ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" жовтня 2012 р. м. Київ К/9991/65373/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.,
Суддів: Вербицької О.В., Муравйова О.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Тлумацькому районі Івано-Франківської області
на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2011 року
та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2011 року
у справі №2а-909/11/0970
за позовом Тлумацького районного споживчого товариства
до Державної податкової інспекції в Тлумацькому районі Івано-Франківської області (надалі -ДПІ в Тлумацькому районі Івано-Франківської області)
про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
встановив:
У березні 2011р. позивач звернувся до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням зміни позовних вимог, поставлено питання про визнання протиправними дій ДПІ в Тлумацькому районі Івано-Франківської області щодо притягнення до відповідальності Тлумацького районного споживчого товариства, яке діяло відповідно до наданого йому податкового роз'яснення від 06.08.2007р. №2038/10/15-116/258 ДПА в Івано-Франківській області; а також про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ в Тлумацькому районі Івано-Франківської області від 11.01.2011р. №0000062300/2, №0000172300/2, №0000017300/2, №00000162300/2, №0000012200/2, №0000012200/2.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2011р., залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2011р., позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення ДПІ в Тлумацькому районі Івано-Франківської області від 28.09.2010р. №00000162300/0, №0000032200/0, №00000172300/0; від 26.10.2010р. №00000162300/1, №0000032200/1, №00000172300/1; від 11.01.2011р. №000062300/2, №000017300/2, №0000012200/2, №00000172300/2, №00000162300/2, №0000032200/2; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з висновками судів попередніх інстанцій відповідач звернувся із касаційною скаргою до Вищого адміністративного суду України, в якій, посилаючись на порушення норм процесуального права та неправильне застосування судами норм матеріального права, ставить питання про скасування постанови суду першої інстанції, ухвали суду апеляційної інстанції в частині задоволення позовних вимог та прийняття у справі нового рішення про відмову у задоволенні позову в повному обсязі.
В письмових запереченнях на касаційну скаргу Тлумацьке районне споживче товариство зазначає, що рішення судів першої та апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правову оцінку обставинам справи судами надано правильно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими. Отже, позивач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення -без змін.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та обговоривши доводи наведені у скарзі, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено попередніми судовим інстанціями, Тлумацьке районне споживче товариство зареєстроване як юридична особа Тлумацькою РДА 30.12.1997р., перебуває на податковому обліку в ДПІ в Тлумацькому районі Івано-Франківської області і перебуває на спрощеній системі оподаткування, про що видано свідоцтва платника єдиного податку від 25.12.2006р., 24.12.2007р., 18.12.2008р., 21.12.2009р. Позивач налічує 21 структурний підрозділ, кожен з яких перебуває на обліку в ДПІ в Тлумацькому районі Івано-Франківської області, як окремий платник податків.
Контролюючим органом було проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання позивачем вимог податкового законодавства за період з 01.04.2007р. по 31.03.2010р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2007р. по 31.03.2010р., про що складено акт №473-2300-01752920 від 20.09.2010р.
Висновками зазначеного акта перевірки встановлено, що в порушення вимог п.4.1 ст.4, п.п.7.3.1 п.7.3 ст.7, п.9.4 ст.9 та п.2.3.1 ст.2 Закону України «Про податок на додану вартість», підприємством занижено ПДВ в періоді, що перевірявся, на загальну суму 2448152грн.; в порушення п.2.1.1 ст.2, п.4.1.1 ст.4, п.5.1 ст.5, п.8.1.2, п.8.4.3 ст.8, п.п.11.2.1, 11.3.1 ст.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» підприємством занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, на загальну суму 542,00грн.; в порушення ст. 15 Закону України «Про місцеві податки і збори» не нараховано і не сплачено до бюджету за період, що перевірявся, комунальний податок на суму 1025,10грн.; в порушення ст.ст. 1, 5 Указу Президента України №727/98 від 03.07.1998р. «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва», завищено задекларовані суми єдиного податку за період, що перевірявся на суму 161150,00грн.
За наслідками проведеної перевірки відповідачем 28.09.2010р. прийнято податкові повідомлення-рішення: №0000172300/0, №0000162300/0, №0000032200/0.
В порядку апеляційного узгодження зазначених зобов'язань, скарги позивача залишено без задоволення та прийнято податкові повідомлення-рішення: від 26.10.2010р. №00000162300/1, №0000032200/1, №00000172300/1; від 11.01.2011р. №000062300/2, №000017300/2, №0000012200/2, №00000172300/2, №00000162300/2, №0000032200/2.
Судами встановлено, що підставою для донарахування позивачеві вказаних вище зобов'язань, слугував висновок податкового органу, про те, що протягом перевіреного періоду: з 01.04.2007р. по 31.03.2010р., Тлумацьке РСТ, як юридична особа, незаконно перебувало на спрощеній системі оподаткування, а його філії (структурні підрозділи), які не мають статусу юридичних осіб перебували на загальній системі оподаткування. Висновки відповідача полягали в тому, що акумуляція грошових потоків за результатами діяльності 21 структурного підрозділу Тлумацького РСТ повинна була здійснюватись на основному підприємстві - юридичній особі, яка в свою чергу встановивши перевищення межі більше 1 млн. грн. за звітні періоди 2007р., 2008р., 2009р. та І кварталу 2010р., за результатами безпосередньо своєї господарської діяльності та господарської діяльності філій (структурних підрозділів) зобов'язана була перейти на загальну систему оподаткування.
Між тим, як вбачається з матеріалів справи, позивач листом від 22.06.2007р. №179-ДПУ та з уточненням листом від 24.07.2007р. №224, звертався до ДПА в Івано-Франківській області де вказував, що Тлумацьке РСТ перебуває на спрощеній системі оподаткування, а його відокремлені структурні підрозділи, які не мають статусу юридичних осіб, працюють на загальній системі оподаткування. У цих листах позивач просив надати письмові роз'яснення з таких питань:
- чи має відображатися у розрахунку сплати єдиного податку Тлумацького РСТ також виручки від реалізації продукції (робіт, товарів, послуг) його госпрозрахункових підрозділів?;
- який прядок здачі госпрозрахунковими підрозділами звітів форми ЗВР-1 «Про використання реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій»?;
- чи має відображатись у розрахунку сплати єдиного податку Тлумацького РСТ виручка від реалізації продукції (робіт, товарів, послуг), яка поступила тільки на його розрахунковий рахунок або (та) в касу, чи повинна відображатись також і виручка від реалізації в його госпрозрахункових підрозділах, якою розпоряджаються безпосередньо підрозділи?
На вказані запити позивача ДПА в Івано-Франківській області було надано відповідь від 06.08.2007р. № 2038/10/15-116/258, із якої вбачається наступне. Враховуючи, що на сплату єдиного податку перейшло лише головне підприємство, а філії залишились на загальній системі оподаткування, то юридична особа проводить облік виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) лише по головному підприємству - юридичній особі, а кожна філія (відокремлений підрозділ) повинні здійснювати окремий облік доходів і витрат та сплачувати всі податки і збори, які передбачені для підприємств, що перебувають на загальній системі оподаткування.
Оскільки відповіді ДПА в Івано-Франківській області надані позивачеві на офіційні запити щодо роз'яснення норм податкового законодавства, то з урахуванням приписів п.п.4.4.2 п.4.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), таке податкове роз'яснення є оприлюдненням офіційного розуміння окремих положень податкового законодавства контролюючими органами у межах їх компетенції.
За таких обставин, оскільки чіткі позиції щодо застосування спрощеної системи оподаткування на час застосування її позивачем були відсутні, а зазначене податкове роз'яснення, надане позивачеві органом податкової служби, не було відкликано, позивач обґрунтовано використовував його у своїй діяльності і не міг бути притягнутий до відповідальності за такі дії.
Доводи касаційної скарги не спростовують зазначених висновків суду.
За таких обставин, судами першої та апеляційної інстанцій, виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Тлумацькому районі Івано-Франківської області -залишити без задоволення.
Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2011 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 16 вересня 2011 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ____ Н.Є. Маринчак
Судді: ____ О.В. Вербицька
____ О.В. Муравйов