Постанова № 27587425, 13.11.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.11.2012
Номер справи
2а-2559/12/1370
Номер документу
27587425
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 листопада 2012 р. № 2а-2559/12/1370

о 15 год., 49 хв. м. ЛьвівЛьвівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., секретар судового засідання Куч Ю.М., розглянувши в судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним

позовом Дочірнього підприємства «Санаторно -курортний комплекс «Моршинкурорт»Закритого акціонерного товариства лікувально -оздоровчих закладів профспілок «Укрпрофоздоровниця», представник -Більська Л.В. (довіреність № 5 від 05.01.2012 року)до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, представник -Холявка І.Я. (довіреність № 7/13-6-3149 від 14.12.2011 року)про скасування постанови про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності

Позивач -Дочірнє підприємство «Санаторно -курортний комплекс «Моршинкурорт»Закритого акціонерного товариства лікувально -оздоровчих закладів профспілок «Укрпрофоздоровниця»звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Інспекції Державного архітектурно - будівельного контролю у Львівській області про скасування постанови про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності № 4/10-ю від 07.03.2012 року.

Позивач вказані позовні вимоги обґрунтовує тим, що не згідний із висновками перевірки щодо здійснення позивачем реконструкції на другому поверсі Бювету мінеральних вод, що знаходиться за адресою м. Моршин, вул. Паркова площа 3а, Львівської області. Позивачем здійснюється лише розміщення тимчасових споруд, що не є порушенням Закону України «Про відповідальність за порушення у сфері містобудівної діяльності».

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просила позов задоволити повністю.

Відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю, з підстав, що за результатами перевірки позивача встановлено проведення позивачем будівельних робіт з реконструкції другого поверху без затвердженої проектної документації та без права виконання будівельних робіт, чим порушено чинне законодавство про містобудівну діяльність.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив, просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно дослідивши наявні у справі докази, давши їм оцінку, суд встановив:

24.02.2012 року відповідачем проведено перевірку дотримання позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт, про що складено акт за № 4/2-ю. У вказаному акті зазначено, що позивачем на другому поверсі Бювету мінеральних вод, що знаходиться за адресою м. Моршин, вул. Паркова площа 3а, Львівської області проведено будівельні роботи, які класифікуються як реконструкція об'єкта. Затверджена проектна документація та право виконання будівельних робіт замовника на вказану реконструкцію відсутні.

24.02.2012 року відповідачем складений протокол № 4/1-ю про вчинення право порушення у сфері містобудівної діяльності в якому зазначено, що позивачем здійснюється реконструкція залу розливу води без затвердженої проектної документації та права на виконання будівельних робіт чим порушено ст. ст. 9, 27 Закону України «Про архітектурну діяльність»,та ч. 5 ст. 26, ст. 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Згідно п. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності»за результатами перевірки запропоновано накласти штраф у розмірі 397010,00 грн.

07.03.2012 року позивачем постановою № 4/10-ю про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності визнано позивача винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 2 п. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», та накладено штраф у сумі 397010,00 грн.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності»№ 208/94-ВР від 14.10.1994 року із змінами і доповненнями, Законом України «Про архітектурну діяльність»№ 687-XIV від 20.05.1999 року із змінами і доповненнями, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності»№ 3038-VI від 17.02.2011 року із змінами і доповненнями, Кодексом адміністративного судочинства.

Згідно ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Вказане необхідно розуміти так, що в даному випадку позивач має гарантоване державою право оскаржити в суді рішення, дії чи бездіяльність відповідача якщо позивач вважає, що рішення, дія чи бездіяльність відповідача порушують або ущемляють його права і свободи.

Згідно абз. 2 п. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності»суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за правопорушення - виконання будівельних робіт без отримання дозволу на їх виконання на об'єктах IV категорії складності - у розмірі трьохсот сімдесяти мінімальних заробітних плат.

Згідно ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно ст. 27 цього ж Закону, замовники та підрядники під час створення об'єкта архітектури зобов'язані:

доручати виконання окремих видів проектних і будівельних робіт особам, які мають відповідну ліцензію (кваліфікаційний сертифікат);

обирати виконавців робочої документації для будівництва з додержанням вимог статті 8 цього ж Закону;

забезпечувати будівництво об'єктів архітектури згідно з робочою документацією, застосовувати будівельні матеріали, вироби і конструкції, які відповідають державним стандартам, нормам і правилам і такі, що пройшли сертифікацію, якщо вона є обов'язковою;

не порушувати під час організації і виконання будівельних робіт законні права та інтереси користувачів прилеглих земельних ділянок, власників розташованих на них будинків і споруд, відшкодовувати завдані їм збитки відповідно до закону;

поінформувати у триденний строк місцеві органи охорони пам'яток історії та культури про нововиявлені під час будівельних робіт об'єкти, що мають антропологічне, археологічне, естетичне, етнографічне, історичне, мистецьке, наукове чи художнє значення;

не включати до завдання на проектування вимог, що суперечать вимогам законодавства України, затвердженій містобудівній документації, державним нормам, стандартам і правилам.

Замовники, крім виконання обов'язків, зазначених у частині першій цієї статті, також зобов'язані передавати один комплект проектної документації, за якою збудовано об'єкт архітектури, власникові такого об'єкта для постійного зберігання.

Згідно ч. 5 ст. 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку:

1) отримання замовником або проектувальником вихідних даних;

2) розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи;

3) затвердження проектної документації;

4) виконання підготовчих та будівельних робіт;

5) прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів;

6) реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Згідно ст. 34 цього ж Закону, замовник має право виконувати будівельні роботи після:

1) направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт Державній архітектурно-будівельній інспекції України або її територіальному органу (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю) за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України;

2) реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності;

3) видачі замовнику відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.

Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.

Державна архітектурно-будівельна інспекція у порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури, веде єдиний реєстр отриманих повідомлень про початок виконання підготовчих будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про початок виконання підготовчих і будівельних робіт, виданих дозволів на виконання будівельних робіт, зареєстрованих декларацій про готовність об'єкта до експлуатації та виданих сертифікатів, відмов у реєстрації таких декларацій та у видачі таких дозволів і сертифікатів, який формується на підставі інформації, поданої відповідними інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.

Доступ користувачів до даних реєстру здійснюється безоплатно через офіційний веб-сайт Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Реконструкцію, реставрацію або капітальний ремонт об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані, а також реконструкцію або капітальний ремонт автомобільних доріг, залізничних колій, ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій у межах земель їх розміщення може бути проведено за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.

Контроль за виконанням підготовчих робіт з винесення інженерних мереж, будівельних робіт здійснюється інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю.

Інформація про документ, що дає право на виконання будівельних робіт, а також відомості про категорію складності об'єкта будівництва, замовника та підрядників розміщуються на відповідному стенді, який встановлюється на будівельному майданчику в доступному для огляду місці (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них).

Згідно ст. 37 цього ж Закону, право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах будівництва, що належать до IV і V категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Дозвіл на виконання будівельних робіт видається відповідними інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви.

За наявності дозволу на виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається.

Замовник зобов'язаний протягом семи календарних днів з дня видачі дозволу на виконання будівельних робіт або з дня набуття права на виконання таких робіт відповідно до частини п'ятої цієї статті письмово поінформувати виконавчий орган сільської, селищної, міської ради, місцеву державну адміністрацію за місцезнаходженням об'єкта будівництва про початок виконання будівельних робіт.

Виконання будівельних робіт без відповідного документа, який дає право виконувати такі роботи, вважається самочинним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Стаття 70 КАС України встановлює правила належності доказів, які визначають об'єктивну можливість доказу підтверджувати обставину, що має значення для вирішення справи, а також правила допустимості доказів, що визначають легітимну можливість конкретного доказу підтверджувати певну обставину у справі. Предметом доказування, згідно з ч. 1 ст. 138 КАС України, є обставини (факти), якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.

Позивачем в обґрунтування позовних вимог надано суду копії наступних доказів:

- договору підряду № 301001 ДП 435/Г-11 від 30.09.2011 року, укладеного між ДП «СКК «Моршинкурорт»Закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофздоровниця»(як замовником) та ПП «МАК-БУД»(як підрядником), згідно якого підрядник зобов'язується виконати власними та залученими силами й засобами, на свій ризик, за завданням і за рахунок замовника роботи, зазначені у п. 2 цього договору, а замовник зобов'язується прийняти виконані роботи та оплатити їх на умовах і в порядку передбачених цим договором. (п. 1 договору) За цим договором підрядник виконує роботи по заміні вікон кювета мінеральних вод, що знаходиться за адресою: м. Моршин, вул. Паркова площа, 3А.

- довідки про вартість виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року (форми № КБ-3) від 29.12.2012 року, складеної та підписаної між позивачем (як замовником) та ПП «МАК-БУД»(як генпідрядником);

- Акту приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2011 року (форми № КБ-2в) від 29.12.2012 року складеного та підписаного між позивачем (як замовником) та ПП «МАК-БУД»(як генпідрядником);

- Дефектного акту на ремонт кювету мінеральних вод, затвердженого позивачем 02.01.2012 року;

- Акту приймання виконаних будівельних робіт за січень 2012 року (форми № КБ-2в) складеного та підписаного між позивачем (як замовником) та Госпспосіб (як генпідрядником) та Будівельною бригадою (як субпідрядником);

Судом не враховуються заперечення відповідача про порушення позивачем вимог законодавства зазначених в спірній постанові, оскільки відповідальність несуть згідно абз. 2 п. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» суб'єкти містобудування.

Містобудування (містобудівна діяльність) - це цілеспрямована діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, громадян, об'єднань громадян по створенню та підтриманню повноцінного життєвого середовища, яка включає прогнозування розвитку населених пунктів і територій, планування, забудову та інше використання територій, проектування, будівництво об'єктів містобудування, спорудження інших об'єктів, реконструкцію історичних населених пунктів при збереженні традиційного характеру середовища, реставрацію та реабілітацію об'єктів культурної спадщини, створення інженерної та транспортної інфраструктури (ст. 1 Закону України «Про основи містобудування »).

Відповідачем не надано жодного належного та допустимого доказу про те, що позивач з врахування основного виду діяльності є суб'єктом містобудування в розумні Закону України «Про основи містобудування».

Відповідно відповідачем не надано жодного належного та допустимого доказу про те, що позивач як замовник здійснює провадження містобудівної діяльності, або є одночасно замовником і підрядником, що по суті унеможливлює застосування до позивача відповідальність у вигляді штрафу за правопорушення - виконання будівельних робіт без отримання дозволу на їх виконання.

Крім цього, судом не враховуються обґрунтування заперечення відповідача про належність об'єкту щодо предмету спору до IV категорії складності, оскільки схема визначення категорії об'єкту вказана у заперечені відповідача обґрунтована на припущеннях.

Згідно Порядку віднесення об'єктів будівництва до IV і V категорій складності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2011 року за N 557, віднесення об'єкта будівництва до відповідної категорії складності здійснюється проектувальником і замовником.

Відповідачем не надано жодного належного та допустимого доказу про те, що проектувальником чи замовником спірний об'єкт віднесено до IV категорій складності.

Крім цього, судом не враховуються заперечення відповідача щодо обов'язку проведення позивачем будівельних робіт з реконструкції другого поверху із затвердженою проектною документацією та правом виконання будівельних робіт, оскільки висновком № 2445 від 12.09.2012 року судової будівельно-технічної експертизи встановлено, що роботи виконані підрядною організацією ПП «МАК-БУД», згідно договору підряду № 301001 ДКП/Г-11 від 30.09.2011 року, в грудні 2011 року та господарським способом ДП «СКК «Моршинкурорт»ЗАТ «Укрпровоздоровниця»в період листопада 2011 року -березня 2012 року, по ремонту бювету мінеральних вод ДП «СКК «Моршинкурорт»ЗАТ «Укрпровоздоровниця»по вул. Паркова площа, 3а в м. Моршині відносяться до поточного ремонту.

Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно ст. ст. 49, 70, 71 КАС України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, а відтак зобов'язані обґрунтовувати належність та допустимість доказів для підтвердження своїх вимог або заперечень. Відповідачем належними та допустимими доказами не підтверджені свої заперечення проти позову та правомірність спірного рішення.

Таким чином, позовні вимоги про скасування постанови про накладення штрафу за порушення у сфері містобудівної діяльності № 4/10-ю від 07.03.2012 року підлягають задоволенню повністю.

Суд присуджує з Державного бюджету України, у відповідності до вимог ч. 1 ст. 94 КАС України, всі здійснені стороною, яка не є суб'єктом владних повноважень, та документально підтверджені судові витрати, на користь якої ухвалене судове рішення.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 17, 69, 70, 159-163, 167, 256 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задоволити повністю.

2. Визнати протиправною і скасувати постанову Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області № 4/10-ю від 07.03.2012 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Дочірнього підприємства «Санаторно -курортний комплекс «Моршинкурорт»Закритого акціонерного товариства лікувально -оздоровчих закладів профспілок «Укрпрофоздоровниця»(ЄДРПОУ 02649905, вул. Паркова площа, 3, м. Моршин, Львівська область) 32,19 грн. судового збору.

Постанова суду першої інстанції може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Згідно ст. 186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього ж Кодексу апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду першої інстанції, набирає законної сили у порядку та строки згідно ст. 254 КАС України.

Постанова складена в повному обсязі 15.11.2012 року.

Суддя Гавдик З.В.