КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-13101/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Баранов Д.О.
Суддя-доповідач: Чаку Є.В.
У Х В А Л А
Іменем України
"07" листопада 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Аліменка В.О., Файдюка В.В.,
за участю секретаря Муханькової Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.12.2011 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Агролюкс ЛГ»до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними дій, -
В С Т А Н О В И В:
ТОВ «Агролюкс ЛГ»звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ДПІ у Шевченківському районі м. Києва про визнання протиправним та скасування наказу № 2158/23-02 від 05.08.2011 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки», визнання протиправними дії, пов'язані з проведенням документальної позапланової невиїзної перевірки.
Окружний адміністративний суд міста Києва своєю постановою від 07.12.2011 року адміністративний позов задовольнив.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про відмову в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі. В своїй апеляційній скарзі апелянт посилається на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що є підставою для скасування постанови суду першої інстанції.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно п. 20.1.6 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право: для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 73.3 Кодексу органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Шевченківському районі м. Києва надіслала на адресу ТОВ «Агролюкс ЛГ»лист № 8363/10/23-823 від 14.06.2011 року «Про надання пояснень та їх документального підтвердження», в якому просила надати документальне підтвердження проведення щодо формування податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ по ТОВ «Астана К»за березень 2011 року з переліком документів, які необхідно надати. Також повідомлено, що неподання документів протягом 10 робочих днів з моменту отримання листа є підставою для проведення документальної позапланової перевірки.
Зазначений лист отриманий представником ТзОВ «Агролюкс ЛГ»29.06.2011 року.
05.08.2011 року, в.о. начальника ДПІ у Шевченківському районі м. Києва на підставі п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78, п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України прийняв наказ № 2158/23-02 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Агролюкс ЛГ»з питань по взаємовідносинах з ТОВ «Астана К». Як зазначено п. 1 наказу перевірку слід провести з 15.08.2011 року тривалістю 2 робочих дні.
Зазначений наказ надійшов на адресу ТОВ «Агролюкс ЛГ»15.08.2011 року, що підтверджується поштовим повідомленням.
17.08.2011 року ДПІ у Шевченківському районі міста Києва складено Акт № 1877/23-02/36411192 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Агролюкс ЛГ»в частині дотримання вимог податкового законодавства по ПДВ за березень 2011 року.
Згідно ПКУ платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Як вбачається із змісту листа № 8363/10/23-823 від 14.06.2011 року «Про надання пояснень та їх документального підтвердження», у ньому не зазначено підстав його надсилання. Посилання відповідача на те, що запит надсилався у зв'язку з проведенням зустрічної звірки є необґрунтованим, оскільки, доказів на підтвердження зазначеної обставини надано не було, та в запиті відсутні відповідні посилання.
Згідно п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України 75.1 органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.
Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом.
Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Відповідно до п. 78.1.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї із таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Згідно п. 78.4 Кодексу про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Копію наказу № 2158/23-02 від 05.08.2011 року направлено на адресу ТОВ «Агролюкс ЛГ» 10.08.2011 року та отримано останнім 15.08.2011 року, тобто в день проведення перевірки.
Відповідно до п. 79.1-79.2 ст. 79 Податкового кодексу України 79.1. документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених ст.ст. 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом № 2158/23-02 від 05.08.2011 року передбачалось проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Агролюкс ЛГ»з питань по взаємовідносинах з ТОВ «Астана К», проте, як вбачається з Акту № 1877/23-02/36411192 від 17.08.2011 року, фактично було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТзОВ «Агролюкс ЛГ»в частині дотримання вимог податкового законодавства по ПДВ за березень 2011 року.
Посилання відповідача на те, що невиїзна перевірка проведена, у зв'язку з відсутністю позивача за місцем реєстрації, колегія суддів апеляційної інстанції вважає такими, що не відповідають дійсності, оскільки згідно ч. 1 ст. 18 «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
В матеріалах справи міститься копія Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців в якому місцезнаходження ТОВ «Агролюкс ЛГ»зазначено: 03055, м. Київ, вул. Г. Тимофеєвої, 4, кв. 17.
Крім цього, як зазначалось вище, позивач отримував на вказану адресу поштову кореспонденцію від податкового органу.
Таким чином, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що керівником податкового органу безпідставно прийнято наказ № 2158/23-02 від 05.08.2011 року. Судом першої інстанції було вірно встановлено, що фактично проведена податковим органом перевірка, не відповідала виду перевірки, що визначена у наказі керівника податкового органу, а тому не було підстав для її проведення.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції -без змін.
Статтею 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 197, 198, 200, 205 та 206 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва -залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.12.2011 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Чаку Є.В.
Судді: Аліменко В.О.
Файдюк В.В.