ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78, 42-06-22, 32-11-36
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2012 р. Справа № 5024/1400/2012
Господарський суд Херсонської області у складі судді Сулімовської М. Б., при секретарі Джафаровій М.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Комсомольського району м.Херсона в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області, м.Херсон
до Закритого акціонерного товариства "Науково-виробниче об'єднання "Синта", м.Херсон
про відшкодування збитків в сумі 27337 грн. 44 коп.
за участю прокурора м. Херсона - Черната Т.О., посвідчення № 006225 від 26.09.12 р.;
представників сторін:
від позивача - Оржинська Е.І., представник за довіреністю б/н від 04.01.2012 р.;
від відповідача - не прибув.
Прокурор Комсомольського району м.Херсона в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області (позивач) звернувся до суду із позовом про стягнення з закритого акціонерного товариства "Науково-виробниче об`єднання "Синта", м. Херсон (відповідач) збитків в сумі 27337 грн. 44 коп., заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
08.10.2012 р. позивачем подано заяву щодо правової позиції в частині викладених обставин справи та додаткові докази, витребувані ухвалою суду про порушення провадження у справі.
До початку судового засідання від позивача надійшло письмове клопотання про перерахування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, до державного фонду охорони навколишнього природного середовища Херсонської міської ради (р/р 33116331700002, код ККД 24062100, МФО 852010, код за ЄДРПОУ 37959779 УДКСУ у м. Херсон). Заявлене клопотання позивач мотивує тим, що на момент встановлення порушення відшкодовані кошти перераховувалися до спеціальних фондів за місцем вчинення порушення.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі, просять суд позов задовольнити.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, вимог ухвал суду про порушення провадження у справі від 26.09.2012р. та відкладення розгляду справи від 09.10.2012р. в частині надання відзиву та додаткових доказів не виконав.
Суд зазначає, що відповідача було належним чином повідомлено про дату, час та місце розгляду справи; відправка ухвали про відкладення розгляду справи від 09.10.2012р. рекомендованим поштовим відправленням підтверджується витягом з реєстру вихідної поштової кореспонденції господарського суду Херсонської області за 10.10.2012р.
За наведених обставин суд розглядає справу за наявними в ній матеріалами в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, суд -
в с т а н о в и в:
Прокурор Комсомольського району м.Херсона в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області (позивач) звернувся до суду із позовом про стягнення з закритого акціонерного товариства "Науково-виробниче об`єднання "Синта", м. Херсон (відповідач) збитків в сумі 27337 грн. 44 коп., заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
Позовні вимоги обґрунтовані положеннями ст. ст. 47, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. ст. 44, 109-111 Водного кодексу України, ст.ст. 16, 23 Кодексу України про надра та п. 9.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства природи України від 20.07.2009р. №389 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. за № 767/16783.
Як вбачається із матеріалів справи, в жовтні 2011 року Державною екологічною інспекцією в Херсонській області була проведена перевірка дотримання закритим акціонерним товариством науково-виробниче об'єднання "Синта", м.Херсон вимог природоохоронного законодавства, за результатами якої встановлено, що останнім в період з 08.08.2011р. по 05.10.2011р. самовільно було забрано з артезіанської свердловини №20-509 676 куб. м. підземної води, в результаті чого було заподіяно збитки державі.
Перевіркою встановлено, що на балансі товариства знаходяться дві артезіанські свердловини - №№20-510, 20-509. На час перевірки експлуатувалась свердловина №20-509, спеціальний дозвіл на користування надрами відсутній, термін дії попереднього спеціального дозволу на користування надрами закінчився 20.12.2010р.
За результатами перевірки працівниками інспекції складено Акт від 05-06.10.2011р. До вказаного акту додана довідка відповідача, якою він підтвердив, що в період з 08.08.2011р. по 05.10.2011р. ним було забрано 676 куб.м. води з артезіанської свердловини №20-509.
На підставі акту перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 05-06.10.2011р. інспекцією здійснений розрахунок збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів відповідачем за період з 08.08.2011р. по 05.10.2011р. відповідно до п. 9.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів № 389 від 20.07.2009р.
Загальний розмір збитків, завданих відповідачем державі внаслідок забору підземної води без спеціального дозволу на користування надрами, становить 27337 грн. 44 коп.
Відповідно до положень статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Згідно із ч.4 статті 148 ГК України правовий режим використання окремих видів природних ресурсів (вод) встановлюється законами.
За приписами ч.1 статті 149 ГК України суб'єкти господарювання використовують у господарській діяльності природні ресурси в порядку спеціального або загального природокористування відповідно до цього Кодексу та інших законів.
Відповідно до положень статті 19 Кодексу України про надра, надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.
Згідно зі ст. 56 Кодексу України про надра основними вимогами в галузі охорони надр є: додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами.
Частиною 2 ст. 16 названого Кодексу передбачено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та забезпечення раціонального використання надр або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 48 Водного кодексу України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів.
Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Відповідно до ст. 49 Водного кодексу України спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
В пункті 4.5.2. роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 27 червня 2001 року № 02-5/744 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" вказано, що використання природних ресурсів без відповідного дозволу є самовільним.
Згідно ст. 65 Кодексу України про надра відповідальність за порушення законодавства про надра несуть особи, винні, зокрема, у самовільному користуванні надрами.
Відповідно до ст. 67 названого Кодексу підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень законодавства про надра, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Згідно ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.
Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі.
Ст. 111 Водного кодексу України передбачено, що підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів в разі самовільного використання водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), регламентується Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. № 389 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2009р. за № 767/16783.
Пунктом 9.1 розділу Х Методики (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено розрахунок розміру відшкодування збитків, обумовлених самовільним використанням водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), який здійснюється за формулою Зсам = 100 х W х Тар, де W - об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), м3; Тар - розмір, грн/100 м3, аналогічний ставці збору за спеціальне використання води, встановленої статтею 325 Податкового кодексу України на дату виявлення порушення (для морської води - розмір, грн/100 м3, аналогічний ставці збору за спеціальне використання поверхневих вод для показника "Інші водні об'єкти", встановленої статтею 325 Податкового кодексу України на дату виявлення порушення).
Відповідно до п.9.2 Методики фактичний об'єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), визначається на основі даних: первинної документації, статистичної звітності, ліміту забору та використання води, індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення або довідки суб'єкта господарювання за підписом керівництва, завіреної печаткою.
В матеріалах справи міститься копія довідки відповідача про обсяг забраної з артезіанської свердловини №20-509 води, завірена підписами директора та головного бухгалтера ЗАТ НВО "Синта", скріплених печаткою товариства.
Таким чином, суд констатує, що позивачем правомірно застосовано положення п.9.1 Методики №389, яка набула чинності з 08.08.2011р., оскільки її застосування можливе лише за наявності факту самовільного використання водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)).
Згідно з розрахунком сума збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами (підземними водами) склала 27337 грн. 44 коп.
Розрахунок є вірним, документально підтверджений та не спростований відповідачем.
Згідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 34 ГПК України встановлено, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Всупереч названим нормам процесуального Закону, під час розгляду даного спору відповідачем не було спростовано належними доказами доводи прокурора та позивача, а також не було спростовано факти та висновки, викладені в акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 05-06 жовтня 2011 року.
Оскільки факт заподіяння шкоди відповідачем підтверджено наявними у справі доказами, а обов'язок відшкодовувати шкоду, заподіяну внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, встановлено чинним природоохоронним законодавством, зокрема ст. ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 65 Кодексу України про надра, розрахунок розміру збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного користування надрами відповідає вищезазначеній Методиці, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 27337 грн. 44 коп. шкоди є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно п. 28 ст. 4 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності є джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2012 рік. Однак, ухвалюючи рішення, суд враховує клопотання позивача щодо незастосування до даних правовідносин норми Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" в частині перерозподілу стягнутих коштів на спеціальний та загальний фонди.
Судові витрати підлягають розподілу між сторонами на підставі ст. 49 ГПК України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 37, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 19, 21, 24, 67 Кодексу України про надра, ст.ст. 33, 34, 49, 82-85 ГПК України, суд -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з закритого акціонерного товариства "Синта", м.Херсон (код ЄДРПОУ 14120089, юридична адреса: 73000, м.Херсон, Острівське шосе, 36) до Державного фонду охорони навколишнього природного середовища Херсонської міської ради на розрахунковий рахунок № 33116331700002, код ККД 24062100, МФО 852010, код ЄДРПОУ 37959779 УДКСУ у м.Херсоні - 27337 грн. (двадцять сім тисяч триста тридцять сім) грн. 44 коп. шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів.
3. Стягнути з закритого акціонерного товариства "Синта", м.Херсон (код ЄДРПОУ 14120089, юридична адреса: 73000, м.Херсон, Острівське шосе, 36) на спецрахунок № 31215206783002, МФО 852010, ЄДРПОУ 37959779, Одержувач УДКСУ у місті Херсоні, Банк ГУДКСУ у Херсонській області, призначення платежу: судовий збір, код 03500045 - 1609 (одну тисячу шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя М.Б. Сулімовська
Повний текст рішення
складено та підписано
08.11.2012р.