Ухвала суду № 27357216, 23.10.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2012
Номер справи
2а/2370/5475/2011
Номер документу
27357216
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а/2370/5475/2011 Головуючий у 1-й інстанції: Гаврилюк В.О.

Суддя-доповідач: Борисюк Л.П.

У Х В А Л А

Іменем України

"23" жовтня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді суддів при секретаріБорисюк Л.П., Петрика І.Й., Собківа Я.М. Варченко І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 4 жовтня 2011 року у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області до Головного управління юстиції у Черкаській області про визнання неправомірними дій та стягнення коштів, -

ВСТАНОВИВ:

В липні 2011 року УПСЗН Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління юстиції у Черкаській області та з урахуванням уточнених позовних вимог просило визнати протиправними дії щодо:

1) вчинення відповідних процесуальних дій (а саме: затвердження розпорядження та підписання платіжних документів), що призвело до примусового стягнення коштів, здійсненого з порушенням законодавства;

2) невжиття заходів посадовими особами Головного управління юстиції у Черкаській області для перевірки законності списання коштів підпорядкованим підрозділом та їх повернення на рахунок управління згідно направленого листа за підписом першого заступника голови райдержадміністрації;

3) не взяття до уваги Головним управлінням юстиції у Черкаській області того, що причини невиконання судових рішень є поважними у зв'язку з тим, що відсутні відповідні урядові рішення, нормативно-правові акти, які стосуються соціальних гарантій, необхідних для даних виплат, а також неналежне фінансове забезпечення управління;

4) видання незаконного акта про вчинення процесуальних дій щодо арешту реєстраційних рахунків управління, відкритих у відділенні державного казначейства в Тальнівському районі, що спричинило затримку компенсаційних виплат громадянам району майже на два місяці, чим порушено їхні права;

5) списання коштів з рахунку управління № 35210035000933 (КПКВ 2501250) в сумі 7942 грн. 19 коп., що не відповідає паспорту бюджетної програми і є нецільовим використанням коштів згідно статті 119 Бюджетного кодексу України;

6) списання заборгованих коштів згідно рішень судів за 2004, 2005, 2007 роки, що не передбачено кошторисом управління на 2011 рік, що є порушенням правил розрахунків, які спричиняють небезпеку заподіяння шкоди правам та інтересам одержувачів соціальних допомог та загострення соціальної напруги в районі;

- стягнути з Головного управління юстиції у Черкаській області на користь управління праці та соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області зайво списані кошти в сумі 7942 грн. 19 коп. (500 грн. 27 коп. витрат на проведення виконавчих дій та виконавчого збору, 5225 грн. 17 коп. по переплаті пенсій, 2164 грн. 50 коп. щорічної допомоги на оздоровлення ОСОБА_2) як такі, безспірне списання яких відбулося з порушенням вимог норм чинного законодавства та повернути їх на рахунок управління № 35210035000933 (КПКВ 2501250) «Компенсація за шкоду заподіяну здоров'ю та допомоги на оздоровлення у разі звільнення з роботи громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 4 жовтня 2011 року у задоволенні позову відмовлено.

Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.

Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні -не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.

Згідно ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 27 грудня 2010 року державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції у Черкаській області винесено постанову про відкриття виконавчого провадження згідно виконавчого листа № 2-а-18, виданого 14 грудня 2010 року Тальнівським районним судом Черкаської області про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_5 за 2004, 2005 роки недоплаченої суми щорічної допомоги на оздоровлення в сумі 2 164 грн. 50 коп.

09.03.2011 надійшла заява від ОСОБА_5, де стягувач просить примусово стягнути кошти з р/р НОМЕР_1, МФО 854018, КПК 2501360, ГУДКУ в Черкаській області, що належить управлінню праці та соціального захисту Тальнівської районної державної адміністрації.

16.03.2011 на підставі заяви стягувача, державним виконавцем надано розпорядження про списання коштів з рахунку боржника платіжною вимогою.

13.05.2011 платіжним дорученням № 229 кошти в сумі 2 164 грн. 50 коп. перераховані на користь ОСОБА_5

25.05.2011 державним виконавцем винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п. 8 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження». Копія постанови про закінчення виконавчого провадження в той же день направлена сторонам.

01.02.2011 на виконання до підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області надійшов виконавчий лист Господарського суду Черкаської області № 03/3082а від 30.07.2007 про стягнення 5 225 грн. 17 коп. переплати пенсій з управління праці та соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації на користь УПФУ в Тальнівському районі Черкаської області.

01.02.2011 виконувач обов'язків начальника підрозділу відповідно до вимог ст. ст. 17, 19, 25 Закону України «Про виконавче провадження»виніс постанову про відкриття виконавчого провадження, копії якої надіслано боржнику для виконання, стягувачу та суду до відома.

04.02.2011 надісланий запит до державної податкової інспекції у Тальнівському районі Черкаської області, щодо надання відповіді відносно відкритих розрахункових рахунків, які належать боржнику управлінню праці та соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації.

15.02.2011 до підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Черкаській області надійшла відповідь від державної податкової інспекції у Тальнівському районі Черкаської області з інформацією, щодо наявних розрахункових рахунків боржника.

18.02.2011 до управління праці та соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації надіслана вимога, якою зобов'язано у термін до 28.02.2011 виконати рішення суду, та з попередженням, що в разі невиконання рішення суду у зазначений термін, будуть арештовані розрахункові рахунки боржника.

28.02.2011 надійшов лист від управління праці та соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації, в якому зазначено, що згідно п. 3.3.1 Інструкції щодо застосування класифікації кредитування бюджету, затвердженої наказом Міністерства Фінансів України, Державного казначейства України від 25.11.2008 № 495, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.01.2009 № 80/16096 стягнення коштів по переплаті пенсії здійснюється по коду економічної класифікації 1341 «Виплата пенсій і допомоги». Однак, управління по даному коду проводить виплати компенсацій щодо ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а саме:

- КПКВК 2501250, Компенсація за шкоду заподіяну здоров'ю та допомоги на оздоровлення у разі звільнення з роботи громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

- КПКВК 2501210, Виплата компенсацій сім'ям з дітьми, безплатне харчування дітей;

- КПКВК 2501230, Щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, жодна із виплат, яка проводиться управлінням, не відповідає економічній сутності заборгованості та підстави для безспірного списання коштів відсутні.

12.03.2011 винесена постанова про накладення штрафу на боржника, за невиконання рішення суду, в розмірі 680 грн. Цього ж дня надіслано вимогу до Управління Державного казначейства у Тальнівському районі Черкаської області, якою зобов'язано до 28.03.2011 вказати розрахунковий рахунок управління праці та соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації з якого може проводитись списання коштів за рішенням суду.

12.03.2011 до управління праці та соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації надіслана вимога, де зобов'язано боржника у термін до 28.03.2011 виконати рішення суду та з попередженням, що в разі невиконання рішення суду у зазначений термін, будуть арештовані розрахункові рахунки боржника.

28.03.2011 Управлінням Державного казначейства у Тальнівському районі Черкаської області надано перелік рахунків, які відкриті управлінню праці та соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації станом на 23.03.2011.

06.04.2011 з управління праці та соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації надійшла відповідь, у якій зазначено, що жоден із вказаних у листі номерів рахунків управління не відповідає економічній сутності заборгованості.

14.04.2011 винесена постанова про арешт коштів боржника на р/р 35217027000933 (Виплата компенсацій сім'ям з дітьми, безплатне харчування дітей), 35219036000933 (Щомісячна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), 35210035000933 (компенсація за шкоду заподіяну здоров'ю та допомоги на оздоровлення у разі звільнення з роботи громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи), МФО 854018, код ЄДРПОУ 03195783, яка направлена до Управління Державного казначейства у Тальнівському районі Черкаської області. 18.04.2011 винесена постанова про стягнення з боржника виконавчого збору в сумі 522 грн. 52 коп., та постанова про стягнення з боржника витрат на проведення виконавчих дій в сумі 30 грн. 20.04.2011 надійшло повідомлення від Управління Державного казначейства у Тальнівському районі Черкаської області про прийняття до виконання постанови про арешт коштів боржника.

26.04.2011 надано розпорядження про списання коштів з рахунків боржника платіжною вимогою.

13.05.2011 платіжним дорученням № 225 кошти в сумі 5 225 грн. 17 коп., стягнуті з управління праці та соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації перераховані на користь стягувача - УПФУ в Тальнівському районі Черкаської області, платіжним дорученням № 226 кошти в сумі 522 грн. 52 коп. перераховані в рахунок погашення виконавчого збору, платіжним дорученням № 227 кошти в сумі 30 грн. перераховані на витрати на проведення виконавчих дій. Кошти на загальну суму 5 777 грн. 69 коп. стягнуто з р/р 35210035000933 (компенсація за шкоду заподіяну здоров'ю та допомоги на оздоровлення у разі звільнення з роботи громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи).

16.05.2011 виконувачем обов'язків начальника підрозділу винесено постанову про закінчення виконавчого провадження на підставі п. 8 ст. 49 Закону України «Про виконавче провадження», та звільнено з-під арешту кошти, що належать управлінню праці та соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації. Копія постанови про закінчення виконавчого провадження в той же день направлена сторонам до відому та Управлінню Державного казначейства у Тальнівському районі Черкаської області для виконання в частині зняття арешту з коштів боржника.

13.09.2011 виконуючим обов'язків начальника підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби було здійснено перевірку вищезазначених виконавчих проваджень, за результатами якої дії державних виконавців визнані правомірними та такими, що відповідають вимогам Закону України «Про виконавче провадження».

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до Закону України «Про державну виконавчу службу», примусове виконання рішень здійснюють державні виконавці, які у відповідності до Закону України «Про виконавче провадження», зобов'язані вживати заходів примусового виконання та своєчасно вчиняти виконавчі дії.

При здійсненні виконавчих дій, державний виконавець насамперед керується Законом України «Про виконавче провадження», Інструкцією про проведення виконавчих дій затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 15.12.1999 № 74/5, постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ.

Згідно Порядку виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 липня 2008 року № 609, рішення про стягнення коштів, які належать до загальнодержавних видатків державного бюджету, подаються юридичними чи фізичними особами або їх представниками для виконання органам державної виконавчої служби та приймаються до виконання в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження»і здійснюються державним виконавцем.

Виконання рішень про стягнення коштів з рахунків боржника, відкритих в органах Казначейства, здійснює державний виконавець у порядку та на підставі виконавчих документів.

Державний виконавець виносить протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає, зокрема, про необхідність самостійного виконання боржником рішення про стягнення коштів з його рахунків і подання відповідних підтверджуючих документів або подання боржником повідомлення про коди програмної класифікації видатків та кредитування державного бюджету (коди тимчасової класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів) і економічної класифікації видатків бюджету, за якими здійснюватиметься безспірне списання коштів з його рахунків, чи реквізитів, рахунків, на яких наявні кошти для безспірного списання.

У разі коли до органу державної виконавчої служби надійшло кілька виконавчих документів щодо одного і того самого боржника, вони не об'єднуються у зведене виконавче провадження.

Боржник для виконання рішення про стягнення коштів з його рахунків отримує належним чином завірені державним виконавцем копії матеріалів виконавчого провадження, які подаються до виконання відповідно до порядку казначейського обслуговування державного або місцевих бюджетів за видатками.

На підставі зазначеного повідомлення боржника державний виконавець подає органові Казначейства платіжні вимоги для стягнення коштів з рахунків боржника згідно з пунктом 33 цього Порядку.

Після повного виконання рішення про стягнення коштів з рахунків боржника оригінал виконавчого документа або його копія з відміткою про виконання повертається органом Казначейства протягом трьох робочих днів державному виконавцеві.

Боржник може до накладення арешту на його рахунки перерахувати кошти за рішенням про стягнення коштів з таких рахунків, у тому числі за постановами державного виконавця, на рахунок органу державної виконавчої служби, відкритий у відповідному органі Казначейства для обліку депозитних сум.

Примусове виконання рішень про стягнення коштів з рахунків боржника здійснюється після закінчення строку, передбаченого для самостійного виконання таких рішень, у разі не подання боржником повідомлення, зазначеного у пункті 25 цього Порядку, або подання повідомлення, що містить недостовірну інформацію, або недостатнього обсягу коштів на рахунках боржника.

У разі встановлення факту наявності у боржника необхідних для виконання рішення про стягнення коштів з його рахунків бюджетних асигнувань або фактичних власних надходжень державний виконавець подає органові Казначейства платіжні вимоги згідно з пунктом 33 цього Порядку.

В ході виконання виконавчих документів про стягнення коштів з рахунків на яких обліковуються кошти державного та місцевих бюджетів, державний виконавець направляє до органу Державного казначейства виконавчий документ та оформлені у двох примірниках платіжні вимоги на підставі яких орган Державного казначейства здійснює безспірне списання коштів, які належать до загальнодержавних видатків державного бюджету, в межах бюджетних призначень, установлених законом про державний бюджет за відповідною програмою загальнодержавних видатків.

Безспірне списання коштів здійснюється органами Державного казначейства виключно з рахунка, відкритого в органі Державного казначейства та зазначеного у платіжній вимозі за кодами економічної класифікації видатків бюджету, які визначаються виходячи з економічної сутності заборгованості. У разі коли у виконавчому документі або платіжній вимозі чи постанові державного виконавця код економічної класифікації видатків бюджету не зазначено, орган Державного казначейства надсилає запит до боржника щодо визначення коду, за яким здійснюватиметься безспірне списання коштів.

В даному випадку, органами Державного казначейства було здійснено безспірне списання коштів на підставі платіжних вимог державного виконавця. В разі невідповідності стягнутої суми з рахунків, органи державного казначейства повинні були б повернути виставлені платіжні вимоги із зазначенням підстав для їх проведення.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивачем не доведено порушення Головним управлінням юстиції у Черкаській області вимог чинного законодавства при здійсненні виконавчих проваджень щодо стягнення з управління праці та соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області на користь ОСОБА_5 недоплаченої суми щорічної допомоги на оздоровлення в сумі 2 164 грн. 50 коп. за 2004, 2005 роки та на користь УПФУ в Тальнівському районі Черкаської області 5 225 грн. 17 коп. переплати пенсій, а відтак, позовні вимоги до задоволення не підлягають.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 4 жовтня 2011 року -залишити без задоволення.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 4 жовтня 2011 року -залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Борисюк Л.П.

Судді: Петрик І.Й.

Собків Я.М.