ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 Вн. № 27/154
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
07 листопада 2012 року 11:43 № 2а-8531/12/2670
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТНК-ВР Коммерс" до Державного підприємства "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" Міністерства економічного розвитку і торгівлі України провизнання протиправним та скасування наказу про анулювання реєстрації технічних умов, зобов'язання вчинити певні дії Судова колегія у складі:
Головуючий суддя О.В.Головань,
судді Н.Г.Вєкуа, О.А.Соколова
Секретар О.С.Макаренко
Представники:
Від позивача: Омельченко О.О. (довіреність № 14 від 10.01.2012 р.);
Від відповідача-1: Дьяконов І.О. - п/к (дов. 28.05.12 р. №3-12/384)
Від відповідача-2: Запорожець С.О. - п/к (дов. від 07.09.11 р. №2405-25/524)
Обставини справи:
Позовні вимоги заявлені про визнання протиправним і скасування наказу Державного підприємства "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів", яким анульовано державну реєстрацію технічних умов: бензин автомобільний "Pulsar-95" ТУ У 23.2-33500195-001-2009; бензин автомобільний "Ultimate-95" ТУ У 23.2-33500195-002-2009; паливо дизельне Formula diesel DT ТУ У 23.2-32245025-002-2007; зобов'язання відповідача поновити реєстрацію технічних умов; про визнання протиправним і скасування наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15.03.12 № 327 в частині анулювання реєстрації технічних умов: "бензин автомобільний 95" ТУ У 23.2-33500195-001-2009", "бензин автомобільний "ТУ У 23.2-33500195-002-2009", "паливо дизельне Formula diesel DT ТУ У 23.2-32245025-002-2007", а саме скасування пункту 12, пункту 13 та пункту 20 додатку до наказу Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 15.03.12 № 327.
В судовому засіданні 07.11.12 р. оголошено резолютивну частину постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.
Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТНК-ВР КОММЕРС" є власником -
технічних умов на бензин автомобільний "Pulsar-95" ТУ У 23.2-33500195-001:2009, зареєстрованих Державним підприємством "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" 28.01.10 р.;
технічних умов на бензин автомобільний "Ultimate-95" ТУ У 23.2-33500195-002:2009, зареєстрованих Державним підприємством "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" 28.01.10 р.;
технічних умов на паливо дизельне "Formula diesel DT" ТУ У 23.2-32245025-002:2007, зареєстрованих Державним підприємством "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" 04.10.07 р.
15.03.12 р. Міністерством економічного розвитку і торгівлі України №327 "Про анулювання реєстрації технічних умов" на підставі п 8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 "Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів" наказано, в тому числі, Державному підприємству "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" анулювати реєстрацію технічних умов за переліком згідно з додатком.
У п. 12, 13 та 20 Переліку технічних умов, реєстрація яких підлягає анулюванню, зазначено бензин автомобільний "Pulsar-95" ТУ У 23.2-33500195-001:2009, бензин автомобільний "Ultimate-95" ТУ У 23.2-33500195-002:2009, паливо дизельне "Formula diesel DT" ТУ У 23.2-32245025-002:2007.
15.03.12 р. Державним підприємством "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" прийнято наказ №151 "Щодо анулювання державної реєстрації технічних умов", згідно якого наказано анулювати державну реєстрацію 31 технічних умов на нафтопродукти згідно з додатком №1, у якому п. 12, 13 та 21 зазначено бензин автомобільний "Pulsar-95" ТУ У 23.2-33500195-001:2009, бензин автомобільний "Ultimate-95" ТУ У 23.2-33500195-002:2009, паливо дизельне "Formula diesel DT" ТУ У 23.2-32245025-002:2007.
15.03.12 р. листом за №20-39/108 Державне підприємство "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю "ТНК-ВР КОММЕРС" про анулювання з 15.03.12 р. вказаних технічних умов.
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ТНК-ВР КОММЕРС" вважає вказані рішення про анулювання технічних умов незаконними з таких підстав.
На думку позивача, при видачі оскаржуваних наказів про анулювання технічних умов відповідачі мали діяти згідно вимог, встановлених ДСТУ 1.2:2003 "Національна стандартизація. Правила розроблення національних нормативних документів", згідно р. 8 якого встановлено строки для подачі документів щодо скасування нормативного документу та інформації про скасування нормативного акту, оскільки анулювання державної реєстрації нормативного документу (ТУ) є тотожним його скасуванню.
Також позивач стверджує, що в даному випадку були відсутні підстави для анулювання державної реєстрації технічних умов, передбачених п 8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 "Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів".
У оскаржуваних наказах Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №327 та Державного підприємства "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" №151 від 15.03.12р. не міститься жодних підстав, що наведені у п. 8.5.4 ДСТУ 1.6:2004, зокрема, не наведено невідповідність ТУ вимогам законодавства.
На адресу позивача надходив лише лист ДП "Укрметртестстандарт" від 14.09.11 р. № 20-27/323, у якому повідомлено про необхідність у термін до 05.12.11 р. привести у відповідність до п. 3.11 ДСТУ 1.3:2004 ТУ У 23.2-32245025-001:2007 бензин автомобільний Formula Petrol та ТУ У 23.2-32245025-002:2007 паливо дизельне "Formula diesel DT". Щодо бензину автомобільного "Pulsar-95" ТУ У 23.2-33500195-001:2009 та бензину автомобільного "Ultimate-95" ТУ У 23.2-33500195-002:2009 жодних звернень до позивача не надходило.
Також позивач зазначив, що він не зобов'язаний відслідковувати на веб-сайті ДП "Укрметртестстандарт" інформацію щодо тих претензій, що пред'являються до належних йому ТУ.
Крім того, позивачем вживаються всі заходи для приведення належних йому ТУ у відповідність до вимог законодавства, а саме.
До ТУ на бензин автомобільний "Pulsar-95" ТУ У 23.2-33500195-001:2009, зареєстрованих Державним підприємством "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" 28.01.10 р., вносилися зміни №1, зареєстровані 20.05.11 р., №2, зареєстровані 04.01.12 р.
До ТУ на бензин автомобільний "Ultimate-95" ТУ У 23.2-33500195-002:2009, зареєстрованих Державним підприємством "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" 28.01.10 р., вносилися зміни №1, зареєстровані 20.05.11 р.
До ТУ на паливо дизельне "Formula diesel DT" ТУ У 23.2-32245025-002:2007, зареєстрованих Державним підприємством "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" 04.10.07 р., вносилися зміни №1, зареєстровані 03.08.09 р., №2, зареєстровані 12.12.11 р.
Відповідно до п. 4.8 ДСТУ 1.6:2004 ТУ реєструють державні підприємства, підпорядковані головному органу з формування та забезпечення реалізації державної політики у сфері технічного регулювання, і яким чинне законодавство надало таке право, на вибір підприємства-розробника продукції чи підприємства-власника.
Всі ТУ позивача та зміни до них реєструвалися Державним підприємством "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів", яке жодних зауважень щодо відповідності змісту ТУ вимогам законодавства не висловило.
Позивач зазначає, що при реєстрації ТУ та змін до них ним було отримано всі необхідні погодження. Зокрема, зміни №2 до ТУ бензин автомобільний "Pulsar-95" ТУ У 23.2-33500195-001:2009 погоджено безпосередньо ДП УНДІНП "Масма", що входить до сфери управління Міністерства палива та енергетики України, що не суперечить вимогам постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.02 р. №288 "Про затвердження переліків центральних органів виконавчої влади, на які покладаються функції технічного регулювання у визначених сферах діяльності та розроблення технічних регламентів".
Згідно п. 2.2.5, 2.2.10, 2.2.15 статуту ДП УНДІНП "Масма", затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України №107 від 22.02.07 р., на підприємство покладено функції з надання допуску до застосування пально-мастильних матеріалів і присадок до них, забезпечення формування та реалізації технічної політики у сфері стандартизації, сертифікації, підтвердження відповідності та управління якістю. Тобто, ДП УНДІНП "Масма" фактично делеговано функцію з технічного регулювання у сфері паливозабезпечення.
В свою чергу, розроблені та погоджені ДП УНДІНП "Масма" зміни №2 до ТУ бензин автомобільний "Pulsar-95" ТУ У 23.2-33500195-001:2009 зареєстровано згідно договору №302286 від 30.11.11 р. та актами виконаних робіт до нього, що підтверджує перевірку їх на предмет дотримання відповідності законодавству.
Відповідач - Міністерство економічного розвитку і торгівлі України - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Відповідач зазначає, що оскаржуваним наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №327 "Про анулювання реєстрації технічних умов" від 15.03.12 р. не було скасовано ТУ позивача, тому ДСТУ 1.2:2003 не підлягають до застосування.
Відповідно до п. 8.5.5 ДСТУ 1.6:2004 передбачено, що реєстрація ТУ, що їх анульовано ДП, може відновити ДП, яке їх анулювало, або Укрметртестстандарт за умови приведення їх у відповідність чинному законодавству, технічним регламентам, національним (міждержавним) стандартам, потребам споживачів, обороноздатності, рівневі розвитку науки й техніки на прохання підприємства-власника ТУ.
Тобто, дія анульованих ТУ може бути відновлена за умови приведення їх у відповідність чинному законодавству, що є неможливим у разі їх скасування.
У 2011 році міжвідомчою робочою групою, створеною спільним наказом Мінпаливенерго України і Держспоживстандарту України від 18.07.11 р. № 301/206, проведена робота з питань дотримання вимог національних стандартів при реєстрації технічних умов на нафтопродукти та змін до них, за результатами якої була складена службова записка Голові комісії з реорганізації Держспоживстандарту України, якою зафіксовано наступне.
Результати роботи засвідчили, що на сьогодні в Україні діють технічні умови на бензини автомобільні та паливо дизельне з власною назвою ("брендові бензини", "брендові паливо") з добавками та присадками, в яких відсутні дані щодо експлуатаційних та екологічних характеристик, які поліпшуються, правила приймання та методи контролю цих характеристик, не зазначена масова частка комплексної добавки або мийної присадки, не вказані виробники добавок та присадок.
Також діють погоджені та зареєстровані ТУ на продукцію (компоненти автомобільних бензинів та дизельних палив, фракції, суміші вуглеводнів, добавки) терміни та визначення якої відсутні в національному стандарті ДСТУ 3437-96 "Нафтопродукти. Терміни та визначення", що не дає можливості ідентифікувати таку продукцію.
Встановлено, що 920 ТУ або 85,2 % від переглянутих (1080) не відповідають вимогам нормативних документів і підлягають перегляду та актуалізації. У вказаних ТУ відсутні вимоги щодо охорони довкілля, утилізації, маркування небезпечних вантажів, посилання на нормативні документи, які набули чинності за останні 5 років, тощо.
Перевірка ТУ на альтернативні моторні палива (альтернативні моторні палива за хімічним складом містять менше ніж 70 % нафтопродуктів) показала, що фактично визначити належність до конкретного коду державного класифікатора ДК 016 "Державний класифікатор продукції та послуг") альтернативного моторного палива неможливо, оскільки в чинному ДКПП не передбачено груп палив, альтернативних традиційним нафтовим паливам.
Крім того, встановлено невідповідність внесених змін ТУ У 23.2-32245025-001-2007, вимогам ДСТУ 1.3 "Національна стандартизація. Правила побудови. Викладення, оформлення, погодження, прийняття та позначання технічних умов". Так, відповідно до розділу 5 ДСТУ 1.3 проекти ТУ, зміни до них та строку чинності на продукцію, що належать до сфери діяльності центральних органів виконавчої влади, на які Кабінетом Міністрів України покладаються функції технічного регулювання у визначених ними сферах діяльності, погоджують із цими центральними органами виконавчої влади.
Відповідно до п.5.8 ДСТУ 1.3 ТУ на продукцію, що підпадає транспортуванню і є небезпечним вантажем, обов'язково погоджують з центральним органом виконавчої влади з питань транспорту в установленому ним порядку, а також з органами виконавчої влади, які здійснюють нагляд за безпечним перевезенням вантажів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.02 р. № 288 "Про затвердження переліків центральних органів виконавчої влади, на які покладаються функції технічного регулювання у визначених сферах діяльності та розроблення технічних регламентів" функції технічного регулювання у сфері паливозабезпечення покладено на Мінпаливенерго (Міненерговугілля). Крім того, нормативні документи на продукцію, що підлягає транспортуванню і є небезпечним вантажем, обов'язково погоджують з центральним органом виконавчої влади з питань транспорту (Мінтранс, Мінінфраструктури) в установленому ним порядку, а також з органами виконавчої влади, які здійснюють нагляд за безпечним перевезенням вантажів.
За результатами роботи міжвідомчої робочої групи, з метою усунення причин, що негативно впливають на споживчий ринок нафтопродуктів в Україні, Держспоживстандартом України було видано наказ "Про дотримання вимог нормативних документів при реєстрації технічних умов"від 05.09.11 р. № 326.
Власників ТУ повідомлено про необхідність у трьохмісячний термін привести ТУ у відповідність до вимог нормативних документів та попереджено про подальше анулювання ТУ у разі невідповідності їх вимогам нормативних документів (лист ДП "Укрметртестстандарт" від 14.09.11 р. № 20-27/323, адресований позивачу).
На веб-сайтах центрів стандартизації, метрології та сертифікації, зокрема на веб-сайті ДП "Укрметртестстандарт", було розміщено повідомлення щодо ТУ, реєстрацію яких передбачається анулювати.
Відповідач стверджує, що ТУ на бензин автомобільний "Pulsar-95" ТУ У 23.2-33500195-001:2009, бензин автомобільний "Ultimate-95" ТУ У 23.2-33500195-002:2009, паливо дизельне "Formula diesel DT" ТУ У 23.2-32245025-002:2007 не погоджені з вищезазначеними державними органами, що свідчить про пряме та грубе порушення позивачем чітко встановлених законодавчих вимог щодо такого погодження, тому позивач за результатами проведення перевірки мав привести свої ТУ у відповідність до вимог законодавства.
Щодо вказаних ТУ встановлено, що вони не відповідають п. 5.3, 5.8 ДСТУ 1.3:2004, що набули чинності з 01.10.11 р., згідно яких проект ТУ та зміни до них, що стосуються продовження строку їх чинності, на продукцію, що належить до сфери діяльності центральних органів виконавчої влади, на які Кабінетом Міністрів України покладаються функції технічного регулювання у визначених ними сферах діяльності, погоджують із цими центральними органами виконавчої влади в установленому ними порядку відповідно до чинного законодавства; на продукцію, що підлягає транспортуванню і є небезпечним вантажем, обов'язково погоджують з центральним органом виконавчої влади з питань транспорту в установленому ним порядку, а також з органами виконавчої влади, які здійснюють нагляд за безпечним перевезенням вантажів.
Відповідач - Державне підприємство "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.
Відповідач зазначає, що правила реєстрації та анулювання нормативних документів, в перелік яких входять і технічні умови, встановлює ДСТУ 1.6:2004 "Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів", тоді як ДСТУ 1.2:2003 "Національна стандартизація. Правила розроблення національних нормативних документів" на дані правовідносини не поширюються.
Правила реєстрації та анулювання технічних умов визначені ДСТУ 1.6:2004 з урахуванням змін №5 від 14.03.12 р., згідно п. 8.5.4 яких анулювання реєстрації технічних умов здійснює ДП, яке їх зареєструвало, або Мінекономрозвитку України.
Мінекономрозвитку України анулює ТУ в разі невідповідності ТУ чинному законодавству, технічним регламентам, національним (міждержавним) стандартам, потребам споживачів, обороноздатності, рівневі розвитку науки й техніки, повідомивши про таке рішення ДП, яке їх зареєструвало.
Згідно з пп. "д" аб. 2 п. 8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 державне підприємство, яке зареєструвало ТУ, анулює його реєстрацію після перевіряння органами державного ринкового нагляду та/чи органами державного контролю за дотриманням законодавства про захист прав споживачів, якщо в ТУ порушено вимоги законодавчих, нормативно-правових актів та національних (міждержавних) стандартів, а підприємство-власник не вжило заходів щодо усунення порушень. В ході проведення перевірки ТУ позивача були виявлені порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.02 р. №288, ДСТУ 1.3:2004 "Правила побудови, викладання, оформлення, погодження та позначання технічних умов", ДСТУ 3437-96 "Нафтопродукти. Терміни та визначення".
Державне підприємство "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" невідкладно, протягом дня після одержання наказу від 15.03.12 р. Міністерства економічного розвитку і торгівлі України №327 "Про анулювання реєстрації технічних умов" його виконало.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають до задоволення з таких підстав.
Указом Президента України "Про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України" від 31.05.11 р. № 634/2011 затверджено Положення про Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, яким визначено, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України входить до системи органів виконавчої влади і є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики економічного і соціального розвитку, цінової, промислової, інвестиційної, зовнішньоекономічної політики, державної політики у сфері торгівлі, державної регіональної політики, державної політики з питань розвитку підприємництва, технічного регулювання та захисту прав споживачів, а також міжвідомчої координації з питань економічного і соціального співробітництва України з Європейським Союзом (п.1 Положення).
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України є правонаступником, зокрема, Державної служби технічного регулювання України в частині формування та реалізації державної політики у сфері технічного регулювання (стандартизації, метрології, сертифікації, оцінки (підтвердження) відповідності, управління якістю), а також формування та реалізації державної політики у сфері захисту прав споживачів (крім функцій з реалізації державної політики з питань державного контролю у сфері захисту прав споживачів; функцій з формування та реалізації державної політики з питань безпечності харчових продуктів).
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України (п.1 Положення).
Згідно п.2 Положення, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також дорученнями Президента України.
Згідно п.4 Положення, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, відповідно до покладених на нього завдань, крім іншого, бере участь у розробленні механізму забезпечення економічної безпеки держави, детінізації економіки та відповідних заходів, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері технічного регулювання (стандартизації, метрологи, сертифікації, оцінки (підтвердження) відповідності, акредитації органів з оцінки відповідності, управління якістю).
Відповідно до п.7 Положення Мінекономрозвитку України у межах своїх повноважень, на основі і на виконання Конституції України та законів України, актів і доручень Президента України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, які підписує Міністр економічного розвитку і торгівлі України. Накази Мінекономрозвитку України, видані в межах його повноважень, є обов'язковими для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами та місцевими державними адміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями всіх форм власності та громадянами.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України "Деякі питання підприємств, установ та організацій, які належать до сфери управління Державного комітету з питань технічного регулювання та споживчої політики" від 03.08.11 р. № 745, державні підприємства у сфері стандартизації і метрології перейшли до сфери управління Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.
Таким чином, Мінекономрозвитку України вживало заходи щодо виявлення реєстрації чинних ТУ на порушення вимог законодавства в межах покладених на нього повноважень.
Відповідно до ч.2 ст. 7 Декрету Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію" від 10.05.93 р. № 46-93 для організації інформування споживачів (замовників) про номенклатуру та якість продукції, що випускається, контролю відповідності технічних умов обов'язковим вимогам державних, а в передбачених законодавством випадках - галузевих стандартів, технічні умови на продукцію та зміни до них підлягають державній реєстрації в територіальних органах центрального органу виконавчої влади з питань технічного регулювання.
Технічні умови та зміни до них, які не пройшли державної реєстрації, вважаються недійсними.
Правила, як подавати, перевіряти та реєструвати нормативні документи зі стандартизації: національні та міждержавні стандарти, кодекси усталеної практики (настанови, зводи правил, правила), державні класифікатори, зміни до них, прийняті Державним комітетом України з питань технічного регулювання та споживчої політики та Державним комітетом України з будівництва та архітектури, а також стандарти наукових, науково-технічних та інженерних товариств чи спілок, і стандарти організацій (крім підприємств та їхніх об'єднань), стандарти громадських організацій, зареєстровані у Мін'юсті України, технічні умови, а також зміни до них, установлює ДСТУ 1.6:2004 "Національна стандартизація. Правила реєстрації нормативних документів", затверджені наказом Держспоживстандарту України від 31.03.04 р. №59.
Відповідно до п.8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 (в редакції змін №5 від 14.03.12 р.), анулювання реєстрації технічних умов здійснює ДП, яке їх зареєструвало, або Мінекономрозвитку України.
ДП, яке зареєструвало ТУ, анулює його реєстрацію у випадках, передбачених пп. "а"-"е" п. 8.5.4 ДСТУ 1.6:2004, і згідно Примітки 1 у випадках в), г), д), е) - реєстрацію ТУ анулюють через один місяць після опублікування попередження про анулювання в щоквартальному бібліографічному покажчику.
Мінекономрозвитку України анулює технічні умови в разі їх невідповідності чинному законодавству, технічним регламентам, національним (міждержавним) стандартам, потребам споживачів, обороноздатності, рівневі розвитку науки й техніки, повідомивши про таке рішення ДП, яке їх зареєструвало. ДП невідкладно, протягом одного дня після одержання наказу, повідомляє власників технічних умов про їхнє анулювання.
Згідно Примітки 2 п.8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 у разі анулювання ТУ Мінекономрозвитку, їх вважають анульованими з дати прийняття наказу про анулювання.
В даному випадку рішення про анулювання ТУ позивача прийнято саме Мінекономрозвитку згідно оскаржуваного наказу від 15.03.12 № 327, і підставою для його прийняття стала виявлена Мінекономрозвитку невідповідність ТУ вимогам чинного законодавства, а саме.
20.06.01 р. набув чинності Закон України "Про підтвердження відповідності" (опублікований в офіційному виданні "Урядовий кур'єр" 06, 20.06.01 №108), згідно якого врегульовано відносини, що виникають у процесі підтвердження відповідності продукції, систем якості, систем управління якістю, систем екологічного управління, персоналу вимогам, встановленим законодавством України, і поширюється на виробників та постачальників продукції незалежно від форми власності і видів діяльності, на органи з сертифікації, випробувальні лабораторії, а також відповідні органи державної влади.
Згідно ст. 9 Закону (в редакції станом на 05.04.06 р. по 14.01.12 р. - на час затвердження ТУ бензин автомобільний "Pulsar-95" ТУ У 23.2-33500195-001-2009; бензин автомобільний "Ultimate-95" ТУ У 23.2-33500195-002-2009; паливо дизельне Formula diesel DT ТУ У 23.2-32245025-002-2007) процедура підтвердження відповідності в законодавчо регульованій сфері для окремих видів продукції, яка може становити небезпеку для життя та здоров'я людини, тварин, рослин, а також майна та охорони довкілля, запроваджується технічними регламентами.
Із введенням в дію технічних регламентів центральний орган виконавчої влади з питань оцінки відповідності офіційно публікує перелік національних стандартів, добровільне застосування яких може сприйматись як доказ відповідності продукції вимогам технічних регламентів. Виробник чи постачальник також має право підтвердити відповідність продукції вимогам технічних регламентів іншими, ніж відповідність стандартам, шляхами, передбаченими цими регламентами.
Згідно ст. 9 Закону Кабінет Міністрів України у сфері підтвердження відповідності: забезпечує здійснення державної політики у сфері підтвердження відповідності; визначає центральні органи виконавчої влади з питань технічного регулювання у відповідних сферах діяльності; визначає центральні органи виконавчої влади, на які покладається розроблення технічних регламентів; затверджує технічні регламенти; укладає міжнародні угоди у сфері підтвердження відповідності, приєднання України до міжнародних (регіональних) систем сертифікації; затверджує порядок здійснення процедур призначення органів з оцінки відповідності, що перевіряють відповідність продукції, процесів і послуг вимогам технічних регламентів.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.02 р. №288 "Про затвердження переліків центральних органів виконавчої влади, на які покладаються функції технічного регулювання у визначених сферах діяльності та розроблення технічних регламентів" функції технічного регулювання у сфері паливозабезпечення покладено на Мінпаливенерго (Міненерговугілля).
В свою чергу, питання побудови, викладання, оформлення, погодження та позначання технічних умов врегульовано ДСТУ 1.3:2004 "Правила побудови, викладання, оформлення, погодження та позначання технічних умов", затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 30.04.04 р. №86, згідно якого передбачено наступне -
п. 5.3 (в первісній редакції) - проект ТУ, в якому є вимоги, що належать до компетенції органів державного нагляду, підлягає погодженню з ними;
у разі невизначеності таких вимог у ТУ, питання щодо необхідності погодження таких ТУ з органами державного державного нагляду треба вирішувати з органом державної реєстрації, який реєструє дані ТУ (зміни №1 від 01.04.06 р.);
проекти ТУ, зміни до них та строку чинності на продукцію, що належить до сфери діяльності центральних органів виконавчої влади, на які Кабінетом Міністрів України покладаються функції технічного регулювання у визначених ним сферах діяльності, погоджують із цими центральними органами виконавчої влади в установленому ними порядку (5) відповідно до чинного законодавства (зміни №3 від 01.06.09 р.);
проекти ТУ, зміни до них, що стосуються продовження строку їх чинності, на продукцію, що належить до сфери діяльності центральних органів виконавчої влади, на які Кабінетом Міністрів України покладаються функції технічного регулювання у визначених ним сферах діяльності, погоджують із цими центральними органами виконавчої влади в установленому ними порядку (5) відповідно до чинного законодавства (останній абзац в редакції згідно змін №4 від 01.10.11 р.).
Таким чином, починаючи з 01.06.09 р., згідно п. 5.3 ДСТУ 1.3:2004 ТУ або зміни до них мали погоджуватися з центральними органами виконавчої влади, на які Кабінетом Міністрів України покладаються функції технічного регулювання у визначених ним сферах діяльності.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.02 р. №288 "Про затвердження переліків центральних органів виконавчої влади, на які покладаються функції технічного регулювання у визначених сферах діяльності та розроблення технічних регламентів" функції технічного регулювання у сфері паливозабезпечення покладено на Мінпаливенерго (Міненерговугілля), що мало надавати відповідне погодження.
Згідно матеріалів справи вказані вимоги при реєстрації ТУ позивача та змін до них не дотримано, оскільки відповідне погодження з Мінпаливенерго (Міненерговугілля) відсутні, тоді як погодження ДП "Масма" не може вважатися належним.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.02 р. №288 "Про затвердження переліків центральних органів виконавчої влади, на які покладаються функції технічного регулювання у визначених сферах діяльності та розроблення технічних регламентів" або іншими актами законодавства делегування повноважень щодо погодження відповідності продукції не передбачено; Мінпаливенерго (Міненерговугілля) відповідних рішень не приймало (суду не надано відповідних доказів).
Згідно статуту ДП "Масма", затвердженого наказом Міністерства палива та енергетики України від 22.02.07 р. №107, до компетенції підприємства віднесено надання методичних, інформаційних і консультативних послуг з питань стандартизації, сертифікації, погодження відповідності (п. 2.2.15), що не може розглядатися як реалізація функції погодження відповідності.
Згідно ДСТУ 1.3:2004 "Правила побудови, викладання, оформлення, погодження та позначання технічних умов", затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 30.04.04 р. №86, передбачено наступне -
п. 5.8 (в первісній редакції) - якщо в проекті ТУ немає посилання на чинні правила перевезення, або коли продукція, що підлягаю транспортуванню, не належить до сфери застосування цих правил, то проект ТУ підлягає погодженню з Міністерством транспорту України;
якщо в проекті ТУ немає посилання на чинні правила перевезення, або коли продукція, що підлягаю транспортуванню, не належить до сфери застосування цих правил, то проект ТУ підлягає погодженню з центральним органом виконавчої влади з питань транспорту (в редакції згідно змін №1 від 01.04.06 р.);
ТУ на продукцію, що підлягає транспортуванню і є небезпечим вантажем, обов'язково погоджують з центральним органом виконавчої влади з питань транспорту в установленому ним порядку, а також з органами виконавчої влади, які здійснюють нагляд за безпечним перевезенням вантажів (зміни №3 від 01.06.09 р.)
Таким чином, починаючи з 30.04.04 р., згідно п. 5.8 ДСТУ 1.3:2004 ТУ або зміни до них на продукцію, що підлягає транспортуванню і є небезпечим вантажем, обов'язково погоджують з центральним органом виконавчої влади з питань транспорту в установленому ним порядку, а також з органами виконавчої влади, які здійснюють нагляд за безпечним перевезенням вантажів.
Згідно матеріалів справи вказані вимоги при реєстрації ТУ позивача та змін до них не дотримано, оскільки -
по ТУ бензин автомобільний "Pulsar-95" ТУ У 23.2-33500195-001-2009 з Міністерством транспорту та зв'язку України погоджено лише реєстрацію ТУ 28.01.10 р., про що міститься відмітка на титульному аркуші ТУ і що підтверджується листом від 22.01.10 р. №348/12/14-10, тоді як зміни №1 від 20.05.11 р., зміни №2 від 04.01.12 р. не погоджено;
по ТУ бензин автомобільний "Ultimate-95" ТУ У 23.2-33500195-002-2009 з Міністерством транспорту та зв'язку України погоджено лише реєстрацію ТУ 28.01.10 р., про що міститься відмітка на титульному аркуші ТУ, тоді як зміни №1 від 20.05.11 р. не погоджено;
по ТУ паливо дизельне Formula diesel DT ТУ У 23.2-32245025-002-2007 з Міністерством транспорту України не погоджувалася ні реєстрація 04.10.07 р., ні зміни №1 від 03.08.09 р., ні зміни №2 від 12.12.11 р.
Таким чином, як станом на час реєстрації ТУ позивача, так і внесення до них змін вимоги п. 5.3, 5.8 ДСТУ 1.3:2004 не було дотримано, на що орган реєстрації - Державне підприємство "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" - уваги не звернув.
Згідно ст. 8 Декрету Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію і сертифікацію" відповідальність за відповідність нормативних документів вимогам актів законодавства, а також їхній науково-технічний рівень несуть розробники, організації та установи, які провели експертизу, і органи, підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що затвердили ці документи.
Представник відповідача - Державного підприємства "Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" - пояснень щодо проведення реєстрації ТУ позивача та змін до них за відсутності необхідних погоджень не надав, проте вказана обставина не може бути підставою для висновку про відповідність ТУ вимогам законодавства, оскільки фактично порушення виявлені.
В той же час, суд не приймає до уваги посилання відповідачів на виявлену невідповідність продукції позивача, що виготовляється за належними йому ТУ, вимогам з якості, оскільки суду не надано пояснень щодо конкретних вимог чинного законодавства з якості, яким не відповідають ТУ позивача.
Згідно п. 3.11 ДСТУ 1.3:2004 (в редакції згідно змін №3 від 01.06.09 р.) власники ТУ перевіряють їх на відповідність чинному законодавству України, технічним регламентам, потребам споживачів, обороноздатності, рівневі розвитку науки і техніки, досягнутому на момент перевіряння, а також узгодженості з чинними нормативними документами тієї самої сфери застосування.
Технічні умови треба перевіряти регулярно, але не рідше одного разу на п'ять років після надання їм чинності чи останнього перевіряння, якщо не виникає потреби перевіряти його раніше у разі прийняття нормативно-правових актів, відповідних національних (міждержавних) стандартів та інших нормативних документів, якими регламентовано інші вимоги, ніж ті, що встановлені в ТУ.
Відмітку про перевіряння ТУ виконують у порядку встановленому власником ТУ.
Внаслідок перевіряння (за необхідності) вносять зміни до цих ТУ або розробляють ТУ на заміну чинних установленим порядком.
Таким чином, саме на власника покладено відповідальність за дотримання вимог чинного законодавства у змісті ТУ під час їх дії і обов'язок ініціювати виплавлення виявлених недоліків.
Як було зазначено вище, згідно Примітки 2 п.8.5.4 ДСТУ 1.6:2004 у разі анулювання ТУ Мінекономрозвитку, їх вважають анульованими з дати прийняття наказу про анулювання. Більш детально процедура анулювання реєстрації ТУ Мінекономрозвитку не визначена, тому суд не може перевірити її дотримання.
В той же час, згідно п. 8.5.5 ДСТУ 1.6:2004 (в первісній редакції) була передбачена можливість анулювання реєстрації ТУ також після перевірення органами держнагляду, якщо в ТУ порушено обов'язкові вимоги, установлені чинними технічними регламентами чи законодавством України, а підприємство-розробник чи підприємство-власник не вжили заходів щодо усунення цих порушень. Проте, процедура перевірки та способи доведення інформації про виявлені порушення до власника ТУ також визначені не були, тоді як анулювання ТУ після спливу певного терміну після попередження власника передбачалося у інших випадках, ніж передбачено п. 8.5.5 ДСТУ 1.6:2004.
За таких обставин у суду відсутні підстави для висновку про порушення при прийнятті оскаржуваного наказу вимог чинного законодавства щодо повідомлення позивача як власника ТУ про необхідність виправлення виявлених недоліків.
Також суд зазначає, що згідно п. 8.5.5 ДСТУ 1.6:2004 (в редакції змін №5 від 14.03.12р.) відновлення реєстрації анульованих ТУ на підставі наказу Мінекономрозвитку проводиться за погодженням з Мінекономрозвитку. Тобто, чинним законодавством передбачена можливість поновлення реєстрації анульованих ТУ, і прийняття рішення про анулювання реєстрації ТУ не означає скасування реєстрації ТУ.
З огляду на вказане не приймаються до уваги посилання позивача на порушення вимог ДСТУ 1.2:2003 "Національна стандартизація. Правила розроблення національних нормативних документів", оскільки в даному випадку оскаржуваним рішенням не скасовано реєстрацію ТУ позивача.
На підставі вищевикладеного, ст. 160-163, 186 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. В задоволенні позовних вимог відмовити.
2. Постанова може бути оскаржена в порядку ст. 186 КАС України.
Головуючий Суддя О.В. Головань
Судді Н.Г. Вєкуа
О.А. Соколова
Повний текст постанови
виготовлено і підписано 12.11.12 р.