Ухвала суду № 26950920, 20.02.2012, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2012
Номер справи
2а-5772/10/1770
Номер документу
26950920
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

______________

Справа № 2а-5772/10/1770

Головуючий у 1-й інстанції: Дудар О.М.

Суддя-доповідач:Бучик А.Ю.

УХВАЛА

іменем України

"20" лютого 2012 р. м. Житомир

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегіі:

головуючого судді Бучик А.Ю.

суддів: Майора Г.І.

Одемчука Є.В.,

при секретарі Соморовій В.А. ,

розглянувши апеляційні скарги Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області. ОСОБА_4 на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "25" жовтня 2011 р. у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сарним"ясопром", третя особа - ОСОБА_4 до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень ,

ВСТАНОВИВ:

ТОВ "Сарним'ясопром" звернулось до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Сарненської МДПІ про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 21.05.2007р. №0000562340/0 про визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість у загальній сумі 2920320,00грн. (1460160,00грн. - за основним платежем, 1460160,00грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями); від 21.05.2007р. №0000572340/0 про визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість у загальній сумі 11923022,00грн. (5961511,00грн. - за основним платежем, 5961511,00грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями).

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 25.10.2011 року позов задоволено.

В апеляційній скарзі Сарненська МДПІ просить скасувати вказану постанову через невірне застосування судом норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог. Зазначає про нарахування та виплату дотацій позивачем сільськогосподарським товаровиробникам неправомірними у зв'язку з відсутністю в останнього власних переробних потужностей.

Третя особа ОСОБА_4 не погоджується із певними мотивами, викладені в судовому рішенні першої інстанції та просить виключити їх із тексту.

Апеляційні скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Встановлено, що Сарненською МДПІ проведено планову виїзну перевірку дотримання вимог податкового та валютного законодавства ТОВ "Сарним'ясопром" за період з 01.01.2005р. по 31.12.2005р., за наслідками якої складено акт від 14.03.2006р. №16/23/32256351 (т.1 - а.а.с.8-26). В акті зафіксовано порушення позивачем, зокрема, п.11.21 ст.21 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. №168/97, в результаті чого занижено суму податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету, та завищено суму податку на додану вартість, що підлягає перерахуванню на спеціальний рахунок для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам на суму 5961511,00грн., в т.ч. за: січень 2005р. -159557,00грн., лютий 2005р. -115525,00грн., березень 2005р. -127432,00грн., квітень 2005р. - 576152,00грн., травень 2005р. -338334,00грн., червень 2005р. -298848,00грн., липень 2005р. -709924,00грн., серпень 2005р. -874235,00грн., вересень 2005р. -836885,00грн., жовтень 2005р. -932066,00грн., листопад 2005р. -726613,00грн., грудень 2005р. -265940,00грн.

Податковим повідомленням-рішенням Сарненської МДПІ від 21.05.2007 р. №0000572340/0, яким ТзОВ "Сарним'ясопром" визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість у загальній сумі 11923022,00грн. (5961511,00грн. -за основним платежем, 5961511,00грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями) (т.1 -а.с.50).

Сарненською МДПІ також проведено планову виїзну перевірку ТОВ "Сарним'ясопром" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2006р. по 31.12.2006р., за наслідками якої складено акт від 11.05.2007р. №1023/32256351 (т.1 - а.а.с.27-49). В акті зафіксовано порушення позивачем, зокрема, п.11.21 ст.21 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. №168/97, в результаті чого занижено суму податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету, та завищено суму податку на додану вартість, що підлягає перерахуванню на спеціальний рахунок для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам на суму1460160,00грн., в т.ч. за: січень 2006р. -178104,00грн., лютий 2006р. -138521,00грн., березень 2006р. -122343,00грн., квітень 2006р. -39887,00грн., травень 2006р. -9501,00грн., червень 2006р. -33620,00грн., липень 2006р. -236386,00грн., серпень 2006р. -191159,00грн., вересень 2006р. -244714,00грн., жовтень 2006р. -83345,00грн., листопад 2006р. -31893,00грн., грудень 2006р. -150687,00грн.

Податковим повідомленням-рішенням Сарненської МДПІ від 21.05.2007р. №0000562340/0 ТОВ "Сарним'ясопром" визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість у загальній сумі 2920320,00грн. (1460160,00грн. - за основним платежем, 1460160,00грн. - за штрафними (фінансовими) санкціями) (т.1 -а.с.51).

Забій худоби, заготівлю, зберігання, і переробку м'яса, виробництво та реалізацію м'ясопродукції у перевірених Сарненською МДПІ періодах ТОВ "Сарним'ясопром" здійснювало на підставі дозволу Державного департаменту ветеринарної медицини України від 26.05.2009 р. №9 (т.1 -а.а.с.6, 7, 9, 150).

У 2005, 2006 роках ТзОВ "Сарним'ясопром" здійснювало господарські операції щодо заготівлі м'яса в живій вазі від сільськогосподарських товаровиробників, його первинної переробки (забій, охолодження та заморозка) з наступним продажем. Суми податкового кредиту та податкових зобов'язань з податку на додану вартість по операціям із заготівлі худоби, переробки та продажу м'ясопродуктів включалися позивачем до окремих податкових декларацій (переробного підприємства).

При цьому, ТзОВ "Сарним'ясопром" нараховувалася та виплачувалася дотація сільськогосподарським товаровиробникам: у 2005 році - у сумі 5992912,00грн., у 2006 році -14697727,00грн.

Здійснення позивачем у 2005, 2006 роках господарських операцій щодо заготівлі м'яса в живій вазі від сільськогосподарських товаровиробників, відображення сум податку на додану вартість в податкових деклараціях переробного підприємства, нарахування і виплата дотацій сільськогосподарським товаровиробникам підтверджується письмовими доказами: корінцями приймальних квитанцій, довідками сільських рад, звітами про використання коштів, наданих на відрядження або під звіт (т.2 -а.а.с.66-257, т.3 -а.а.с.2-259, т.4 -а.а.с.2-250, т.5 -а.а.с.2-250, т.6 -а.а.с.1-250, т.7 -а.а.с.1-250, т.8 -а.а.с.1-255, т.9 - а.а.с.1-250, т.10 -а.а.с.1-252, т.11 -а.а.с.1-250, т.12 -а.а.с.1-250, т.13 -а.а.с.1-250, т.14 -а.а.с.1-253, т.15 -а.а.с.2-245, т.16 -а.а.с.1-271, т.17 -а.а.с.2-240, т.18 -а.а.с.1-250, т.19 -а.а.с.2-248, т.20 -а.а.с.1-250, т.21 -а.а.с.1-250, т.22 -а.а.с.1-250, т.25 -а.а.с.33-77), податковими деклараціями з податку на додану вартість (переробного підприємства) (т.23 - а.а.с.2-176), оборотно-сальдовими відомостями по рахунку 63 "Розрахунки з постачальниками та підрядниками" (т.23 -а.а.с.177-250, т.24 -а.а.с.1-250, т.25 -а.а.с.1-32).

Розмір нарахування та виплати позивачем дотацій сільськогосподарським товаровиробникам сторонами не оспорюється. Спірною є правомірність таких нарахувань та виплат через відсутність у товариства власних переробних потужностей.

Відповідно до п.11.21 ст.11 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. №168/97-ВР (далі - Закон №168/97-ВР) до 1 січня 2004 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.

Термін дії п.11.21 ст.11 Закону №168/97-ВР продовжено до 1 січня 2006 року - Законом України «Про внесення змін до деяких актів України щодо оподаткування сільськогосподарських підприємств» від 23.12.2004р. №2287-ІV, та до 1 січня 2007 року - Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про податок на додану вартість» щодо оподаткування сільськогосподарських підприємств» від 18.10.2005р. №2987- ІV.

Абзацом 3 пункту 11.21 статті 11 Закону №168/97-ВР передбачено, що порядок нарахування і використання зазначених коштів встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Порядку нарахування, виплат і використання коштів, спрямованих для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за поставлені ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №805 від 12.05.1999р. (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено механізм нарахування та виплат дотацій на період з 1 січня 1999р. до 1 січня 2005р. переробними підприємствами сільськогосподарським товаровиробникам усіх форм власності і господарювання, включаючи особисті селянські господарства (далі - сільськогосподарські товаровиробники) за реалізовані ними переробним підприємствам молоко та м'ясо в живій вазі.

Дію Порядку №805 продовжено з 1 січня 2007 року постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2007р. N596. Поряд з цим, згідно з абз.4 п.5 Порядку №805 переробні підприємства перераховують сільськогосподарським товаровиробникам суми податку на додану вартість, нараховані на обсяги реалізованої в 2005 році готової продукції, виготовленої із сировини, закупленої у 2004 році без податку на додану вартість, у міру надходження коштів за неї чи її відвантаження залежно від того, що раніше здійснено. Тобто, Порядок №805 діяв і у 2005 році, але лише щодо готової продукції, виготовленої із сировини, закупленої у 2004 році. Що ж стосується сировини, закупленої переробним підприємством у сільськогосподарських товаровиробників у 2005 році, та у 2006 році - то механізм нарахування та виплат дотацій у вказані періоди був відсутнім.

Відповідно до абз.2 п.1 Порядку №805 нарахування і виплата дотацій проводиться переробними підприємствами всіх форм власності, які мають власні переробні потужності.

Переробні потужності є складовою частиною всіх потужностей підприємства та відповідно частиною власних активів. Суд вважає, що власні переробні потужності включають не лише основні засоби, а й комплекс засобів праці, що використовуються у виробничому процесі підприємства. При цьому, до власних виробничих потужностей включаються і орендовані основні засоби, які використовуються в процесі виробництва підприємства.

В 2005 році за ТОВ "Сарним'ясопром" рахувались власні основні фонди (машини ФОК, пили, ванни, ваги, столи для розробки киш, бокси, резервуари для води, стелажі, водонагрівачі, центрифуги, опалювальні печі, вентилятори, електроталь, прилад для оглушення, котли, ванни, машина для обрізання ніг, електропила тощо) балансовою вартістю 25558,89грн. Крім того, підприємство орендувало основні фонди (приміщення бойні, переробних цехів, холодильників, транспортні засоби тощо): у 1 півріччі 2005р. - згідно з договорами оренди від 04.07.2003р. №27-03/1, від 04.07.2003р. №27-03/2, від 28.07.2003р. №27-03/3 загальною вартістю 6346012,79грн.; у 2 півріччі 2005р. - згідно з договорами від 05.07.2005р. №04-05/1, від 05.07.2005р. №04-05/2 загальною вартістю 6459764,46грн. У 2006 році у ТзОВ "Сарним'ясопром" рахувалися власні основні фонди (машини ФОК, пили, ванни, ваги, столи для розробки киш, бокси, резервуари, столи розділочні, мельниця, кран підвісний, конвеєр, електропила, машина для обрізання ніг тощо) балансовою вартістю 31728,89грн., підприємство орендувало основні фонди (приміщення бойні, переробних цехів, холодильників тощо) згідно з договорами оренди від 05.07.2005р. №04-05/1, від 05.07.2005р. №04-05/2, від 05.07.2005р. №04-05/3 загальною вартістю 4580215,84грн., та від 06.06.2006р. №05-06/1, від 06.06.2006р. №05-06/2 загальною вартістю 4609438,56грн.

Використання позивачем власних виробничих потужностей у господарській діяльності, пов'язаній з м'ясопереробкою, підтверджується технологічною картою по переробці ВРХ (т.1 -а.с.151).

ТОВ "Сарним'ясопром", нараховуючи та виплачуючи дотацію сільськогосподарським товаровиробникам, не порушувало вимог Порядку щодо наявності у підприємства власних переробних потужностей. При цьому законодавство не ставить в залежність здійснення виробництва від правових підстав володіння переробним підприємством виробничими потужностями (обладнанням, устаткуванням тощо), які експлуатуються при переробці м'яса.

Відповідно до пп.4.4.1 п.4.4 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12. 2000р. N2181-III (далі - Закон N2181-III) у разі, коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

Крім того, пунктом 4.11 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005р. №327 передбачено, що податкове повідомлення-рішення приймається керівником податкового органу (його заступником) протягом десяти робочих днів від дня реєстрації акта виїзної планової перевірки або вручення його поштою суб'єкту господарювання (на підставі відмітки на поштовому повідомленні), а за наявності заперечень посадових осіб суб'єкта господарювання до акта перевірки - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень і надання (надсилання) письмової відповіді суб'єкту господарювання. Прийняття відповідачем на підставі акта перевірки від 14.03.2006р. №16/23/32256351 податкового повідомлення рішення від 21.05.2007р. №0000572340/0 про визначення податкового зобов'язання з податку на додану вартість є порушенням вимог п.4.11 Порядку.

Отже, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про обґрунтованість та задоволення позовних вимог ТОВ «Сарним'ясопром» в повному обсязі.

Доводи апеляційних скарг не спростовують висновків суду та не впливають на правильність прийнятого рішення, яке постановлене із дотриманням судом норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст.195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області, ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від 25 жовтня 2011 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) А.Ю.Бучик

судді: (підпис) (підпис) Г.І. Майор Є.В.Одемчук

З оригіналом згідно: суддя _______ А.Ю.Бучик

Роздруковано та надіслано: простою кор.

1- в справу

2 - позивачу Товариство з обмеженою відповідальністю " Сарним"ясопром" АДРЕСА_1,34100

3- відповідачу Сарненська міжрайонна державна податкова інспекція Рівненської області вул. Широка,18,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34500

4 - третя особа ОСОБА_4 АДРЕСА_1 34100