Ухвала суду № 27393306, 17.03.2011, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.03.2011
Номер справи
2а-6987/10/0670
Номер документу
27393306
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(0412) 48-16-02

УХВАЛА

іменем України

"17" березня 2011 р. Справа № 2а-6987/10/0670

номер рядка статистичного звіту 8.2.8

Колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Кузьменко Л.В.

суддів: Зарудяної Л.О.

Пасічник С.С.,

при секретарі Жарській І.В. ,

за участю представників сторін: від позивача - Костинюк Я.Я., Очич Ю.І.

від відповідача - Литвинчук Н.П., Добровольська В.В., Гаврилова Н.М., Башинська Т.Г.,

розглянувши апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Головинський кар"єр "Граніт" на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "18" жовтня 2010 р. у справі № 2а-6987/10/0670 за позовом Закритого акціонерного товариства "Головинський кар"єр "Граніт" до Володарсько-Волинської міжрайонна державної податкової інспекції Житомирської області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

В серпні 2010 року ЗАТ "Головинський кар"єр "Граніт" звернулось до суду з позовом до Володарсько-Волинської міжрайонної державної податкової інспекції Житомирської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, прийнятого відповідачем 13.04.2010 року за №0004381701/0 за наслідками планової виїзної документальної перевірки з питань дотримання позивачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 року по 31.12.2009 року. Вказаним податковим повідомленням-рішенням до ЗАТ "Головинський кар"єр "Граніт" застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1243638 грн. за неперерахування до бюджету утриманого податку з доходів фізичних осіб. Позивач посилався на суперечності в Законі "Про податок з доходів фізичних осіб" щодо строків сплати (перерахування) суми утриманого податку, вважав, що має місце конфлікт інтересів і, відповідно до п.4.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", рішення повинно бути прийнято на користь платника податків. Зазначав також, що податковий орган у рахунок заборгованості зі сплати податку з доходів фізичних осіб не зарахував суму податку на додану вартість, яка підлягає відшкодуванню з бюджету на користь товариства. Позивач також вважає, що не є платником податку з доходів фізичних осіб, виступає як податковий агент, а тому штрафні санкції на підставі п.п.17.1.9 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" до позивача застосовано неправомірно.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 18.10.2010 року в задоволення позову відмовлено.

Позивач подав апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції, просить постанову скасувати з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд першої інстанції не дав належну оцінку тій обставині, що борг держави перед товариством з відшкодування ПДВ становить 1960235 грн., що значно перевищує визначену податковим органом суму боргу з податку з доходів фізичних осіб, при цьому податковий орган ухиляється від проведення взаємозаліку. Також вважає, що суд першої інстанції залишив без вирішення доводи позивача щодо наявності конфлікту інтересів, оскільки в законі мають місце суперечності щодо строків сплати (перерахування) суми утриманого податку з доходів фізичних осіб. Порушення судом норм матеріального права, на думку позивача, полягає у тому, що суд прийшов до помилкового висновку щодо того, що до податкового агента можуть бути застосовані штрафні санкції, передбачені п.п.17.1.9 Закону України "Про порядок погашення зобов"язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Заслухавши представників сторін, доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Володарсько-Волинською МДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 13.04.2010 року №0004381701/0, яким позивачу за порушення пп. 8.1.1 пп. 8.1.2, пп. 8.1.4 п. 8.1 ст. 8, пп. 16.3.2, пп. 16.3.5 п. 16.3 ст.16, а) п.19.2 ст.19, пп. 20.3.1, пп. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", згідно з пп. 17.1.9 п. 17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено суму податкового зобов'язання з податоку з доходів фізичних осіб в сумі 1243698 грн., в т.ч. за основним платежем 60грн. та штрафні (фінансові) санкції - 1243638,00грн.

Спірне повідомлення-рішення прийняте на підставі акту планової виїзної документальної перевірки з питань дотримання позивачем вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2008 року по 31.12.2009 року №4/23-107/31603505 від 02.04.2010 року, яким встановлено, що в порушення положень пп. 8.1.1 пп. 8.1.2, пп. 8.1.4 п. 8.1 ст. 8, пп. 16.3.2, пп. 16.3.5 п. 16.3 ст.16, а) п.19.2 ст.19, пп. 20.3.1, пп. 20.3.2 п. 20.3 ст. 20 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" ЗАТ "Головинський кар'єр "Граніт" не перераховувало до бюджету податок з доходів фізичних осіб в сумі 621759грн.

За наслідками перевірки до ЗАТ "Головинський кар'єр "Граніт" на підставі пп. 17.1.9 п. 17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" застосовано штраф у подвійному розмірі від суми заборгованості по податку з доходів фізичних осіб, а саме в розмірі - 1243638грн.

Відмовляючи в задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до пп."а" п.17.2 ст.17 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів з джерелом їх походження з України є податковий агент, який відповідно до пп. "а" п.19.2 ст.19 вказаного Закону зобов"язаний своєчасно та повністю утримувати, (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

Колегія суддів вважає за можливе погодитись з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до п.1.15. Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.

Підпунктом 8.1.1. пункту 8.1 ст.8 вказаного Закону передбачено, що податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.

В ході проведення перевірки податковим органом встановлено, що ЗАТ "Головинський кар"єр "Граніт" за період з 01.10.2008 року по 31.12.2009 року виплачено заробітної плати на суму 4700534,95 грн., в тому числі грошовими коштами через касу підприємства - 4671855,40 грн., шляхом перерахування на банківські картки - 27198,67 грн. та в рахунок оплати праці за заявами працівників - 1480,88 грн. За вказаний період позивачем утримано 881637,92 грн. податку з доходів фізичних осіб, але до бюджету перераховано лише 23345,27 грн. Станом на 31.12.2009 року КТ сальдо по рахунку 6411 "Розрахунки по податку з доходів фізичних осіб" становить 648292,65 грн., у тому числі заборгованість по податку з доходів фізичних осіб, щодо якої настав термін сплати становить 621759 грн.

Відповідно до підпункту 8.1.2. пункту 8.1 ст.8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Відповідно до пункту 19.2 статті 19 зазначеного Закону особи, які відповідно до цього Закону мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок.

Відповідно до пункту 20.2 статті 20 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", до переліку осіб, які несуть фінансову відповідальність за порушення норм цього Закону, зокрема при порушенні правил нарахування, утримання та сплати до бюджету податку з доходів платника податку, віднесено податкових агентів.

При цьому пп.20.2, 20.3 ст.20 даного Закону передбачено, що у разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента. При цьому, платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу.

Згідно з підпунктами 16.1.2. і 16.1.3. пункту 16.1. статті 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" нарахування пені при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону. Нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку.

Відповідно до підпункту 16.4.1. пункту 16.4. статті 16 зазначеного Закону пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

З матеріалів справи вбачається, що станом на 31.12.2009 року заборгованість зі сплати до бюджету податків з доходів фізичних осіб становить 621759 грн.

Нормативним документом, що регулює питання визначення розміру штрафної санкції з податку з доходів фізичних осіб на момент виникнення спірних правовідносин, є Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" зокрема п.п.17.1.9 п.17.1 ст.17 цього Закону, відповідно до якого, у разі коли платник податків здійснює продаж (відчуження) товарів (продукції) або здійснює грошові виплати без попереднього нарахування та сплати податку, збору (обов'язкового платежу), якщо відповідно до законодавства таке нарахування та сплата є обов'язковою передумовою такого продажу (відчуження) або виплати, такий платник податків сплачує штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з такого податку, збору (обов'язкового платежу).

Крім того, з метою забезпечення однозначного розуміння окремих норм статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", встановлення єдиної методики накладення штрафних санкцій (штрафів) на фізичних осіб та платників податків, на яких згідно з законодавством покладено обов'язок нараховувати, утримувати та перераховувати до бюджету прибутковий податок з громадян, за порушення податкового законодавства, забезпечення прав платників податків та роботи податкових органів наказом Державної податкової адміністрації України від 05 липня 2002 року №310 затверджено Податкове роз'яснення щодо застосування підпунктів 17.1.3 та 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

Відповідно до пункту 2 зазначеного Роз'яснення до підприємств, установ, організацій усіх форм власності, а також на фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб з числа роботодавців (далі - платники податків), на яких згідно із законами з питань оподаткування покладено обов'язок формувати (створювати) бюджетний фонд, а також нараховувати, утримувати та перераховувати до бюджету прибутковий податок з громадян, дія підпункту 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Закону застосовується в усіх випадках не нарахування (неповного нарахування) платниками податків сум прибуткового податку з нарахованих або виплачених фізичним особам доходів (як в грошовій, так і в натуральній формі).

Що стосується посилань позивача на ухилення податкового органу від проведення взаємозаліку суми ПДВ, що підлягає відшкодуванню, та суми нарахованої заборгованості з податку з доходів фізичних осіб, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

20 лютого 2009 р. спільним наказом ДПА України, Мінфіну України та Держказначейства України № 78/238/65 (далі за текстом - спільний наказ) затверджено Порядок зарахування сум податку на додану вартість, що підлягають бюджетному (експортному) відшкодуванню платнику, якому відповідно до закону реструктуровано податковий борг з податків, зборів (обов'язкових платежів), що зараховуються до Державного бюджету України, та/або надано відстрочку чи розстрочку зі сплати таких податків, зборів (обов'язкових платежів), у рахунок погашення таких реструктурованих та/або відстрочених (розстрочених) сум (за текстом - Порядок № 78/238/65).

27 квітня 2009 р. Міністерством юстиції України спільному наказу присвоєно реєстраційний № 380/16396 і внесено його до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів.

Спільний наказ розроблено відповідно до абзацу десятого п. 13 «Перехідні положення» розділу другого Закону України від 25.03.2005 р. № 2505-IV «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік» та деяких інших законодавчих актів України», яким передбачено, що суми ПДВ, які підлягають бюджетному (експортному) відшкодуванню платнику, якому відповідно до закону реструктуровано податковий борг з цього податку та інших податків, зборів (обов'язкових платежів), що зараховуються до Державного бюджету України, та/або надано відстрочку або розстрочку зі сплати таких податків, зборів (обов'язкових платежів), зараховуються у рахунок погашення таких реструктурованих та/або відстрочених (розстрочених) сум незалежно від граничної дати їх погашення (сплати), а у залишковій сумі (за її наявності) - на поточний рахунок такого платника податку.

Тобто метою видання такого підзаконного акта є запровадження механізму реалізації законодавчої норми, якою передбачається: надання платнику ПДВ альтернативної можливості погашення відстрочених, розстрочених податкових зобов'язань з податків, зборів (обов'язкових платежів) або реструктурованих сум податкового боргу шляхом зарахування належних їм до відшкодування з бюджету сум ПДВ; отримання платником ПДВ можливості збереження власних грошових коштів, що знаходяться на поточних рахунках, відкритих в банках, а у разі їх фактичної відсутності - необхідності вивільнення або вишукування вільних ресурсів для спрямування їх на сплату суми чергової частки відстрочених, розстрочених або реструктурованих платежів; а також гарантованість та стабільність бюджетних надходжень за рахунок сплати сум відстрочених, розстрочених або реструктурованих платежів.

Отже, Порядок № 78/238/65 не змінює правовідносин у сфері відшкодування ПДВ та з питань відстрочення, розстрочення і реструктуризації податкових платежів, а лише регламентує механізм зарахування сум ПДВ, які бюджет винен платнику податку, в рахунок сплати чергової частки розстрочених, відстрочених або реструктурованих сум платежів, які платник податку повинен повернути до бюджету.

Доказів щодо того, що позивачу надано відстрочення, розстрочення податкових платежів чи реструктуризовано податкові борги, останнім суду не надано.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що Володарсько-Волинська МДПІ правомірно застосувала до ЗАТ "Головинський кар"єр "Граніт" штрафну санкцію в подвійному розмірі від суми зобов"язання з податку з доходів фізичних осіб.

Згідно з п.1 ч.1 ст.198, ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст.160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу закритого акціонерного товариства "Головинський кар"єр "Граніт" залишити без задоволення.

Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2010 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Л.В. Кузьменко

судді: Л.О. Зарудяна

С.С. Пасічник

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Закрите акціонерне товариство "Головинський кар"єр "Граніт" вул. Адміністративна,8,смт.Головине,Черняхівський район, Житомирська область,12325

3- відповідачу Володарсько-Волинська міжрайонна податкова інспекція Житомирської області вул. Володарського, 4,смт.Володарськ-Волинський,Володарсько - Волинський район, Житомирська облас,12100