ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
——————————————————————
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2012 р.
Справа № 2-а/1570/896/11
Категорія: 9.4.4
Головуючий в 1 інстанції: Іванов Е. А.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого –судді Скрипченка В.О.,
суддів Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В.,
за участю секретаря судового засідання Сівєлькіної С.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Промислово –будівельної групи «Інтобуд»на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 червня 2011 року у справі за адміністративним позовом Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Промислово –будівельної групи «Інтобуд»про стягнення штрафних санкцій,
В С Т А Н О В И В :
31 січня 2011 року Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулася до суду з позовом, в якому просила стягнути з Промислово –будівельної групи «Інтобуд»85000 грн. штрафних санкцій (а.с. 3-5).
Свої позовні вимоги позивач мотивував тим, що в ході проведення планової перевірки промислово-будівельної групи «Інтобуд»робочою групою встановлено, що розпорядженням №232-ОД від 24.12.2009 року ПБГ «Інтобуд»було зобов’язано в термін до 28.01.2010 року усунути порушення законодавства про цінні папери, а саме надати до Одеського територіального управління ДКЦПФР звіт за ІІІ квартал 2009 року, у відповідності до вимог п. 3 глави 3 розділу 4 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР № 1591 від 19.12.2006 року та до 10.02.2010 року письмово повідомити уповноважену особу комісії про виконання цього розпорядження, проте відповідач не виконав розпорядження. Вказане правопорушення вчинено відповідачем повторно. На підставі акту у відношенні ПБГ «Інтобуд»винесена постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 237-ОД від 07.06.2010 року, згідно якої відповідач підлягає фінансовій санкції у вигляді накладення штрафу у розмірі 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85000 грн. В зв’язку з тим, що ПБГ «Інтобуд»штрафну санкцію не сплатило, позивач звернувся до суду та просив задовольнити його позовні вимоги, та стягнути з відповідача не сплачені фінансові санкції в сумі 85000 грн.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29 червня 2011 року адміністративний позов був задоволений. Стягнуто з Промислово –будівельної групи «Інтобуд»(код 32316457 місцезнаходження: м. Одеса вул. Пушкінська 32) 85000 грн. штрафних санкцій на р/р 31117106700002, МФО 828011, код ЄДРПОУ 23213460 в Головному управлінні Державного казначейства України в Одеській області (а.с. 73-76).
Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням, Промислово –будівельної група «Інтобуд»подала апеляційну скаргу, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно п. 1 Положення про Державну комісію з цінних паперів та фондового ринку, затвердженого Указом Президента України за № 861/2002 від 25.09.2002 року Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є центральним органом виконавчої влади, а позивач є її місцевим підрозділом, тому відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 17 КАС України спір за її участю є публічно-правовим та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»державне регулювання ринку цінних паперів –здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Статтею 5 вищевказаного Закону передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Стаття 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»встановлює повноваження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка має право, зокрема: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності професійних учасників ринку цінних паперів та саморегулівних організацій професійних учасників ринку цінних паперів, а також перевірки та ревізії діяльності емітентів щодо стану корпоративного управління та здійснення операцій з розміщення та обігу цінних паперів; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Судом першої інстанції встановлено, що Одеським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку було винесено розпорядження № 232-ОД від 24.12.2009 року, яким встановлено порушення вимог законодавства про цінні папери, а саме: ПБГ «Інтобуд» не надало до Одеського територіального управління ДКЦПФР звіт за ІІІ квартал 2009 року, що є порушенням вимог п. 3 глави 3 розділу 4 Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР № 1591 від 19.12.2006 року. Вказаним розпорядженням промислово-будівельну групу «Інтобуд» в строк до 28.01.2010 року зобов’язано усунути порушення законодавства про цінні папери, та до 10.02.2010 року письмово повідомити уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження (а.с. 6).
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»про вчинення правопорушення, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.
Судом також встановлено, що уповноваженою особою Комісії Одеського територіального управління ДКЦПФР у відношенні Промислово-будівельної групи «Інтобуд»був складений акт № 239-ОД від 21.05.2010 року, яким встановлено, що ПБГ «Інтобуд»не виконало вимог розпорядження від 24.12.2009 року № 232-ОД, що передбачає відповідальність юридичної особи згідно ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»(а.с. 10).
Вказане порушення вчинено повторно, оскільки раніше до ПБГ «Інтобуд»вже була застосована штрафна санкція у розмірі 17000 грн. за невиконання розпорядження № 69-ОД від 07.05.2009 року, про що була винесена постанова від 07.09.2009 року № 414-ОД, що є в матеріалах справи.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів –у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, –у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Цей же розмір штрафних санкцій передбачений також п.п. 1.8. п. 1 Розділу 17 «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», затверджених Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 № 2272.
Статтею 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»встановлено, що штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Згідно ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.
На підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів, начальником Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку була прийнята постанова № 237-ОД від 07.06.2010 року, відповідно до якої за невиконання розпорядження № 232-ОД від 24.12.2009 року, до ПБГ «Інтобуд»застосовано штрафну санкцію у вигляді 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить у гривневому еквіваленті 85000 грн. (а.с. 11).
Постанова про накладення штрафу була направлена на адресу ПБГ «Інтобуд», проте у добровільному порядку штрафні санкції сплачені не були.
Статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»передбачено, що у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Суд першої інстанції правомірно не прийняв до уваги твердження представника відповідача стосовно строків накладення адміністративних стягнень.
Згідно ст. 239, 241, 250 Господарського кодексу України одним з видів адміністративно-господарських санкцій, які можуть застосовувати до суб'єктів господарювання органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, є адміністративно-господарський штраф. Адміністративно-господарський штраф - це грошова сума, що сплачується суб'єктом господарювання до відповідного бюджету у разі порушення ним встановлених правил здійснення господарської діяльності. Адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Відтак колегія суддів відхиляє твердження апелянта про те, що предметом розгляду у зазначеній справі є адміністративне правопорушення, та про необхідність застосування строків, передбачених ст. 38 КпАП України, оскільки предметом розгляду у справі є фінансово-господарська санкція до підприємства, яка стягується в межах строків, передбачених Господарським кодексом України. Таким чином до зазначених правовідносин положення КпАП України не застосовуються.
За таких обставин колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позову Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Відповідно до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Позивач, який є суб'єктом владних повноважень, свою позицію апеляційному суду довів та обґрунтував.
З огляду на викладене колегія суддів вважає висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст. ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду –без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи зазначене апеляційний суд дійшов висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. Таким чином апеляційна скарга Промислово – будівельної групи «Інтобуд»задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Промислово –будівельної групи «Інтобуд»–залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29 червня 2011 року –залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали апеляційного суду в повному обсязі.
Головуючий В.О. Скрипченко
Суддя О.С. Золотніков
Суддя Ю.В. Осіпов