Ухвала суду № 27356787, 23.10.2012, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2012
Номер справи
2а-11977/11/2670
Номер документу
27356787
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 2а-11977/11/2670 Головуючий у 1-й інстанції: Амельохін В.В.

Суддя-доповідач: Борисюк Л.П.

У Х В А Л А

Іменем України

"23" жовтня 2012 р. м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді суддів при секретарі за участю: представника позивача представників відповідачаБорисюк Л.П., Петрика І.Й., Собківа Я.М. Варченко І.В. Паца В.О. Туман Н.В., Процая І.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 7 листопада 2011 року у справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним (недійсним) та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.02.2011 № 0000644120 в частині та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.06.2011 № 0002464120, -

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2011 року ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва із позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків в якому просило визнати протиправним (недійсним) та скасувати податкове повідомлення-рішення від 25.02.2011 № 0000644120 в частині та скасування податкового повідомлення-рішення від 06.06.2011 № 0002464120.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 7 листопада 2011 року в задоволені позову відмовлено.

Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно з'ясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, працівниками СДПІ у м. Києві по роботі з великими платниками податків було проведено перевірку ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»за результатами якої, 10.02.2011 складено акт про результати камеральної перевірки податкової декларації з податку на прибуток за 2010 рік.

Перевіркою податкової декларації з податку на прибуток за 2010 рік встановлено заниження податку на прибуток всього в сумі 889 854 983 грн., в т.ч. за 2010 рік в сумі 889 854 983 грн.

На підставі акту перевірки, відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000644120 від 25.02.2011, яким за порушення п. 4.1 ст. 4, пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»позивачу збільшено суму грошового зобов'язання за платежем: податок на прибуток за основним платежем на суму 889 854 983 грн. та штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) на суму 222 463 746 грн.

Вказане податкове повідомлення-рішення позивачем оскаржено в адміністративному порядку, за результатами чого ДПА у м. Києві прийнято рішення про результати розгляду скарги № 4805/10/25-114, яким частково скасовано податкове повідомлення-рішення від 25.02.2011, а саме в частині 11 720 грн. податку на прибуток та 2 930 грн. застосованих штрафних (фінансових) санкцій.

На підставі рішення ДПА у м. Києві про результати розгляду скарги № 4805/10/25-114 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002464120 від 06.06.2011 за платежем: податок на прибуток за основним платежем 889 843 263 грн. та штрафні (фінансові) санкції на суму 222 460 816 грн.

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів виходить з наступного.

Відповідно до пп. 20.1.4 п. 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.

Згідно статті 75 ПК України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.

Порядок проведення камеральної перевірки визначено статтею 76 Податкового кодексу України, згідно з якою камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Відповідно до п. 86.2 статті 86 ПК України, за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації в органі державної податкової служби вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Виходячи з системного аналізу наведених норм, колегія суддів зазначає, що предметом дослідження камеральної перевірки можуть бути лише дані податкових декларацій (розрахунків) платника податків, зокрема правильність відображення у відповідних рядках та стовпцях податкової декларації показників як результатів проведених розрахунків (арифметичних дій) та/або методологія проведення цих розрахунків. При цьому будь-які дослідження документів, які були підставою для таких розрахунків при проведенні камеральної перевірки не проводяться, оскільки це є предметом документальної перевірки. У разі, якщо предметом дослідження мають бути документи по проведеним операціям, то така перевірка не може відноситися до категорії камеральної перевірки.

Податковим законодавством не визначено підстав для проведення камеральних перевірок.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду, що податковим органом при проведенні камеральної перевірки позивача не порушено норм чинного податкового законодавства.

Що стосується правомірності прийнятих контролюючим органом податкових повідомлень-рішень, колегія суддів зважає на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем було проведено планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства НАК «Нафтогаз України»за період з 01.01.2008 по 30.06.2010 за результатами проведення якої складено акт від 08.12.2010 № 639/41-20/20077720.

В ході проведення перевірки, відповідачем встановлено, що в порушення положень пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»позивачем занижено валові доходи задекларовані у рядку 01.1 Декларацій «доходи від продажу товарів (робіт, послуг)» на суму 3 559 373 050 грн. в т.ч. за І квартал 2010 року в сумі 3 559 373 050 грн., за І півріччя 2010 року на суму 3 559 373 050 грн.; в порушення п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»позивачем занижено валові доходи, задекларовані у рядку 01.6 Декларацій «інші доходи, крім визначених у 01.1-01.5»на суму 46 880 грн. в т.ч. за І квартал 2010 року в сумі 23 345 грн., за І півріччя 2010 року в сумі 46 880 грн.

Вказані порушення призвели до завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за І півріччя 2010 року на 3 555 691 952 грн. та не оскаржувалося позивачем в адміністративному та судовому порядку.

Згідно даних Декларації з податку на прибуток за 2010 рік, позивачем задекларовано позитивний об'єкт оподаткування податком на прибуток у розмірі 23 659 854 059 грн. та податок, що підлягає сплаті до бюджету в розмірі 5 914 963 515 грн.

В ході проведення камеральної перевірки встановлено, що позивачем в декларації з податку на прибуток за 2010 рік не відображено порушення, викладені в п. 1 та в п. 4 розділу 3.1.1 акта перевірки від 08.11.2009 № 639/41-20/20077720 «Про результати планової документальної виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства НАК «Нафтогаз України»за період з 01.01.2008 по 30.06.2010 та занижено скориговані валові доходи Декларації з податку на прибуток за 2010 рік на 3 559 419 930 грн., в т.ч. у рядку 01.1 Декларації «доходи від продажу товарів (робіт, послуг)»на суму 3 559 373 050 грн. та у рядку 01.6 Декларацій «інші доходи, крім визначених у 01.1-01.5»на суму 46 880 грн.

Перевіркою встановлено заниження податку на прибуток у сумі 889 854 983 грн. за 2010 рік.

Відповідно до Договору від 11.03.2010 № 06/10-94 ПАТ НАК «Нафтогаз України»передає, а ДК «Газ України»приймає імпортований природний газ для потреб населення, який був відібраний з ПСГ ДК «Укртрансгаз»для НАК «Нафтогаз України»(згідно з актом відбору природного газу від 28.02.2010 № 29 (02) до договору від 22.04.2009 № 119-130) у лютому 2010 року.

Акт прийому-передачі природного газу від 28.02.2010 № 02/10-нгу-імп/н-3, обсяг природного газу складає 144 701,787 тис.куб.м, ціна газу, без ПДВ за 1000 куб.м складає 324,60 грн.. Вартість газу без ПДВ -46 970 200,96 грн., ПДВ 20% - 9 394 040,01 грн., всього на суму -56 364 240,07 грн.

В бухгалтерському обліку дана операція відображена наступним чином:

Дт 90-2-01 «собівартість реалізованого газу»Кт 28-1-01-12 «газ імпортований 2009 року»- 257 656 402,76 грн.

Дт 36-1-08-1-15 «розрахунки за імпортований газ 2009»Кт 70-2-01 «доход від реалізації газу»- 56 364 240,07 грн.

Дт 70-2-01 «доход від реалізації газу»

Кт 64-1-31 «розрахунки по ПДВ»- 9 394 040,01 грн.

Дт 79-1-1 «результат від реалізації газу»

Кт 90-2-01 «собівартість реалізованого газу»- 257 656 402,76 грн.

Дт 59-01-1 «валові доходи»Кт 59-01-1 46 970 200,06 грн.

Дт 70-2-01 «доход від реалізації газу»

Кт 79-1-1 «результат від реалізації газу»- 46 970 200,06 грн.

Відповідно до договору від 11.03.2010 № 06/10-94 ПАТ НАК «Нафтогаз України»передає, а ДК «Газ України»приймає імпортований природний газ для потреб населення, який був відібраний з ПСГ ДК «Укртрансгаз»для НАК «Нафтогаз України»(згідно з актом відбору природного газу від 28.02.2010 № 30 (02) до договору від 22.04.2009 № 119-130) у лютому 2010 року.

Акт прийому-передачі природного газу від 28.02.2010 № 02/10-нгу-імп/н-1, обсяг природного газу складає 1 260 923,576 тис.куб.м, ціна газу, без ПДВ за 1000 куб.м складає 324,60 грн.. Вартість газу без ПДВ -409 295 792,77 грн., ПДВ 20% - 81 859 158,55 грн., всього на суму - 491 154 951,32 грн.

В бухгалтерському обліку дана операція відображена наступним чином:

Дт 90-2-01 «собівартість реалізованого газу»Кт 28-1-01-12 «газ імпортований 2009 року»- 2 245 204 012,18 грн.

Дт 36-1-08-1-15 «розрахунки за імпортований газ 2009»Кт 70-2-01 «доход від реалізації газу»- 491 154 951,32 грн.

Дт 70-2-01 «доход від реалізації газу»

Кт 64-1-31 «розрахунки по ПДВ»- 81 859 158,55 грн.

Дт 79-1-1 «результат від реалізації газу»

Кт 90-2-01 «собівартість реалізованого газу»- 2 245 204 012,18 грн.

Дт 59-01-1 «валові доходи»Кт 59-01-1 -409 295 792,77 грн.

Дт 70-2-01 «доход від реалізації газу»

Кт 79-1-1 «результат від реалізації газу»- 409 295 792,77 грн.

Відповідно до договору від 11.03.2010 № 06/10-94 ПАТ НАК «Нафтогаз України»передає, а ДК «Газ України»приймає імпортований природний газ для потреб населення, який був відібраний з ПСГ ДК «Укртрансгаз»для НАК «Нафтогаз України»(згідно з актом відбору природного газу від 31.03.2010 № 52 (02) до договору від 22.04.2009 № 119-130) у березні 2010 року.

Акт прийому-передачі природного газу від 31.03.2010 № 02/10-нгу-імп/н-1, обсяг природного газу складає 981 933,192 тис.куб.м, ціна газу, без ПДВ за 1000 куб.м складає 324,60 грн.. Вартість газу без ПДВ -318 735 514,12 грн., ПДВ 20% - 63 747 102,82 грн., всього на суму -382 482 616,94 грн.

В бухгалтерському обліку дана операція відображена наступним чином:

Дт 90-2-01 «собівартість реалізованого газу»

Кт 28-1-01-12 «газ імпортований 2009 року» - 1 831 514 142,44 грн.

Дт 36-1-08-1-15 «розрахунки за імпортований газ 2009»

Кт 70-2-01 «доход від реалізації газу»- 382 482 616,94 грн.

Дт 70-2-01 «доход від реалізації газу»

Кт 64-1-31 «розрахунки по ПДВ»- 63 747 102,82 грн.

Дт 79-1-1 «результат від реалізації газу»

Кт 90-2-01 «собівартість реалізованого газу»- 1 831 514 142,44 грн.

Дт 59-01-1 «валові доходи»Кт 59-01-1 -318 735 514,12 грн.

Дт 70-2-01 «доход від реалізації газу»

Кт 79-1-1 «результат від реалізації газу»- 318 735 514,12 грн.

Відповідно до пп. 1.20.8 п. 1.20 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»та п. 3 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»в ході перевірки надано запит від 25.11.2010 № 36 про надання письмових пояснень щодо реалізації імпортного природного газу протягом І кварталу 2010 року для задоволення потреб населення по ціні, яка є меншою за ціну придбання імпортного газу.

У відповідь на запит СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП, НАК «Нафтогаз України»надано пояснення від 29.11.2010 № 26-1329, від 30.11.2010 № 8/2.1-1045 в якому зазначено, що у лютому-березні 2010 року виник дефіцит ресурсів природного газу власного видобутку для забезпечення потреб населення, а тому позивач був змушений реалізувати ДК «Газ України»імпортний природний газ для забезпечення потреб населення, що передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1729. Оптова ціна реалізації природного газу становила 324,60 грн. за 1000 куб.м без ПДВ, яка була затверджена наказом Компанії від 26.02.2009 № 85 на підставі рішення правління від 26.02.2009 №27.

При цьому, судом першої інстанції вірно зазначено, що наказ, на який посилається позивач від 2009 року, а тому, позивачу не могло бути відомо за рік до настання подій лютого-березня 2010 року.

Натомість, внутрішнім наказом НАК «Нафтогаз України»№ 27 також передбачені тарифи по передачі газу з ПСГ для потреб промисловості, бюджетних організацій тощо.

За лютий-березень 2010 року здійснено реалізацію ДК «Газ України»НАК «Нафтогаз України»імпортованого природного газу для потреб населення за ціною 324,6 грн. за тис. м3 при собівартості ціна газу складає 1 780,60-1 865 грн. за тис. м3.

Ціна імпортованого природного газу у 2009 році складала від 1 532,52 грн. до 2 774,46 грн. у період з січня по березень 2010 року від 2 432,04 грн. до 2 413,84 грн.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1729 «Про забезпечення споживачів природним газом»із змінами та доповненнями, НАК «Нафтогаз України»є уповноваженим суб'єктом з формування і розпорядження ресурсами природного газу, що використовується для задоволення потреб населення, релігійних організацій, установ та організацій, що фінансуються з державного та місцевих бюджетів.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)»від 25.12.1996 № 1548, НКРЕ встановлює роздрібні ціни на природний газ для потреб населення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2008 № 938 внесені відповідні зміни до Постанови від 29.04.2006 № 605 «Деякі питання діяльності Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», згідно з якими скасовується середньозважені граничні рівні цін, за обсягами споживання природного газу.

Згідно п. 24 Указу Президента України від 21.04.1998 № 335/98 «Про заходи щодо забезпечення діяльності Національної комісії з питань регулювання електроенергетики»та Положення про Національну комісію регулювання електроенергетики України, Національна комісія регулювання електроенергетики України є незалежним позавідомчим постійно діючим державним органом, створює для суб'єктів оптового ринку електричної енергії, ринків газу, нафти та нафтопродуктів передумови для впевненості у справедливості цих ринків і правил, за якими вони працюватимуть, шляхом відкритого обговорення питань, що належить до компетенції Комісії, у присутності постачальників і споживачів, представників громадськості та засобів масової інформації.

Національна комісія регулювання електроенергетики України (НКРЕ) встановлює тільки роздрібні ціни.

ДПА України листами від 09.04.2008 № 7310/7/16-1517 та від 07.11.2007 № 22703/7/16-1117 роз'яснено, що оскільки ціна імпортованого товару з метою обчислення ПДВ регулюється нормами Закону про ПДВ та митного законодавства та встановлюється у розмірі договірної (контрактної) вартості такого товару, але не менше митної вартості, з урахуванням зазначених вище витрат та податків, зборів (обов'язкових платежів), в тому числі акцизних зборів, ввізного мита, що включаються у ціну товарів згідно з законами України з питань оподаткування, то сплачений при імпорті товарів ПДВ, обчислений відповідно до вимог податкового і митного законодавства, включається до складу податкового кредиту платника податку за умови використання імпортованих товарів в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до пп. 7.4.1 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», доход отриманий платником податку від продажу товарів (робіт, послуг) пов'язаним особам, визначається виходячи із договірних цін, але не менше за звичайні ціни на такі товари (роботи, послуги), що діяли на дату такого продажу.

Згідно положень п. 4.2 ст. 4 Закону України «Про податок на додану вартість», у разі поставки товарів (робіт, послуг) без оплати або з частковою оплатою їх вартості коштами у межах бартерних (товарообмінних) операцій, здійснення операцій з безоплатної передачі товарів (робіт, послуг), натуральних виплат у рахунок оплати праці фізичним особам, що перебувають у трудових відносинах з платником податку, передачі товарів (робіт, послуг) у межах балансу платника податку для невиробничого використання, витрати на яке відносяться до валових витрат виробництва (обігу) і не підлягають амортизації, а також пов'язаній з продавцем особі чи суб'єкту підприємницької діяльності, який не зареєстрований як платник податку, база оподаткування визначається виходячи з фактичної ціни операції, але не нижчої за звичайні ціни.

НАК «Нафтогаз України»занижена ціна реалізації імпортованого газу у І кварталі 2010 року, що призвело до заниження валового доходу на суму 3 559 373 050 грн.

Таким чином, вищезазначені положення податкового законодавства підтверджують правомірність нарахованої суми основного платежу та нарахованої суми штрафної санкції по податку на прибуток.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, апелянтом не було надано доказів на підтвердження заявлених ним вимог, а тому доводи апеляційної скарги спростовуються вищевикладеним, матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства, а тому позов ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»до задоволення не підлягає.

Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України»на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 7 листопада 2011 року -залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 7 листопада 2011 року -залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Борисюк Л.П.

Судді: Петрик І.Й.

Собків Я.М.