Постанова № 27307641, 06.12.2011, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.12.2011
Номер справи
9101/292/2011
Номер документу
27307641
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" грудня 2011 р. справа № 2а-6483/10/0470

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Добродняк І.Ю

суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.

при секретарі судового засідання: Новошицькій О.О.

за участю представників:

позивача: - не з'явився

відповідача: - не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську

апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Л.С.Д.»

на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03 листопада 2010 року

у справі № 2а-6483/10/0470

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Л.С.Д.»

до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області

про визнання рішення недійсним,-

встановила:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Л.С.Д.»звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просило визнати недійсним рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області про застосування фінансових санкцій № 040461 від 09.03.10, яким до позивача застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 156996,94 грн. - за зберігання алкогольних напоїв у місці зберігання, не внесеному до Єдиного Державного реєстру, в розмірі 9591,71 грн. -за зберігання тютюнових виробів у місці зберігання, не внесеному до Єдиного Державного реєстру.

Позовні вимоги обґрунтовані помилковістю висновків відповідача під час проведеної перевірки про порушення підприємством ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.11.10 у задоволенні позову відмовлено з тих підстав, що до Єдиного державного реєстру має бути внесено будь-яке місце зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, незалежно від того, знаходиться воно у місці здійснення торгівлі чи у відокремлених від об'єкта торгівлі місцях (складських приміщеннях). Штрафна санкція за порушення ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»встановлена у розмірі 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 грн.

Не погодившись із постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу (а.с.100), в якій просить скасувати постанову суду, прийняти нову постанову. Апеляційна скарги мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Позивач зазначає, що за Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»місце торгівлі та місце зберігання -це різні поняття. Згідно даного закону під місцем зберігання розуміються складські приміщення, а не вітрина магазину або барна стійка.

Представники сторін у судове засідання ре з'явились, про час і м місце судового засідання сторони повідомлені судом належним чином.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, відповідачем проведено перевірку з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, магазину, що розташований за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Байкальська, 6, та належить ТОВ «Л.С.Д.»(акт перевірки від 28.01.2010 № 20/32/35448279).

Перевірка проведена в присутності представника позивача - адміністратора Лейтас О. В., якою акт перевірки підписаний без зауважень та заперечень.

В ході перевірки виявлено порушення ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв та тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного державного реєстру. Так у приміщенні магазину знаходились алкогольні напої на загальну суму 156996,94 грн. та тютюнові вироби на загальну суму 9591,71 грн. відповідно до опису алкогольних напоїв та тютюнових виробів, підписаного представником позивача - адміністратором Лейтас О. В.

На підставі акту перевірки відповідачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 040461 від 09.03.10, яким до позивача застосовано фінансову санкцію у вигляді штрафу в розмірі 156996,94 грн. - за зберігання алкогольних напоїв у місці зберігання, не внесеному до Єдиного Державного реєстру, в розмірі 9591,71 грн. -за зберігання тютюнових виробів у місці зберігання, не внесеному до Єдиного Державного реєстру.

З огляду на фактичні обставин справи норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів не погоджується з сулом першої інстанції.

Статтею 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»встановлено, що Зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, номера свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання.

До заяви додаються нотаріально засвідчена копія ліцензії на відповідний вид діяльності, виданої заявнику, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням.

Довідка про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру видається суб'єкту господарювання протягом семи календарних днів від дня подання заяви. Ведення Єдиного реєстру та видача довідок про внесення місць зберігання до Єдиного реєстру здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України. Органи влади забезпечують вільний доступ до відомостей, які містяться в Єдиному реєстрі.

Абзацом 9 частини 2 статті 17 цього Закону встановлено, що у разі зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, застосовується фінансова санкція у вигляді штрафів -100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700 гривень.

Внесення місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів до Єдиного державного реєстру здійснюється у порядку, визначеному наказом Державної податкової адміністрації України від 28.05.2002 N 251 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання та форми довідки про внесення місця зберігання до Єдиного державного реєстру», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 серпня 2002 р. за №670/6958.

Наказом ДПА від 07 вересня 2009 року № 489 «Про затвердження Змін до Порядку ведення Єдиного державного реєстру місць зберігання», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.10.09 за № 924/16940, який набрав чинності з 23.10.09, передбачена реєстрація місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв та тютюнових виробів у Єдиному державному реєстрі.

Колегія суддів не погоджується з судом першої інстанції, що виходячи з приписів наведеної норми, є правомірним застосування до позивача встановленої ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»фінансової санкції.

Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»розмежовує поняття місце торгівлі та місце зберігання.

Місце торгівлі - місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів - без обмеження площі, для алкогольних напоїв - торговельною площею не менше 20 кв. м, обладнане електронними контрольно-касовими апаратами (незалежно від їх кількості) або де є товарно-касові книги (незалежно від їх кількості), в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів.

При цьому роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання громадського харчування.

Місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання.

Виходячи з визначеного Законом функціонального призначення, вимог, які ставляться до цих місць, роздрібна торгівля не може здійснюватися в приміщенні, призначеному для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, в тому числі для зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Таким чином, само по собі перебування відповідного товару в торговому приміщенні не може вважатися його зберіганням, оскільки такий товар фактично може знаходитись не на зберіганні, а бути виставленим на продаж.

В акті перевірки від 28.01.2010 № 20/32/35448279 не зафіксовано, де саме виявлено алкогольні напої загальною вартістю 156996,94 грн., тютюнові вироби - загальною вартістю 9591,71 грн., не встановлено, що саме цей товар перебував у позивача на зберіганні.

Інші належні та допустимі докази, які б підтверджували вказаний факт, відповідачем не подані, в матеріалах справи відсутні.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що відповідачем у встановленому порядку не доведено правомірності прийнятого ним рішення про застосування фінансових санкцій № 040461 від 09.03.10, як того вимагає ч.2 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд першої інстанції під час розгляду даної справи не в повному обсязі з'ясував обставини, що мають значення для справи, зробив помилковий висновок про задоволення позовних вимог.

Зазначене вище відповідно до ст.202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити.

Керуючись ст.ст.198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Л. С. Д.»задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 03.11.2010 у справі № 2а-6483/10/0470 скасувати.

Позов задовольнити.

Рішення Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Дніпропетровській області про застосування фінансових санкцій № 040461 від 09.03.10 визнати недійсним.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: І.Ю. Добродняк

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: Я.В. Семененко