ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 2а/2470/188/12
Головуючий у 1-й інстанції: Левицький В.К.
Суддя-доповідач: Ватаманюк Р.В.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2012 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Ватаманюка Р.В.
суддів: Смілянця Е. С. Сторчака В. Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу комунального підприємства "Чернівціводоканал" на постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 23 березня 2012 року у справі за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області до комунального підприємства "Чернівціводоканал" про виконання вимог , -
В С Т А Н О В И В :
Державна фінансова інспекції в Чернівецькій області (далі - позивач) звернулась до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до комунального підприємства «Чернівціводоканал» (далі - відповідач), з урахуванням змінених позовних вимог, про зобов'язання виконати вимоги КРУ в області від 03.08.2011 р. № 24-06-14-17/5047, в частині відшкодування підрядними організаціями - виконавцями ремонтно-будівельних робіт зайвих виплат шляхом повернення коштів до Державного бюджету України, підтвердження витрат або виконання відповідного обсягу робіт на загальну суму 51658,00 грн. (в т. ч. КП «Містобуд» в сумі 11158,00 грн. та УПП «Сантехбудмеханізація» (субпідрядник ПП «Альтаїр» на суму 40500,00 грн.)), стягнення з винних осіб нестачі паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 12381,91 грн., з яких в порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 р. № 116 перерахувати в дохід Державного бюджету суму 6190,96 грн., забезпечення повернення зайво оплачених коштів за придбані паливно-мастильні матеріали та щебінь на загальну суму 274500,00 грн., в т. ч. з ТОВ «Боянівка» в сумі 143,2 тис. грн., ВАТ «ШБУ-60»в сумі 6,5 тис. грн., ТОВ ЗНГ «Техно-Нафта»- 124,8 тис. грн.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 23.03.2012 року позов задоволено повністю: зобов'язано державне комунальне підприємство «Чернівціводоканал» виконати вимоги КРУ в області від 03.08.2011 р. № 24-06-14-17/5047, в частині:
- відшкодування підрядними організаціями - виконавцями ремонтно-будівельних робіт зайвих виплат шляхом повернення коштів до Державного бюджету України, підтвердження витрат або виконання відповідного обсягу робіт на загальну суму 51658,00 грн. (в т. ч. КП «Містобуд» в сумі 11158,00 грн. та УПП «Сантехбудмеханізація» (субпідрядник ПП «Альтаїр» на суму 40500,00 грн.));
- стягнення з винних осіб нестачі паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 12381,91 грн., з яких в порядку визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 р. № 116 перерахувати в дохід Державного бюджету суму 6190,96 грн.;
- забезпечення повернення зайво оплачених коштів за придбані паливно-мастильні матеріали та щебінь на загальну суму 274500,00 грн., в т. ч. з ТОВ «Боянівка» в сумі 143,2 тис. грн., ВАТ «ШБУ-60»в сумі 6,5 тис. грн., ТОВ ЗНГ «Техно-Нафта» - 124,8 тис. грн.
Не погоджуючись із рішення суду І інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом І інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 23.03.2012 року та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Сторони в судове засідання не з'явились, про час та дату слухання справи повідомлені належним чином, причин неявки суду не пояснили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 197 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Статус державної контрольно-ревізійної служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначені Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 р. № 2939-ХІІ (далі - Закон № 2939).
Головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому (ст.2 Закон України № 2939-XII).
Права державної контрольно-ревізійної служби визначено в ст. 10 Закону України № 2939-XII, зокрема відповідно до п.7, 8, 10 цієї статті Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах, містах і районах у містах надається право: пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до указу Президента України № 1085/2010 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», органи Державної контольно-ревізійної служби України реорганізовано в органи Державної фінансової інспекції.
Комунальне підприємство «Чернівціводоканал» (58023, м. Чернівці, вул. Комунальників, 5) засноване на власності територіальної громади м. Чернівці, представницьким органом якого є Чернівецька міська рада.
Працівниками контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Чернівціводоканал» за період 2008-2010 р.р. та завершальний період 2011 р., за результатами якої складено акт № 24-06/170.
Ревізією дотримання затверджених норм при списанні пального встановлено понаднормативне їх списання протягом 2008-2010 р.р. по окремих автомобілях та тракторах в кількості 664,36 л, на загальну суму 3810,18 грн. разом з ПДВ.
Проведеною під час ревізії відповідно до наказу по підприємству від 14.02.2011 р. №35 інвентаризаційною комісією інвентаризацією залишків пального та показників спідометрів встановлено нестачу пального в кількості 25 л вартістю 231,45 грн. та їх лишки 19 л вартістю 184,02 грн., в тому числі лишки 9 л. вартістю 83,79 грн. по транспортних засобах на які пальне списано понад норму. Тобто, лишки пального склали 10 л, вартістю 100,23 грн.
Зокрема, по автомобілях на які пальне списано понад норму, а саме 3IJ1- ММЗ номерний знак 06-20 ЧВЗ, KAMA3-43253 номерний знак СЕ8848АА та УАЗ-З74194 номерний знак СЕ54-16АІ встановлено лишки відповідно 1л , 7л та 1л пального відповідно, разом 9 л.
Враховуючи, що понаднормативне списання пального водіями до інвентаризації та ревізії пред'явлено лише частково в кількості 9 л, його нестача становить 655,36 л (664,36 - 9) л на суму 3784,51 грн. разом з ПДВ, в тому числі бензину А-95 25,4 л на суму 164,23 грн., бензину А-76, А-80 490,35 л на суму 2797,93 грн., газу 3,62 л на суму 14,18 грн. та дизпалива 135,99 л. на суму 822,35 гривень.
Відповідно до Порядку визначення розміру збитків від розкрадання, недостачі, знищення (псування) матеріальних цінностей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1999 № 116 (далі - Порядок №116), розмір завданих підприємству збитків від недостачі пального списаного понад затверджені норми становить 11919,01 грн.
Проведеною інвентаризацією залишків пального у транспортних засобах КП «Чернівціводоканал» встановлено нестачу пального в кількості 25 л., розмір збитків від якої визначеної у відповідності до Порядку №116 завдано Підприємству на суму 462,9 грн.
У зв'язку із вказаним вище, до відшкодування залишилась загальна сума 12381,91 грн.
Ревізією виконаних ремонтно-будівельних робіт встановлено наступне.
Протягом 2008-2010 рр. підприємством оплачено завищену на 308255,64 грн. вартість виконаних ремонтно-будівельних робіт на насосних станціях внаслідок завищення 7 підрядними організаціями: (ТОВ «Нафтогазбуд» - на суму 20839,12 грн.; КП «Еколад» в сумі 587,47 грн.; ТОВ «БУКЕЛ» на суму 145787,00 грн.; ПП Діонісієв 42285,00 грн.; «Ремжитлогранд» 10667,00 грн.; КП «Містобуд» на суму 47590,05 грн., УПП «Сантехбудмеханізація» (субпідрядник ПП «Альтаїр» на суму 40500,00 грн.) обсягів цих робіт та через завищення ними в актах приймання виконаних робіт ф. № КБ-2в витрат на експлуатацію машин і механізмів, загальновиробничих витрат, невірного застосування розцінок, чим порушено вимоги п.3.3.10.1, п.3.1.10.8 та 3.1.10.9 Порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється на території України (ДБН Д.1.1.-1- 2000), затверджених наказом Держбуду від 27.08.2000 №174.
На даний час відшкодовано суму 256597,64 грн., а саме: ТОВ «Нафтогазбуд» - на суму 20839,12 грн.; КП «Еколад» в сумі 587,47 грн.; ТОВ «БУКЕЛ» на суму 145787,00 грн.; ПП Діонісієв 42285,00 грн.; «Ремжитлогранд»10667,00 грн.; КП «Містобуд» на суму 36432,05 гривень.
Таким чином, до відшкодування залишилась загальна сума 51658,00 грн., в тому числі по підрядним організаціям КП «Містобуд» в сумі 11158,00 грн. та УПП «Сантехбудмеханізація» (субпідрядник ПП «Альтаїр» на суму 40500,00 грн.).
Зокрема, проведеною зустрічною звіркою в КП «Містобуд» встановлено по об'єкту аварійно-відновлювальні роботи на насосній станції «Біла» м. Чернівці завищення обсягів робіт з мурування стін з керамоблоків в кількості 0,43 мЗ, неправомірного застосування дерев'яних інвентарних риштувань в кількості 153 м2, та подвійного відображення обсягу робіт з розбирання монолітного перекриття в кількості 4,2 мЗ включених в акти форми №КБ-2в за жовтень-грудень 2008 року на суму 11158,00 грн. з ПДВ.
Також проведеною зустрічною звіркою встановлено завищення вартості робіт ПП «Сантехбудмеханізація» (Підрядник), яким в акти форми № КБ-2в включені роботи виконані ПП «Альтаїр» (Субпідрядник) на суму 40500,00 грн., внаслідок завищення фізичного включення по частковій перекидці та переміщенню намулу від стінок розцінка Р-1-20-1, які вже передбачені розцінкою El-118-1.
Таким чином, внаслідок даних порушень Державному бюджету України завдано збитків на загальну суму 51658,00 грн.
Перевіркою окремих питань дотримання вимог законодавства у сфері державних закупівель встановлено наступне.
За 2008 р. підприємством закуплено у ТОВ «ЗНГ-Техно-нафта» паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 1868,5 тис. грн., в тому числі: за січень-червень 2008 р. без проведення тендерних процедур - на суму 895,6 тис. грн., та за липень-грудень 2008 р. після проведення тендеру - на суму 972,9 тис. грн.
Оплата поставлених товарів проведена підприємством у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок на підставі накладних (актів наданих послуг), в яких зазначається кількість товарів, ціна за одиницю та загальна вартість.
За 2008 р. підприємством закуплено у ТОВ «Аульська хлоропереливна станція» 106,43 тонн рідкого хлору на загальну суму 452,7 тис. грн., в тому числі вартість послуг з перевезення 130,9 тис. грн.
Оплата поставлених товарів проведена підприємством у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок на підставі накладних (актів наданих послуг), в яких зазначається кількість товарів, ціна за одиницю, вартість послуг з перевезення та загальна вартість.
За 2008 р. підприємством без проведення тендерних процедур закуплено 1624,99 куб. м щебеню у ТОВ «Боянівка» та ВАТ «ШБУ-60»на загальну суму 222,9 тис. грн.
Оплата поставлених товарів проведена підприємством у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на розрахунковий рахунок на підставі накладних (актів наданих послуг), в яких зазначається кількість товару, ціна за одиницю та загальна вартість.
Таким чином, перевіркою окремих питань дотримання вимог законодавства у сфері державних закупівель у КП «Чернівціводоканал», за 2008-2010 р.р. та завершений період 2011 р. встановлено придбання у 2008 р. без проведення тендерних процедур паливно-мастильних матеріалів, хлору та щебеню на загальну суму 1571,1 тис. грн. що є порушенням п.4 ст.2 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» та п.5 Тимчасового положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2008 №274.
При цьому, підприємству нанесено збитків на загальну суму 260,9 тис. грн. внаслідок придбання товарів без проведення процедур закупівель за цінами, вищими за середньо ринкові, що є порушенням п.4 ст.2 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» та п.5 Тимчасового положення №274 та нанесення збитків Підприємству внаслідок придбання паливно-мастильних матеріалів за цінами, які перевищують вказані в тендерній пропозиції, на суму 13,6 тис. грн. що є порушенням п.84 Тимчасового Положення №274. Тому до відшкодування залишилась загальна сума 274500,00 грн.
Не погоджуючись із висновками ревізії, відповідач подав заперечення позивачу.
Розглянувши заперечення, позивач 29.07.2011 р. надав висновки на заперечення до акту ревізії від 25.06.2011 р. № 24-06/170, якими заперечення не прийняв.
На підставі висновків акту, 03.08.2011 р. КРУ в Чернівецькій області надіслало відповідачу лист за № 24-06-14-17/5047 «Про усунення виявлених ревізією недоліків і порушень» з наступними вимогами, в т.ч.:
- забезпечити відшкодування підрядними організаціями - виконавцями ремонтно-будівельних робіт зайвих виплат, шляхом повернення коштів до бюджету, підтвердження витрат або виконання відповідного обсягу робіт на загальну суму 218284,12 грн.;
- стягнути з винних осіб нестачу паливо-мастильних матеріалів на загальну суму 12381,91 грн., в Порядку та розмірах встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 №116 (із змінами) (далі - Порядок №116). Із суми, стягнутих відповідно до Порядку №116 здійснити відшкодування збитків, завданих підприємству з урахуванням фактичних витрат підприємства на відновлення пошкоджених або придбання нових матеріальних цінностей. Залишок коштів перерахувати до державного бюджету (код доходів 21080500);
- забезпечити повернення зайво оплачених коштів за придбані паливно-мастильні матеріали та щебінь на загальну суму 274,5 тис.грн.
Письмову інформацію про вжиті заходи та виконання цих вимог відповідач мав подати до КРУ в Чернівецькій області разом з копіями відповідно завірених розпорядчих, первинних бухгалтерських та інших документів до 15.09.2011 р.
Оскільки, відповідач не виконав вимоги Контрольно-ревізійного управління в Чернівецькій області, позивач, як правонаступник КРУ, звернувся до суду про зобов'язання виконати вимоги КРУ в області від 03.08.2011 р. № 24-06-14-17/5047.
Згідно ст. 15 Закону України № 2939-XII службові особи державної контрольно-ревізійної служби є представниками органів державної виконавчої влади. Законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.
За наведених обставин, колегія суддів погоджується із висновком суду І інстанції, що в результаті невиконання відповідачем вимог позивача в добровільному порядку, наявні усі підстави зобов'язати відповідача виконати вимоги КРУ в області від 14.03.2011 р. № 24-04-10-14/1644.
Отже, доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, тобто прийнята постанова відповідає матеріалам справи та вимогам закону і підстав для її скасування не вбачається.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасоване правильне по суті рішення суду з одних лише формальних підстав.
На підставі наведеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, щодо задоволення заявлених вимог у спосіб та межах визначених законом.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу комунального підприємства "Чернівціводоканал", - залишити без задоволення, а постанову Чернівецького окружного адміністративного суду від 23 березня 2012 року, - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Головуючий Ватаманюк Р.В.
Судді Смілянець Е. С.
Сторчак В. Ю.