського районного центру зайнятості - задовольнити.
Постанову Миронівського районного суду Київської області від 14 червня 2012 р. - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь Миронівського районного центру зайнятості -робочого органу Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на розрахунковий рахунок № 37173001002118 банк ГУ ДКУ в Київській області МФО 821018 код 22208540 незаконно отриману допомогу по безробіттю 20753, 72 грн.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Шурко О.І.
Судді: Василенко Я.М
Степанюк А.Г.
Повний текст постанови виготовлено 13.11.2012.