ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" жовтня 2012 р. м. Київ К/9991/48849/11
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Маринчак Н.Є.,
Суддів: Вербицької О.В., Муравйова О.В.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2010 року
та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2011 року
по справі № 2а-9318/09/0470
за позовом Фірма «Вейр Мінералз Європа Лімітед»в особі Українського представництва
до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
встановив:
Фірма «Вейр Мінералз Європа Лімітед»в особі Українського представництва звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська, в якому поставлено питання про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2010р., залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2011р., позовні вимоги задоволено. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення №0000512200/1 від 26.11.2008р. та №0000512200/1 від 26.01.2009р.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій Державна податкова інспекція у Кіровському районі м. Дніпропетровська звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою про скасування рішень судів першої та апеляційної інстанцій з підстав порушення ними норм матеріального та процесуального права та ухвалення нового рішення про відмову в задоволені позову.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши наведені в касаційній скарзі доводи та дослідивши матеріали адміністративної справи, колегія суддів прийшла до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення, виходячи з наступного.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що контролюючим органом було проведено планову виїзну перевірку Фірми «Вейр Мінералз Європа Лімітед»в особі Українського представництва з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2005р. по 30.06.2008р., за результатами якої складено акт №4294/220/21705006 від 20.11.2008р.
За наслідками перевірки, на думку податкового органу, встановлено порушення позивачем пп.4.1.6, 4.1.3 п.4.1 ст.4, пп.7.3.3, 7.3.5 п.7.3 ст.7 та пп.11.3.1 п.11.3 ст.11 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», п.1.11 розділу 1, п. 4.3, пп. 4.6.1, 4.6.2 п.4.6 розділу 4 Порядку складання розрахунку податку на прибуток нерезидента, що проводить діяльність на території України через постійне представництво, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 31.07.1997р. № 274, внаслідок чого позивачем занижено податок на прибуток.
На підставі вказаного акту відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 26.11.2008 № 0000512200/1, яким позивачу визначено податкове зобов'язання в розмірі 160113,83 грн.
За наслідком апеляційного оскарження, скарга залишена без задоволення та прийнято податкове повідомлення-рішення від 26.01.2009 № 0000512200/1 на таку ж суму.
Відповідно до п.1.21 ст.1 та п.13.1 ст.13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», будь-які доходи, отримані нерезидентами від будь-яких видів їх діяльності на території України оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними ст.13 зазначеного Закону України.
Під доходами, отриманими нерезидентами із джерелом їх походження з України, слід розуміти у тому числі проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у тому числі проценти за борговими зобов'язаннями, випущеними (виданими) резидентом (абз.«а»ч.2 ст.13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»).
Приписами п.13.2 ст.13 зазначеного Закону передбачено, що резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), крім доходів, зазначених у п.13.3 п.13.6, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у п.13.1 цієї статті, за ставкою у розмірі 15 % від їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено нормами міжнародних угод, які набрали чинності.
Згідно з п.16.13 ст.16 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», відповідальність за утримання і перерахування до бюджету, зокрема, податків, зазначених у ст.13 цього Закону, несуть платники податку, які провадять відповідні виплати.
Положеннями п.18.1 ст.18 вказаного Закону встановлено, що у випадку якщо міжнародними договорами, ратифікованим Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються норми міжнародного договору.
Відповідно до п.1 ст.1 Конвенції між Урядом України і Урядом Сполученого Королівства Великобританії і Північної Ірландії про усунення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухилення стосовно податків на доход і на приріст вартості майна, проценти, що виникають в одній Договірній Державі і сплачуються резиденту другої Договірної Держави, будуть оподатковуватись тільки в цій другій Державі, якщо такий резидент має фактичне право на ці проценти і підлягає оподаткуванню в цій другій Договірній Державі у відношенні цих процентів.
У той же час, п.1 ст. 3 наведеної Конвенції визначено термін «Сполучене Королівство» як Великобританію і Північну Ірландію, включаючи будь-яку територію за межами територіального моря Сполученого Королівства, яка відповідно до міжнародних законів визначається або може бути в подальшому визначена за законами Сполученого Королівства, що стосуються континентального шельфу, як територія, в межах якої можуть застосовуватись права Сполученого Королівства щодо морського дна, надр і їх природних ресурсів.
Пунктом 4 Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 р. №470, підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України визначено подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених п.5 і п.6 цього Порядку, особі, яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір, а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором. Довідка видається компетентним органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором, за формою згідно з додатком 1 або згідно із законодавством такої країни. Довідка, яка надається за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, повинна бути належним чином легалізована. Довідка дійсна в межах календарного року, в якому вона видана.
Представництво фірми «Вейр Мінералз Європа Лімітед»зареєстровано в Міністерстві економіки України 27.04.2006р. та не є юридичною особою (свідоцтво № ПІ-2318).
20.11.2008р. відповідач отримав копію довідки Торгово-промислової палати Східного Ланкширу Сполученого Королівства Великобританії, згідно якої фірма «Вейр Мінералз Європа Лімітед»є резидентом Великобританії.
Згідно акта перевірки, грошові кошти надійшли на рахунок фірми «Вейр Мінералз Європа Лімітед»від материнської компанії для утримання представництва (що здійснює діяльність виключно підготовчого та допоміжного характеру).
З вищенаведеного вбачається, що податкові повідомлення-рішення від 26.11.2008 № 0000512200/1 та від 26.01.2009 № 0000512200/1 прийнято всупереч нормам чинного законодавства, відповідно вони підлягають скасуванню.
Доводами касаційної скарги зазначені висновки суду не спростовані.
За таких обставин, судами першої та апеляційної інстанцій виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтовані рішення, в яких повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в касаційній скарзі не вбачається.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, -
ухвалив:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Кіровському районі м. Дніпропетровська -залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 квітня 2010 року та ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 14 липня 2011 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ____ Н.Є. Маринчак
Судді: ____ О.В. Вербицька
____ О.В. Муравйов