Постанова № 27282946, 05.11.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2012
Номер справи
2а-8825/12/1370
Номер документу
27282946
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДП О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 листопада 2012 р. № 2а-8825/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого - судді Сасевича О.М.

за участю секретаря судового засідання Чижук М.М.,

за участю сторін:

представника позивача Базарника Б.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби до Спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничої фірми «Івонна»про стягнення податкової заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

15 жовтня 2012 року Державна податкова інспекція у Галицькому районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби (надалі -ДПІ у Галицькому районі м.Львова Львівської області ДПС) звернулася до суду із позовом до Спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничої фірми «Івонна»(надалі-СП ТзОВ НВФ «Івонна»), в якому, із урахуванням уточнень до позовних вимог, просить стягнути на користь Державного бюджету України кошти з відкритого банківського рахунку відповідача (№26007301410203 в Філії ПАТ ПІБ м.Львів, МФО 325633), для погашення податкового боргу в сумі 6 796,63 грн.

В обгрунтування позовних вимог, посилається на те, що СП ТзОВ НВФ «Івонна» має податкову заборгованість у сумі 6 796,63 грн., яка виникла внаслідок несплати відповідачем у передбачений законом строк узгоджених зобов'язань з податку на прибуток. Вжиті податковим органом заходи не призвели до погашення заборгованості перед бюджетом, тому він звернувся з даним позовом до суду. На виконання вимог суду позивач подав уточнення до позову в частині обґрунтування правових підстав виникнення заборгованості на зазначену вище суму.

Ухвалою судді від 16.10.2012 року провадження у даній адміністративній справі відкрито.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з мотивів, викладених у позовній заяві. Просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Відповідач явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про дату, час і місце його проведення. Із матеріалів справи вбачається, що поштовий конверт з судовими документами, відправлений судом за зареєстрованим місцезнаходженням відповідача, органами поштового зв'язку повернений з відміткою «за закінченням терміну зберігання». З огляду на норму ч.11 ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої, у разі повернення поштового відправлення з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. У встановлений строк заперечень чи пояснень відповідача щодо даного адміністративного позову до суду не надходило. Таким чином, суд, взявши до уваги думку представника позивача щодо можливості проводити судовий розгляд справи за даною явкою, а також зваживши на дозволені законом строки розгляду справи, ухвалив на підставі ст.ст.71, 128 КАС України розглянути справу за наявними у ній доказами без участі представника відповідача.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд встановив наступне.

Відповідно до ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законом.

Згідно п.14.1.137. ст.14 Податкового кодексу України, орган стягнення - це державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

У відповідності до п.41.5 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.

Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України визначено права органів державної податкової служби, до яких, зокрема, належить застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.

В силу п.15.1. ст.15 Кодексу, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Згідно п.16.1.4. ст.16 Кодексу, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Статтею 9 Податкового кодексу України встановлено, що податок на прибуток належить до загальнодержавних податків і зборів і справляється на всій території України.

Судом встановлено, що СП ТзОВ НВФ «Івонна» зареєстроване у встановленому законом порядку як юридична особа та включене до ЄДРПОУ (місцезнаходження: м.Львів, Галицький район, вул.Шолом-Алейхема, б. №16/2.

Відповідно до довідки ДПІ у Галицькому районі м.Львова від 11.09.2012 року №б/н, станом на 11.09.2012 року, по Підприємству обліковується заборгованість по податку на прибуток у сумі 6 796,63 грн.

Вказана сума заборгованості включає в себе суму податкового зобов'язання по податку на прибуток, визначеною податковим органом у зв'язку із порушенням відповідачем вимог п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 розділу ІІ Податкового кодексу, про що складено, відповідно, акт про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності №4111/1245/151/20840995 від 26.07.2010 року та акти про результати камеральних перевірок своєчасності подання податкової звітності - №470/445/151/20840995 від 14.03.2011 року, №3199/1984/1511/20840995 від 27.09.2011 року, №65/21/1511/20840995 від 28.03.2012 року та винесено на їх підставі податкові повідомлення-рішення №0004941501/0 від 01.09.2010 року, №0004521511 від 24.03.2011 року, №0031301511 від 07.11.2011 року, №0008011511 від 04.04.2012 року, якими відповідачу визначено податкове зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 6 796,63 грн. Однак, у встановлені строки суми штрафних (фінансових) санкцій по податкових зобов'язаннях до бюджету сплачені не були.

Суд зазначає також, що Державною податковою інспекцією у Галицькому районі м.Львова Львівської області державної податкової служби складено акти, зокрема: №1839 від 01.09.2010 року, №289 від 14.03.2011 року, №2113 від 07.11.2011 року, №б/н від 28.03.2012 року про неможливість вручення СП ТзОВ НВФ «Івонна»відділеннями зв'язку актів про результати перевірок; №б/н, б/д 2010 року, №212 від 24.03.2011 року, №2265 від 05.12.2011 року, №15 від 05.04.2012 року про неможливість вручення податкових повідомлень-рішень, надісланих Підприємству.

На момент виникнення спірних правовідносин спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньо-економічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення був Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовим фондами» №2181-ІІІ від 21 грудня 2000 року, з наступними змінами і доповненнями (далі Закон №2181- ІІІ).

Згідно з п.1.3 ст.1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, податковим боргом (недоїмкою), вважається, податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 вказаного Закону визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом «г»підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року; г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

У відповідності до п.п.4.2.2. п.4.2 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо, зокрема, платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію, та в інших, визначених законом випадках.

Згідно із підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах «а»- «в»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

Підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 цієї ж статті встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно з п.57.1. ст.57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.

Пунктом 57.3. статті 57 ПК України передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У відповідності до пп.95.1-95.3 ст.95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Згідно п.59.1. ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкові вимоги були направлені відповідачу на підставі Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Відповідно до п.п.6.2.1. п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Підпунктом 6.2.3. пунктом 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що податкові вимоги надсилаються: перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

В матеріалах справи наявні копії корінців першої податкової вимоги від 15.10.2010 форми «Ю1»№1/1484 та другої податкової вимоги від 31.12.2010 року форми «Ю2»№2/1755. На підставі вищевикладеного, податковим органом було складено акти №б/н, б/д про розміщення на дошці оголошень 20.11.2010 року та 12.01.2011 року податкових вимог. Однак, вжиті органом державної податкової служби заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідача.

Окрім цього, до матеріалів справи також долучено податковим органом акт №28 від 14.03.2011 року, складений податковим органом, що, підтверджує факт відсутності СП ТзОВ НВФ «Івонна»за місцезнаходженням.

Таким чином, згідно долучених до справи документів вбачається, що податкова заборгованість відповідача станом на дату судового розгляду становить 6 796,63 грн. і доказів її погашення немає. Беручи до уваги наведене вище, приходить до переконання, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Галицькому районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби є обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що підлягають до задоволення.

Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати з відповідача не належить стягувати.

Керуючись ст.ст.7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 128, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов -задовольнити повністю.

Стягнути з Спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю науково-виробничої фірми «Івонна»(місцезнаходження: м.Львів, Галицький район, вул.Шолом-Алейхема, будинок №16/2, код за ЄДРПОУ - 20840995) на користь Державного бюджету України податкову заборгованість у сумі 6 796 (шість тисяч сімсот дев'яносто шість) грн. 63 коп. з відкритого банківського рахунку №26007301410203 в Філії ПАТ ПІБ м.Львів, МФО 325633.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч.3 ст.160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Сасевич О.М.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 06 листопада 2012 року.