Ухвала суду № 27480033, 06.11.2012, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
06.11.2012
Номер справи
05/77/36-2а
Номер документу
27480033
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"06" листопада 2012 р. м. Київ К/9991/78328/11

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Головуючого: Маринчак Н.Є.

Суддів: Вербицької О.В., Муравйова О.В.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області

на постанову Господарського суду Волинської області від 15 вересня 2009р.

та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 серпня 2011р.

у справі №05/77/36-2А

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Орхідея»(надалі -ТОВ «Орхідея»)

до Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області (надалі -Володимир-Волинська ОДПІ Волинської області)

про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення, -

встановив:

У лютому 2008 року позивач звернувся до Господарського суду Волинської області з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнення позовних вимог, поставлено питання про визнання нечинним рішення Володимир-Волинської ОДПІ Волинської області від 06.09.2007р. №0000222302/2/8530.

Постановою Господарського суду Волинської області від 15 вересня 2009р., залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 серпня 2011р., позов було задоволено. Визнано нечинним рішення відповідача від 06.09.2007р. № 0000222302/0/8530 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 248014,38грн. А також закрито провадження у справі у частині позовних вимог про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 06.09.2007р. №0000212302/0.

Не погодившись з висновками судів попередніх інстанції в частині задоволення позову, відповідач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції, ухвали суду апеляційної інстанції та прийняття у справі нового рішення ви цій частині, яким відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено попередніми судовим інстанціями, контролюючим органом проведено перевірку ТОВ «Орхідея»з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.07.2004р. по 20.08.2007р., про що складено акт від 27.08.2007р. №855/13351020.

Висновками акта перевірки встановлено порушення терміну подачі розрахунку по єдиному податку за II квартал 2007р. (розрахунок по єдиному податку за II квартал 2007р. подано 17.08.2007р. при терміну подачі 19.07.2007р.); встановлено неподання до Володимир-Волинської ОДПІ звіту форми № 1-ДФ за 1-2кв. 2007р. та порушення п. 2.8 глави 2 Положення про ведення операцій у національній валюті в Україні від 15.12.2004р. № 637 (із змінами та доповненнями), допущено переліміт залишку готівки в касі за 2005р. в сумі 88162,63 грн., за 2006р. - 62595,21 грн., за 2007р. - 153,00 грн.

Крім того, в ході судового розгляду справи ухвалою суду від 01.07.2009р. сторін було зобов'язано провести додаткову позапланову перевірку з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 28.08.2006р. по 01.03.2007р. щодо дотримання позивачем «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні».

Так, під час проведення додаткової позапланової перевірки також було підтверджено суму завищення ліміту залишку готівкових коштів за період з 28.08.2006р. по 01.03.2007р. на загальну суму 26903,65грн.

З матеріалів справи вбачається та встановлено в ході перевірки, що у позивача діяв ліміт залишку готівки в касі в період з 10.05.2006р. по 31.07.2007р. на суму 1840,00грн. згідно розрахунку ліміту залишку готівки в касі, затвердженого наказом товариства №9 від 10.05.2006р.

Таким чином, з посиланням на порушення Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», контролюючим органом прийнято рішення від 06.09.2007р. №0000222302/0/8530 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 301821,68 грн.

Правила ведення касових операцій та підстави застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки врегульовані Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004р. №637, та Указом Президента України від 12.06.1995р. №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

Так, згідно з пунктом 2.8 глави 2 зазначеного Положення підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.

Згідно з абзацом 2 статті 1 Указу Указом Президента України від 12.06.1995р. №436/95, у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами-громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також нестійкими представниками нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюється національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах у двократному розмірі сум виявлених понадлімітної готівки за кожен день.

Відповідно до п. 5.2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні»ліміт каси підприємства встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси, за рішенням керівника підприємства або уповноваженої ним особи.

Отже, встановлення позивачем ліміту залишку готівки в касі за 2006-2007р. не відповідає вказаному вище Положенню, оскільки фактична виручка товариства за 3 місяці поспіль з останніх 12 місяців, що передують строку, встановленого ліміту каси на 2006р., склала: січень 2006р. - 6974,00грн., лютий 2006р. - 8895,00грн., березень 2006р. - 9357,00грн. Визначений за наведеними правилами ліміт залишку готівки в касі склав 297,00грн., що свідчить про його завищення позивачем на 26903,65грн.

Між тим, з огляду на те, що сам факт порушення встановлених лімітів залишку готівки в касі у період з 17.05.2005р. по 01.03.2007р., установлених в акті перевірки від 27.08.2007р., виявлено у серпні 2007р., суди правомірно вказали про недотримання строку встановленого ст.250 ГК України щодо строку притягнення до адміністративної відповідальності.

Відповідно до статті 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків.

Проте, згідно зі статтею 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Оскільки штрафні (фінансові) санкції за період порушення з 17.05.2005р. по 27.08.2006р. знаходиться поза межами річного строку для нарахування адміністративно-господарських санкцій, застосування таких санкцій обмежується строком, встановленим ст.250 ГК України.

Доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду.

Отже, судами першої та апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ухвалив:

Касаційну скаргу Володимир-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області -залишити без задоволення.

Постанову Господарського суду Волинської області від 15 вересня 2009 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 серпня 2011 року -залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: ____ Н.Є. Маринчак

Судді: ____ О.В. Вербицька

____ О.В. Муравйов