ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2012 р. Справа № 139677/11/9104
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Глушка І.В.
суддів: Макарика В.Я., Обрізка І.М.,
за участю секретаря судового засідання: Шаблій Х.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Селянський комерційний банк "Дністер" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2011 року по справі за позовом Відкритого акціонерного товариства "Селянський комерційний банк "Дністер" до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва про скасування податкового повідомлення-рішення,-
встановив:
25.08.2011 року відкрите акціонерне товариство «Селянський комерційний банк «Дністер» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі м. Києва про скасування податкового повідомлення - рішення № 0001211705 від 27.07.2011 року.
Зі змісту заявленого позову слідує, що в основу позовних вимог покладено неправомірність прийняття оскаржувуваного податкового повідомлення-рішення, оскільки, як зазначає позивач, відповідачем нараховано штрафні санкції під час дії мораторію щодо нарахування відсотків та неустойки (штрафів, пені) за всіма видами заборгованості банку у зв'язку із прийняттям рішення про відкликання банківської ліцензії та призначенням ліквідатора.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2011 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції вказує на те, що висновки відповідача, викладені в Акті перевірки стосовно порушення позивачем п. п. 8.1.2. п. 8.1. ст. 8, п. п. «а» п. 19.2. ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» є обгрунтованними, а тому прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №0001211705 від 27.07.2011 року є правомірним.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою позовні вимоги задоволити в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи наступні факти.
Відкрите акціонерне товариство «Селянський комерційний банк «Дністер» зареєстровано 14.10.1991 року, що підтверджено Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців № 7635581 від 25.11.2010 року (а.с.31).
Постановою Правління Національного банку України № 229 від 16.04.2009 року введено мораторій на задоволення вимог кредиторів Банку і зобов'язань (обов'язкових платежів) строком на шість місяців - з 17.04.2009 року по 16.10.2009 року. Постанова діє з 17.04.2009 року. Даною постановою призначений тимчасовий адміністратор Банку (а.с.34).
Постановою Правління Національного банку України від 15 жовтня 2009 року №617 «Про продовження мораторію на задоволення вимог кредиторів ВАТ «Селянський комерційний банк «Дністер», продовжено мораторій на задоволення вимог кредиторів строком на шість місяців - з 17.10.2009 року по 16.04.2010 року, крім зобов'язань Банку за договорами банківських вкладів (депозитів), договорами банківських рахунків, а також за зобов'язаннями встановленими тимчасовим адміністратором Банку та погоджених Національним банком України. Встановлено обов'язок тимчасового адміністратора Банку письмово проінформувати податковий орган про продовження мораторію на задоволення вимог кредиторів Банку і зобов'язань щодо сплати податків та зборів (обов'язкових платежів) і зупинення заходів, спрямованих на виконання цих зобов'язань.
Постановою Правління Національного банку України від 13.03.2010 №128 у Відкритого акціонерного товариства «Селянський комерційний банк «Дністер» з 15 березня 2010 р. відкликано банківську ліцензію та ініційовано процедуру ліквідації, припинено повноваження тимчасового адміністратора, правління, спостережної ради і загальних зборів ВАТ СКБ «Дністер», а також призначено ліквідатора ВАТ СКБ «Дністер» (а.с.13-14).
17.03.2010 р. у газеті «Голос України» опубліковано оголошення про відкриття ліквідаційної процедури банку.
Відповідно до положень статті 14 Закону про банкрутство в органів державної податкової служби (ДПС) є 30-денний термін для пред'явлення вимог до боржника, щодо якого порушено провадження у справі про банкрутство. Саме протягом цих 30 днів органи ДПС можуть провести документальну позапланову перевірку платника податків для виявлення додаткових порушень, скоєних ним за останні три роки, донарахувань податкових зобов'язань за таким порушенням та пред'явлення додаткових вимог до боржника в процедурі банкрутства.
Зазначене вище випливає з положень підпункту 78.1.7 пункту 78.1 статті 78 ПК України, пункту 11.3 розділу XI Порядку обліку платників податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №1588 від 19 грудня 2011 року, а також з листа ВГСУ №05-06/520/78 від 5 лютого 2010 року.
На виконання наведених вимог закону, Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі м. Києва проведено позапланову виїзну перевірку Київської філії відкритого акціонерного товариства «Селянський комерційний банк «Дністер», про що складено Довідку № 7930/22-1/21705801 від 13.07.2011 року про результати позапланової виїзної перевірки з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, державного мита, податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, правильності заповнення податкового розрахунку 1-ДФ за період з 01.01.2009 року по 22.06.2011 року.
Перевіркою встановлено порушення позивачем п. п. 8.1.2. п. 8.1. ст. 8, п. п. «а» п.19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», внаслідок чого не зараховано до бюджету податок з доходів фізичних осіб (з виплат за період лютий 2009 -червень 2011 року).
27.07.2011 року Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі м. Києва на підставі Довідки про результати перевірки № 7930/22- 1 21705801 від 13.07.2011 року прийнято податкове повідомлення - рішення форми «Р» №0001211705, яким за порушення п. п. 8.1.2. п. 8.1. ст. 8. п. п. «а» п. 19.2. ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів фізичних в сумі 5271, 92 грн.
Даючи правову оцінку покликанням апелянта на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи та помилкове застосування норм матеріального права, колегія суддів виходить з таких міркувань.
Питання організаційних і правових засад створення, діяльності, реорганізації та ліквідації банків регулюються Законом України «Про банки і банківську діяльність».
За змістом норм ст. 88 цього Закону процедура ліквідації банку у зв'язку з його неплатоспроможністю починається з дня відкликання Національним банком України ліцензії і повинна бути завершена не пізніше трьох років з цього дня.
З дня прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора строк виконання всіх грошових зобов'язань банку та зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) вважається таким, що настав (п. 3 ч. 1 ст. 91 зазначеного Закону).
Відповідно до вимог ст.1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство та вимоги яких не забезпечені заставою майна боржника.
Згідно зі ст. 14 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, протягом тридцяти днів від дня опублікування в офіційному друкованому органі оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують.
Дана норма закону кореспондує із нормами ст. 89 Закону України «Про банки і банківську діяльність», якою встановлено, що протягом одного місяця з дня опублікування оголошення про відкриття ліквідаційної процедури кредитори мають право заявляти ліквідатору про свої вимоги до банку.
Як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Солом'янському районі м. Києва 19.04.2010 року звернулося до ліквідатора Відкритого акціонерного товариства «Селянський комерційний банк «Дністер» ОСОБА_2 із заявою (№160-601/ЛК) про визнання ДПІ у Солом'янському районі м. Києва кредитором щодо податкової заборгованісті у розмірі 8 661, 09 грн. (залишок несплаченої пені з податку на прибуток банківських організацій) (а.с.77).
Дана вимога акцептована та внесена ліквідатором до реєстру вимог кредиторів (сьома черга)(а.с.36).
Колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що задоволення вимог кредиторів банку окремо від ліквідаційної процедури здійснюватися не може, оскільки встановлення у Законі України «Про банки і банківську діяльність» особливого порядку та черговості задоволення вимог до банку не припускає задоволення вимог окремих кредиторів у індивідуальному порядку поза межами ліквідаційної процедури.
ч. 2 ст. 96 вищезгаданого закону містить вичерпний перелік витрат пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури, які здійснюються позачергово протягом усієї процедури ліквідації банку в межах кошторису втрат, затвердженого Національним банком України. Однак, зазначений перелік не містить положення щодо сплати штрафних санкцій в якості витрат, пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Аналіз наведених законодавчих приписів дає підстави для висновку про те, що з дня прийняття рішення про відкликання ліцензії та призначення ліквідатора не можуть виникати нові зобов'язання зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).
Таким чином, сукупність вищенаведених встановлених обставин підтверджено документально, що дає суду підстави визнати позовні вимоги обґрунтованими, доведеними матеріалами справи, і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
За таких обставин судом першої інстанції, при винесенні оскаржуваної постанови порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Наведене в силу ст. 202 КАС України є підставою для скасування постанови, що оскаржується, та прийняття нового рішення у справі.
З наведеного вбачається, що доводи апеляційної скарги являються обґрунтованими та повністю спростовують висновки суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу слід задовольнити, а оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.
Керуючись ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,-
постановив:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства "Селянський комерційний банк "Дністер" задовольнити, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2011 року по справі № 2а-9421/11/1370 - скасувати.
Скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001211705 від 27.07.2011 року, яке прийняте Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі м. Києва.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.
Постанова складена в повному обсязі 06.11.2012 року.
Головуючий суддя І.В. Глушко
Судді В.Я. Макарик
І.М. Обрізко