Ухвала суду № 27307635, 12.04.2011, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.04.2011
Номер справи
20204/10
Номер документу
27307635
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" квітня 2011 р.справа № 2а-1659/10/0870

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Добродняк І.Ю

суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.

при секретарі судового засідання: Новошицькій О.О.

за участю представників:

позивача: - Кофанова Н.В. дов від 30.12.2010

відповідачів: - Гривцева О.О. дов від 05.11.2010

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську

апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства «Запорізький комбінат будматеріалів»

на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 19.04.10

у справі № 2а-1659/10/0870

за позовом відкритого акціонерного товариства «Запорізький комбінат будматеріалів»

до державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя

про визнання податкових повідомлень-рішень нечинними,-

ВСТАНОВИЛА:

Відкрите акціонерне товариство «Запорізький комбінат будматеріалів»звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, в якому просило визнати нечинними податкові повідомлення-рішення № 0007471501/0 від 12.10.09, № 0007471501/1 від 05.11.09, № 0007471501/2 від 25.12.09, про визначення податкового зобов'язання з орендної плати за землю в загальному розмірі 188856,05 грн., із яких 125904,03 грн. -основний платіж, 62952,02 грн. -штрафні (фінансові) санкції, а також 0007711501/0 від 05.11.09, № 0007711501/1 від 22.12.09 про визначення податкового зобов'язання з орендної плати за землю в загальному розмірі 0,15 грн., із яких 0,1 грн. -основний платіж, 0,05 грн. -штрафні (фінансові) санкції.

Позовні вимоги обґрунтовані відсутністю у відповідача підстав для донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за 2009 рік та підстав для проведення документальної перевірки. Відповідач помилково вважає, що у зв'язку з прийняттям рішення Запорізької міської ради № 6 від 10.11.08 «Про часткове звільнення від сплати орендної плати за земельні ділянки на 2009-2014 роки»позивач мав здійснювати перерахунок орендної плати лише стосовно тієї частини річної орендної плати, яка мала сплачуватися за період, що припадає на час після укладення та набуття чинності додатковою угодою до договору оренди землі про зменшення орендної плати. Така позиція податкового органу не відповідає вимогам чинного законодавства та умовам договору оренди землі,оскільки пільга застосована до загального розміру річної орендної плати.

Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 19.04.10 у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись із винесеною постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу (а.с.137), в якій просить оскаржувану постанову скасувати, ухвалити нове рішення про повне задоволення позовних вимог. Апеляційна скарга мотивована порушенням норм матеріального права, невідповідністю висновків суду обставинам справи.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі.

Представник відповідача проти задоволення апеляційної скарги заперечує, в поданих суду письмових запереченнях відповідач просить залишити постанову суду першої інстанції без змін.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, 01.10.09 відповідачем проведена невиїзна документальна перевірка податкової звітності ВАТ «Запорізький комбінат будматеріалів»по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності, за результатами якої складений акт №686/15/00290771 (а.с.45).

Перевіркою встановлено порушення підприємством ст.ст.15, 18 Закону України «Про оренду землі», що призвело до заниження податкового зобов'язання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної форми власності за 2009 рік на суму 125904,03 грн., в тому числі по періодах: січень 2009 року на суму 26917,42 грн., лютий 2009 року на суму 26917,44 грн., березень 2009 року на суму 26917,44 грн., квітень 2009 року на суму 26917,44 грн., травень 2009 року на суму 18324,29 грн.

До такого висновку відповідач дійшов, виходячи з того, що у зв'язку з укладенням 22.05.09 додаткової угоди до договору оренди землі від 14.11.06 № 040626100987 підприємством подано уточнюючу податкову декларацію по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної форми власності на 2009 рік, в якій невірно визначена сума податкового зобов'язання. Згідно уточнюючої декларації платника за 2009 рік податкове зобов'язання складає 173928,02 грн., а за даними ДПІ за 2009 рік податкове зобов'язання по орендній платі складає 299832,05 грн.

На підставі акту перевірки, відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 12.10.09 №0007471501/0/21193 на загальну суму 188856,05 грн., в тому числі основний платіж у сумі 125904,03 грн., штрафні (фінансові) санкції у сумі 62952,02 грн.

Означене податкове повідомлення-рішення оскаржено позивачем в порядку ст.5 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

04.11.09 відповідачем прийнято рішення про результати розгляду первинної скарги, яким скаргу позивача залишено без задоволення, податкове повідомлення-рішення - без змін. Одночасно збільшено розмір орендної плати на 0,10 грн. і 0,05 грн. штрафних (фінансових) санкцій, застосованих з посиланням на п.п.17.1.3. п.17.1 ст.17 Закону України «Про порядок погашення податкових зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

05.11.09 відповідачем винесені податкові повідомлення-рішення: № 0007471501/1, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю в загальному розмірі 188856,05 грн., із яких 125904,03 грн. -основний платіж, 62952,02 грн. -штрафні (фінансові) санкції; № 0007711501/0, яким визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю в загальному розмірі 0,15 грн., із яких 0,1 грн. -основний платіж, 0,05 грн. -штрафні (фінансові) санкції.

За результатами подальшого оскарження позивачем податкових повідомлень-рішень до ДПА у Запорізькій області, ДПА України скарги залишені без задоволення, податкові повідомлення-рішення - без змін.

З огляду на фактичні обставин справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.

Як вбачається з матеріалів справи, між позивачем - ВАТ «Запорізький комбінат будматеріалів»та Запорізькою міською радою (орендодавець) укладений договір оренди землі від 14.11.2006 №040626100987, відповідно до умов якого орендодавець надає підприємству в користування земельні ділянки для виробничої бази будівельних матеріалів.

Відповідно до п.2 даного договору загальна площа земельної ділянки 4,9523 га, в тому числі земельна ділянка №1 площею 4,8044 га та земельна ділянка №2 площею 0,1479 га.

Відповідно до п.8 договору цей договір укладається строком на десять років. Пунктами 9 та 10 договору визначено розмір орендної плати за календарних рік у цінах 2006 року, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

30.01.09 позивачем до ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя подана податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік, в якій підприємством задекларована загальна сума орендної плати за землю 496937,24 грн., в тому числі щомісячно у сумі 41411.44 грн.

Рішенням Запорізької міської ради м. Запоріжжя від 19.11.08 №6 «Про часткове звільнення від сплати орендної плати за земельні ділянки на 2009-2014 роки»частково звільнено орендарів земельних ділянок, наданих в оренду Запорізькою міською радою, на 65 відсотків від суми орендної плати, яка зараховується до бюджету міста на 2009 рік. Пунктом 3 даного Рішення встановлено, що часткове звільнення від сплати орендної плати, зазначене в п. 1 цього рішення, застосовується у разі закріплення такого звільнення у додаткових угодах до договорів оренди земельних ділянок на відповідний рік.

24.04.09 між позивачем та Запорізькою міською радою укладена додаткова угода до договору оренди землі від 14.11.06 №040626100987.

Вказаною додатковою угодою пункт 9 договору оренди землі від 14.11.2006 №040626100987 викладено в наступній редакції:

«орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 173928,02 грн., що складає 3% від нормативної грошовї оцінки за календарний рік в цінах 2009 року із врахуванням часткового звільнення орендаря від сплати орендної плати на 2009 рік, згідно рішення Запорізької міської ради № 6 від 19.11.08 та Запорізької обласної ради № 7 від 27.11.08».

Пунктом 5 цієї угоди передбачено, що дана додаткова угода набуває чинності після її підписання сторонами та державної реєстрації в установленому порядку та є невід'ємною частиною договору оренди землі від 14.11.06 №040626100987.

Додаткова угода від 24.04.09 зареєстрована у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 22.05.09 №040926100749.

Спір щодо фактичних обставин між сторонами відсутній. Спірні правовідносини виникли з приводу строку, з якого має застосовуватися новий розмір орендної плати, встановлений у відповідності до додаткової угоди від 24.04.09 до договору оренди землі від 14.11.06 №040626100987.

Відповідно до ч.8 ст.93 Земельного кодексу України відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про оренду землі»оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

За правилами ст.ст. 14, 18, 20 вказаного Закону договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації, набирає чинності після його державної реєстрації.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про оренду землі»орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є одним із істотних умовам договору оренди землі.

Статтею 21 цього Закону встановлено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю") .

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України, ст. 2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Таким чином, з урахуванням наведених правових норм та умов укладеної позивачем з орендодавцем додаткової угоди від 24.04.09 до договору оренди землі від 14.11.06 №040626100987 змінена цією додатковою угодою орендна плата за земельні ділянки повинна застосовуватись з моменту державної реєстрації вказаної додаткової угоди, тобто з 22.05.09.

До вказаної дати діяли умови договору оренди землі від 14.11.06 №040626100987, зокрема, встановлений цим договором розмір орендної плати.

Позивачем до ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя надана уточнююча податкова декларація орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2009 рік (вх. №96641 від 27.07.2009), відповідно до якої підприємством задекларована загальна сума орендної плати за землю 173928,02 грн., в тому числі, щомісячно у сумі 14494,0 грн. з врахуванням Рішення Запорізької міської ради м. Запоріжжя від 19.11.2008 №6 «Про часткове звільнення від сплати орендної плати за земельні ділянки на 2009-2014 роки».

Проте, враховуючи аналіз законодавства та вищевикладене, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що річна орендна плата за 2009 року повинна була розрахована з урахуванням умов додаткової угоди від 24.04.09 до договору оренди землі за виключенням фактично оплаченої суми за січень - травень 2009 року.

Доводи позивача про застосування встановленої рішенням Запорізької міської ради № 6 від 19.11.08 пільги по сплаті орендної плати за земельні ділянки з 01.01.09 на весь 2009 рік колегія суддів не приймає до уваги які такі, що не відповідають нормам законодавства, що регулюють спірні правовідносини, та умовам укладеного позивачем з Запорізькою міською радою договору оренди.

Зазначення в рішенні Запорізької міської ради № 6 від 19.11.08 про набуття цим рішенням чинності з 01.01.09 не є підставою для зміни зобов'язань позивача в частині сплати орендної плати за встановленим розміром саме з 01.01.09, оскільки правовідносини оренди землі між позивачем та орендодавцем регулюються та оформлюються у відповідності до наведених вище правових норм відповідним договором оренди землі.

Відповідно до ст.654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Також колегія суддів вважає помилковим посилання позивача на порушення закріпленого ст.3 Закону України «Про систему оподаткування»такого принципу побудови системи оподаткування як рівність, недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації - забезпечення однакового підходу до суб'єктів господарювання при визначенні обов'язків щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів).

В даному випадку відповідно до ст.13 Закону України «Про плату за землю»підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.

Податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (ст.17 Закону України «Про плату за землю»).

Відповідно до ст.14 Закону України «Про плату за землю»платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Приймаючи до уваги законодавчо встановлені підстави для обчислення податкового зобов'язання з орендної плати за землю, колегія суддів вважає, що вказаний вище принцип відносно позивача не порушується.

Стосовно правомірності проведення відповідачем документальної невиїзної перевірки та оформлення її результатів актом від 01.10.09 №686/15/00290771 колегія суддів зазначає наступне.

Право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів і інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), незалежно від способу їх подачі) надано органам державної податкової служби п.1 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 327 від 10.08.05, невиїзною документальною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), незалежно від способу їх подачі.

За результатами проведення невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок фінансово-господарської діяльності суб'єктів господарювання оформляється акт, а в разі відсутності порушень податкового, валютного та іншого законодавства - довідка.

Згідно з п. 2.3 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок платників податків, затверджених до наказом ДПА України № 355 від 27.05.2008, невиїзні документальні перевірки можуть проводитися посадовими особами органу ДПС з письмового дозволу керівника (заступника керівника) органу ДПС про проведення перевірки за наявності таких обставин: у разі надходження від платника податків на запит органу ДПС пояснень та документів, достатніх для проведення невиїзної документальної перевірки (в тому числі і з питань перевірки відомостей, отриманих від особи, яка мала правові відносини з платником податків); у разі надходження до органу ДПС після проведення планової та позапланової виїзної перевірки платника податків щодо дотримання ним вимог податкового законодавства матеріалів перевірок інших суб'єктів господарювання з питань правових відносин з платником податків, що свідчать про порушення платником податків податкового законодавства, та надання платником податків пояснень та їх документального підтвердження, достатніх для проведення невиїзної документальної перевірки, на обов'язковий письмовий запит органу ДПС; у разі надходження до органу ДПС у встановленому порядку інформації та даних, що свідчать про окремі порушення платником податків податкового законодавства, та надання платником податків пояснень та їх документального підтвердження, достатніх для проведення перевірки, на обов'язковий письмовий запит органу ДПС; в інших випадках, передбачених законодавством.

Судом встановлено, що невиїзна документальна перевірка ВАТ «Запорізький комбінат будматеріалів»проведена з питання виявлення арифметичних або методичних помилок у поданій платником уточнюючої податкової декларації по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2009 рік в присутності посадових осіб підприємства.

Позивачем не надано належних та допустимих доказів того, що невиїзна документальна перевірка ВАТ «Запорізький комбінат будматеріалів»проведена всупереч наведених вище правових норм, акт №1034/23-09/30180471 від 23.06.2009 від 01.10.09 №686/15/00290771 - складений з порушенням вимог чинного законодавства.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що відповідачем невиїзна документальна перевірка податкової звітності по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності позивача проведена правомірно.

З огляду на викладене, суд дійшов правильного та обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позову.

Доводи апеляційної скарги не відповідають фактичним обставинам та спростовуються вище переліченими нормами права, у зв'язку з чим відсутні підстави для її задоволення та скасування постанови суду першої інстанції.. .

Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу відкритого акціонерного товариства «Запорізький комбінат будматеріалів»залишити без задоволення.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 19.04.10 року у справі № 2а-1659/10/0870 залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: І.Ю. Добродняк

Суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: Я.В. Семененко