ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к. 221
РІШЕННЯ
Іменем України
| 02.12.2008 | Справа №2-1/8548-2008
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Югнєфтєcервіс», (95047, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Вузлова, 7, 3 поверх), до відповідача Чорноморської селищної ради, (96400, АР Крим, смт. Чорноморське, вул. Кірова, 19), про спонукання до виконання певних дій, Суддя Л. О. Ковтун
п р е д с т а в н и к и : від позивача Дем'янович К.С. - юрисконсульт, дов.№10/юр/д від 17.06.2008р. від відповідача - Мороз Я.М. - спеціаліст, дов.№1068/02-22 від 01.12.2008р.
Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю «Югнєфтєсервіс» звернулось до Господарського суду АР Крим з позовом до Чорноморської селищної ради та просить зобов'язати відповідача прийняти рішення про зміну цільового призначення частини земельної ділянки військового містечка № 1 площею 32,00 га, шляхом виключення її з земель оборони і переведенні в категорію земель житлової і громадської забудови, зобов'язати відповідача видати позивачу дозвіл на здійснення будівництва і реконструкції на земельній ділянці військового містечка № 1 площею 32,00 га. Також просить зобов'язати відповідача утриматися від здійснення дій, що перешкоджають позивачу здійснювати підприємницьку діяльність на частині земельної ділянки військового містечка № 1 площею 32,00 га. Згідно резолюції виконуючого обов'язки Голови господарського суду АР Крим Чумаченко С.А., у зв'язку переходом судді господарського суду АР Крим Омельченка В.А. до іншого суду, справу №2-16/8548-2008 передано на розгляд судді господарського суду АР Крим Ковтун Л.О. з присвоєнням нового номеру 2-1/8548-2008. Ухвалою господарського суду АР Крим від 06.10.2008р. справу прийнято до свого провадження. Позови мотивовані порушенням відповідачем вимог діючого законодавства, зокрема, Господарського кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в частині ненадання відповіді на звернення позивача щодо прийняття рішення про зміну цільового призначення орендованої товариством земельної ділянки та надання дозволу на розміщення об'єктів курортно-готельного бізнесу, у тому числі їх будівництво та реконструкцію. Відповідач позов не визнав, у відзиві на позовну заяву зазначив, що ТОВ «Югнефтесервіс» не має права на користування спірною земельною ділянкою. Крім того, відповідач зазначив, що Чорноморська селищна рада не є власником спірної земельної ділянки, а звернення позивача із заявою про зміну цільового призначення земельної ділянки порушує норми діючого законодавства та умови договору від 23.10.2006р. Розглянувши матеріали справи, заслухав пояснення представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ :
23 жовтня 2006р. між Товариством з обмеженою відповідальністю «Югнефтесервіс» (орендар) та Міністерством оборони України (орендодавець) укладений договір оренди частини майнового комплексу - військового містечка № 1 в смт. Чорноморське, (далі договір), відповідно до якого орендодавець передав, а орендар прийняв у термінове платне користування об'єкти нерухомого майна згідно переліку. Згідно пункту 1.5 зазначеного договору, майно передається в оренду з метою використання для організації курортно-готельного бізнесу. У пункті 5.11 договору зазначено що прилегла до орендованих будівель та споруд земельна ділянка має площу 32,00 га, на яку орендарю відповідно до ст. 796 Цивільного кодексу України надається право користування для досягнення мети оренди. У пункті 6.3. сторони обумовили, що позивач має право з письмового дозволу орендодавця за рахунок власних коштів здійснювати реконструкцію, технічне переоснащення, поліпшення орендованого майна. У лютому 2008р. (аркуш справи30) позивач звернувся до Чорноморської селищної ради із заявою про внесення у порядок денний найближчої сесії ради питання щодо зміни цільового призначення частки земельної ділянки військового містечка № 1 пл. 32 га та прийняття відповідного рішення щодо такої зміни шляхом виключення спірної частки земельної ділянки з категорії земель оборони та передачі її до категорії земель житлової та суспільної забудови. Крім того, в заяві товариство пропонувало надати дозвіл на розміщення на об'єктів курортно-готельного призначення, у тому числі на будівництво та реконструкцію. Як свідчать матеріали справи, органом місцевого самоврядування ґрунтованої відповіді на звернення позивача не надано, питання, запропоновані ТОВ «Югнефтесервіс» у порядок денний сесії не включені, жодних рішень щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, надання дозволу на будівництво, або відмови в цьому, не прийнято. Дослідивши надані сторонами докази у підтвердження своїх доводів і заперечень, суд приходить до висновку, що заявлений позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав. Відповідно до ст. 796 Цивільного кодексу України одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачу надається право користування земельною ділянкою, на якій вони розташовані, а також право користування земельною ділянкою, прилеглою до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму. У договорі найму сторони можуть визначити розмір земельної ділянки, що передається наймачу. Якщо розмір земельної ділянки в договорі не визначений, наймачу надається право користування всією земельною ділянкою, якою володів наймодавець. Якщо наймодавець не є власником земельної ділянки, вважається, що власник земельної ділянки погоджується на надання наймачу права користування земельною ділянкою, якщо інше не встановлено договором наймодавця з властником земельної ділянки. Аналіз змісту наведеної норми та пункту 5.11 договору дозволяє зробити висновок, що ТОВ «Югнефтесервіс» є правомірним землекористувачем земельної ділянки пл. 32,00 га військового містечка № 1 в смт. Чорноморське. При цьому, оскільки наймодавець - Міністерство оборони України - є користувачем всієї земельної ділянки військового містечка № 1 пл. 0,044 + 77,76 га на підставі Державного акту про право користування землею Б № 013942, виданого у 1978 р. виконавчим комітетом Чорноморської селищної ради, а не на підставі договору наймодавця з власником земельної ділянці, згоди власника земельної ділянці - Чорноморської селищної ради - на надання у користування ТОВ «Югнефтесервіс» земельної ділянці, прилеглої до орендованих ним будівель та споруд, не потрібно, так саме як і не потрібне укладання з власником земельної ділянки - Чорноморською селищною радою - окремого договору оренди земельної ділянки, якою ТОВ «Югнефтесервіс» вже користується на підставі договору оренди від 23.10.2006р. та ст. 796 ЦК України. Судом не приймаються до уваги заперечення відповідача стосовно того, що він не є власником земельної ділянки військового містечка, оскільки зазначена земельна ділянка розташована у межах населеного пункту - смт. Чорноморського, тобто в силу ст. ст. 80 та 83 Земельного кодексу України перебуває у комунальній власності територіальної громади, яка реалізує право власності безпосередньо або через органи місцевого самоврядування. Крім того, згідно ч. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкту комунальної власності здійснюють саме відповідні ради. Згідно ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин та територіях сіл, селищ, міст належить, зокрема: - розпорядження землями територіальних громад; - організація землеустрою; - координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів - вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. Постановою КМУ від 11 квітня 2002 р. № 502 затверджено Порядок зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб. Пунктом 2 цього Порядку встановлено, що зміна цільового призначення земельної ділянки проводиться за поданням заяви (клопотання) її власника до сільської, селищної міської ради, якщо земельно ділянка розташована в межах населеного пункту. Власник земельної ділянки військового містечка № 1 - Чорноморська селищна рада, відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування» є юридичною особою. Тобто зміна цільового призначення частки земельної ділянки військового містечка № 1 пл. 32,00 га , що перебуває у користуванні позивача, можлива лише за заявою юридичної особи - власника земельної ділянки до Чорноморської селищної ради. Оскільки власник земельної ділянки, що має звернутися з заявою про зміну цільового призначення земельної ділянки та особа, до якою повинна подаватися така заява, співпадають в особі відповідача, вирішення питання про зміну цільового призначення земельної ділянки у компетенції Чорноморської селищної ради та цілком залежить від відповідача. Статтею 48 Господарського кодексу України встановлено, що з метою створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку підприємництва органи влади на умовах та у порядку, передбачених законом: - надають підприємцям земельні ділянки, передають державне майно, необхідне для здійснення підприємницької діяльності; - сприяють підприємцям в організації матеріально-технічного забезпечення та інформаційного обслуговування їх діяльності, підготовки кадрів; - здійснюють первинне облаштування незасвоєних територій об'єктами виробничої та соціальної інфраструктури з продажем або передачею їх підприємцям в визначеному законом порядку; - стимулюють модернізацію технології, інноваційну діяльність, освоєння підприємцями нових видів продукції та послуг; - подають підприємцям інші види допомоги. Отже законом прямо встановлений обов'язок відповідача, як органа влади, надати суб'єкту підприємницької діяльності - ТОВ «Югнефтесервіс» допомогу у здійсненні підприємницької діяльності на земельній ділянці, що перебуває у його користуванні відповідно до мети договору оренди, шляхом задоволення заяви позивача та зміни цільового призначення земельної ділянки у встановленому Постановою КМУ від 11 квітня 2002 р. № 502 Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб. Таким саме чином має вирішуватися питання щодо надання позивачу дозволу на будівництво, оскільки в силу ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій» фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснити будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи користування, зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад дозвіл на будівництво об'єкту містобудування. Фізичні та юридичні особи, заінтересовані в здійсненні будівництва об'єктів містобудування, подають письмову заяву про надання дозволу на будівництво до виконавчого органу відповідної ради. До заяви додається документ, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою. Подана позивачем заява від 14.02.2008р. цілком відповідає вимогам, зазначеним у ст. 24 Закону України «Про планування і забудову територій», адже, по-перше, її спрямовано на ім'я селищного голови, який відповідно до ч. 5 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» очолює виконавчий комітет селищної ради, а, по-друге, до заяви додано документ, що засвідчує право користування ТОВ «Югнефтесервіс» земельною ділянкою - договір оренди частки комплексу від 23.10.2006р. Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 42 «Про місцеве самоврядування в Україні» саме сільський, селищний, міський голова забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території. За таких умов, у відповідача не було жодних законних підстав для залишення заяви позивача без розгляду, адже частиною 12 статті 24 Закону України «Про планування і забудову територій» передбачено, що дозвіл на будівництво об'єкту містобудування надається заявнику протягом двох місяців з дня подання заяви. Зазначена норма має імперативний характер, тобто зобов'язує надати заявнику дозвіл на будівництво у встановлений термін та не надає можливості відмови в надання такого дозволу. Судом відхиляються посилання відповідача на лист Міністерства оборони України № 220/3180 від 03.08.2007р., яким тимчасово виконуючий обов'язки Міністру оборони просить припинити всі дії, пов'язані з оформленням земельних ділянок військових містечок під будівництво об'єктів, або з виконанням клопотань, звернень, пропозицій щодо використання земель Міністерства оборони України, оскільки, з одного боку, зазначений лист не є нормативно-правовим актом, а, з іншого боку, вимагає від органів місцевого самоврядування невиконання покладених на них відповідно законодавства обов'язків, що є неприпустимим. Крім того, у заяві позивача від 14.02.2008р. не порушено питання оформлення земельної ділянки, що на дату складання листа вже перебувала у користуванні позивача згідно договору оренди від 23 жовтня 2006р., а згідно листа Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних сил України № 303/1/6/399 від 20 серпня 2008р. Міністерство оборони України не заперечує проти виконання ТОВ «Югнефтесервіс» робіт з капітального ремонту, будівництва та реконструкції орендованої частини військового містечка № 1 у смт Чорноморське, згідно кошторису за рахунок власних коштів ТОВ «Югнефтесервіс». Відповідно до ч. 1 ст. 43 Господарського кодексу України підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, не заборонену законом. Організація курортно-готельного бізнесу, що є метою договору оренди майна військового містечка № 1, не заборонено законом, отже вимоги позивача про зміну цільового призначення земельної ділянки та надання дозволу на будівництво є цілком законними та обґрунтованими, а бездіяльність відповідача - протиправною, тобто такою, що порушує права позивача. Згідно частини 7 статті 23 ГК України, спори про поновлення порушених прав суб'єктів господарювання та спричиненої їм шкоди внаслідок рішень, дій або бездіяльності органів, посадових чи службових осіб місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень вирішуються у судовому порядку. Пунктом 5 ч. 2 ст. 16 ЦК України передбачено, що одним із засобів захисту цивільних прав та інтересів є примусове виконання обов'язку у натурі. За таких обставин справи, вимоги в цій частині підлягають задоволенню. Що стосується вимоги позивача про зобов'язання Чорноморської селищної ради утриматися від скоєння будь-яких дій, що перешкоджають ТОВ «Югнефтесервіс» здійснювати підприємницьку діяльність на частині земельної ділянці військового містечка № 1 пл. 32,00 га в смт Чорноморське, то така вимога не підлягає задоволенню, оскільки позивачем не зазначено, від яких саме дій повинен утриматись відповідач, а також, які саме дії відповідача та яким чином можуть перешкоджати здійсненню позивачем підприємницької діяльності на земельній ділянці. Вступна та резолютивна частини рішення оголошені в судовому засіданні 02 грудня 2008 року. Рішення оформлене відповідно до ст.84 ГПК України та підписане 08 грудня 2008 року. На підставі викладеного, керуючись ст.82-85 ГПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити частково. Зобов'язати Чорноморську селищну раду, (96400, АР Крим, смт. Чорноморське, вул. Кірова, 19, ідентифікаційний код у ЄДРПО України 04525876) у двомісячний термін змінити цільове призначення частки земельної ділянки військового містечка № 1 пл. 32.00 га. в смт Чорноморському АР Крим шляхом виключення її з земель оборони та переведення в категорію земель житлової та громадської забудови. Зобов'язати Чорноморську селищну раду, (96400, АР Крим, смт. Чорноморське, вул. Кірова, 19, ідентифікаційний код у ЄДРПО України 04525876) надати ТОВ «Югнефтесервіс», (95047, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Вузлова, 7, 3 поверх, ідентифікаційний код у ЄДРПО України 30840225) на будівництво та реконструкцію на земельній ділянці військового містечка № 1 пл. 32.00 га. в смт Чорноморському АР Крим. В решті позовних вимог відмовити.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Суддя Господарського суду Автономної Республіки Крим Ковтун Л.А.