Постанова № 27225770, 02.11.2012, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
02.11.2012
Номер справи
617/5751/12
Номер документу
27225770
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 617/5751/12

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2012 року

Суддя Овруцького районного суду Якухно О. М. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про визнання дій протиправними, стягнення коштів відповідно до Законів України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" і "Про соціальний захист дітей війни" , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить (з урахуванням уточнюючої заяви) визнати протиправними дії відповідача по нарахуванню коштів за ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", стягнути з управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі кошти що передбачені за ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", в сумі 3577,20 грн. за період з 1 січня 2008 року по 30 червня 2010 року та за ст.51 Закону в сумі 3179,21 грн. за період з 1 червня 2007 року по 31 травня 2010 року мотивуючи тим, що вона має право на підвищення до пенсії як дитина війни, що передбачено Законом України "Про соціальний захист дітей війни". Їй виплачувались доплати, що встановлені в Законі, не в кратному відношенні до мінімальної пенсії за віком, що призвело до порушення її прав.

Позивачем ставиться питання про проведення перерахунку та виплату коштів за ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", за період з 1.01.2008 року по 30.06.2010 року, та за ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 1 червня 2007 року по 31 травня 2010 року.

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позов по вимогах за ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", подано до суду 6 липня 2010 року, позов за ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" подано до суду 1 грудня 2010 року. Ухвалою від 16.10.2012 року позов в частині вимог за ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 1 червня 2007 року по 31 травня 2010 року залишено без розгляду, за ст.6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" за період з 1.01.2008 року по 30.06.2009 року визнано причину пропуску строку звернення до адміністративного суду поважною.

Відповідач у встановлений строк не надіслав заперечення.

Суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Позивач має статус дитини війни та перебуває на обліку в управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, де отримує підвищення до пенсії як дитині війни згідно довідки №1726/02 від 25.06.2010 року в такому розмірі : з 1 січня 2008 року - 47,00 грн., з 1 квітня 2008 року - 48,10 грн., з 1 липня 2008 року - 48,20 грн., з 1 жовтня 2008 року - 49,80 грн., з 1 січня 2009 року по 30 квітня 2010 року - 49,80 грн..

Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Підпунктом 2 пункту 41 розділу ІІ Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" було змінено редакцію дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», яку викладено наступним чином : «Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни».

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року вищевказане положення Закону України „Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України" було визнано неконституційними, таким чином виплата підвищень дітям війни в повному обсязі відновлюється з моменту визнання вищевказаних положень неконституційними.

Положення частини 3 статті 28 закону №1058-ІV, не є перешкодою для застосування зазначеної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для розрахунку інших пов'язаних із нею пенсій чи доплат, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною 1 цієї статті.

Даної правової позиції дотримується і Верховний Суд України, що підтверджується його висновком, викладеним в Постанові Судової палати в адміністративних справах ВСУ від 12.10.2008 року у справі №61-699/08.

Відповідно до ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Розмір мінімальної пенсії за віком в Україні становив: з 1 січня 2008 року - 470 грн., з 1 квітня 2008 року - 481 грн., з 1 липня 2008 року 482 грн., з 1 жовтня 2008 року - 498 грн., з 1 листопада 2009 року - 573 грн., з 1 січня 2010 року - 695 грн., з 1 квітня 2010 року - 706 грн., з 1 липня 2010 року - 709 грн..

Постановою КМ України № 530 від 28.05.2008 року визначено конкретні розміри підвищення до пенсії дітям війни - 10 % прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012 визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.

В аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Із змісту п.3 та п.4 мотивувальної частини рішення вбачається, що право Кабінету Міністрів України встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України може бути надано Верховною Радою України. Отже, Кабінет Міністрів України видає нормативно правові акти у сфері соціального захисту, керуючись, зокрема, Законами України, якими він на це уповноважується.

Оскільки в 2009 та 2010 бюджетних роках Кабінетом Міністрів України не приймалося постанов про визначення розмірів спірних коштів виходячи з можливостей бюджету на відповідний рік, а в 2008 році рішенням Конституційного Суду України делеговане Кабінету Міністрів України таке повноваження визнано неконституційним, то суд вважає неможливим застосування постанов Кабінету Міністрів України, що прийняті до 2009 року та прийнятих в 2008 році.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначеної постанови неможливе.

Законом України "Про соціальний захист дітей війни" не передбачено механізм проведення доплат до пенсії, проте відповідно до ст.58 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" Пенсійний фонд забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій.

Згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року № 8-2 (далі - Положення), управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:

забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством, отже, є відповідачем у справах щодо виплати пенсій, доплат до них.

Висновки суду також підтверджуються і довідками управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про нарахування та виплату зазначених коштів останніми.

На підставі викладеного вимоги позивача підлягають задоволенню за виключенням періоду часу та з 1 січня по 21 травня 2008 року.

Відповідно до ч.2 ст.5 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

На час розгляду справи змінилася норма ст.105 КАС України, яка встановлює вимоги до позову, відповідно до яких може бути проведено стягнення лише шкоди, а тому позов підлягає задоволенню шляхом зобов'язання відповідача вчинити певні дії, а саме провести нарахування та виплату коштів.

Суд також враховує, що розмір доплат згідно Положення повинен розраховуватися відповідачем, а не судом, а тому точну суму не донараховних коштів суд не визначає і вимога в цій частині задоволенню не підлягає.

Від сплати судового збору сторони звільнені згідно : позивач - п.18 ст.4, відповідач - п.34 ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України "Про державне мито".

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 160, 161, 162, 183-2, 267 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі в частині визначення ОСОБА_1 розміру підвищення до пенсії за ст.6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" за період з 22 травня 2008 року по 30 червня 2010 року в розмірі меншому ніж 30 % мінімальної пенсії за віком.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, щомісячного підвищення до пенсії, встановленого для дітей війни, за період з 22 травня 2008 року по 30 червня 2010 року в розмірі, визначеному ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», що дорівнює 30 % від мінімальної пенсії за віком, яка визначається мінімальним прожитковим мінімумом для непрацездатних осіб відповідно до Законів України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", "Про Державний бюджет України на 2009 рік", "Про Державний бюджет України на 2010 рік", щомісячно.

В задоволенні решти вимог відмовити за безпідставністю.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: О. М. Якухно