Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 617/8882/12
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2012 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Кулініча Я. В.
з секретарем Грищенко Н. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов"язання вчинити дії, - , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду і просить визнати протиправною бездіяльність УПСЗН Овруцької РДА, що виразилась в неприйнятті рішення щодо відбору суб"єкта оціночної діяльності та не постановці на чергу для отримання грошової компенсації за втрачене домоволодіння АДРЕСА_2, призначити по справі проведення експертної оцінки для встановлення розміру компенсації за вищевказане домоволодіння та зобов'язати відповідача поставити її на чергу для виплати грошової компенсації за втрачене домоволодіння в сумі, що буде призначена в ході експертної оцінки, мотивуючи тим, що вона отримала у спадщину даний будинок та здала його на баланс Покалівської сільської ради, оскільки постійно проживає в АДРЕСА_1, але відповідач відмовляється поставити її на чергу для сплати грошової компенсації за будинок, по тій причині, що вона не забезпечена житлом по місцю переселення.
Позивач в судове засідання не з'явилась.
Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи в його відсутність, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, але надіслав лист в якому просить справу розглянути без участі його представника, а в задоволенні позовних вимог відмовити.
Дослідивши в судовому засіданні докази, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Позивач проживала в АДРЕСА_2 і мала у власності домоволодіння АДРЕСА_2, що підтверджується копіями технічного паспорту, витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно.
Відповідно до Переліку населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91 та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.93, с.Дівошин Овруцького району Житомирської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.
Статтею 4 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що кожен громадянин, який проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, має право на підставі наданої йому об'єктивної інформації про радіаційну обстановку, дози опромінення і можливі їх наслідки для здоров'я самостійно приймати рішення про подальше проживання на цій території чи відселення.
Позивач отримала направлення на переселення з с. Дівошин 27.02.2009 року. У зв'язку з відсутністю вільного житла позивач самостійно переселилась у чисту від радіоактивного забруднення територію і здала свій будинок на баланс виконкому Покалівської сільської ради Овруцького району Житомирської області .
Вказані обставини підтверджуються копією направлення на переселення серії ЖТ №11849, копією акта від 09.08.2010, копією паспорта.
Відповідно до ст.35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи " компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням відповідно до ст.4 цього Закону включає грошову компенсацію у повному розмірі вартості жилих, дачних, садових будинків, гаражів, господарських будівель та споруд, яка здійснюється за цінами, встановленими на момент припинення права власності.
Відповідно до п.3 Положення про порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій, затвердженого постановою КМ України від 15.07.97 № 755, для отримання компенсації переселенець повинен подати до райдержадміністрації за місцем відселення відповідні документи, які підтверджують отримання ним житла у місці переселення чи його придбання, або інші документи, які підтверджують забезпеченість переселенця житлом у місці переселення.
Відповідач посилається на Порядок виплати компенсації громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забрудненої території (далі-Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 листопада 2009 року № 1243, який передбачає наявність у переселенця копії ордеру на житлове приміщення , виданого у зв'язку з переселенням, або копії договору купівлі-продажу, що підтверджує факт придбання переселенцем у місці переселення житлового приміщення, або копію акта введення в експлуатацію будинку садибного типу, переданого переселенцю у приватну власність, або копію свідоцтва про право власності на житло, яке громадянин отримав після переселення у власність на підставах, не заборонених законом (п.4 Порядку).
Суд вважає, що вказаний Порядок не може бути застосований, оскільки він набрав чинності з 28.11.09, а позивач переселилась в березні 2009 року, тобто до набрання ним чинності.
Крім того, останній обмежує конституційні та законні права позивача на переселення, ставлячи право на переселення в залежності від відповідних обставин, які повинна створити сама держава (надати або придбати житло) або повинен створити переселенець (набути право власності на житло), при цьому державою тривалий час за відсутністю фінансування не виконуються свої зобов'язання забезпечення переселенців житлом в місці переселення, а невиплата компенсації не надає можливості придбати переселенцю житло самостійно. Право на переселення стає лише декларативним.
Статтею 5 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України.
У зв'язку з викладеним, суд вважає, що даним Порядком обмежено право переселенців на переселення та отримання компенсації, а тому він не може бути застосований судом.
Відповідно до ст.50 Конституції України кожен має право на безпечне життя і здоров'я довкілля, а тому суд вважає, що відмовляючи у постановці на чергу для отримання компенсації обтяжується становище позивача, яка вимушена використовувати своє право власності в більш небезпечних для здоров'я умовах відносно свого постійного місця проживання, чим порушується її конституційне право на безпечні умови життя, які гарантовані державою, що взяла на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам (ст.13 вищевказаного Закону), а тому суд вважає, що постійне проживання та реєстрація її поза зоною радіаційного забруднення свідчить про її самостійне переселення та забезпеченість житлом.
Відповідно до п.7 вказаного Положення, грошова компенсація перераховується на особистий рахунок переселенця (спадкоємця) у порядку черги, встановленої місцевими органами виконавчої влади.
Відповідно до ст.6 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» оцінювачами можуть бути громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які склали кваліфікаційний іспит та одержали кваліфікаційне свідоцтво оцінювача відповідно до вимог цього Закону.
Оцінка компенсації за втрачене домоволодіння проведена приватним підприємцем ОСОБА_2, який має сертифікат суб'єкта оціночної діяльності №8130/08 від 23.12.2008 року, про що зазначено в звіті, і вартість житлового будинку визначено в сумі 57867 грн., що виключає вимогу ОСОБА_1 про призначення по справі експертної оцінки для встановлення розміру компенсації за вищевказане домоволодіння.
На підставі викладеного, суд вважає відмову відповідача в прийнятті документів та постановки на чергу безпідставною, а вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.
Позивачем сплачено судовий збір в розмірі 32,19 грн.
Керуючись ст.50 Конституції України, ст.ст.4, 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 9-11, 18, 71, 72, 160, 161, 162 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації прийняти документи та поставити ОСОБА_1 на чергу для отримання грошової компенсації за здане домоволодіння АДРЕСА_2 вартістю 57867 грн..
В іншій частині позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Суддя: Я. В. Кулініч