ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
09 листопада 2012 року письмове провадження № 2а-10021/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. розглянувши адміністративну справу
за позовом
Заступника прокурора Голосіївського району міста Києва в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва
до
Публічного акціонерного товариства "Мостобуд"
про
стягнення заборгованості
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача з урахуванням уточнених позовних вимог просив стягнути з ПАТ “Мостобуд” на користь управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період лютий - березень 2012 року в розмірі 675 515,10 грн. та заборгованість зі сплати штрафної санкції та пені за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період липень 2011 року - березень 2012 року в розмірі 295 022,74 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідачем не сплачено суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у строки, встановлені ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
Відповідач позовні вимоги визнав, подав клопотання про відкладення розгляду справи.
З огляду на це та зважаючи на вимоги ч.6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив перейти до розгляду справи у письмовому провадженні.
За результатами розгляду документів і матеріалів поданих сторонами, пояснень їхніх представників, Окружний адміністративний суд м. Києва, встановив:
ПАТ “Мостобуд” відповідно до ст. 5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»№2464-VI від 08.07.2010 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва.
Згідно довідок УПФУ в Голосіївському районі м. Києва, станом на 18.10.2012р. недоїмка зі сплати єдиного внеску Мостобудівельним загоном № 2 ПАТ “Мостобуд” за становить 670935,71 грн., а борг по фінансових санкціях по єдиному внеску становить 139 781,85 грн., які виникли в зв'язку з несплатою відповідачем внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період лютий - березень 2012 року в та заборгованість зі сплати штрафної санкції та пені за період липень 2011 року - березень 2012 р., що підлягає сплаті.
Порядок справляння та використання єдиного внеску, передбачений Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”.
Згідно ст. 2 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається виключно цим Законом та прийнятими відповідно до нього нормативно-правовими актами. Єдиний внесок не входить до системи оподаткування. Податкове законодавство не регулює порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску.
Статтею 4 даного Закону встановлено перелік осіб, що є платниками єдиного внеску.
Статтею 5 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” передбачено, що облік осіб, зазначених у частині першій статті 4 цього Закону, ведеться в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. Взяття на облік осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється Пенсійним фондом шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників.
Отже, відповідач є страхувальником у розумінні Закону.
Частиною 2 ст. 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством.
Згідно ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок нараховується, зокрема, роботодавцями на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Розмір єдиного внеску для кожної категорії платників та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування визначені статтею 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме: єдиний внесок встановлюється у відсотках до визначеної ст. 7 вказаного Закону бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності. Розподіляються ж суми єдиного внеску за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування пропорційно до сум єдиного внеску (у відсотках).
Відповідно до ч. 8. ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Базовим звітним періодом є календарний місяць, а для платників, зазначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - календарний рік.
Згідно ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», обчислення єдиного внеску територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до територіальних органів Пенсійного фонду, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску за минулі періоди здійснюється виходячи з розміру єдиного внеску, що діяв на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (ч. 3-4 ст. 9).
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч. 11 ст. 9).
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу) (ч. 12 ст. 9).
Статтею 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Територіальний орган Пенсійного фонду надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. У випадках, зазначених в абзаці шостому цієї частини, територіальний орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Суми штрафів та нарахованої пені, застосованих за порушення порядку та строків нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску, стягуються в такому самому порядку, що і суми недоїмки із сплати єдиного внеску.
За рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.
Згідно ч. 16 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Згідно даних розрахунку сум страхових внесків Мостобудівельного загону №2 ПАТ «Мостобуд»за лютий - березень 2012 року та карток особового рахунку страхувальник Мостобудівельного загону №2 ПАТ«Мостобуд»має заборгованість перед Пенсійним фондом України, у розмірі 1507274,89 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За несвоєчасну сплату єдиного внеску на відповідача було накладено штрафні санкції у розмірі 279 108,34 грн. та нараховано пеню у розмірі 129 787,00 грн. згідно з Рішенням № 553 від 29.03.2012 р.
Оскільки сума єдиного внеску у строки, встановлені ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідачем самостійно повністю сплачена не була, йому позивач надіслав вимогу про сплату заборгованості № Ю-0013 від 01.06.2012 р. на загальну суму 1507274,89 грн., у т.ч. недоїмка зі сплати єдиного внеску 1058592,32 грн., штраф 303985,27 грн, пеня 144697,30 грн., яка була отримана повноважним представником Відповідача 12.06.2012 року та не оскаржувалася.
В ході судового розгляду справи управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва листом від 22.10.2012р. №13533/07 повідомили суд про те, що ПАТ “Мостобуд” частково погашено дану заборгованість, та надано довідки згідно яких, станом на 18.10.2012р. недоїмка зі сплати єдиного внеску Мостобудівельним загоном № 2 ПАТ “Мостобуд” за вимогою № Ю-0013 від 01.06.2012 р., становить 670935,71 грн., а борг по фінансових санкціях по єдиному внеску становить 139 781,85 грн.
Проте, ні позивачем ні прокурором позовних вимог змінено не було, у зв'язку з чим вимоги про стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску у розмірі 4 579,39 грн. та фінансових санкцій у розмірі 155 240,89 грн. задоволенню не підлягають.
Статтями 121 Конституції України, ст.ст. 35, 36-1 Закону України «Про прокуратуру», захист і представництво інтересів держави покладено на органи прокуратури.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про прокуратуру», при виявленні порушень закону прокурор або його заступник у межах своєї компетенції мають право, крім інших заходів прокурорського реагування, звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Згідно п. 2 ст. 60 КАС України, прокурор здійснює в суді представництво інтересів громадянина та держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами, і може здійснювати представництво на будь якій стадії адміністративного процесу.
Позивач, як суб’єкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати єдиного внеску, проте просив стягнути ці кошти на користь Управління Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м. Києва.
Однак, єдиним органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов’язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом є Пенсійний фонд України.
Таким чином, будь-які стягнення єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування повинні проводитися на користь Пенсійного фонду України.
Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог частково, оскільки в матеріалах справи наявні докази про часткову сплату даної заборгованості перед Управлінням Пенсійного фонду України в Голосіївському районі м.Києва, проте не надано прокуратурою Голосіївського району м.Києва, якою заявлено позовні вимоги до стягнення заборгованості з відповідача, заяви про уточнення позовних вимог з врахування часткового погашення боргу.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ :
1. Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Мостобуд” (01033, м. Київ, вул. Паньківська, 5; код ЄДРПОУ 01386326) на користь Пенсійного фонду України суму заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період лютий - березень 2012 року в розмірі 670 935,71 грн. та заборгованість зі сплати штрафної санкції та пені за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період липень 2011 року - березень 2012 року в розмірі 139 781,85 грн.
3. В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Р.О. Арсірій