Ухвала суду № 27566083, 06.11.2012, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2012
Номер справи
2а-6771/12/2070
Номер документу
27566083
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 листопада 2012 р.Справа № 2а-6771/12/2070Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: П'янової Я.В.

Суддів: Зеленського В.В. , Чалого І.С.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.07.2012р. по справі № 2а-6771/12/2070

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кириківський цукровий завод"

до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби

про скасування податкового повідомлення - рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Кириківський цукровий завод», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби, в якому просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 15.05.2012 р. №0000101510.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.07.2012 р. адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Кириківський цукровий завод» задоволено повністю.

Скасовано податкове повідомлення-рішення Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби від 15.05.2012 р. №0000101510.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кириківський цукровий завод» судовий збір у розмірі 2.146,00 грн.

Не погодившись з прийнятою постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову - про відмову в задоволенні позовних вимог.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на те, що судом при прийнятті постанови не в повному обсязі досліджені фактичні обставини та матеріали справи, що призвело до неправильного вирішення справи.

Сторони в судове засідання не з'явились, були повідомлені належним чином про дату, час та місце слухання справи.

Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Суд апеляційної інстанції розглядає справу відповідно до ст. 197 КАС України.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.

Судом першої інстанції встановлено, що представниками податкової інспекції проведено камеральну перевірку податкової звітності позивача.

За результатами зазначеної перевірки 13.04.2012 р. представниками контролюючого органу складено акт №61/10/15/33674232, яким встановлено порушення позивачем підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, а саме - занижено податкове зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності за січень -лютий 2012 року на суму 289.076,94 грн.

На підставі вказаного акта перевірки відповідачем 15.05.2012 р. прийнято податкове повідомлення-рішення №0000101510, яким збільшено позивачу суму податкових зобов'язань за платежем орендна плата за землю на 433.617,00 грн. (289.078,00 грн. - за основним платежем та 144.539,00 грн. - штрафних (фінансових) санкцій).

Не погоджуючись з такими висновками та податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з зазначеним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення не може бути визнано законним та правильним, оскільки сума орендної плати визначена податковою інспекцією не в установленому законом порядку.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Стаття 5 Закону України "Про плату за землю" передбачає, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.

Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991 року № 1251-XII (в редакції, яка діє з 31.03.2005р., після внесення змін Законом України від 25.03.2005 р. № 2505) плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).

Вказана норма законодавства кореспондується з підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, де вказано, що плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Порядок оподаткування землі в Україні, починаючи з 01 січня 2011 року, визначається розділом XIII "Плата за землю" Податкового кодексу України. Питання орендної плати за землю врегульовані статтею 288.

Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.

Не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі) - 3 відсотки нормативної грошової оцінки.

Разом з тим, статтею 271 Податкового кодексу України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII Податкового кодексу України, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

Згідно з підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII Податкового кодексу України - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України від 11.12.2003 р. N 1378-ІУ "Про оцінку земель" (із змінами та доповненнями).

Відповідно до абзацу 5 статті 5 Закону N 1378-ІУ нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, заінтересовані у проведенні оцінки земельних ділянок (стаття 7 Закону України №1378-IV).

Підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (стаття 15 Закону України №1378-IV).

Згідно зі статтею 18 вказаного Закону, нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років.

Приписами статті 23 цього ж Закону передбачено, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною і міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Рішення ради нормативно-правового характеру згідно з пунктом 5 статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 р. №280/97-ВР (із відповідними змінами та доповненнями) набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.

Форми розрахунку розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких не проведена, і за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 13.12.2006 р. №1724.

Пунктом 9 Типового договору оренди землі встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься у грошовій формі та зазначається у відсотках нормативної грошової оцінки земельної ділянки або розміру земельного податку.

Розмір орендної плати за землю переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках, передбачених законом (пункт 13 Типового договору оренди).

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено при розгляді апеляційної скарги, що позивач обчислював розмір орендної плати за землі державної та комунальної власності на підставі Договору оренди земельної ділянки від 22.09.2006 р. та Акту приймання-передачі від 22.09.2006 р., укладеними останнім з Кириківською селищною радою Великописарівського району Сумської області.

Умовами вказаного Договору оренди землі передбачалося, що позивач як орендар на підставі Рішення другої сесії п'ятого скликання Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області від 31.05.2006 р. приймає у строкове платне користування земельну ділянку (під виробничим комплексом за адресою: смт. Кириківка, вул. Правдинська, 1, загальною площею 1 340 274 м.кв.).

Відповідно до розділу 7 Договору оренди землі, орендна плата з 01.01.2007 р. мала вноситися позивачем у розмірі 54.000,00 грн. та сплачуватися у розмірі 1/12 частини зазначеної суми щомісячно. Після затвердження нормативної грошової оцінки, орендна плата визначена по даному договору підлягала перерахунку з моменту затвердження технічної документації.

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року і подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового кодексу України, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

З системного аналізу викладених норм законодавства вбачається, що у разі зміни нормативної грошової оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Таким чином, якщо у населеному пункті рішенням ради запроваджена нова нормативна грошова оцінка землі та в установленому порядку вона оприлюднена, платники самостійно повинні звернутися до відповідного органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів для отримання довідки (витягу) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, перерахувати суму податкового зобов'язання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності та подати відповідну довідку з податковою звітністю до податкового органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки.

Відповідно до статті 22 Закону України «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та органів місцевого самоврядування в Україні засобами масової інформації» від 23.09.1997 р. №539/97-ВР (із наступними змінами та доповненнями) рішення органів місцевого самоврядування публікуються у друкованих засобах масової інформації відповідних органів місцевого самоврядування.

Частиною п'ятою статті 12 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» від 11.09.2003 р. №1160-IV (із відповідними змінами та доповненнями) передбачено, що регуляторні акти, прийняті органами та посадовими особами місцевого самоврядування, офіційно оприлюднюються в друкованих засобах масової інформації відповідних рад, а у разі їх відсутності -у місцевих друкованих засобах масової інформації, визначених цим органом та посадовими особами, не пізніш як у десятиденний строк після їх прийняття та підписання.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено при розгляді апеляційної скарги, що у районній газеті «Ворскла» №18/19 від 05.03.2011 р. було опубліковано Рішення шостої сесії шостого скликання Кириківської селищної ради Великописарівського району Сумської області від 10.02.2011 р. «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель Кириківської селищної ради (смт. Кириківка, с. Петрівське) та введення в дію з 01.01.2011 р.».

Відповідно до пункту 2 зазначеного Рішення, Кириківською селищною радою Великописарівського району Сумської області було затверджено проіндексовану базову вартість одного метра квадратного населених пунктів по смт. Кириківка на рівні 42,90 грн./м. кв. та пунктом 3 цього ж Рішення введено в дію таку нормативну грошову оцінку земель населеного пункту з 01.01.2011 р.

Проте, з матеріалів справи вбачається, що донарахування позивачу орендної плати за орендовану земельну ділянку здійснено контролюючим органом не на підставі визначеної та офіційно оприлюдненої нормативної грошової оцінки земель Кириківської селищної ради (42,90 грн./м.кв.), а з розрахунку того, що нормативна грошова оцінка становить 44,48 грн./м. кв., що не відповідає дійсним обставинам справи.

Встановлені обставини свідчать про заниження орендної плати позивачем, що мало наслідком її сплату не у повному обсязі, однак, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що у даному випадку має місце помилкове донарахування контролюючим органом орендної плати, у зв'язку з її обчисленням не на підставі визначеної та офіційно оприлюдненої нормативної грошової оцінки земель Кириківської селищної ради (42,90 грн./м. кв.).

Виходячи з вищевикладеного, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення не може бути визнано законним та правильним, оскільки сума орендної плати визначена податковою інспекцією не в установленому законом порядку.

З огляду на вищезазначене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеній постанові, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.

У відповідності до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Охтирської об'єднаної державної податкової інспекції Сумської області Державної податкової служби залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.07.2012р. по справі № 2а-6771/12/2070 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя (підпис)П'янова Я.В.Судді(підпис) (підпис) Зеленський В.В. Чалий І.С. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: П'янова Я.В.