Справа № 420/2190/12
Провадження № 2-а/420/44/12
П О С Т А Н О В А
Іменем України
25 жовтня 2012 року Криворізький районний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого судді Строгової Г. Г.
при секретарі Короновській Д. І.,
за участю
представника позивача Педченко І.О.
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кривому Розі справу за адміністративним позовом Криворізького районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманих коштів, -
В С Т А Н О В И В:
Криворізький районний центр зайнятості звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів в сумі 4261, 92 грн., в обґрунтування якого зазначив, що відповідач перебувала на обліку в центрі з 09.01.2009 року по 01.02.2010 року, 16.01.2009 року їй було надано статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю. При наданні статусу безробітної відповідач не повідомила той факт, що зареєстрована державним реєстратором Криворізької районної державної адміністрації як фізична особа-підприємець з 08.11.2005 року. За період перебування на обліку відповідач незаконно отримувала матеріальне забезпечення та соціальні послуги, передбачені Законом України «Про загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття», так як в зв'язку з її реєстрацію як суб'єкта підприємницької діяльності, вона не могла бути визнана безробітною та отримувати допомогу по безробіттю.
Таким чином відповідач незаконно отримала в якості допомоги по безробіттю 4261,92 грн., які добровільно відшкодувати ОСОБА_2 не бажає, та які позивач просить стягнути з відповідача.
У судовому засіданні представник Криворізького районного центру зайнятості позовні вимоги підтримала в повному обсязі та просила постановити рішення, яким стягнути з відповідача на користь Криворізького районного центру зайнятості незаконно отримані нею кошти.
Відповідач в судовому засіданні позов не визнала, пояснивши при цьому, що вона дійсно перебувала на обліку в Криворізькому районному центрі зайнятості та отримувала допомогу по безробіттю. В 2005 році вона працюючи реалізатором на ринку, вимушена була зареєструватися в податковій інспекції як суб'єкт підприємницької діяльності, однак фактично таку діяльність не вела. Через деякий час вона звернулася до податкової інспекції із заявою про зняття з податкового обліку, однак не завершила процедуру закриття реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності. На даний час вона не має змогу відшкодувати отримані нею кошти по безробіттю, оскільки не може влаштуватися на роботу, будь-якого доходу не має.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Підпунктом "в" частини 1 статті 25 зазначеного Закону передбачено, що держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм виплату в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (частина 2 статті 25 Закону України "Про зайнятість населення").
Як встановлено судом, наказом № НТ090116 від 16.01.2009 року ОСОБА_2 був наданий статус безробітної з 16.01.2009 року (а.с.11) та на неї заведена персональна картка (а.с. 2), на підставі заяви ОСОБА_2 від 16.01.2009 року (а.с.6).
Відповідач в заяві про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю повідомила, що в даний час вона не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається (а.с.6).
Наказом № НТ090116 від 16.01.2009 року відповідачу було призначено виплату допомоги по безробіттю з 16.01.2009 року по 10.01.2010 року, а наказом №НТ100112 від 12.01.2010 року ОСОБА_2 було припинено виплату допомоги по безробіттю з 11.01.2010 року, вона була знята з обліку у зв'язку з поданням заяви про відмову від послуг відповідно до наказу №НТ 100201 від 01.02.2010 року (а.с. 11).
Як свідчить додаток №2 до ПК про прийняті рішення щодо нарахування та платежів (а.с. 3-5) та довідка Криворізького РЦЗ (а.с. 14) ОСОБА_2 з 16.01.2009 року по 10.01.2010 року була нарахована та виплачена допомога по безробіттю у розмірі 4261,92 грн.
Згідно з актом розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 287 від 13.08.2010 року, проведено звірку даних бази даних ЄІАС щодо виявлення осіб, які на день надання статусу безробітного не припинили приватну підприємницьку діяльність або в період перебування у статусі безробітного її зареєстрували як фізичну особу-підприємця та встановлено, що ОСОБА_2 в період перебування на обліку безробітною здійснювала підприємницьку діяльність, що призвело до переплати їй допомоги по безробіттю в сумі 4261,92 грн. (а.с. 8-9).
Згідно з частинами 2 та 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг /частина 2/; сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг /частина 3/.
Відповідно до пп. б п.3 ст.1 Закону України «Про зайнятість населення» громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство" .
З посиланням на факт допущеного відповідачем порушення та статтю 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Криворізьким районним центром зайнятості видано наказ від 13 серпня 2010 року № 79 про відшкодування ОСОБА_2 на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (а.с. 10).
Криворізьким РЦЗ було надіслано на адресу відповідача лист від 13.08.2010 року №855, в якому запропоновано добровільно відшкодувати кошти у сумі 4261,92 грн., з даним листом відповідач була ознайомлена 13.08.2010 року.
Відповідно до частини 2 статті 12 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" до функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, до яких належить і позивач, віднесено, зокрема, здійснення контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проведення розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення.
Аналізуючи вищевикладене, суд вважає встановленим, що Криворізький районний центр зайнятості населення сплатив на користь ОСОБА_2 матеріальну допомогу на випадок безробіття в сумі 4261,92 грн., яку відповідач отримала незаконно, оскільки в період перебування на обліку як безробітна відповідач була зареєстрована як фізична особа-підприємець, в добровільному порядку незаконно отриману матеріальну допомогу по безробіттю повернути відмовляється, тому на підставі ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", з неї підлягає стягнення на користь Криворізького міського центру зайнятості сума виплаченої матеріальної допомоги по безробіттю в розмірі 4261,92 грн.
Керуючись ст. ст. 6, 10, 11, 69, 71, 94, 161, 163 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Криворізького районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення незаконно отриманих коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Криворізького районного центру зайнятості (р/р 37178001012646 УДКУ Дніпропетровської області, ОКПО 25006371, МФО 805012) незаконно отримані кошти в сумі 4261, 92 грн. (чотири тисячі двісті шістдесят одна грн. 92 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту проголошення.
Повний тест постанови виготовлений 29.10.2012 року
Суддя: